Wystawa o polskiej drodze do odzyskania niepodległości w kolskiej Farze

Autor: kurier-kolski.pl | 28.04.2018

W kolskiej farze od najbliższej niedzieli 29 kwietnia do czwartku 3 maja, z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości i Święta Konstytucji 3 Maja będzie można zobaczyć wystawę „W drodze do niepodległości”. Ekspozycja zorganizowana przez Proboszcza Parafii Podwyższenia Krzyża św. księdza kanonika Józefa Wronkiewicza, dyrektora Muzeum Technik Ceramicznych w Kole Tomasza Nuszkiewicza, pod patronatem honorowym Zastępcy Burmistrza Miasta Koła Elżbiety Modrzejewskiej ma na celu przypomnienie najważniejszych wydarzeń i postaci związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

Bogato ilustrowana zdjęciami z  zasobu Narodowego Archiwum Cyfrowego składa się z 30 wielkoformatowych plansz i jest jednym z elementów projektu edukacyjnego “Dla Niepodległej”. Wystawa została stworzona na bazie kalendarium wydarzeń istotnych dla odzyskania niepodległości oraz budowania II RP. Opisuje historię odradzania niepodległości od formowania się Legionów w 1914 r., aż po reformę Grabskiego, która w 1924 r. wprowadziła polski złoty, jako jedyną obowiązującą walutę w Polsce. Plansze ilustrowane zdjęciami z zasobu Narodowego Archiwum Cyfrowego i skanami dokumentów pochodzącymi z zasobu Archiwum Akt Nowych, pozwalają przyswoić wiedzę na temat formowania się granic i rozwoju Państwa Polskiego. Zwiedzający będą mieli okazję zapoznać się w chronologicznym porządku z wydarzeniami, które doprowadziły do powrotu Polski na mapę Europy, ale też z wydarzeniami i osobami, które były ważne dla rozwoju Państwa.

Wystawa „W drodze do niepodległości” to nowoczesna i atrakcyjna propozycja edukacyjna, zarówno dla młodego pokolenia jak i dorosłych. Fundatorami wystawy są Bank Pocztowy SA i PERN SA. Partnerami merytorycznymi natomiast Narodowe Archiwum Cyfrowe i Archiwum Akt Nowych. Projekt jest częścią obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, koordynowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017–2021. Celem PW „Niepodległa” jest wzmocnienie poczucia wspólnoty obywatelskiej Polaków oraz zachęcenie rodaków w kraju i za granicą do aktywnego uczestnictwa w obchodach i wspólnym, radosnym świętowaniu stulecia odzyskania niepodległości.

Źródło: MTC w Kole

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Tak mi się coś wydaje...
Tak mi się coś wydaje...
5 lat temu

…że Pan Mariusz się trochę zagalopował. Patronat Modrzejewskiej może i tak, ale jaki on tam honorowy, jak u tej babci z Poddębic honoru ani krzty?-)

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526