Przed kolskim Ratuszem zapłonął biało-czerwony krzyż „Płomień Niezłomnych”

Autor: kurier-kolski.pl | 04.03.2018

W ramach obchodów V Kolskiego Tygodnia Żołnierzy Wyklętych, w czwartek na placu przed kolskim Ratuszem zapłonął „Płomień Niezłomnych”. Z kilkuset białych i czerwonych zniczy ułożono krzyż, mający przypominać tych, którzy oddali życie na Ojczyznę. Wcześniej w kolskiej farze odprawiono Mszę św. oraz koncert uczniów SP nr 2.

 

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dlatego czwartkowe wydarzenie w Kole wpisało się w ogólnopolskie świętowanie. Podniosłe uroczystości przed Ratuszem poprzedziła Msza Św. w Kościele Podwyższenia Krzyża Św. oraz koncert uczniów SP nr 2 pt. „Niezłomnym”…

Organizatorzy przedsięwzięcia: członkowie Stowarzyszenia Kolscy Patrioci wraz z gośćmi wraz z posłem na Sejm Leszkiem Galembą, przedstawicielami władz miasta i powiatu, strażą pożarną, harcerzami, młodzieżą z Liceum Ogólnokształcącego i pozostałymi uczestnikami, wysłuchali Apelu Poległych, fragmentów wspomnień i poezji oraz przemówień.

Prezes Kolskich Patriotów, Sławomir Grabowicz przypomniał zebranym, że dzień 1 marca został ustanowiony Narodowym Świętem Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. To 1 marca 1951 roku w Warszawie wykonano wyroki śmierci na siedmiu członkach IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce.

– Od kilku lat mamy w Polsce oraz naszym mieście piękne święto, Dzień Żołnierzy Wyklętych, Żołnierzy Niezłomnych, przez niektórych nazywanych uczestnikami antykomunistycznego powstania lat 1944-63, ostatnimi rycerzami Rzeczypospolitej – powiedział w imieniu Z-cy Burmistrza Miasta Koła Elżbiety Modrzejewskiej Naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta Robert Siwiński Dzisiejszego dnia spotykamy się w różnych miejscach w Polsce, żeby uczcić naszych bohaterów, by powiedzieć im pamiętamy co dla nas zrobiliście, że dzięki Wam możemy żyć w wolnej niepodległej Polsce. Żołnierze wyklęci walczyli o Polskę z determinacją, która budzi w nas najwyższy szacunek. Walczyli nie kalkulując, czy to co robią będzie im się kiedykolwiek opłacało. Walczyli do końca z wiarą, że niepodległość jest największym darem, za który można oddać zdrowie a nawet życie. Byli do końca wierni złożonej przysiędze. Kiedy trafiali do komunistycznych więzień i oczekiwali na egzekucję dbali o to, żeby kat nie zobaczył w ich oczach strachu. Była to godna postawa w obliczu ich śmierci. Wielu z Nich zostało pochowany z bezimiennych dołach, przysypanych wapnem, przywalonych gruzem. Ci, którzy z nimi walczyli, nie stali po stronie Niepodległej Polski. Dzięki Waszemu czynowi zbrojnemu nie staliśmy się 17 sowiecką republiką. Dziękujemy, że obroniliście nas przed sowietyzacją. Pamięć o walce o niepodległą Polskę przetrwała. Żyje w nas. Jesteśmy z Was dumni i składamy Wam dziś hołd. Nie pozwolimy Was więcej poniewierać. Niech będzie cześć i chwała niezłomnym żołnierzom wyklętym.

Prezes Sławomir Grabowicz, wyraził nadzieję, że biało-czerwony krzyż ułożony z zapalonych zniczy na placu przed Ratuszem w Kole żołnierze wyklęci oglądają z nieba i wiedzą, że czcimy i zawsze będziemy czcili pamięć o ich poświeceniu i ofierze.

Źródło: UM w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
17 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

@ok
Od ONR to się odczep !!!

Janusz Kupczak
Janusz Kupczak
6 lat temu

Czym dalej od wojny tym więcej kombatantów.Taki to wspaniały kraj .Proponuję żeby oprócz domu seniora powstał jeszcze dom kombatanta najlepiej w ratuszu.Niech ci kombatanci którzy tak ochoczo przychodzą posłuchać sesji mieli swoje biuro.

ok
ok
6 lat temu

Na temat Wawrzyniaka nic specjalnego w opracowaniach nie ma, tyle tylko, że taka grupa była. Taki bohater na „siłę” . Inni mają to my też.

–Na przełomie lat 60/70 w naszym mieście była tzw. „Banda Golona” , która wsławiła się napadami na uczniów ZSZ, którzy po lekcjach w szkole przy ul.Mickiewicza maszerowali „gęsiego” do Bursy na ul Kolejową.
ONR do dzieła – stawiać pomnik, bo to wasi „bohaterowie”

Ala Ola
Ala Ola
6 lat temu

A co na to wszystko człowiek najbardziej kompetentny i w zasadzie odpowiedzialny za przekaz historyczny naszego miasta i okolic, dyrektor kolskiego muzeum Tomasz Nuszkiewicz?

Obywatel
Obywatel
6 lat temu

Mój apel był wystosowany do władz miasta Koła, a nie do Pana M. Kozajdy czy Gościa.
Czytajcie Panowie ze zrozumieniem !

A.K.
A.K.
6 lat temu

Opracowania naukowe ???? Na temat Wawrzyniaka ?,?
Raczej nie….

Gosc
Gosc
6 lat temu

@as . Ja nie mam wiedzy nt. Wawrzyniaka, ale Obywatel apelował m.in. do IPN aby zbadał temat cyt.:”…jest to Wasz obowiązek, aby zlecić badania naukowe nad osobą ppor Sępa. Mamy Muzeum, IPN…” Ja tylko napisałem, że powstała publikacja na pow. temat (w IPN) i jak ktoś chce, to niech sobie ją przeczyta, a nie ma pretensje o brak źródeł.

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

@Ojciec Tadeusz
Na pytania się odpowiada a nie przemawia.

as
as
6 lat temu

@ Gosc.
Według mnie Obywatel nie ma pretensji, ma natomiast, tak jak i ja wątpliwości co do bohaterstwa czczonego Z. Wawrzyniaka. Dobra jest twoja sugestia ale ważne żebyś podał dokładnie źródło twojej wiedzy. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Gosc
Gosc
6 lat temu

do Obywatel- Ugrupowanie Wawrzyniaka zostało opisane w pracy nt. grup walczących z komunistami w Wielkopolsce. Warto sprawdzić zanim się zacznie mieć pretensje.

Po sąsiedzku
Po sąsiedzku
6 lat temu

Ogromne tłumy uczestników widzę 🙂 … nowa ideologia coś się nie sprzedaje. Jeszcze więcej takich manifestacji i od razu wiadomo kto w tym mieście ma nierówno pod deklem.

lok
lok
6 lat temu

pan siwiinski powinien byc mianowany na stanowisko kapelana wykletych do tego sie najbardziej nadaje

obituary
obituary
6 lat temu

Popieram inaczej nie można tego ująć – nikt nic nie wie na temat tego „Sępa” prawda mogła by się okazać bardzo bolesna – bo słyszałem że może być bardzo podobna do niejakiego Burego z Hajnówki ..
Wyprzedzając niektórych fanatyków komentarze- nigdy ja i nikt z mojej rodziny nie był czerwony ani czarny .

Obywatel
Obywatel
6 lat temu

Apel do władza miasta Koła ( tych obecnych i przyszłych ):

W czerwcu 2016r. przy udziale Burmistrza Maciaszka odkopano ppor Zygmunta Wawrzyniaka ,, Sępa ,, i przeniesiono go do nowego grobu-pomnika. Była to spontaniczna akcja kilkuosobowej grupy, a władza aktywnie ją wsparła, bo na czas obchodów Nowych Świąt – Tygodnia Żołnierzy Wyklętych potrzebny był Nowy Bohater. Od tego czasu zaczął się kult ppor ,, Sępa ,, ( marsze na cmentarz, msze etc. ). Władze nie zadały sobie jednak trudu, aby się dowiedzieć, kogo i za jakie dokonania mieszkańcy mają czcić ? Pan Burmistrz wziął wprawdzie udział w wywiadzie z siostrą ppor Wawrzyniaka ( skądinąd sympatyczną, starszą Panią ), ale ta nic nie mówi o bohaterskich zasługach swego brata, ani nie mówi za co został skazany na śmierć. Ten wywiad można znaleźć na You Tube, a nagrany został chyba przez inny portal. Tak sobie myślę, skoro osoba najbliższa ( siostra ) tak niewiele wie o swoim bracie, to co Wy o nim wiecie i co zrobiliście, aby poznać prawdę o nim i przekazać ją mieszkańcom? Przecież mają oni prawo wiedzieć kogo i za co władze miasta kreują na głównego bohatera ?
Apeluję przeto do władz miasta, bo to Wy je reprezentujecie i jest to Wasz obowiązek, aby zlecić badania naukowe nad osobą ppor Sępa. Mamy Muzeum, IPN, lokalnego historyka dr Witkowskiego. Jedźcie do Sompolna, odszukajcie świadków, odkopcie akta sprawy i wyrok z 1946r., poznajcie prawdę, nawet gdyby okazała się bolesna. Dopóki to nie zostanie zrobione będziemy mieli bohatera sławionego przez nielicznych, w atmosferze nowej propagandy, o którym jedni mówią, że to bohater, a inni że bandyta. Przecież w odbiorze społecznym, to wygląda jaka swoista paranoja.
Ja też nie wiem co o tym sądzić, bo władze miasta nie przekazują opinii publicznej żadnej wiedzy o tym człowieku.
Jeżeli tego nie uczynicie, to mam kolejny apel:
przestańcie uczestniczyć w tym marszach z udziałem grupki Fanatyków Lecha, a na grobie Z. Wawrzyniaka zapalcie znicz i ( po chrześcijańsku ) dajcie pokój jego duszy !!!

Ojciec Tadeusz
Ojciec Tadeusz
6 lat temu

Siwiński SUPER Naczelnik! Od wszystkiego. Szkoda że na pytania radnych nie potrafi tak pięknie przemawiać

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526