Ważą się losy ulicy 20 Stycznia, czyli czy „hołota, gwałciciele i ciemiężyciele” zasługują na upamiętnienie??? [WIDEO]

Autor: kurier-kolski.pl | 04.02.2018

Wiele emocji wśród kolan, szczególnie mieszkających przy ul. 20 Stycznia, wzbudziło zarządzenie zastępcze Wojewody Wielkopolskiego w sprawie zmiany jej nazwy na Ignacego Paderewskiego. Decyzja podyktowana jest ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego, również w lokalnym nazewnictwie. Opinie kolan w tej kwestii są podzielone. Na ostatniej Sesji Rady Miejskiej zapadła decyzja o upoważnieniu burmistrza do wniesienia skargi na zarządzenie zastępcze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu: 8 radnych było za tym, 4 przeciw, a aż 7 wstrzymało się od głosu. Na sesji padły ostre słowa o „czerwonej hołocie” oraz o „gwałcicielach i ciemiężycielach”, a także o tym, że zmusza się mieszkańców do świętowania wkroczenia Armii Czerwonej do Koła. Czy jest szansa na utrzymanie tej nazwy ulicy? A może radnym uda się ja zmienić na podobną, ale upamiętniającą inne wydarzenie?

 

– Zarządzenie zastępcze powinno zostać zaskarżone do WSA i uznane za nieważne, gdyż ulica 20 Stycznia w Kole nie jest w żaden sposób objęta przepisami przywołanej przez wojewodę ustawy – napisała w uzasadnieniu do uchwały wiceburmistrz Elżbieta Modrzejewska.

W dalszej części dokumentu przeczytać można, iż nazwa ulicy odwołuje się do głęboko zakorzenionej w świadomości mieszkańców daty 20 stycznia 1945 r., upamiętniając ją jako dzień wyzwolenie miasta spod okupacji niemieckiej. Wracając do historii wspomnieć należy, iż w styczniu 1945 r. Niemcy rozpoczęli ewakuację z miasta i powiatu w głąb Rzeszy. W nocy z 17/18 stycznia Sonderkommando obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem podpaliło pałacyk we wsi oraz dokonało rozstrzelenia kilkudziesięciu znajdujących się tam Żydów. 20 stycznia 1945 r. zdobyta została Kłodawa, a w ulicznych walkach zginęło 12 żołnierzy radzieckich. W bojach szczególnie wyróżnili się mjr Rebriuk oraz st. sierż. Lubjanow.

Walki o Koło były niezwykle zacięte. Żołnierzom Armii Czerwonej natarcie utrudniał liczny garnizon niemiecki, a także rozbudowany system umocnień polowych – szczególnie w okolicach cegielni na ulicy Nagórnej. Tam, w czasie szturmu, zginęli sierż. Mikołaj Nosula i mł. lejtnant Władimir Lewakow, którzy własnymi ciałami zasłonili strzelnice bunkrów okupanta. Po zakończeniu działań wojennych zostali pochowani w Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Warszawie, a pośmiertnie odznaczono ich tytułem Bohaterów Związku Radzieckiego oraz zostali patronami ulicy w Kole – w 1989 r. przemianowanej na ulicę Bogumiła. Ofiarami ostrzału padły wieża kościoła ewangelicko-augsburskiego, a także dach kościoła ojców bernardynów i 25% budynków. Ponadto Niemcy wzniecili pożar w kościele klasztornym, który doprowadził do częściowego zniszczenia ołtarza. W walkach o Koło zginął także Polak – żołnierz Armii Czerwonej – Antoni Sonta. Jego symboliczna mogiła znajduje się na kolskim cmentarzu rzymskokatolickim.

20 stycznia 1945 r. o godzinie 16.30 pierwsi żołnierze radzieccy wkroczyli do miasta, niosąc wyzwolenie spod okupacji niemieckiej. Koło zostało zdobyte przez 1006 pułk strzelców 266 Dywizji Piechoty 5. Armii Uderzeniowej, który wchodził w skład I Frontu Białoruskiego dowodzonego przez marszałka Gieorgija Żukowa. Zginęło 132 żołnierzy radzieckich.

W latach sześćdziesiątych XX wieku w rejonie najcięższych walk utworzono symboliczny cmentarz. Tam ustawiono pomnik upamiętniających bohaterów 1945 r. Ponadto, w kilkunastu kwaterach spoczywają ofiary walk o wyzwolenie. Do dziś obok cmentarza wojennego, także dwie ulice upamiętniają wydarzenia sprzed ponad sześćdziesięciu lat: Poległych oraz 20 Stycznia. Jak na zakończenie stwierdza w uzasadnieniu uchwały Wiceburmistrz Modrzejewska, nazwa 20 Stycznia upamiętnia więc usunięcie z miasta Koła przedstawicieli zbrodniczego ustroju totalitarnego (hitlerowskiego), a nie propaguje żadnego ustroju o takim charakterze.

KLIKNIJ NA OBRAZEK POD SPODEM I OBEJRZYJ RETRANSMISJĘ Z OBRAD SESJI DOT. PUNKTU OBRAD W SPRAWIE ULICY 20 STYCZNIA W KOLE:

– Opinie społeczeństwa są podzielone, dlatego przygotowaliśmy projekt uchwały, by dać Państwu możliwość wyboru – wyjaśniła Z-ca Burmistrza Elżbieta Modrzejewska. W toku dyskusji okazało się, że radni także mają różnorodne zdania w tej kwestii. Niektórzy sugerowali nadanie tej ulicy nazwy innej niż proponowana przez wojewodę. Komisja Prawa i Porządku Publicznego pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały, a jej przewodnicząca radna Ewa Lewicka przytoczyła pismo Unii Pracy sprzeciwiającej się decyzji Wojewody. Z kolei przewodniczący Stowarzyszenia „Kolscy Patrioci” przedłożył Radzie pismo o uznaniu decyzji Wojewody i apelował o zaprzestanie gloryfikowania dnia 20 stycznia. Pismo odczytał na forum Rady szef Komisji Rewizyjnej radny Marcin Janiak, znany ze swoich przekonań prawicowych, a poparła go radna PiS Elżbieta Tamborska.  Kilku mówców powoływało się na słowa mieszkańców, wśród których wielu wskazując przekonania historyczne, sentyment lub przyzwyczajenie do nazwy, popierali skargę na zarządzenie. Ale były i głosy przeciwne.

– Dla społeczności lokalnej data może kojarzyć się pozytywnie, nie z systemem totalitarnym, jednak przepis ustawy pomija lokalne odczucia, realnie szanse powodzenia skargi są niewielkie – wyjaśnił radnym radca prawny Adrian StawczykRada ma prawo zmienić nazwę nadaną zarządzeniem zastępczym, ale musi wystąpić o zgodę do IPN.

Rada w głosowaniu upoważniła panią burmistrz do wniesienia skargi – 8 radnych było za, 4 przeciw a 7 wstrzymało się od głosu. Dalsze kroki rady zależne są od decyzji WSA. W sytuacji jak nasza, pozostaje wiele miast w Polsce. O dalszych losach ulicy 20 Stycznia będziemy na bieżąco informować.

A jakie jest zdanie naszych Czytelników? Odpuścić czy walczyć o tę nazwę? Prosimy o komentarze pod artykułem.

Źródło: UM w Kole
Foto i wideo: MARIUSZ KOZAJDA

Subskrybuj
Powiadom o
guest
46 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Ziuta
Ziuta
6 lat temu

@salomon nigdy nie wybierzemy chazara na burmistrza tyle w temacie!

Salomon do Rady
Salomon do Rady
6 lat temu

Do fajna dyskusja…. Jeśli masz nadzieję, że Rada, Naczelnicy Wydziałów, Dyrektorzy, ogólnie urzędnicy…. będą inicjatorem rozwoju, pomysłów, zmian, projektów w Kole to masz tego najlepszy przykład w Kole – ja nie wierzę. TEŻ UWAŻAM, że naczelnym OBOWIĄZKIEM Rady jest inicjowanie, podsyłanie i składanie fajnych projektów ale ja widać w Kole chodzi raczej o autopromocję i załapanie się na dietę. Jeśli chodzi o zatrudnianie znajomych mam trochę inne podejście bo w swoim towarzystwie mam kilku znajomych którzy ze mną zrealizowali lub realizują projekty i się sprawdzili. Dlatego wiem z kim nad jakim projektem mogę pracować . Nie stać mnie na szukanie lub sprawdzanie nowych, zielonych, pseudo ambicjonali, a tym bardziej powierzanie zadań tym którzy przez 10,20 lat nie potrafili ich wprowadzić w życie. Oczywiście nie do przyjęcia są dla mnie sytuacje jak ta, że nauczycielka W-F zostawała naczelnikiem wydziału lub podobne … Dla mnie burmistrzem powinien zostać gość który jest zorientowany w sytuacji w Kole, ma lub już realizuje jakieś inicjatywy w Kole funkcjonuje podobnie jak Wadim Tyszkiewicz (notabene jest szansa, że pojawi się w Kole wiosną) burmistrz który z miasta o 42 % bezrobociu zrobił miasto sukcesu i ma ponad 70 % poparcie swoich mieszkańców. Na takiego gościa w Kole zagłosuję.

Judex
Judex
6 lat temu

Jak czytam te wpisy to słowo hołota pasuje jak ulał ale nie do tych co wyzwalali Koło.

Gosc
Gosc
6 lat temu

Spróbuję prościej :). Podaj różnice (w punktach) w podejściu władz ZSRR do podbijanych Niemiec a do sojuszniczej Polski.
Już wyjaśniam o co mi chodzi. Skoro nie jesteście w stanie wskazać zasadniczych różnic. To wychodzi na to, że Polska została w takim samym stopniu wyzwolona jak Niemcy.

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
6 lat temu

@~Gosc

O jakie odczucie i o odczucie jakich Polaków Ci chodzi?
Powszechne odczucie nie dotyczy jednej osoby.
Różnice polityki wobec Polski czy Niemiec, to temat bardzo złożony.
Długi czas istniały przecież dwa państwa niemieckie i wobec każdego z nich prowadzona była inna polityka.
Rożna polityka prowadzona była w różnych okresach.
To jednak kilkadziesiąt lat.
Taka analiza to temat na prace doktorską a nie wpis na forum.

Gosc
Gosc
6 lat temu

Nie podałeś żadnych różnic polityki ZSRR wobec wyzwalanej Polski a okupowanych Niemiec. Czyżby ich nie było? Czy to możliwe, że wbrew powszechnemu odczuciu Polaków stosunek ZSRR do podbitych Niemiec i sojuszniczej ;), przyjacielskiej 😉 Polski był aż tak podobny?

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
6 lat temu

@~kurier-kolski.pl

„Koło potrzebuje kogoś,kto umie pokierować miastem, ludźmi, podległymi instytucjami, spółkami miejskimi, szkołami i przedszkolami.”

Tym wszystkim ma kierować burmistrz?
Od czego są kierownicy, dyrektorzy, prezesi?
Odniosłem się tylko do spółek i rad nadzorczych, ponieważ obsada i kierowanie całą resztą instytucji powinna być na takich samych zasadach!
NA PRZEJRZYSTYCH ZASADACH!!!
To przede wszystkim -jako wnikliwy obserwator tego, co się u nas działo- miałem na uwadze odpowiadając na wpis.
Zgadzam się również całkowicie z DAVE, że nie wolno już w Kole robić więcej „eksperymentów”.

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
6 lat temu

@~Gosc

1. Zupełna zgoda
2. Czym różniła się polityka ZSRR wobec wyzwalanej Polski a podbijanych Niemiec?
Ano tym się różniła, że to Niemcy były głównym agresorem, którego należało zniszczyć.
To agresja Niemiec a nie Polski na ZSRR spowodowała prawie 30 mln. ofiar śmiertelnych nie licząc zniszczeń kraju.

Uprzedzajac ewentualne pytanie dodam, ze to ZSRR a nie Niemcy otrzymywały solidną pomoc w ramach Lend-Lease.
To, ze polityka ZSRR była agresywna nie ulega wątpliwości.
Jeśli jednak uważasz, ze tak samo traktowano nas, jak Niemców to nie ma o czym rozmawiać.

Gosc
Gosc
6 lat temu

1. Rosjanie to biedni młodzi ludzie, którzy nie chcieli umierać. Tak samo można napisać o części żołnierzy niemieckich.
2. Do historyków i Chłodnego Wujka. Czym różniła się polityka ZSRR wobec wyzwalanej Polski a podbijanych Niemiec? Czy Berlin został zdobyty czy wyzwolony jak Koło?

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
6 lat temu

@~DAVE

Od kierowania miejskimi spółkami nie jest burmistrz, lecz prezesi tychże spółek!
Prezesów zaś powołuje właśnie burmistrz.
W tym miejscu kłania się uczciwość każdego burmistrza!!!
Albo szefami spółek będą znajomi czy koledzy albo też wyłonieni w drodze konkursu fachowcy!
Również rady nadzorcze spółek powoływane są przez burmistrzów.
Tutaj również trzeba przestrzegać tych samych zasad, co przy powoływaniu prezesów.
Członkowie zaś wszelkich rad nadzorczych -jako organów kontrolnych- nie powinni bać się wypełniać swych funkcji.
Tu właśnie jest ogromna rola każdego burmistrza, i jego umiejętność współpracy z innymi, bez względu na różnice zdań czy poglądów!
A tak trochę żartem:
Dla dobra każdego miasta, każdy burmistrz powinien mieć jak najmniej znajomych oraz jak najmniejszą rodzinę!

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
6 lat temu

@~Salomon do Rady

Nie obawiaj się.
Nie zamierzam nigdzie kandydować.
Nie uważaj błędnie, że każdy burmistrz aby być dobrym burmistrzem musi być człowiekiem -omnibusem!
Burmistrz to przede wszystkim koordynator działania i pracy urzędu.
To właśnie wydziały urzędu powinny zatrudniać specjalistów zajmujących się miastem i jego rozwojem.
Burmistrz, oprócz całego urzędu ma jeszcze do pomocy 21 radnych oraz pomoc kancelarii prawnych.
Jeśli będzie człowiekiem w miarę uczciwym, rozsądnym, rozumnym, koncyliacyjnym, umiejącym słuchać innych, nie wynoszącym się z powodu piastowanego stanowiska oraz mającym na celu dobro miasta, to również jako szewc czy krawiec będzie dobrym burmistrzem!

DAVE
DAVE
6 lat temu

Do Salomona. Masz rację i zgadzam się z Tobą w 100%. W Kole na stanowisku burmistrza potrzebny jest młody i już doświadczony menadżer, a nie żaden historyk, kolejarz czy nawet kolejny nauczyciel, których już mieliśmy na tym stanowisku kilku i raczej niczym się nie popisali. Koło potrzebuje kogoś,kto umie pokierować miastem, ludźmi, podległymi instytucjami, spółkami miejskimi, szkołami i przedszkolami. Miasto to ogromny organizm i nie róbmy na nim już eksperymentów.

Salomon do Rady
Salomon do Rady
6 lat temu

Wujek Chłodek wypowiada się mądrze na tematy które są mu bliskie czyli historia. Studiował historię, uczy lub jest to jego hobby …???. I za to się należy z mojej strony szacunek i gratuluję wiedzy. Ale czy wiedząc ile Rosjan zginęło w czasie walk o Koło świadczy, że będzie wiedział gdzie pozyskać środki na rozwój Koła, jak pozyskać inwestorów, deweloperów, zatrzymać młodych przedsiębiorców którzy chcieliby mieszkać i inwestować w Kole …??? Odpowiedzcie sobie sami. Problem, że właśnie tak się głosuje w Kole – widać to po obecnej Radzie i ich funkcjonowaniu – zastanowić się trzeb przy urnie. A może wystarczy zostawić ulicę 20 stycznia i zmienić tylko uzasadnienie nadania na datę urodzin lub śmierci kogoś z Koła np. tego polskiego żołnierza który zginął walcząc o wolność Koła. No i jak….. do roboty……

kol
kol
6 lat temu

Redaktorze. Dlaczego nie pojawia się mój komentarz na temat bydlaka, który nazwał hołotą żołnierzy, którzy ginęli w walce z niemieckim najeźdźcą.

ewrf
ewrf
6 lat temu

Patriotyzm nie objawia się przez czytanie listow,ale przez konkretne działania.Gdzie to zapowiadane przez p.Janiaka „wietrzenie ratusza”? To o te zwolnienia chodziło co czy jak?I gdzie był p.Janiak gdy te zwolnienia szły? Jak reagowala komisja rewizyjna pod przewodnictwem p.Janiaka na rózne przypadki łamania prawa i ile złozyła doniesień do prokuratury? Tam widac bylo patriotyzm?

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

No i dlatego Radny Janiak będzie wybrany na następna kadencje. Przeczytał bardzo mądry list od stowarzyszenia Kolscy Patrioci.

Mieszkańcy miasta Koła
Mieszkańcy miasta Koła
6 lat temu

O boże radny Janiak przemówił. Tyle czasu trzeba było czekać

as
as
6 lat temu

Osobliwy to kraj i ludzie.

as
as
6 lat temu

Zastanawiam się, jakim trzeba być bydlakiem żeby żołnierzy, którzy często ponosili śmierć w walce z niemieckim okupantem , nazwać hołotą

pawelmkolo
pawelmkolo
6 lat temu

20 stycznia 1954 roku dla mieszkańców Koła zakończyła się II wojna światowa, moi dziadkowie, zarówno ze strony matki i ojca mogli po 5 latach okupacji wrócić do swoich domów, z których w 1939 zostali wysiedleni i choć nie byli zachwyceni ustrojem który wtedy nastał cieszyli się, żyli w tym ustroju, pracowali dla dobrobytu rodziny i Polski jaka by ona nie była… dziadek pracował przy budowie KORUNDU… uważam ich za patriotów, takich prawdziwych, nie tylko z nazwy bo bez względu na panujący ustrój potrafili coś budować a nie tylko „podpalać świat”. Mi obecne „rządy” też się nie podobają, ale w ślad za swoimi dziadkami też będę pracować dla rodziny i Polski.
takie zmiany nazw ulic, uważam za bezczeszczenie ciężkiej pracy milionów Polaków oraz przekłamywanie historii.

Janusz Kupczak
Janusz Kupczak
6 lat temu

KOLSCY PATRIOCI gdzie byliście jak Maciaszek niszczył miasto i upokarzał jego mieszkańców .Gdzie był ten wasz patriotyzm. Przyczyniacie się jeszcze więcej do psucia opinii temu miastu ,Wstydzę się że w naszym mieście mamy takich psełdo patriotów a raczej i……………….

Janusz Kupczak
Janusz Kupczak
6 lat temu

Szanowny Pan Janiak . Niech się Pan zajmie lepiej komisją rewizyjną by lepiej dbała o interesy miasta a nie uczyć mieszkańców patriotyzmu . Nie twórzcie historii na własny użytek nie macie do tego żadnego prawa.

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

@lok tak moze tylko mowic sb-ek i ormo-wiec…

lok
lok
6 lat temu

ulica 20 stycznia powinna pozostac na czesc wyzwolenia kola z pod okupacji hitlerowskiej pseudo patrioci kolscy uwielbiaja powojennych bandziorow grasujacych w okolicach kola i zabierajacych ostatni kawalek chleba dzieciom z rodzin wiejskich a drudzi zwolennicy dobrej zmiany im przyklaskuja bo to sa ich wyborcy

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
6 lat temu

@~Luiza

Dziękuję za ocenę.
Z prawdziwą przyjemnością ją przeczytałem.
Doświadczenie moje wynika przede wszystkim z dokładnej obserwacji życia politycznego, dużego zainteresowania historią, wspaniałej (przepraszam za nieskromną samoocenę) pamięci a przede wszystkim bezemocjonalnego podejścia do spraw, które te emocje wywołują.
Wiek również w moim przypadku ma wpływ na doświadczenie.
Oczywiście użyte słowo „wiek” wcale nie oznacza, że mam już 100 lat!

czyt
czyt
6 lat temu

No to może znieśmy też Narodowy Dzień Zwycięstwa 8 maja ? i w ogóle zapomnijmy, że jakaś wojna była?

obituary
obituary
6 lat temu

Ja proponuję żeby wszyscy którzy uzyskali wykształcenie wyższe w latach 45-89 zdali swoje dyplomy i zaczęli kształcić się po nowemu …
Bo jak czytam te wasze wypociny to myślę że co niektórym w główkach się poprzewracało od nadmiaru wolnego czasu .

Kolanin
6 lat temu

U moich dziadków zakwaterowali się Rosjanie . Nie było żadnych aktów agresji . Zażyczyli sobie ,żeby babcia i mama usmażyło im ziemniaków . Ziemniaki mieli swoje . Nie chciel kłaść się spać w łóżkach , co im proponowali dziadkowie ,położyli się spać na podłodze . Na drugi dzień odeszli . Tyle pomyj co wylewają na tych Rosjan kolscy faszyści t rzecz nie bywała . Jakby wyglądało Koło , gdyby odjąć te wszystkie bloki mieszkalne , zakłady pracy , które po wojnie wlatach 60 i70 tych wybudowano , zostałaby wyspa , która zresztą też w ostatnich latach popada w ruinę . To co lepiej , żeby Rosjanie wycofali się za Bug , a Niemcy dokończyliby dzieła Hitlera i po żydowskim narodzie spaliliby naród polski .? To wam się marzyło drodzy antykomuniści . Chyba nie .

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

Wujku Chłodku ujawnij nam się i startuj jesienią na radnego albo nawet na burmistrza!
Potrzeba teraz w Kole mądrych ludzi by posprzątali.

Luiza
Luiza
6 lat temu

Wujek jak zwykle jest głosem rozsądku w tych dyskusjach. Nie wiem kim Pan jest ale musi być Pan mądrym i doswiadczonym człowiekiem.

Gość
Gość
6 lat temu

Tu urodziłem się i nigdy przez ponad 70 lat nie pomyślałem, że data 20 stycznia można być symbolem ubekizacji. Ale to jest niepojęte dla niektórych radnych.

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
6 lat temu

Nasza historia jest nie tylko skomplikowana i tragiczna, ale często służy do jakichś niezrozumiałych zupełnie politycznych chyba celów.
Pamiętam, kiedy p. Schetyna (historyk z wykształcenia) będąc Ministrem Spraw Zagranicznych spierał się publicznie, że obóz w Auschwitz wyzwolili Ukraińcy.
Czy ten facet zdawał sobie sprawę, że dla doraźnych celów fałszuje historię?
Czy zdawał sobie sprawę, jak czuje się społeczeństwo prawdziwych wyzwolicieli obozu słysząc z takich ust takie brednie?
To dzięki takim m.in. jak on dziś mamy tak gorącą międzynarodową dyskusje o holocauscie, w której mięlibyśmy zająć jedno z czołowych miejsc jeśli idzie o odpowiedzialność.

PRAWDZIWY PATRIOTA
PRAWDZIWY PATRIOTA
6 lat temu

BRAWO P. MICHALE! TO GLOS NAOCZNEGO SWIADKA TAMTYCH CZASOW I WYDARZEN.

Michał CHOJNACKI
Michał CHOJNACKI
6 lat temu

Miałem 7 lat. Pamiętam jak ojciec palił w piecu i płakał. ja się pytam, czemu płaczesz tata? Bo niemców już nie ma, bo gorszym od nich mógł być tylko diabeł odpowiedział- ojciec.

PRAWDZIWY PATRIOTA
PRAWDZIWY PATRIOTA
6 lat temu

TO NIE BYLO ZADNE WYZWOLENIE ANI ZNIEWOLENIE TYLKO WYPARCIE NIEMCOW PRZEZ ROSJAN W RAMACH DZIALAN WOJENNYCH I NIE DOPISUJMY DO TEGO IDEOLOGI KOMUNISTYCZNEJ.LUDZIE PO 6 LATACH OKUPACJI NIEMIECKIEJ I TAK CIESZYLI SIE Z TEGO.

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

Ile biednych matek wylało łzy gdy ich dzieci ,najczęściej 17-letnich chłopców na siłe wcielano do Armii Czerwonej i pod lufami pistoletów oficerów z NKWD kazano szturmować polskie miasta?Ile rosyjskich matek potem opłakiwało swoje zabite na polskiej ziemi dzieci,które nawet nie miały mogił?Czy do młodych ludzi szumnie nazywajacych się Kolskimi Patriotami nie dociera fakt,że te dzieci były przymusowymi żołnierzami sowieckimi i takimi samymi ofiarami potwora Stalina jak wszyscy Polacy i nasza Ojczyzna ?

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
6 lat temu

To nie tylko „wejście do miasta”, ale zajęcie miasta po ciężkich walkach.
To ponad 130 zabitych i ok. 400 rannych żołnierzy.
Ci polegli -w większości bardzo młodzi ludzie- ani nic z polityką własnego kraju nie mięli wspólnego, ani nie chcieli ginąć na obcej ziemi.
Ot, wcielono ich do armii, tak jak dziś by wcielano w razie potrzeby w naszym Kraju!
O tym przede wszystkim warto pamiętać w tym naszym politycznym zacietrzewieniu!

Andy
Andy
6 lat temu

NIE można pozwolić by ta nazwa ulicy została! MÓWIMY KONIEC Ubeckim wspomnieniom!

Patitor
Patitor
6 lat temu

Czytam i w to nie wierzę………. Takie posty piszą zdrajcy i dupo lizy rosyjscy!!!!!!!!!!!!!! Proszę zapoznać się ze znaczeniem słowa wyzwolenie, a zniewolenie…………….. Hołota czerwona nikogo nie wyzwalała!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11

xXx
xXx
6 lat temu

Pamietam jak moja śp babcia opowiadala gdy w 1945 roku Niemcy okupujacy Koło kazali mieszkancom przyjsc calymi rodzinami z dziecmi na plac starej mleczarni przy ul Torunskiej gdzie teraz stoi market Biedronka naprzeci energetyki.
Potem wyszlo na jaw ze teren mial byc zaminowany i chcieli wszystkich wysadzic tam w powietrze.Szybki marsz Ruskich i wyparcie Niemcow z Kola uniemozliwily realizacje tego zbrodniczego planu.

Tak podobno ta niby czerwona hołota uratowala wielu Kolan.

obiektywny
obiektywny
6 lat temu

Przeciwnicy nazwy ul.20 Stycznia z tej organizacji o nazwie Kolscy Patrioci ( rozumiem ,że reszta mieszkańców chyba pewnie nie jest?) dajcie udokumentowane przykłady poparte dowodami,zdjeciami i spisanymi wspomnieniami z 1945r jak ta 'czerwona hołota’ po wyzwoleniu Koła mordowała ,gwalciła,grabiła i ciemiężyła mieszkańców naszego miasta. To mnie zdecydowanie przekona do zmiany nazwy ulicy.A jesli nie macie takich argumentow i dowodów to nie ośmieszajcie sie.

Kolanin
Kolanin
6 lat temu

@Kol. od ur.”….Mieszkańcy nie chcą zmian…”Rozumiem,ze Ty i bliska rodzina. Mów za siebie a nie za większość prawdziwych mieszkańców i Polaków z dziada i pradziada.

Kol. od ur.
Kol. od ur.
6 lat temu

hołota samo h..

Kol. od ur.
Kol. od ur.
6 lat temu

Mój Boże..patrioci…nic dziwnego. Pani Tamborska z PiS , pan Janik narodowiec. Pani Musiałek PiS. Ale 20 Stycznia kojarzy się ludziom – kolanom z wyzwolniem Koła spod jarzma hitleryzmu.Ciekawe kto podpowiedział wojewodzie o zmianie ulicy….Bogate ludzie nie liczące się z kosztami zmian ulic….Mieszkańcy nie chcą zmian…rozumiem, że narodowcy chcą ale reszta mieszkańców to też patrioci i też narodowcy mimo, że nie należą do tego ruchu w nazwie tylko nie krzyczą o tym stale jakimi to to narodowcami są i jakimi to patriotami. Po prostu nimi są. Jak można nazywać innych chołotą? To tzw „pany”? Histora ma to do siebie, że jak koło sie obraca.. Raz jedni raz drudzy..Wiecie jak odbywała się droga na Moskwę wieki temu?Co robiło rycerstwo polskie? I zwykli ówcześni wojowie? Jak palili idą wsie i miasteczka? Bo im się zamarzyło na tron posadzić samozwańca. Co nas to obchodziło?? No ale warto wojnę wywołać było…Trochę historii i zrozumiecie dlaczego tak nas na wschodzie niektórzy nienawidzą. Mieszkam tu od urodzenia i znam wiele osób i są wręcz wstrząśnięci tymi sławomi i tym zachowaniem niektórych radnych. Może to i ” chołota” nas wyzwoliła ale jak patrzę w tv i czytam o poczynaniach niektórych ….to mam takie same odczucia wobec nich.. . Piłsudski wiedział co robi delegalizując jedno z ugrupowań, które ostatnimi laty rośnie w siłę . 20 stycznia wyzwolono Koło. My rdzenni mieszkańcy Koła jesteśmy zdumieni, że w ogóle ktoś chce zmienić nazwę tej ulicy. Zróbcie referendum. Mam znajomych mieszkających na tej ulicy i są po prostu wściekli na tę propozycję. Czy grupa ludzi będzie dyktować reszcie mieszkańców co mają robić? Bo taka teraz ideologia? Przyjdą zmiany będą inne rządy i ulice ludzie zmienią znowu na 20 stycznia; wspomnicie moje słowa. Dodam: tera idę na inny portal zagłosować na radnych…jedynka dla tych 7 wcale nie wspaniałych chcących zmiany ulicy. Podpisano: też kolanka i też patriotka, zwłaszcza lokalna.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526