Kamienica groziła zawaleniem od wielu lat, a zniknęła w jeden dzień. Dzieje się na kolskiej Starówce! [FOTO + WIDEO]

Autor: kurier-kolski.pl | 18.03.2018

„Padła” kolejna stara kamienica w rejonie kolskiego Starego Rynku. Od kilku lat stała pusta, a wiele lat groziła zawaleniem i była przeznaczona do rozbiórki. Ostatnio do tego stopnia, że z jej szczytu odrywały się kawały gzymsu i spadały na chodnik dookoła. Dobrze, że nikt nie ucierpiał! W trybie pilnym działania podjęte przez Urząd Miejski, wiceburmistrz, radnych i KTBS doprowadziły do wyburzenia wczoraj całego budynku wraz z oficyną, komórkami i wychodkami (relikt XIX w. z dziurą w podłodze!!!). Wszystko trwało dosłownie chwilę we wczesnych godzinach rannych. Dziś już nic tam nie ma! Wykonawcą prac była kolska firma MK Stella Konrad Marek. Zachęcamy do obejrzenia pod spodem zdjęć archiwalnych budynku i zdjęć z wyburzenia oraz nagrania wideo rozbiórki.

 

KLIKNIJ NA OBRAZ POD SPODEM I ODTWÓRZ NAGRANIE Z WYBURZENIA:

FOTOGALERIA:

 

WYBURZANIE:

Tekst, foto i wideo: MARIUSZ KOZAJDA

Subskrybuj
Powiadom o
guest
29 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
XyZ
XyZ
5 lat temu

Mialem glownie na myśli budynki niezamieszkale 🙂 a dla mieszkancow sukcesywnie budować nowe ale w czesci poza rynkiem – np. Kolejowa. Na rynku nakazac. Przy budowaniu nowych budynków tworzyc elewacje identyczne jak poprzednich, chociaz np goplana to nawet jesli byl to zabytek to nieestetyczny, dlatego zeby ten przepis odnosil sie do kamienic. I np tylko rynek zrobic perełką, a reszta wyspy z wyjatkiem kilku ulic np kajki przeznaczyc pod budownictwo prywatne. Co do zabytkow to bym ratowal tylko te ktore sa wpisane do rejestru zabytków a nie do ewidencji gminnej.

Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
5 lat temu

Panie Mariuszu. Czy to nie to samo? Od czasów Marcina Lutra, zrzeszenie wiernych skupionych wokół Kościoła Ewangelicko- Augburskiego to przecież Luteranie.

Pytający
Pytający
5 lat temu

A może z naszych opłat za wodę i ścieki, wodociągi mogły by pobudować jakiś blok komunalny skoro angażują się w życie miasta (choć trochę tajemniczo?).

Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
5 lat temu

To chyba Kościół Luterański, jeśli nic się nie zmieniło.

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
5 lat temu

Pastorówka -o ile wiem- ma swojego właściciela i nie jest nim miasto.

szkoda
szkoda
5 lat temu

Dokładnie Pastorówka to kolejny budynek, który za kilka lat może podzielić los tej kamienicy, brak jakiegokolwiek zainteresowania i pomysłu na jej zagospodarowanie może skończyć się fatalnie, pojedyncze budynki na Starym Mieście też stoją puste, chociażby co z budynkiem po szkole specjalnej? Także przyszłość wielu zabytków nie jest kolorowa.

Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
5 lat temu

Z odwiertem na środku…
A czytaliście Przegląd? Jest bardzo ciekawy artykuł i faktycznie ciekawe kto za to wyburzenie zapłaci?

Obserwator
Obserwator
5 lat temu

Będzie parking. Mam przeczucie że prywatny

obituary
obituary
5 lat temu

lok Koło popada w ruinie bo mieszkają tutaj ludzie biedni , mało zaradni i kilku kombinatorów …..
Przemysł się nie rozwija , nic się nie produkuje , brak miejsc pracy i to jest jedyna przyczyna biedy tego miasta , ludzie pracują , przemysł produkuje- to podatki wpływają szeroką ławą do miejskiej kasy . A tak z czego chcecie mieć ładne miasto z 500+ ???
Tutaj wygra każdy kandydat na burmistrza który będzie w stanie ściągnąć zakład pracy na 300 – 400 osób
.
Jeden już próbował – spalarnia , produkcja maszyn rolniczych , więzienie itd i wyszło co gó…….o jak zwykle .
I dostawał zielone światło z rady na wszystkie fanaberie …
Kamienice wokół starówki w większości są komunalne lub mają prywatnych właścicieli jak np. ta super kamienica obok Pana Paćko – stan surowy gość kupił i ma w d… następne kamienice na Mickiewicz po aptece , po pubie właściciele prywatni inwestują – NIE bo po co lepiej niech się zawalą . I teraz ruszę temat starego hotelu który straszy w mieście i ma być wspaniałym budynkiem – czy policja prowadziła dochodzenie kto go podpalił i jaki miał w tym interes ??? Przecież sam się nie zapalił – był niezamieszkany . ,… co do parkingu Panie Kozajda będzie tam na 1000 % i dlatego byłem przeciwnikiem burzenia 🙁 .
Na starym mieście jest jeszcze kilka ruin z nieuregulowaną sprawą spadkową czy sądową – budynek przy ulicy Wschodniej jak i budynek przy Kajki , wystarczyło ze właściciele zmarli to budynkami tymi zamiast zająć się miasto to zajęli się złodzieje i teraz faktycznie nadają się tylko do rozebrania – a mogły tam powstać mieszkania komunalne .
No ale miasto najwidoczniej nie ma w takich działaniach interesu .

lok
lok
5 lat temu

cale kolo od paru lat popada w ruine nie ma gospodarza co by dobrze rzadzil wiekszosc budynkow na wyspie jest w oplakanym stanie co roku bedziemy mieli podobne historie

szkoda
szkoda
5 lat temu

Pisze Pan Redaktor, że warto odrestaurowywać zabytki cenniejsze, ładniejsze, takie jak Sejmik, ile takich jest w Kole? Niewiele, zostałyby kościoły, ratusz, spichlerz, zamek, sejmik, dwie szkoły i zabudowania po fabryce fajansu. Duże miasta robią wszystko, żeby odrestaurowywać zabytkowe kamienice bo to one tworzą klimat i charakter miasta, nam jeszcze do tego bardzo daleko, minie sporo czasu nim dojrzejemy, ale co nam wtedy zostanie? Bardzo łatwo jest burzyć, gorzej z tworzeniem czegoś nowego; przykład kamienica przy Sienkiewicza zburzona w zeszłym roku czy pusta działka po wyburzonej kamienicy w południowej pierzei rynku.

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
5 lat temu

@~Mleczarz Probst

Niczego nie będzie brakowało.
Będzie i Miś Yogi.
Muszą go tylko odwiesić!

Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
5 lat temu

A tam gadasz. Ja mam przeczucie, że według obliczeń fachowców i specjalistów (oczywiście spoza Koła) jest to najlepsze miejsce na drugi odwiert geotermalny. Coś mi kiedyś obiło się o uszy o planach ożywienia tej części miasta. Gejzery tryskałyby jak w parku Yellowstone, brakowałoby tylko Misia Yogi…

Obserwator
Obserwator
5 lat temu

W tym miejscu będzie parking mam takie przeczucie. Temat już dawno dogadany jak większość pomysłów naszego wodza.

szkoda
szkoda
5 lat temu

Zgadzam się z poprzednikami, kolejny wyburzony zabytek, obudzimy się gdy będzie za późno. Jedyne rozsądne wyjście z tej sytuacji moim zdaniem to odbudowa namiastki tej kamienicy w tym miejscu.

XyZ
XyZ
5 lat temu

Komisja radnych odpowiedzialna za budynki lub wydział urbanistyki powinien przejrzeć wszystkie stare budynki w mieście i jeśli to możliwe nakazać rozbiórkę wszystkich budynków w złym stanie technicznym w ramach uprzątnięcia działki – może by było pusto w mieście ale nie było by odstraszająco – lepiej patrzeć na pustą działkę niż na rozlatującą się ruderę.

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

Taki sam stan techniczny domu na Wojciechowskiego – /pierwsza po prawej za Urzędem Powiatowym/, też co chwila tynk na głowę się sypie,
strach przechodzić

obituary
obituary
5 lat temu

POPIERAM – POWINNA BYĆ ODRESTAUROWANA ,
to historia naszego miasta .
Teraz plac będzie świecił pustką kilka lat będąc własnością jakiegoś kolskiego kombinatora .
No chyba że szuka się miejsca na parking.

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

Zalosne… I znow sie wstawi styropianowy erzac. Tak rajcy i burmistrzowie rzadzili i rzadza, ze w scislym centrum starowki wyburza sie kamienice… Tragedia. To miasto ma nie za wiele zabytkow i charakteru i dopuszcza sie takie rzeczy… Bezmyslnosc calkowita. Ale takie sa skutki jak mieszkania za bezcen sie oddaje…

Patriota
Patriota
5 lat temu

Na wyspie prawie same takie stare budy i 3/4 do wyburzenia

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

Brawo Konrad pokazałeś znów klase

Gghy
Gghy
5 lat temu

Suuuuuuuuuper!

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526