Książka pt. „Rdza”, autorstwa pochodzącego z Koła Jakuba Małeckiego, ma szansę otrzymać tytuł Książki Roku 2017 w kategorii literatura piękna. O wyborze zadecydują internauci w największym głosowaniu czytelników w Polsce – w serwisie lubimyczytać.pl. Jakub Małecki ma na swoim koncie już wiele pozycji książkowych i sukcesów literackich.
Specjalizujący się w literaturze obyczajowej pochodzący z Koła Jakub Małecki o nagrodę w Plebiscycie Książka Roku 2017 powalczy zarówno z polskimi, jak i z zagranicznymi autorami, których książki wydane zostały w minionym roku w Polsce. Wśród nominowanych w jego kategorii są m.in. Jakub Żulczyk za „Wzgórze psów”, Zygmunt Miłoszewski za „Jak zawsze”, czy Hanya Yanagihara za powieść „Ludzie na drzewach”.
Plebiscyt Książka Roku 2017 odbywa się już po raz trzeci. Łącznie w 12 kategoriach nominowanych zostało 240 pozycji książkowych. W trwającym od 1 lutego głosowaniu może wziąć udział każdy miłośnik książek – wystarczy posiadać konto w serwisie. Plebiscyt potrwa przez cały miesiąc w portalu lubimyczytać.pl – największej społeczności czytelników w kraju. W ubiegłym roku na najlepsze książki oddano aż 110 tysięcy głosów – organizatorzy są przekonani, że tegoroczne wyniki będą jeszcze bardziej imponujące. Głosować można pod adresem lubimyczytac.pl/plebiscyt.
W plebiscycie Książka Roku jurorem jest każdy czytelnik w Polsce. To największe głosowanie i najbardziej demokratyczna nagroda literacka w kraju. O jej przyznaniu decydują głosy kilkudziesięciu tysięcy czytelników. Pod tym względem nasz plebiscyt jest absolutnie wyjątkowy – mówi Izabela Sadowska, prezes portalu lubimyczytać.pl.
Już sama nominacja w plebiscycie jest dużym wyróżnieniem, bo otrzymały ją książki najczęściej czytane i opiniowane przez członków społeczności lubimyczytać.pl. O głosy czytelników walczy łącznie 78 autorów z Polski – to nieco mniej niż jedna trzecia wszystkich nominowanych. Polacy zdecydowanie jednak dominują w kategoriach autobiografia, biografia, wspomnienia (18 nominacji) oraz literatura faktu, publicystyka (14 nominacji). Pisarze zagraniczni zdominowali natomiast takie kategorie, jak literatura młodzieżowa, literatura obyczajowa, romans i fantastyka młodzieżowa – w każdej z nich nominację otrzymał tylko jeden Polak. Na liście tegorocznych nominacji nie brakuje nazwisk także ze światowej czołówki i ulubieńców czytelników – są tu m.in. Jaume Cabré, Neil Gaiman, Stephen King, Jo Nesbø, Orhan Pamuk, Zadie Smith, Andy Weir i Carlos Ruiz Zafón.
Co roku wyniki naszego plebiscytu pokazują, jakie książki są najpopularniejsze wśród polskich czytelników – mówi Sadowska. – To odróżnia naszą nagrodę od innych nagród literackich. Właśnie dlatego jest ona ważna dla całego środowiska literackiego, a wydawcom i autorom sprawia szczególną radość. Zachęcam wszystkich do oddania głosu – warto polecać innym wartościową literaturę.
Które książki zwyciężą? Przekonamy się w pierwszym tygodniu marca, kiedy zostaną ogłoszone wyniki plebiscytu.
*******************************************************************
Jakub Małecki (ur. 1982 w Kole) – pisarz, autor dziewięciu książek, m.in. bestsellerowego Dygotu oraz Śladów, nominowanych do Nagrody Literackiej NIKE.
Laureat Złotego Wyróżnienia Nagrody im. Jerzego Żuławskiego, nagrody Śląkfa oraz nagrody Książka Miesiąca „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”, nominowany również do Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”, nagrody im. Stanisława Barańczaka, oraz dwukrotnie do Nagrody im. Janusza A. Zajdla.
Publikował w „Przekroju“, „Newsweeku”, „Polityce”, „Angorze”, „Miesięczniku ZNAK”, „Nowej Fantastyce” i „Tygodniku Powszechnym”.
W roku 2017 został laureatem stypendium „Młoda Polska” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Źródło: lubimyczytac.pl oraz www.jakubmalecki.pl
Brawo. Wspaniały chłopak!
Dobry jest, naprawdę dobry.
Pan Małecki jest znany już od ładnych paru lat. Kto czyta to wie, kto odwiedza naszą bibliotekę to wie. Pan Kuba był nawet w kolskiej bibliotece gościem i moża było kupić Jego książkę z autografem. Na Facebooku wiele osób z Koła co rusz udostępnia wiadomości o Nim i to od kilku lat. Trzymamy za Niego kciuki.
Panie redakorze czy w tym roku podpisal Pan umowe ze starostwem kolskim? Prosimy o szczera odpowiedz i nie usuwanie komentarza. Pozdrawiamy
Witam. A niby czemu miałbym usuwać komentarz??? Nie rozumiem zupełnie takiej logiki…
Tak, umowa została podpisana. To nie jest żadna tajemnica. To jest informacja jawna i nigdy nie ukrywałem tego, a wprost przeciwnie – mówiłem o tym otwarcie. Kwota jest porażająco „wysoka”, a nie tak jak co niektórzy mieli umowy liczone w tysiącach miesięcznie z niektórymi urzędami…Tak samo jak złożyliśmy jako portal w tym roku po raz pierwszy propozycję podpisania umowy z UM w Kole, ale – niestety – jak na razie zupełnie bezskutecznie, bo rzekomo brak pieniędzy…
Umowa ze Starostwem została podpisana, podobnie jak zrobił to inny kolski portal lokalny oraz gazeta. Nie podpisał umowy portal OkragleMiasto. I co z tego? Jaka to sensacja? Czemu inne media mają mieć umowy, a „Kurier” nie? Bo dotychczas tak najczęściej było. Mojemu portalowi nie wolno czy co? Ja mam inny żołądek, jeżdżę na innym paliwie, płacimy inne podatki i ZUS-y niż reszta? Pozdrawiam. Mariusz Kozajda