Radni zdecydowali – w Kole powstanie Miejska Rada Seniorów! [foto + WIDEO]

Autor: kurier-kolski.pl | 01.03.2018

Przewodniczący Rady Miejskiej w Kole Artur Szafrański przedłożył pod obrady sesji projekt uchwały w sprawie powołania Miejskiej Rady Seniorów oraz nadanie jej Statutu. Projekt uchwały jest wynikiem wniosku jaki do Przewodniczącego Rady Miejskiej w zeszłym roku złożyli członkowie Stowarzyszenia Klubu Seniora „Trzecia Zmiana”. Wczoraj kolscy radni jednogłośnie przyjęli uchwałę i podjęli decyzję o powołaniu takiego organu. Stworzenie w naszym mieście Domu Seniora oraz ta uchwała o powołaniu Rady Seniorów doskonale wpisują się w rządowy projekt polityki senioralnej i stwarzają kolskim seniorom doskonałe warunki do wyjścia z domów i efektywnego spędzania czasu. Zachęcamy do obejrzenia pod spodem części II sesji Rady Miejskiej w Kole, wraz z dyskusją nad uchwałą o Radzie Seniorów i głosowaniem radnych.

Członkowie „Trzeciej Zmiany” w czerwcu 2017 roku zwrócili się do Przewodniczącego Rady Miejskiej z prośbą o powołanie w Kole takiego organu. Jego celem, jak uzasadniali w piśmie, ma być zapewnienie kolskim seniorom wpływu na sprawy dotyczące społeczności, a przede wszystkim najstarszego pokolenia.

– Już wkrótce w naszym mieście ruszy Dom Seniora. Wychodząc zatem naprzeciw licznym wnioskom oraz po kilku spotkaniach, jakie odbyły się m.in. na posiedzeniu Komisji Zdrowia i Opieki Społecznej oraz po moich spotkaniach z przedstawicielami Stowarzyszenia postanowiłem przedłożyć projekt uchwały w sprawie powołania takiej rady w mieście Kole. Niniejsza uchwała ma na celu  zapewnienie osobom starszym zamieszkałym na terenie miasta Koła realnego wpływu na tematy dotyczące ich żywotnych spraw oraz utrzymanie ich w życiu społecznym, a przede wszystkim sprzyjają solidarności międzypokoleniowej  – powiedział Przewodniczący Rady Artur Szafrański (na zdjęciu niżej).

Miejska Rada Seniorów w Kole będzie organem o charakterze konsultacyjnym, doradczym i inicjatywnym dla Rady Miejskiej w sprawach ważnych dla osób starszych. Głównym jej celem będą:

  • Służenie środowiskom senioralnym, wykorzystanie ich potencjału.
  • Reprezentowanie interesów osób starszych wobec władz samorządowych.
  • Włączenie osób starszych w życie publiczno-społeczne Gminy Miejskiej Koło i wspieranie ich aktywności.
  • Działania na rzecz profilaktyki, promocji zdrowia seniorów, a także wspieranie wszelkiej aktywności rekreacyjnej, edukacyjnej , kulturalnej i wypoczynkowej.
  • Współpraca z różnymi instytucjami i organizacjami społecznymi.

W skład Miejskiej Rady Seniorów wejdzie 9 osób, w tym przedstawiciel kolskiego samorządu, a ich kadencja będzie trwać 4 lata. W skład Rady Seniorów wchodzić mogą te osoby, które ukończyły 60. lat i otrzymały poparcie na listach minimum 20 osób. Do składu Rady będą mogły zgłaszać swoich przedstawicieli również podmioty działające w Kole na rzecz osób starszych.

 

Nabór na członka Rady Seniorów odbywać się będzie w drodze ogłoszenia informacji podanej do publicznej wiadomości przez Burmistrza Miasta Koła na stronie internetowej Urzędu Miejskiego, Biuletynie Informacji Publicznej oraz na tablicach i miejskich słupach ogłoszeniowych.

Źródło: UM w Kole
Foto i wideo: MARIUSZ KOZAJDA

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Jabłońska
Jabłońska
5 lat temu

Panie Mariuszu- czy nie można poprawić fonii , oczywiście na przyszłość- pozdrawiam

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526