Spotkanie z teatrem i historią w czasie Ferii z kolskim Muzeum i Klubem LOK

Autor: kurier-kolski.pl | 04.03.2018

Tegoroczne ferie zimowe Muzeum Technik Ceramicznych wspólnie z Powiatowym Klubem Młodzieżowym LOK „Kolska Starówka” w Kole postanowili zakończyć wyjazdem dzieci do Teatru Animacji w Poznaniu na spektakl  „Śpiąca Królewna”. Po niemal 3-godzinnej podróży autokarem 23. osobowa grupa dzieci wraz z opiekunami dotarła do teatru w Centrum Kultury „Zamek”. Tu już czekał na młodych kolan zaprzyjaźniony z nimi od wielu lat aktor, kolanin Piotr Grabowski. Wszystkich urzekła gra aktorów odtwarzających znaną baśń Braci Grimm, a więc i zabawa była przednia, za którą tuż po spektaklu młodzi kolanie obdarowali ich kwiatami.

 

Jeszcze około półgodzinna opowieść Piotra Grabowskiego o trudnej i jakże odpowiedzialnej pracy aktora lalkarza i za chwilę pod poznańskimi Krzyżami grupa z Koła spotkała się z kapitanem Wojska Polskiego Andrzejem Ohde , który wprowadził młodych kolan w burzliwą historię narodowych zrywów niepodległościowych 1956 – 1981 i w wydarzenia sprzed 100 laty z okresu Powstania Wielkopolskiego.

Kpt. Ohde ciekawie opowiedział o Ignacym Paderewskim, o Franciszku Ratajczaku – pierwszym poległym powstańcu , o wydarzeniach z tamtego okresu, prowadząc grupę szlakiem wydarzeń Poznańskiego Czerwca oraz z 1918 roku.

Po niemal godzinnym spacerze ulicami Poznania kolanie dotarli do Domu Żołnierza siedziby Zarządu Wojewódzkiego LOK, gdzie przywitał ich ppłk Bogdan Mrowiec – dyrektor Biura WZW LOK w Poznaniu. A że grupa była zziębnięta, więc wszystkim uczestnikom wyprawy gospodarz Domu Żołnierza ufundował gorący posiłek.

Celem wyprawy do Poznania była nie tylko zabawa w teatrze, ale również i edukacja historyczna o wydarzeniach z 1956 roku, a także sprzed 100 laty, o okresie, gdy nasza Ojczyzna odzyskiwała niepodległość po 123 latach zaborczej niewoli.

Tekst i foto: Ryszard Borysiewicz

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526