Dziś audycja w radiowej „Jedynce” o naszym Czesławie Freudenreichu!!!

Autor: kurier-kolski.pl | 26.03.2018

Dzisiaj o godz. 21:10 program pierwszy Polskiego Radia nada audycję redaktor Doroty Truszczak – „Ludzie Niepodległości” prezentującą portrety osób, którym zawdzięczamy odzyskanie niepodległości w 1918 r. Będzie ona poświęcona Czesławowi Freudenreichowi. Opowie o nim dyrektor kolskiego Muzeum Tomasz Nuszkiewicz. Zachęcamy do włączenia wieczorem radiowej „Jedynki” i wysłuchania audycji o naszym bohaterskim Kolaninie.

 

W zapowiedzi Polskiego Radia o audycji czytamy m. in.:

CZESŁAW FREUDENREICH (1873 – 1939) – przemysłowiec,  radny miejski, działacz niepodległościowy  oraz  animator życia kulturalnego i oświatowego w Kole.

„Być zawsze wiernym Ojczyźnie i służyć jej, gdyby nawet miało kosztować to własne życie” – tym przesłaniem zawsze  kierował się Czesław Freudenreich, ostatni przedwojenny właściciel Fabryki Fajansu w Kole. Pochodził z rodziny katolików z Austrii,  która osiedliła się w Kole na początku XIX wieku.  Był m.in. współzałożycielem, w 1902 roku,  i pierwszym prezesem  Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia”.  W 1918 roku,  po przejęciu władzy  od Niemców, stanął na czele Wydziału Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej Powiatu Kolskiego. Był aktywnym radnym miejskim, wspierał miejscową straż ogniową. 10 listopada 1939 r. został rozstrzelany wraz z córką przez Gestapo.

Na zdjęciu u góry ze zbiorów Muzeum Technik Ceramicznych w Kole widzimy Czesława Freudenreicha (pośrodku w kapeluszu) na czele Milicji Obywatelskiej Powiatu Kolskiego podczas odzyskiwania niepodległości w listopadzie 1918 r. A pod spodem miejsce spoczynku naszego bohatera i wielkiego polskiego patrioty na kolskim cmentarzu.

Zapraszamy do wysłuchania audycji o Kolaninie – Człowieku Niepodległości – Czesławie Freudenreichu.

Źródło: MTC w Kole 

Ogłoszenie płatne

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Gosc
Gosc
6 lat temu

Czy znane są inne osoby z tego zdjęcia?

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526