Komornik zajął wierzytelności z konta Urzędu Miejskiego w Kole! Ściągnął ponad pół miliona złotych! [WIDEO]

Autor: kurier-kolski.pl | 30.03.2018

Podczas środowej sesji Rady Miejskiej w Kole okazało się, że nasze miasto przegrało kolejną sprawę sądową z firmą budowlaną „Szurgot”. Pamiętamy jeszcze finał poprzedniej sprawy, gdzie miasto zostało zmuszone do wypłaty 468.000 zł, a teraz doszło kolejne ponad pół miliona zł. Po wygraniu pierwszej sprawy została założona kolejna, dotycząca tej samej inwestycji – budowy bloków komunalnych przy ul. Asnyka, ale chodziło o dodatkowe prace budowlane, które miały być tam wykonane. Przedsiębiorca wycenił je i złożył pozew. W lutym odbyła się rozprawa, ma której nie pojawił się niestety żaden przedstawiciel naszego miasta. Sąd Rejonowy w Poznaniu wydał więc wyrok zaoczny wraz z klauzulą natychmiastowej wykonalności. Komornik w bardzo krótkim czasie wszedł na konto Urzędu Miejskiego i ściągnął z niego odszkodowanie wraz z odsetkami i kosztami sądowymi oraz komorniczymi w kwocie łącznie aż 516.380,74 zł! Radni byli oburzeni tą sytuacją twierdząc, że obie sprawy były do wygrania, a miasto oddało je bez większej walki. Na sesji rozgorzała długa i emocjonalna dyskusja. Tymczasem Miasto zaskarżyło wyrok i czeka teraz na rozstrzygnięcie. Pod spodem nagranie wideo z części dyskusji o tym, o zmianach w budżecie oraz wolne głosy i wnioski na sesji Rady.

 

Przypomnijmy, że chodzi o inwestycję, która była realizowana za poprzedniej kadencji władz Koła, a dotyczyła budowy dwóch budynków komunalnych na końcu ul. Asnyka, na kolskiej Starówce. Od samego początku lokalizacja inwestycji wywoływała wątpliwości, bo jest to teren zalewowy i starsi mieszkańcy wiedzieli, że „od zawsze” stała tam woda, a podczas wiosennych roztopów tworzyło się tam ogromne bajoro. Mimo to zdecydowano się na lokalizację domów właśnie tam.

KLIKNIJ NA OBRAZ POD SPODEM I ZOBACZ NASZĄ WCZEŚNIEJSZĄ PUBLIKACJĘ O ODDANIU BLOKÓW KOMUNALNYCH NA UL. ASNYKA W KOLE:

Bloki na Asnyka oddane!

Już w czasie kopania fundamentów budynków okazało się, że nachodziły ogromne ilości wody, którą dzień i noc przez długi czas wypompowywano, a potem wszystko długo zalewano betonem. Na opóźnienie oddania budynków miała wpływ też niekorzystna pogoda i obfite deszcze, które potęgowały efekt zalewania fundamentów. Wszystko doprowadziło do tego, że miasto nie wypłaciło części środków firmie „Szurgot” jako karę za niedotrzymanie terminów.

W końcu już za tej kadencji zapadł wyrok sądu. Niekorzystny niestety dla miasta. Wtedy doszło do spotkania przedsiębiorcy z burmistrzem Stanisławem Maciaszkiem i ustaleń, że część zasądzonej kwoty zostanie wypłacona gotówką – 468.000 zł,  a reszta będzie przeznaczona na pokrycie zobowiązań w podatku od nieruchomości, jakie spółka miała wobec miasta.

Teraz, na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Kole, radni dowiedzieli się, że firma „Szurgot” złożyła też kolejny pozew przeciwko miastu, dotyczący tej samej inwestycji, ale robót dodatkowych. W lutym w Sądzie Rejonowym w Poznaniu – Wydziale Gospodarczym, odbyła się rozprawa, na której nie pojawił się niestety nikt reprezentujący Gminę Miejską Koło. Sąd wydał zaoczny i niekorzystny dla naszego miasta wyrok. Łącznie Koło musiało zapłacić ponad pół miliona złotych wraz z odsetkami i kosztami. Już w marcu komornik wszedł na konto miasta i ściągnął z niego całą kwotę.

Teraz na sesji Rady Miejskiej, w zmianach budżetowych, radni mieli niejako usankcjonować tę operację poprzez przesunięcie na ten cel nadwyżki budżetowej, czyli wprowadzenie kwoty do budżetu miasta, ale w głosowaniu nie wyrazili na to zgody. Tak samo jak nie zgodzili się w zmianach budżetowych na przeznaczenie ponad miliona złotych na brakujące wynagrodzenia pracowników Urzędu Miejskiego, z resztą dokładnie tak samo jak na poprzednich sesjach. Łącznie radni nie zgodzili się na rozdysponowane z nadwyżki budżetowej na wyrok i na wynagrodzenia kwoty 1.722.380, 84 zł. Argumentowali swoją decyzję m.in. tym, że Wiceburmistrz Elżbieta Modrzejewska – jak mówili – sama, bez konsultacji z nimi dokonała podziału tych środków.

Zostały zrobione zmiany w budżecie w zakresie przeznaczenia środków na rozbiórkę kamienicy przy ul. Pułaskiego 2 (o czym pisaliśmy niedawno). Radni przesunęli też środki finansowe z przeznaczeniem na podwyższenie wynagrodzeń dla najniżej zarabiających pracowników kolskiej oświaty – pracowników niepedagogicznych w kolskich szkołach i przedszkolach podlegających pod miasto. Wynagrodzenia zostaną podniesione do 2.100 zł wynagrodzenia zasadniczego. Ta zmiana obejmuje tylko i wyłącznie tych dotychczas najniżej uposażonych pracowników, których jest spora liczba. Zabiegała o tę zmianę wielokrotnie na sesjach Rady grupa radnych w interpelacjach i zapytaniach oraz wnioskach  do burmistrza, szczególnie radni: Halina Musiałek, Izabela Nuszkiewicz, Ewa Baryła oraz Michał Piasecki.

Tekst, foto i wideo: MARIUSZ KOZAJDA

Ogłoszenie płatne

Subskrybuj
Powiadom o
guest
55 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Kolanin
Kolanin
5 lat temu

A który to już raz włodarze naszego miasta przegrali sprawy w sądach ? O ile pamiętam , to p. Szurgot wygrał z włodarzami miasta ( i to nie tylko z ostatnimi naszymi władzami !!!) już chyba z 5 razy. A czy ktoś sprawdził, ile miasto wydało na prawników , by tylko przeciągnąć rozstrzygnięcie sporów ? I jeszcze jedno pytanie mi się nasuwa, kto jest winien podjęcia decyzji, których skutkiem są przegrane przez miasto sprawy sądowe? Nie wieszajmy psów na przedsiębiorcach, którzy walczą o swoje ! Sądy przecież wydają wyroki po rozpatrzeniu racji za i przeciw, więc skoro takie są wyroki, to wyraźnie zostają wskazani winni .

Doradca Administratora Portalu
Doradca Administratora Portalu
5 lat temu

Panie Mariuszu Kozajda. Popieram wolność słowa, ae nie wolność bełkotu. O ile nie wprowadzi Pan ograniczeń związanych z anonimowością to pod artykułami będą pojawiały się niczym nie skrępowane ubliżenia, oszczerstwa i poniżanie. Mam dla Pana pewną propozycję, żeby ograniczyć anonimowość wypowiedzi w serwisie. Niech to będzie wolna wypowiedź, ale podpisana przez osobę, która zarejestruje u Pana osobiście swój nick. Myślę, że stawiłoby się takich chętnych bardzo niewielu i o ile ktoś zechciałby polemizować nie pisałby bzdur a zastanowił się co chce napisać. Co Pan o tym myśli?

Iga
Iga
5 lat temu

@Kot miau

Kobra
Kobra
5 lat temu

twoje też nie trafiają i wreszcie celnie siebie podsumowałeś lemingu ub-owski…

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
5 lat temu

@~Mieszkanka Koła

W naszym społeczeństwie, również tym lokalnym, jest tak wiele niereformowalnych i zupełnie nie potrafiących samodzielnie myśleć ani nawet czytać ze zrozumieniem osób, że Twoje uwagi (choć logiczne i słuszne) mogą nie trafić do adresatów.

Mieszkanka Koła
Mieszkanka Koła
5 lat temu

Do Agatki. Tutaj nie chodzi o zatrudnianie osób spoza Koła w Zakładach Produkcyjnych czy usługowych chodzi o to, że w Urzędzie Miasta czy w podległych Spółkach powinni na kierowniczych stanowiskach pracować przede wszystkim mieszkańcy związani z Kołem bo oni najlepiej znają potrzeby mieszkańców naszego miasta. W innych zakładach w Kole pracuje dużo osób spoza Koła nawet z zagranicy i nikt się tego nie czepia.

kot
kot
5 lat temu

Iga dziwię się że jeszcze nie zrobiłeś porządku z Radnymi Piaseckim i Soboleskim idź na sesję i zrób klakierku .

Agatka
Agatka
5 lat temu

Może Pan Sobolewski wypowie się w tej kwestii. Bardzo proszę.

Agatka
Agatka
5 lat temu

Skoro przyjezdnych do Koło chcecie powyrzucać np. z Turku, Poddębic itd. to ja jestem za tym aby powyrzucać pracujących z Koła w SUN GARDEN W MALANOWIE, Z PROFIM W TURKU I W WIELU INNYCH ZAKŁADACH. Co radni na to?

Marek
Marek
5 lat temu

O jakim rozwoju piszesz? Mam rozumieć że pasują ci rządy fachowców z Poddębic Uniejowa czy Turku ty….

Iga
Iga
5 lat temu

Czas zrobic porzadek
z radnymi ktorzy blokuja rozwoj miasta typu Sobolewski ,Piasecki.

Stefan
Stefan
5 lat temu

W czym imieniu się wypowiadasz i w czyim interesie działasz że nie interesuje Cię wyjaśnienie spraw. Taki uczciwy jesteś? Czy masz wypaczony mózg?

Mieszkaniec koła
Mieszkaniec koła
5 lat temu

A ja sobie życzę. Głosowałem na niego i zagłosuje kolejny raz. Zastanawiam się jak to jest. Nie pasował wam drozdzewski a pasują osoby z Poddębic czy innych miast. Kolanin to ormowiec, dlatego radzę zająć się wnukami a nie komentarzami

Kolanin
Kolanin
5 lat temu

ten Sobolewski niech nie wyciera sobie gęby,że mówi za mieszkańców,ja sobie tego nie życzę…

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

Mleczarz – znalazłeś powołanie KLAKIERKU ?

kurka
kurka
5 lat temu

Ci radni którzy popierali Stasia to ludzie interesowni bez kręgosłupa. Wybory to zweryfikują

kot
kot
5 lat temu

Jak zwykle kto się odzywa na sesji Sobolewski ,Piasecki Kuty Olejniczak Obiała reszta śpi odpowiada im to bagno w mieście . Szacunek dla tych Radnych .

Gość
Gość
5 lat temu

Traaaaagedia ,Stasiu wykończył to miasto!

Prawoo
Prawoo
5 lat temu

Szanowni Forumowicze!!Reasumując zaistniała sytuacje w Mieście i samorządzie powiem tak Nigdy by do tego nie doszło gdyby uprawnione organy typu Prokuratura Policja działały zgodnie z Prawem. Tak nie jest Najpierw należy zlikwidować korupcję w Prokuraturze i Jednostce Policji a wtedy można wymagać działań zgodnie z Prawem od tych instytucji!!!!

Iga
Iga
5 lat temu

Stare pokolenie to narod wybrany jesli ktos ma inna opinie to zaraz atakuja i wyzywaja od.ORMO UB SB .Wujek.. mleczorz obituary..nadajecie sie do ucierania chrzanu nic wiecej !

Gość
Gość
5 lat temu

Mamy posła Pana Galembe , czas chyba zabrać głos .

Gość
Gość
5 lat temu

To co się dzieje w naszym mieście przekracza wszelkie granice , pytam co ma zamiar z trudną sytuacją miasta zrobić Pan Poseł L. Galemba ?Mawia ,że jest posłem z Koła i okolic .

Janusz Kupczak
Janusz Kupczak
5 lat temu

Boże daj im zdrowie bo na rozum za późno .

Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
5 lat temu

Klakier daj sobie już spokój!
Game Over dla ciebie i twojego pryncypała!

Bohun
Bohun
5 lat temu

Dla wszystkich komentujących- wszystkiego najlepszego
dużo radości i miłego wypoczynku smacznego jajka życzy
= Bohun=
🙂

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

@obituary
Na szczęście to nie wasze forum pizdryku tylko Kuriera a ty jesteś pospolitym KŁAMCĄ nie znajdziesz ani jednego mojego postu z treścią którą sugerujesz- zbyt szeroką masz wiedzę o tym minionym relikcie, piszesz o tym tak jak byś sam przynależał do tego towarzystwa!!!

obituary
obituary
5 lat temu

Do Anonim człowieczku twoja epoka ORMO już minęła , wszyscy na tym forum wiemy kim jesteś i dlaczego tak bardzo wychwalasz jego osobę ..
Orzeszku zamilcz !

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

@Mleczarz Probst (KLAKIER)
Tak chyba miałeś się podpisywać nieuku twój bełkot mnie przeraża czego ty chcesz mały człowieku ? ciebie nie interesuje pogląd innych wszyscy mają myśleć tak jak ty ?.

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
5 lat temu

Nie rozumiem jednego.
Jak można nie pojawić się na tak ważnej dla miasta rozprawie sądowej?
Jest to zupełne zbagatelizowanie sprawy dotyczącej budżetu miasta.
Budżetu dość skromnego jak na jego wielkość.
Chodzi tu o kwoty liczone w setkach tysięcy złotych!
Nie pojawienie się przedstawiciela miasta na rozprawie wygląda tak, jakby ktoś chciał prywatnemu przedsiębiorcy zrobić prezent.
Jestem jak najdalej od jakichkolwiek podejrzeń, ale takie podejście do tak ważnej sprawy wydaje mi się i dziwne i zastanawiające.

Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
5 lat temu

Chodziło mi o zablokowanie wszystkich komentarzy nieuku
Ile ty masz płacone za ten bełkot?

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

@Mleczarz Probst
Co znaczy zablokować czyjeś posty ? zapomniałeś człowieku
co znaczy wolność wypowiedzi ? każdy ma prawo wypowiadać się tak jak myśli, to ty prawie za każdym razem pogardliwie wypowiadasz się o tych co myślą inaczej niż ty ! nie masz monopolu na ocenę sytuacji . Gdzie twoje obietnice
miałeś podpisywać się KLAKIER a podpisujesz się inaczej cóż warte jest twoje słowo ? myśliciel od siedmiu boleści ,ogarnij się człowieku nie jesteś sam .To wolny kraj i jeśli masz wiedzę zgłoś to odpowiednim instytucją a nie podpuszczaj cwaniaczku twoje manipulacje nie na wszystkich działają i powiem to jeszcze raz Rada do wymiany …

obituary
obituary
5 lat temu

Popieram przedmówcę i żeby było jasno piszę o domniemaniach :
-wyraźnie coś tu śmierdzi – wypłata gotówką odszkodowania które miało kończyć wszelkie roszczenia Szurgota według mnie sprawa dla CBA. ( zapewnienia jego osoby – patrz sesja rady miasta )
Po drugie- wypłacenie 200 000 zł kancelarii prawnej bez żadnej umowy – sprawa dla CBA
Czy w Kole nie ma organów ścigania ?? Gdzie jest P.G. gdzie jest prokuratura , facet nadal rządzi miastem – będąc zawieszonym – czy to nie jest łamanie postanowienia sądu .???
Klakiery , ORMO wcy przestańcie już tutaj pisać bo wasze wpisy świadczą o chorobie intelektualnej , wiadomo ze za pracę będziecie go chwalić do końca swoich dni , za pensje , nagrody itd.
Waszego Pana już nie ma i nie będzie , a ja oczekuję od organów ścigania interwencji !
Szurgot zrobił sobie niezłe stałe źródło dochodów zwane odszkodowanie .
Maciaszek powiedział na sesji że to kończy wszelkie roszczenia i co kłamał czy mówił prawdę – ORMO ANONIM odpowiedz .

Gość
Gość
5 lat temu

Obejrzeliśmy sesję i niestety włos sie jeży na głowie.

Do UM powinien wkroczyć prokurator.
Dobrze ,ze sa tacy dociekliwi radni w Kole bo inaczej to nie wiem do czego mogłoby dojść jeszcze .Zaniedbania ,ignorancja,buta władzy.
Ręce opadają.Pan Stanisław zawieszony a kolega poseł widzi co sie dzieje i nic z tym nie robi.

Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
5 lat temu

Nie wiem Panie Mariuszu czy nie warto by było zablokować komentarzy. Niektórym klakierom sie pogarsza. Ewidentne nieprawidłowości a oni rozmydlają temat.

Irena J
Irena J
5 lat temu

Personalia ważne szczgólnie jednej PAPUGI!. Kto wie ten WIE o kogo chodzi?

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

@kot
co ty przestań palić to draństwo.

lulu
lulu
5 lat temu

@kot
Wróć do szkoły nie każdy rozumie twój rynsztokowy język ,to
że ty masz Pana nie wiedziałem ja jestem niezależny .

kot
kot
5 lat temu

wystartuj w wyborach klakierku a nie się prujesz

kot
kot
5 lat temu

ty jesteś beznadziejny ja twòj pan klakierku

lulu
lulu
5 lat temu

Ta Rada to beznadzieja !!!

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

@Stefan
To że masz zryty beret wiadomo nie od dziś nie podniecaj się tak myślenie nie boli …

Stefan
Stefan
5 lat temu

Nie zwykle rachunki tylko nasze pieniądze moherze

Irena J
Irena J
5 lat temu

Ta rada zajmuje się tylko „SAMA SOBĄ” Kto tam by zwykłymi rachunkami by się przejmował. Rozgrywki personalne są przecież fajniejsze!

kot
kot
5 lat temu

ale Maciaszek załatwił sprawę

Stefan
Stefan
5 lat temu

Za tego. Za tego specjalistę

Gosc
Gosc
5 lat temu

A to za tego czy za poprzedniego tak sie działo? Odpowie mi ktos?

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

@mleczarz
Nie rób z gęby cholewy głąbie .

Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
5 lat temu

Sam się podpisuj klakier głąbie

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

@mleczarz
Podpisuj się KLAKIER !!!

Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
5 lat temu

Kolejny temat dla komisji rewizyjnej. Nie wiem czy nie trzeba powiadomić Wojewody, który jest organem nadzoru.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526