Radni ponownie nie zgodzili się na plany modernizacji kolskich Wodociągów. Czy nie powstanie nowa oczyszczalnia? [WIDEO]

Autor: kurier-kolski.pl | 04.02.2018

Zapewne znajdą się osoby, które będą zainteresowane przebiegiem dyskusji radnych i wystąpieniem Prezesa MZWiK Krzysztofa Sobczaka podczas ostatniej sesji Rady. A chodziło o przedstawiony po raz kolejny Plan Modernizacji Urządzeń Wodociągowych i Kanalizacyjnych. Już poprzednio radni mieli dużo wątpliwości i nie chcieli się zgodzić na jego przyjęcie. Tak samo stało się w ostatnim dniu stycznia. Stosunkiem głosów 10 przeciw, 3 za, przy 6 wstrzymujących się, projekt uchwały poległ. Czy wraz z nim także budowa nowej Oczyszczalni Ścieków? Radni w ubiegłym roku wyrazili zgodę w uchwale intencyjnej na przystąpienie do tej inwestycji, ale do dziś nie zaakceptowali Planu Modernizacji, który jest niezbędnym elementem tego, by ją zrealizować. Widać, że większość radnych jest teraz negatywnie nastawiona do tego, a dodatkowo zarzuca szefowi Wodociągów, że zamiast dbać o rozwój spółki, w ubiegłym roku z jej pieniędzy postawił na mieście siłownię zewnętrzną oraz kupił ławki i kwiaty. Czemu? Jakie argumenty padały na sesji? Kto i ile milionów kredytów musiałby na to zaciągnąć na Oczyszczalnię i czy odbiło by się to na cenach wody? Zachęcamy do obejrzenia krótkiego nagrania tego fragmentu sesji. I komentujcie co o tym sądzicie!

 

Tekst, foto i wideo: MARIUSZ KOZAJDA

Subskrybuj
Powiadom o
guest
11 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
XYZ
XYZ
6 lat temu

Nie znając szczegółów trudno się merytorycznie odnosić do takiej decyzji.
Słusznie zauważył jeden z radnych, że funkcjonują dwie skrajne opinie na temat stanu oczyszczalni, planowanej modernizacji i wybranej technologii.
Nie jest natomiast błędem przyznać, że być może oczyszczalnia powinna być zaplanowana na większą przepustowość, skoro zdarzają się przekroczenia, a w planie jest podłączanie nowych odbiorców (zarówno nowych z samego Koła, jak i nowych z poza miasta Koła).
Kwota planowanej inwestycji jest na pewno ogromna, szansa na otrzymanie dużej dotacji również.
Radni natomiast powinni być konsekwentni w wyjaśnieniu sprawy zakupu pewnych rzeczy dla miasta: siłowni, kwiatów czy ławek. Nie jest to przecież statutowa działalność spółki, a tłumaczenie, że jest to dla mieszkańców miasta jest dziecinne. Równie dobrze, spółka mogłaby budować drogi lub chodniki czy parkingi. Przecież to też dla miasta i jego mieszkańców. Tutaj radziłbym daleko idącą konsekwencję.
Za porządkiem powinno być tak, że jeśli jest zysk, miasto wypłaca sobie dywidendę i przeznacza pieniądze na co chce. Dlaczego tutaj skrócono procedurę? Trudno powiedzieć, na pewno przyspieszyło to działanie w przypadku zakupu tych „prezentów dla mieszkańców”.
Wielkim nietaktem jest w mojej ocenie stawianie sprawy w ten sposób, że jeśli ktoś pyta o wydatki spółki, która jest majątkiem komunalnym, a w dodatku czyni to radny, to koniecznie jest przeciwko polepszeniu życia mieszkańców. Przecież tak nie jest!
Radny ma prawo do złożenia takiego zapytania i ma prawo oczekiwać odpowiedzi, czy tak można czy nie.

Git
Git
6 lat temu

Pan Prezes jest wybitnym menagerem Z Turku . Proszę się dowiedzieć o osiągnięcia zawodowe tylko pogratulować. Pytanie może się nasunąć czemu Turek pozbył się takiego fachowca to jest dla mnie zaskoczenie.

Janusz Kupczak
Janusz Kupczak
6 lat temu

Pan prezes nie jest z KOŁA i dlatego myli się w zeznaniach

Git
Git
6 lat temu

To największy zonk jaki chcę się zrobić . Coś jest dobre po co to niszczyć można trochę zmodernizować i spokój . Po co kredyty na 30lat . Trzeba się puknąć zdrowo w głowę.

Irys
Irys
6 lat temu

Żadnych kar unijnych nie będzie nasza oczyszczalnia była modernizowana w 2005 gamoniu ma doskonałe wyniki . Idź do szkoły a najlepiej przyjdź do mnie to ci wyjaśnię .

grazyna
grazyna
6 lat temu

yyyy,yyyy,yyyy,yyyy dobrze ze jeszcze nie używa Pan słów aspekt strumyk pieniążka aspekt chociaż wolumen już padł hehe

Irys
Irys
6 lat temu

Fakty przemawiają za Radnymi jakie argumęnty ma prezes żadne brak uzasadnienia . Tragedia !!!

Tom Bombadil
Tom Bombadil
6 lat temu

Brawo Rada! Dobrze zaproponował Radny Piasecki by jednak ten punkt omówić

Radny
Radny
6 lat temu

Idź do szkoły

Koło Ty
Koło Ty
6 lat temu

Kary unijne. Przywrócą myślenie radnym. Ta oczyszczalnia to przeżytek i gdyby nie Warta to nie mielibyśmy gdzie tych ścieków wypuszczać ……….

Koło
Koło
6 lat temu

Kary unijne. Przywrócą myślenie radnym. Ta oczyszczalnia to przeżytek i gdyby nie Warta to nie mielibyśmy gdzie tych ścieków wypuszczać ……….

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526