Kolskie obchody 8. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej. Nasi byli też w Warszawie [WIDEO]

Autor: kurier-kolski.pl | 11.04.2018

Wczoraj w całym kraju wspominano smutny dzień, który zapisał się w historii Polski i świata w tragiczny sposób. 8 lat temu przeżyliśmy Katastrofę Smoleńską, w której zginął Prezydent RP prof. Lech Kaczyński wraz z małżonką oraz wielką rzeszą osób: polityków, wojskowych, duchownych i społeczników, osób z różnych środowisk i partii, od prawa do lewa. Także w Kole obchodziliśmy tę rocznicę, w Parafii św. Bogumiła, gdzie odbyła się uroczysta Msza św., a po niej delegacje złożyły kwiaty pod obeliskiem poświęconym tej tragedii. Grupa mieszkańców Koła i powiatu kolskiego na czele z posłem Leszkiem Galembą uczestniczyła także w uroczystościach centralnych w Warszawie, w tym w odsłonięciu pomnika poświęconego ofiarom katastrofy i tablicy Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Sejmie. Zachęcamy do obejrzenia krótkiej relacji wideo oraz fotografii z obchodów.

 

Już rano z Koła wyruszyła do stolicy duża grupa osób, której przewodniczył Poseł na Sejm Leszek Galemba i dyrektor Biura Poselskiego Agnieszka Chojnacka. W kolskiej delegacji było wiele osób z Klubu Gazety Polskiej, a także radny powiatowy PiS Grzegorz Fiałkowski – Prezes Kutnowskiej Hodowli Buraka Cukrowego sp. z o.o. Uczestniczyli oni w uroczystościach na Pl. Piłsudskiego, w odsłonięciu pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy, a także w odsłonięciu w holu gmachu Sejmu RP tablicy upamiętniającej śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Źródło zdjęć: poseł L. Galemba

Wieczorem uroczystości miejskie odbyły się w Kole. Niestety, wzięła w nich udział niewielka grupa osób, dużo mniejsza niż w poprzednich latach. Można odnieść wrażenie, że zabrakło informacji o tym wydarzeniu na terenie miasta, na słupach ogłoszeniowych, w massmediach, w mediach społecznościowych, i nie tylko. Poza tym nie zdążyły dojechać do Koła osoby, które w tym dniu były w Warszawie na uroczystościach centralnych…

W Mszy św. i złożeniu wiązanek kwiatów pod kolskim obeliskiem poświęconym Katyniowi i Katastrofie Smoleńskiej wzięły udział delegacje: Starostwa Kolskiego, Urzędu Miejskiego w Kole na czele z Wiceburmistrz Elżbietą Modrzejewską i Sekretarzem Miasta Koła Barbarą Szelągowską-Bugajak, Rady Miejskiej w Kole z Przewodniczącym Arturem Szafrańskim i radną PiS Elżbietą Tamborską – członkiem Rady Okręgowej PiS, Stowarzyszenia Kolskscy Patrioci z ich przewodniczącym Sławomirem Grabowiczem oraz kolskiego Klubu Gazety Polskiej.

Podczas nabożeństwa w kościele św. Bogumiła, po rozpoczęciu uroczystości przez ks. proboszcza Piotra Pawlaka, wzruszające kazanie wygłosił ks. wikary Piotr Małecki, w którym wskazywał na brak jednomyślności Polaków, aby rzetelnie i ostatecznie wyjaśnić tajemnicę Katastrofy Smoleńskiej. Apelował o jedność narodową w tym i w innych tematach. „Wszyscy lecimy na tym samym pokładzie samolotu, który nazywa się Polska, dlatego prośmy Boga o wspólnotę narodową, o przemianę serc” – mówił kapłan (większa część kazania do obejrzenia na nagraniu pod spodem).

Piękny, chwytający za serce, wiersz patriotyczny własnego autorstwa przeczytała znana uczestniczka kolskich uroczystości patriotycznych, emerytowana nauczycielka Honorata Olesińska. Wiersz pod tytułem „Nie zapomnimy!” zebrał od zgromadzonych w świątyni gromkie brawa.

Po nabożeństwie wszyscy przeszli pod znajdujący się w pobliżu gmachu kościoła pamiątkowy głaz i krzyż misyjny, pod którym delegacje złożyły kwiaty oraz zmówiono modlitwę za tragicznie zmarłych w Katastrofie Smoleńskiej. Ta część uroczystości odbyła się bardzo szybko, bo chwilę wcześniej lunął z nieba obfity deszcz.

Tekst, foto i wideo: MARIUSZ KOZAJDA

Subskrybuj
Powiadom o
guest
12 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Wyborca
Wyborca
6 lat temu

Ale prywatka – szkoda że za publiczne pieniążki

Lok
Lok
6 lat temu

Ten maly kunus rozliczy kolskich pisiorow z uroczystsci smolenskich

Czesiek
Czesiek
6 lat temu

Panie Mariuszu lepiej by pan się zajął sytuacją mieszkaniową mieszkanki ul Garncarskiej której zalało wszystkie ubrania . Kobieta jest tragicznej sytuacji . Wie pan o kogo chadzi

Kobra
Kobra
6 lat temu

„Męczą już comiesięczne spotkanie „konfidencie Rosji?

Sympatyk PiSu
Sympatyk PiSu
6 lat temu

Męczą już comiesięczne spotkanie. Dlatego proszę o ciszę nad tą trumną i ciszę a nie comiesięczne teatry które kosztują tysiące zł z naszych podatków. Impreza PiS.

Edziu
Edziu
6 lat temu

„Impreza” dla swoich? Reszta organizacji politycznych najwyraźniej nie chce brać już udziały w tym przedstawieniu.

Kobra
Kobra
6 lat temu

w domu zostali ormo-wcy i sprzedawczyki Rosji …

lok
lok
6 lat temu

same pisiory najlepsi wybrancy narodu

Marek
Marek
6 lat temu

Poseł jaki dumny przy pomniku. Gratulacje

Gość
Gość
6 lat temu

,,wszyscy lecimy tym samym samolotem…? „Do katastrofy? Ja nie lecę ,,tym samym”!!!

Marek
Marek
6 lat temu

Maciaszka nie było bo nie widzę?

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

Ludków mało….mają dość…

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526