Kolski Marsz Żołnierzy Wyklętych [FOTO]

Autor: kurier-kolski.pl | 28.02.2018

V Kolskim Marszem Żołnierzy Wyklętych zainaugurowane zostały tegoroczne obchody V Tygodnia Żołnierzy Wyklętych, wpisujące się w cykl zdarzeń organizowanych ku uczczeniu ważnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Przez najbliższe dni modlitwą, marszem, koncertami, spotkaniami i biegiem będziemy oddawać cześć i honor Żołnierzom Niezłomnym.

 

Żołnierze Wyklęci to wojsko, które po rozbiciu Armii Krajowej w styczniu 1945 roku rozpoczęło walkę konspiracyjno-antykomunistyczną przeciwko Rosjanom. Przez kilka lat rzekomi „bandyci”, jak nazywała ich sowiecka propaganda, byli zwalczani przez komunistyczne polskie władze nazywane „ludowymi”. Z ugrupowań NKWD, PZPR i UB wywodzili się sędziowie, którzy skazywali żołnierzy podziemia na karę śmierci i długoletnie katorżnicze więzienia. Walczyli o wolną Polskę, a później byli przez nią zwalczani.

Zgodnie z lokalną tradycją, uczestnicy Marszu wyruszyli sprzed budynku Starostwa, by z transparentami przejść na ul. Grodzką i złożyć wiązanki kwiatów pod tablicą pamiątkową (umieszczoną na budynku byłej siedziby NKWD i UB, w miejscu kaźni Polaków w latach 1945-1956 ), a w finale dotrzeć na cmentarz parafialny i oddać cześć Żołnierzom Wyklętym przy pomniku jednego z nich – Żołnierza Niepodległościowego por. Zygmunta Wawrzyniaka ps. „Sęp”.

Zanim wyruszono, przy dźwiękach Hymnu podniesiono flagę na maszt i wysłuchano Apelu Poległych. Uroczystości obfitowały w przemówienia i pieśni. Minutą ciszy uczczono pamięć porucznika.

– Melduję przybycie społeczności naszego miasta do Twojego grobu. Jesteśmy by podziękować Ci za podjęte przez Ciebie działania, za Twoją walkę o Wolną, Niepodległą Polskę – powiedział na cmentarzu prezes Stowarzyszenia „Kolscy Patrioci” Sławomir Grabowicz. Na zakończenie spotkania podkreślił, że każdego roku przybywa delegacji, lecz nie przybywa uczestników, dodając, iż organizatorzy dołożą wszelkich starań, by w kolejnych latach nadal kultywować pamięć Niezłomnych.

Najbliższym wydarzeniem, organizowanym w ramach  V Kolskiego Tygodnia Żołnierzy Wyklętych będzie – w czwartek 1 marca o godz. 18.00 – Msza Św. w Kościele Podwyższenia Krzyża Św. oraz koncert uczniów SP nr 2 pt. „Niezłomnym”…, a po nabożeństwie o godz.19.00 – „Płomień Niezłomnych” (na placu przed Ratuszem).

Źródło: UM w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
32 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
gość
gość
5 lat temu

Najbardziej kompetentny…???

Ala Ola
Ala Ola
6 lat temu

A co na to wszystko człowiek najbardziej kompetentny i w zasadzie odpowiedzialny za przekaz historyczny naszego miasta i okolic, dyrektor kolskiego muzeum Tomasz Nuszkiewicz?

Historyk
Historyk
6 lat temu

do: kurier kolski

Szanowny Panie Redaktorze ! Ani ja, ani Stańczyk, ani Wieszcz czy kolanin w żadnym razie i żadnym słowem nie opluwamy w komentarzach ppor Zygmunta Wawrzyniaka.
Owszem mamy wątpliwości i zadajemy pytania, ale to chyba nie to samo co plucie ? Proszę zatem takich nieprawdziwych zarzutów nie stawiać.
Niepotrzebnie się Pan tak irytuje !!!
Ani ja, ani tym bardziej Pan nie żyliśmy w tamtych mrocznych czasach, nie znamy całej prawdy, więc proponuję więcej dystansu i spokoju.
Sam się Pan przecież pochwalił znajomością materiałów IPN, no to była prośba, żeby się Pan tą wiedzą podzielił z czytelnikami. Nie było moim zamiarem zirytować Pana, zapewniam.
Sądziłem, że na tym portalu pytania o prawdę są możliwe, ale swym komentarzem dał mi Pan do zrozumienia, aby lepiej ich nie stawiać. Skoro tak, to kończę i już więcej nie będę Pana o nic pytał. Dobranoc

as
as
6 lat temu

Panie redaktorze. Coś z panem nie tak. Najpierw zachęca pan do komentowania informacji podawanych na portalu, a następnie krytykuje piszących. Wiadomo, nic pan nie musi ale odrobina szacunku dla interlokutorów w publicznej dyskusji się należy. Pozwolę sobie zauważyć, że chętnie robi pan za wróżkę sugestiami czy pod określonym nickiem jest mężczyzna czy kobieta. Wracając do istoty niektórych wpisów – również mojego, najlepiej wyjaśni to panu i czytelnikom dyrektor MTC. To on wygłosił płomienne przemówienie nad grobem Z. Wawrzyniaka.

kolanin
kolanin
6 lat temu

Mija już ten Tydzień Wyklętych i trochę smutno.

Pomyślcie; w Stanach Zjednoczonych obchodzą jeden dzień w roku święto Kościuszki i Pułaskiego. Są to radosne, wielotysięczne parady, z udziałem Polonii pod nazwą Kosciuszko Day i Pulaski Day.
Chyba nie ma wątpliwości, że są to prawdziwi bohaterowie Polski i Stanów.
Jaka jest jednak różnica pomiędzy Polską, a Stanami ?
Otóż w Polsce ani Kościuszko, ani Pułaski, ani żaden inny bohater narodowy nie doczekali się swojego Święta – swojego Dnia.
Mamy za to Święto Państwowe – Tydzień Wyklętych, obchodzony głównie przez kibiców , w mrocznej atmosferze, z racami w tle ! Smutne ! Tragifarsa z historii Polski i jej bohaterów.

as
as
6 lat temu

Na razie redaktor szuka w necie napisanych przez siebie baśni z mchów i paproci. Przypuszczam, że trudno będzie redaktorowi znaleźć jakiekolwiek korzystne dla Wawrzyniaka materiały IPN. Odsyłam zainteresowanych do wywiadu z siostrą Wawrzyniaka, gdzie jest mowa o zbrodniczym działaniu naszego bohatera . W nagraniu uczestniczył burmistrz Maciaszek.

Ala
Ala
6 lat temu

Do kurier-kolski:
Panie Redaktorze, co z odpowiedzią na moje pytania ?
Czego się Pan dowiedział o Z. Wawrzyniaku i jego sprawie w IPNie ?

lok
lok
6 lat temu

ten polski ipn to farsa dawno to powinni rozgonic holubia swoich pseudo bohaterow

Ala
Ala
6 lat temu

Do kurier-kolski: Panie Redaktorze !
Z całym szacunkiem, ale zamiast rzeczowej odpowiedzi odsyła Pan Czytelników do wieści z Internetu, wskazując na link artykułu Kuriera z marca 2013r. W tym artykule nie ma jednak tego, o co pytają Czytelnicy. Pochwalił się Pan znajomością akt IPN,no to jest znakomita okazja, aby się nią podzielić i odpowiedzieć zgodnie z rzetelnością dziennikarską:
1/ o co konkretnie był oskarżony ppor Zygmunt Wawrzyniak, jaka była treść zarzutu ?
2/ za co został skazany ( chodzi o treść wyroku ) ?
3/ czy IPN zajmował się tą sprawą ?
4/ jeżeli Zygmunt Wawrzyniak został skazany i stracony niewinnie, czy IPN lub kto inny występował o wznowienie tego procesu i rehabilitację Zygmunta Wawrzyniaka , a jeżeli nie to dlaczego tego nie uczyniono ?
5/ czy Zygmunt Wawrzyniak został sądownie zrehabilitowany, a jeżeli nie to dlaczego ?
6/ w tej sprawie zostały skazane też inne osoby ( członkowie jego grupy ); czy one też zostały zrehabilitowane ?
Proszę o fakty i pozdrawiam.
PS: a te strachy, to chyba na LACHY ?

Ola
Ola
6 lat temu

Czemu nikt nie chce powiedzieć za co był skazany przecież proces odbywał się w dawnym kinie w Kole i to była pokazówka.Czyżby świadkowie z tamtych lat nagle zapomnieli? albo boją się mówić?
Ja jestem za młoda i nie znam tamtych lat 50-tych,ale jaki zapadł wyrok i za co?

as
as
6 lat temu

Drogi redaktorze. Jaka ustawa i co niby według pana jest karalne?

as
as
6 lat temu

Nasz bohater Zygmunt Wawrzyniak to zwykły bandzior. Nigdy nie był żołnierzem, nie należał też do AK, więc nie mógł zdobyć żadnego stopnia wojskowego. Był folksdeuchem, stąd korzystał z przywilejów dla tej grupy ludności. W wieku 17 lat zamordował sąsiada tylko za to , że obawiał się, iż ten doniesie na niego na policję. Po ucieczce do Austrii pracując w szpitalu przyczynił się do śmierci następnego człowieka. Po powrocie do Polski zorganizował grupę podobnych sobie zbirów, którzy okradali Urzędy i miejscową ludność w okolicy Sompolna. Taki to właśnie bohater.

Historyk
Historyk
6 lat temu

Do Gościa: Zgadzam się z Panem, że nie należy wrzucać wszystkich do jednego worka. Właśnie o to chodzi. Nie godzi się bowiem wprowadzać ( tylnymi drzwiami ) do Panteonu bohaterów narodowych dowódców, którzy decydowali się zabijać cywilów, bo nie miało to nic wspólnego z honorem , bohaterstwem i walką o niepodległość. Tymczasem buduje się pomniki chwały np. Ogniowi czy Buremu, gdy żyją jeszcze świadkowie, a nierzadko ofiary ich wyczynów. Czy takie postawy i postaci mają być przykładem patriotyzmu dla przyszłych pokoleń ? Jeżeli tak, to biada nam wszystkim !
I jeszcze jedno: nie przekreślałem żadnej Organizacji, bo o ile wiem nie istniała żadna Organizacja tzw. Wyklętych. Istniały rozproszone po kraju oddziały o charakterze partyzanckim, bez należytej organizacji, bez naczelnego dowództwa i bez należytego uzbrojenia. Ponoć czekali na wybuch III wojny światowej, ale jak zamierzali ją wygrać, to już nie wiadomo. To niestety kolejny przykład z góry skazanej na porażkę, romantycznej i nieracjonalnej postawy. Może wielu z nich to byli dzielni i charakterni ludzie, ale w polityce i na wojnach liczy się co innego: siła, pragmatyzm i mądrość dowódców. Jeżeli zatem chcemy budować prawdziwie silną Polskę, to byłby już wielki czas na zerwanie z tą partyzantką i ułańską fantazją. Dlaczego od kilku lat władze idą w przeciwnym kierunku, trudno pojąć ?
To oczywiście tylko mój prywatny pogląd, wynikający z obywatelskiego zatroskania i nic ponadto. Proszę tylko pamiętać : historia Kołem się toczy. Pozdrawiam Wszystkich !

lok
lok
6 lat temu

na uroczystosci sama wierchuszka pisowska oraz paru niedouczonych kiboli z racami wstyd za taka uroczystosc powinniscie pszeprosic w ich imieniu chlopow z okolicznych wsi za grabierze zywnosci z gospodarstw zniszczonych po wojnie wiekszosc to zwykli bandziory

Ola
Ola
6 lat temu

Ja mam tylko jedno pytanie .Za co został skazany obecnie czczony „bohater” Wawrzyniak/ Przecież są dokumenty z tego wyroku. To się działo juz po wojnie. Ludzie różnie mówią,że był sądzony za zabójstwo człowieka , a inni że walczył w szeregach AK. Jak to się stało że 19-tni facet nie był w wojsku ,a był podporucznikiem? Może ktoś pokarze jakieś ksera dokumentów w tej sprawie? w Sompolnie słychać od ludzi inną wersję.

Gosc
Gosc
6 lat temu

Myślę, że problem niektórych „historyków” jest taki, że wrzucają oni do jednego worka żołnierzy i bandytów (niestety jest to również problem osób oddających im cześć). W każdej armii znajdą się psychopaci. W AK również byli bandyci. Są oni również we współczesnych armiach. Jakiś czas temu było głośno o gwałtach przez żołnierzy z ONZ. Czy to jest powód żeby przekreślać całą organizację? To tak jakby powiedzieć, że Polska wspólpracowała z Hitlerem, bo znalazło się kilku zaprzańców.

Wieszcz
Wieszcz
6 lat temu

Czy wiecie, że to Świętowanie Wyklętych bezrefleksyjnie ustanowił Sejm RP w 2011r., czyli za czasów PO-PSL ?
Teraz hołubi je PIS.
Wieszczę, że ta propaganda doprowadzi niebawem, może za kilka, a może kilkanaście lat do przejęcia władzy przez narodowców, pod egidą kiboli i ( nad czym boleję ) kościoła.
Wtedy Tydzień Wyklętych będzie Tygodniem wolnym od pracy, a dzieci i wierni, na obowiązkowych akademiach szkolnych i mszach będą wysławiać tylko Wyklętych. Innych Bohaterów chyba już wtedy nie będzie.
Zobaczymy POLSKO dokąd Cię doprowadzą Nowi Bohaterowie i ich apologeci.

Historyk
Historyk
6 lat temu

To trochę za mało, jak na Bohaterów, tym bardziej iż nie tylko zastraszali i nie tylko trzymających z władzą. To czysto propagandowe uproszczenie i zakłamywanie faktów historycznych.
Właśnie ukazała się książka o Wyklętych pt. Skazy na Pancerzach aut. Piotra Zychowicza, w której podano wiele faktów o wyczynach Wyklętych.
Piotr Zychowicz nie jest ani lewakiem, ani komuchem.
Jest młodym historykiem lat. 38, redaktorem Do Rzeczy, o poglądach konserwatywnych. Trudno o bardziej obiektywnego autora. Proszę czytać, aby poznać prawdę i zrozumieć co obecnie się świętuje i kogo wynosi się na pomniki !

Gosc
Gosc
6 lat temu

– Historyk. W naszym rejonie działania te polegały raczej na zastraszaniu osób trzymających z Sowietami i organizowaniu się oraz czekaniu „pod bronią”. Było kilka akcji zbrojnych. Na czym polegało ich bohaterstwo? Wg mnie na tym, ze kiedy wszyscy mieli dość i chcieli już tylko przeżyć, oni wykrzesali z siebie jeszcze dość sił żeby choć spróbować walczyć o wolność.

Historyk
Historyk
6 lat temu

W związku z odpowiedzią Pana Mariusza Kozajdy, pytam zatem anonimowego autora z Urzędu Miejskiego w Kole:
jakie sukcesy odnieśli Wyklęci na Ziemi Kolskiej np. ilu ubeków czy funkcjonariuszy NKWD udało im się w tej walce zlikwidować. Proszę o przytoczenie faktów i ich źródeł, a nie propagandę !!! Na czym polegało to bohaterstwo Wyklętych, skoro aż przez tydzień je Świętujecie, wspólnie z kibicami, z używaniem rac w miejscach publicznych !
Myślę, że już czas na rzeczowe wyjaśnienie Obywatelom, dlaczego władze miasta Koła tak otwarcie angażują się w te kontrowersyjne obchody.
Mam nadzieję, że Pan Przewodniczący Rady Miejskiej też się wypowie, czy wiązankę składał w imieniu własnym i z własnych środków, czy w imieniu miasta Koła !

Stańczyk
Stańczyk
6 lat temu

Przecież widać ich na zdjęciach … Pan Poseł, Pan Przewodniczący Rady Miasta Koła, Pan Sekretarz Powiatu, tutaj chyba, jako sympatycy i kibice Lecha czczą Wyklętych- Bohaterów Naszych Czasów ad. 2018.
Trochę to dziwi, bo nie widać, aby obchody te spotkały się z masowym poparciem suwerena.
Cóż, w wolnym kraju każdy ma prawo wyboru Bohaterów na miarę własnych dokonań.

Fbb
Fbb
6 lat temu

Dno… kibole i żołnierze wstyd… kto do tego dopuścił

Historyk
Historyk
6 lat temu

Z artykułu zdaje się wynikać teza, że Wyklęci to wojsko, które walczyło z Rosjanami np. z NKWD. Czy autor może wyjaśnić czytelnikom, z jakimi sukcesami na Ziemi Kolskiej, zwłaszcza ilu UB-eków, czy tych z NKWD zlikwidowali Wyklęci ?

kolo
kolo
6 lat temu

dno ci kolsy kibice i

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

🙂

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526