OSP w Chełmnie będzie świętować w tym roku 100-lecie [FOTO + WIDEO]

Autor: kurier-kolski.pl | 16.03.2018

Na Walnym Zebraniu Sprawozdawczym spotkali się druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Chełmnie w dniu 24 lutego br. W związku z generalnym remontem wiekowej remizy, która przy tej okazji jest przerabiana na świetlicę wiejską, spotkanie odbyło się gościnnie w budynku Szkoły Podstawowej w Chełmnie. Obradom przewodniczył dh Prezes Józef Ludwicki, a dyskusja była zdominowana przez sprawy związane z obchodzonym w tym roku pięknym jubileuszem 100-lecia powstania jednostki, który będzie obchodzony w dniu 29 lipca. Była to też okazja do wizyty Policjantów, którzy wręczyli obecnym odblaski. Zachęcamy do obejrzenia pod spodem krótkiego nagrania wideo z początku obrad oraz galerii fotografii z wydarzenia.

 

Na początku zebrania Policjanci z kolskiej jednostki, w ramach współpracy z OSP Chełmno, st.post. Dorota Szczyżańska oraz sierż. szt. Piotr Sołohub w ramach działań prewencyjnych prowadzonych przez Komendę Powiatową Policji w Kole wręczyli wszystkim obecnym odblaski z prośbą, by przekazano je dalej innym mieszkańcom gminy.

Zebranie otworzył i przewodniczył mu do końca Prezes OSP w Chełmnie dh Józef Ludwicki, którego pierwszą czynnością było wręczenie  Brązowego Medalu „Za Zasługi dla Pożarnictwa” druhowi Radosławowi Żurawikowi.

KLIKNIJ NA OBRAZ POD SPODEM I OBEJRZYJ RELACJĘ WIDEO Z ZEBRANIA:

Następnie Prezes powitał przybyłych gości, wśród których byli m.in.: Wicestarosta Kolski dh Marek Banaszewski – którego dziadek Ignacy Banaszewski był założycielem OSP w Chełmnie w 1918 roku, Burmistrz Miasta i Gminy Dąbie – dh Tomasz Ludwicki, dyrektor Szkoły Podstawowej w Chełmnie Arleta Lewandowska oraz kpt. Mirosław Łukaski – zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Kole.

Prezes Józef Ludwicki odczytał sprawozdanie z pracy jednostki za 2017 rok, z którego wynikało, że obecnie liczy ona 42 druhów. W okresie sprawozdawczym nie zaszły zmiany w składzie władz jednostki, nie zakupiono nowego umundurowania ani nie pozyskano nowego sprzętu. Jednostka uchwałą Zarządu przystąpiła jako członek do Spółdzielni Socjalnej „Ale smacznie”. W ramach 1% z podatku od podatników-darczyńców jednostka OSP w Chełmnie otrzymała 730 zł.

Wysiłki skupiono na remoncie remizy OSP w Chełmnie, która była w bardzo kiepskim stanie technicznym. Trwa remont budynku, a także wymieniono też drzwi garażowe, na co pozyskano dofinansowanie 5 tys. zł z MSWiA, a 2 tys. zł. pochodziło z dotacji Burmistrza Dąbia.

Strażacy z jednostki cały rok brali udział w różnego rodzaju uroczystościach państwowych, strażackich i kościelnych, także z pocztem sztandarowym. Komisja Rewizyjna nie wnosiła uwag w okresie sprawozdawczym 2017 roku. Młodzi druhowie wzięli udział w zawodach sportowo-pożarniczych. Byli to: Antoni Kaczmarek, Mirosław Mituta, Michał Kaczmarek, Krystian Żurawik, Dawid Dobrowolski, Hieronim Kozajda, Krzysztof Kurz, Krystian Dobrowolski, Przemysław Kasiński oraz Karolina Mituta.

W planach na rok bieżący na pierwszym planie są przygotowania do 100-lecia OSP Chełmno, w tym dokończenie remontu remizy, wyremontowanie, modernizacja i uzupełnienie Sali Tradycji, pozyskanie sponsorów i darczyńców w związku z jubileuszem, przeszkolenie 10 strażaków oraz stworzenie i wydanie monografii jednostki, której napisania podjął się regionalista i równocześnie Dyrektor Muzeum w Kole Tomasz Nuszkiewicz. Główne uroczystości zaplanowano na 29 lipca 2018 r. Równocześnie Zarząd OSP wysłał wniosek do Komitetu Ogrodów Sprawiedliwych w Warszawie wnosząc o zasadzenia w Ogrodzie Sprawiedliwych drzewka upamiętniającego Stanisława Kaszyńskiego, przedwojennego komendanta OSP w Chełmnie, który zbierał oraz przekazywał informacje, przesyłał meldunki do polskiej konspiracji o zagładzie Żydów w obozie w Chełmnie, za co – po ujawnieniu tej działalności – został aresztowany przez Niemców i zastrzelony przy pałacu w Chełmnie. Jego żona także została aresztowana i zmarła w więzieniu w Łodzi.

W dyskusji głos zabierali m.in.: Burmistrz Dąbia Tomasz Ludwicki, Wicestarosta Marek Banaszewski oraz kpt. Mirosław Łukawski z PSP w Kole.

Tekst, foto i wideo: MARIUSZ KOZAJDA

Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
lovoo mitglieder suchen

kosten lovoo lovoo profilbild größe http://lovooeinloggen.com/

Javiereralm
3 lat temu

tinder website , tinder app
tinder dating app

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526