75. rocznica stracenia przywódców kolskiej organizacji Armii Krajowej

Autor: kurier-kolski.pl | 17.04.2018

Z inicjatywy dyrektora Muzeum Technik Ceramicznych w Kole, przy wsparciu organizacyjnym Zastępcy Burmistrza Miasta Koła, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Kole, Proboszcza Parafii Podwyższenia Krzyża Św. i Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2, w kolskiej farze miała miejsce wzruszająca uroczystość związaną z upamiętnieniem 75. rocznicy stracenia przez Niemców Józefa Blewońskiego, Lucjana Burskiego, Romana Grabowskiego i Jana Lewandowskiego – przywódców kolskiej organizacji Armii Krajowej.

 

Tablica upamiętniająca bohaterów znajduje się na zewnętrznej ścianie świątyni farnej. Właśnie tam, licznie przybyłe delegacje, po modlitwie za tych, którzy zginęli w walce o niepodległą Polskę, złożyły wiązanki kwiatów. Wcześniej jednak obecni z zachwytem obejrzeli program słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów kolskiej SP nr 2, który wywołał patriotyczne myśli i skłonił do osobistych refleksji.

Na spotkanie przybyły rodziny bohaterów, córka Józefa Blewońskiego z rodziną, córka Lucjana Burskiego w rodziną, Poseł na Sejm RP Leszek Galemba, władze miasta na czele z Wiceburmistrz Elżbietą Modrzejewską oraz władze powiatu na czele ze Starostą Kolskim Wieńczysławem Oblizajkiem, przedstawiciele policji, instytucji, klubów, stowarzyszeń, delegacje harcerstwa, młodzieży oraz liczne poczty sztandarowe. Byli też m.in. kolscy radni powiatowi: Czesław Marek i Grzegorz Fiałkowski oraz miejscy radni: Teresa Brzoska, Halina Musiałek, Florian Olejniczak i Michał Piasecki.

Młodzież przybliżyła sylwetki kolskich bohaterów. Odczytany został list napisany tuż przed wykonaniem wyroku do rodziny przez jednego z nich, a w finale spotkania córki bohaterów podzieliły się wspomnieniami o ojcach.

To kolejna w naszym mieście uroczystość, która doskonale wpisała się tegoroczne w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości.

Źródło: UM w Kole i MTC

     

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Kolanka
Kolanka
6 lat temu

Ceremonia godna najwyższego szacunku dla młodych,wspaniałych ludzi którzy oddali życie za Polskę. Chwała ich pamięci.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526