Wiceburmistrz Modrzejewska nie złożyła podpisu pod uzasadnieniem Uchwały Budżetowej Miasta Koła. Dlaczego??

Autor: kurier-kolski.pl | 10.01.2018

Na stronie Urzędu Miejskiego w Kole opublikowano uchwały z grudniowej sesji budżetowej Rady Miejskiej, a wśród nich także tę najważniejszą – uchwałę budżetową. Jednak Wiceburmistrz Elżbieta Modrzejewska nie złożyła swojego podpisu pod uzasadnieniem tego najważniejszego w każdym roku aktu prawa miejscowego, za to zamieściła swoje Oświadczenie w tej sprawie. Już wcześniej sygnalizowaliśmy, że zgłaszała, także pisemnie, do radnych, brak swojej zgody na zmiany w budżecie na 2018 rok. Mimo to radni bardzo mocno przeorganizowali finanse miasta. Czy oznacza to brak współpracy? A może kolejną wojnę na szczytach władzy w naszym mieście? Co na to Pani Wiceburmistrz, Przewodniczący Rady i znany z aktywności na sesjach szef Komisji Budżetu i Finansów RM? Znamy ich opinie na ten temat i prezentujemy je pod spodem specjalnie dla naszych Czytelników! Prosimy też o Wasze opinie i komentarze pod artykułem. Co o tym sadzicie?

 

Zapytałem osoby ze szczytów kolskich władz samorządowych, które w tym momencie uczestniczą w tym wszystkim co się dzieje, dlaczego dochodzi do takich sytuacji.

Wczoraj udało mi się „złapać” telefonicznie i chwilkę porozmawiać z Wiceburmistrz Elżbietą Modrzejewską, która nie złożyła podpisu pod uzasadnieniem Uchwały Budżetowej Miasta Koła na 2018 rok, a zamiast tego wystosowała Oświadczenie, którego zrzut publikujemy wyżej.

Pani burmistrz na moje pytanie o co w tym chodzi, odparła, że tegoroczny budżet Miasta Koła to najlepszy finansowo budżet od wielu lat, dlatego ma prawo nie zgadzać się na zmiany w nim. Stwierdziła, że jest to budżet bardzo dobry, w którym nie ma żadnego deficytu, a wprost przeciwnie – przychody miasta przekraczają po raz pierwszy w historii Koła 100 mln. zł., a dokładniej wynoszą ponad 117 mln. zł. (z czego ponad 20 mln. zł to oczywiście dotacja na pierwszy odwiert geotermalny).

– Ja muszę wykonywać swoje obowiązki – powiedziała Zastępca Burmistrza Elżbieta Modrzejewska – Jeżeli jest tak bardzo zmieniony budżet (przez radnych – dop.red.), to chyba każdy burmistrz ma obowiązek reagować na to w sytuacji, kiedy budżet nie zabezpiecza podstawowych zadań i bieżących potrzeb miasta, takich jak oświetlenie ulic, sprzątanie, przesył sygnału monitoringu miejskiego, itd. Ja się do tego szczegółowo odniosę gdy będę miała dokładniejsze dane. Nie wiem czym Państwo Radni się kierowali i czemu zapadły takie a nie inne decyzje. Nie jest moją rolą dociekanie tego i nie chcę nawet tego komentować.

Krótko skomentował sprawę Przewodniczący Rady Miejskiej w Kole Artur Szafrański, który telefonicznie powiedział: – To jest tylko uzasadnienie do uchwały, a najistotniejszą rzeczą jest uchwała. To kwestia prawna, ale uzasadnienie jest tylko dodatkiem do uchwały. Mogło to zostać niepodpisane. To pewno jest taki manifest.  Przewodniczący zapewnił, że wkrótce wyda pisemne oświadczenie w tej sprawie, które zostanie przesłane także do naszej Redakcji.

Swoje zdanie o braku podpisu Elżbiety Modrzejewskiej pod uchwałą budżetową miasta wyraził w telefonicznej rozmowie ze mną również Przewodniczący najważniejszej komisji rady – Komisji Budżetu i Finansów, znany z dużej aktywności na kolskich sesjach radny Tomasz Sobolewski.

-Trudno jest to skomentować. Pani Wiceburmistrz miała prawo żeby nie podpisywać uzasadnienia do uchwały budżetowej. Jest to jej wybór. Rada Miejska uchwala budżet, a nie ona. Uchwała została przez radnych podjęta i podpisana przez Przewodniczącego. Brak podpisu Pani Wiceburmistrz nic tu moim zdaniem nie zmienia.

Ten brak zrozumienia i współpracy na szczytach władzy w Kole jest o tyle niepokojący, że gdy brakło fizycznie w Ratuszu burmistrza Stanisława Maciaszka wielu mieszkańcom wydawało się, że na sali obrad Rady Miejskiej, i nie tylko, zapanuje spokój. Okazuje się, że tak się nie stało. Radny Tomasz Sobolewski jest szefem nowo powstałego, największego w radzie Klubu Radnych Pokolenie 2018+. Jego członkiem jest również szef RM Artur Szafrański. Brak porozumienia między nimi a Elżbietą Modrzejewską oznacza tylko jedno – konflikt między burmistrzem a większością radnych.

Opracował: MARIUSZ KOZAJDA

*************************************************************************************

A co na to nasi Czytelnicy? Kto ma tu rację – burmistrz czy radni? Kto postępuje zgodnie z prawem i stoi na straży interesu miasta i mieszkańców? Czy taki spór, jakiego wcześniej w Kole jeszcze nigdy nie było, oznacza eskalację konfliktu na szczytach kolskiej władzy? To tylko spór czy już może regularna wojna? A może emocje rosną w związku z rokiem wyborczym? Prosimy o mądre i wyważone komentarze pod artykułem.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
50 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Gość
Gość
6 lat temu

…zastępca i … nienawiść do tego miasta zaczynają przerastać……nienawiść do tego miasta ,, szanowni państwo alfonsi i złodzieje…wodza psychopaty…,ma
zaplecze … i …4 firmy prawnicze…
wysoko opłacane …

Tak mi się coś wydaje...
Tak mi się coś wydaje...
6 lat temu

że to tajemnica poliszynela, że ta babcia z Poddębic radzi się w chyba wszystkim Stanisława M., który ma być z niej, jak sama mówiła, dumny. Może tym niech radni spróbują się zająć, to wtedy jakoś to nasze Koło oczyścimy z wszelakich wpływów.

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
6 lat temu

@~Ola

To jeszcze nic, że z lewicy.
Ty zauważ, że Trzej Królowie ze WSCHODU przybyli.
Tak!!! tak!!!
Nie z zaprzyjaźnionych USA czy nawet z UE
Pewno przodkowie Putina maczali w tym palce i ich tu nasłali!
Coś mi się wydaje, Olu, że mamy podobne sposoby myślenia.

Ola
Ola
6 lat temu

Ten pan radny od finansów to chyba z lewicy się wywodzi? Jak mnie pamięć nie myli to radni z tej partii zawsze byli na NIE , albo się wstrzymywali od głosowania. To przez taką politykę od lat nasze miasto nie może się rozwijać .Nie widzę przyszłości z takimi radnymi.

discharge
discharge
6 lat temu

Tak o wielu buhahaha aż dwóch ale to nie ma znaczenia do usłyszenia w listopadzie 2018 indory ..Mieszkańcy chcą spokoju z każdym ale nie z Maciaszkiem .
Pewniacy w Kole ???? Nie ma takich .

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
6 lat temu

@~Blue Sea of Ibrox

Listopad blisko a w listopadzie Święto Dziękczynienia.
Przypomniały mi sie „indory” wspomniane w komentarzu „discharge” -komentatora o wielu -jak pisze o sobie- nickach.

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
6 lat temu

@~Bronek

Czy byłbyś uprzejmy w jakiś sposób przybliżyć czytelnikom inicjatywy swoje oraz swej żony, które napotykały „ścianę” a były -jak rozumiem- korzystne dla rozwoju naszego miasta?
Warto być może o tym napisać, skoro niemożność przebicia się spowodowała Twój desperacki akt „emigracji”?

Bronek
Bronek
6 lat temu

Jestem Kolaninen z krwi i kości, ale już od kilku lat na emigracji. Próbowaliśmy z żoną wiele zrobić dla miasta, ale niestety „ściana” pojawiała się wszędzie, a jeśli nie to potem wychodziło tylko najgorzej. Poddaliśmy się i wyjechaliśmy z miasta całą rodziną. Od tego czasu śledzę sytuację miasta na stronach www i powiem ze smutkiem, że łza się w oku kręci, jak miasto marnieje. Najbardziej zacofane kiedyś miasteczka, dzisiaj wybijają się do góry za sprawą środków z UE. W Kole mamy cały czas spór o to, co, gdzie, kiedy, za ile, z kim, po co. Popatrzmy na Turek,co tam się dzieje, a miasto naprawdę nie jest wiele większe od Koła,w dodatku wyrosło na kopalni, która niebawem będzie się zamykać. Koło w kręgach biznesowych widziane jest bardzo źle. Inwestorzy unikają miasta, bo wiedzą, że zawsze napotkają blokadę. Obecna władza uważam zrobiła najwięcej dla przyszłości sfery gospodarczo-ekonomicznej, nawet jeśli wielu z nas uważa, że było to mało twórcze. Wcześniej administrowano miastem, teraz wiele się stało. Rada jest tragiczna, ja nie widzę woli działania, ale szukania problemów. Wielu radnych to „bufony”, próbujące za wszelką cenę wykreować się na gwiazdy, krzycząc i szukając afery na każdym posiedzeniu rady. Zastanawiam się, czy atak na Maciaszka nie był sfiksowany, bo w kraju wszystko jest możliwe. Miał wrogów usuwając wieloletnie, skostniałe elity miasta. Szkoda gadać. Z jednej strony żal ze to wszystko prowadzi donikąd, z drugiej strony radość, że już nas tam nie ma. Pozdrawiam mimo wszystko i jeszcze wierzę, ęe kiedyś to miasto „zaświeci”.

Blue Sea of Ibrox
Blue Sea of Ibrox
6 lat temu

Pokolenie wymiata !!! Listopad blisko!

Wl
Wl
6 lat temu

Radzie miejskiej przydało by się odświeżenie. Rozumiem że brak inwestycji jest bezpieczny, ale w dzisiejszych czasach jak nic się nie robi to się nie rozwija a wręcz cofa…. Radni weźcie przykład z Kutna, które w przeciągu 10 lat rozkwitło, wcześniej będąc miastem meliną.
Szkoda żę do Rady nie są wybierani fachowcy w danych dziedzinach. Wiecznymi narzekaniami nic w Kole nie zmienicie.

discharge
discharge
6 lat temu

Mleczarz pisałem ogólnie .
Tak co do odzwierciedlenia nastrojów – takie forum może być miernikiem ale nie pewnikiem jak widzisz zaczyna tutaj przybywać negujących postępowania rady – twierdze to po postach – ale z piszącymi na tym forum też może być różnie o czym z pewnością wie redaktor – a mianowicie te same osoby piszą pod różnymi nickami …
Tak jak np. ja hehe

Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
6 lat temu

I ja jestem jednym z tych indorów?
Rożne rzeczy człowiek słyszy, w pracy, w domu, ale indorem to jeszcze nie byłem 🙂

discharge
discharge
6 lat temu

Mleczarz – – nie na bakier – przekonasz się w listopadzie 2018 roku po wyborach .. w tym mieście tzw. pewniacy zawsze przegrywali .
I przypomnę ci mój post po wyborach .
Jeśli Pokolenie nie zmieni swojego butnego – pewniackiego podejścia przegra wszystko .
Mietek przegrał bo urzędnicy i rodziny nie głosowały na niego chcieli zmian i podwyżek wynagrodzeń, które to w tamtym czasie też były dla wybranych – pracownik miał wała .
I żebyśmy się zrozumieli życzę Pokoleniu 2018 + jak najlepiej , ale boję się że mieszkańcy nie wybiorą na następne lata rewolucjonistów bo po prostu mają dość .
Żeby wygrać wybory trzeba będzie mieć elektorat co najmniej 4000 osób a forum KK czy EK tego nie odzwierciedla tutaj pisze garstka osób napinając się nawzajem jak indory .
Uważam że ciut trzeba zmienić politykę Pokolenia jeśli chcą wziąć wszystko – czego z serca życzę .

Janusz Kupczak
Janusz Kupczak
6 lat temu

Czytając te wpisy mam odczucie jak bym był w kosmosie.Najpierw burmistrz niszczył a teraz mieszkańcy niszczą się na wzajem a zarazem hańbią nasze miasto nie tylko w Polsce ale i w świecie .Kto zatrzyma ten rozgardiasz !
WSTYD

hanibal
hanibal
6 lat temu

No cóż. Jak wojna to wojna. Wygonic wrogów z miasta i nastanie spokój.

Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
6 lat temu

discharge, no……z myśleniem to u ciebie na bakier

XX2
XX2
6 lat temu

Jestem pewna ,ze zdrowo myślący człowiek widzi ogromną pracę radnych
na rzecz miasta.Dokonują analiz na komisjach ,chcą dyskutować o problemach.Niestety nie mają z kim.
Pracownicy UM pewnie chcieliby aby radni byli tylko maszynką zatwierdzającą wszystko co podsuną i tu się przeliczyli.
Są indywidualiści zdroworozsądkowi w radzie i nie pozwalają sobie wciskać kitu. Tak trzymajcie do wyborów.Myślę,ze jeden z Was zostanie burmistrzem i skończą się te cyrki .Rozliczycie obecnych kierowników,prezesów i wróci normalność w Kole.

discharge
discharge
6 lat temu

A ja sobie myślę tak … gdzie dwóch się bije , tam trzeci korzysta i z całym szacunkiem i sympatią do pokolenia 2018+ może się okazać że nikt z tego ugrupowania nie wejdzie do rady o burmistrzu nie wspomnę , bo normalni ludzie mają dosyć… 4 lata wojen… , będą się kojarzyć tym którzy nie czytają e koło czy KK- z wojną – ludzie potrzebują spokoju .
I na koniec wydaje mi się że obie strony powinny poluzować zwieracze .

Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
6 lat temu

Jak możemy Wam pomóc? A może powinniśmy iść na sesje?

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

Radni do dzieła… tak dalej! W Was teraz cała nasza- mieszkańców Koła …nadzieja!!!

Sympatyk PiSu
Sympatyk PiSu
6 lat temu

Kto popiera? Klakiery Maciaszka oraz osoby pracujące u urzędzie których poziom jest widoczny na sesji

Antol
Antol
6 lat temu

Kto popiera panią burmistrz z Poddębic zaplecze intelektualne pana Maciaszka i tyle mam do powiedzenia. Radnych wybrali mieszkańcy Koła nie Poddębic więc kto ma mandat społeczny klakiery. Debilizm tego miasta przekroczył skalę zenitu.

Anonim
Anonim
6 lat temu

Z palcem w d…..

Jan
Jan
6 lat temu

Czeka…!

Isabell
Isabell
6 lat temu

A co na to nasze prześwietne …rycerstwo króla Kristofora herbu PO?

Anonim
Anonim
6 lat temu

Polska dla Polaków…,Koło dla Kolaków…a nie do obcych i wrogów ,którzy przy pomocy tych… których to,,PiS ośmielił lumpiarstwo….”,tak ,tak…,,szanowni państwo… alfonsy i złodzieje” przyszli tu tylko po to by łupić nas!

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

DO ojciec mateusz
ale się podnieciłeś

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

Odpowiedz sobie sam mnie płacą dokładnie tyle ile tobie masz jasność ?? (ojciec mateusz)

Piotr
Piotr
6 lat temu

Całe to towarzystwo,,PiS ośmielił lumpiarstwo…2015″ ,tak przyssało się do koryta,że w 3 lata rozwaliło cały budżet miasta,i skłóciło wszystkich mieszkańców. Takiego bajzlu ,jak ten za Stasia to nie było w całej historii miasta!!!

Tom Bombadil
Tom Bombadil
6 lat temu

Ho, Tomie Bombadilu, Bombadilu Tomie!
Na wierzbę i na rzekę, na wodę i płomień,
Na słońce i na księżyc – posłuchaj, sąsiedzie,
I przybądź do nas, Tomie, bo jesteśmy w biedzie!

🙂

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

Pani burmistrz… proszę zrezygnować z funkcji,która panią przerasta! Koło jest nasze!!! Proszę rządzić u siebie w Poddębicach i zabrać ze sobą…kilku jeszcze nie ,,kolskich ” prezesów i dyrektorów z Kłodawy czy z jakiejś innej Wólki Czepowej…

Jack
Jack
6 lat temu

Miałem nadzieje że od stycznia P. Burmistrz już nie będzie, ale widzę że kasa naszego miasta nie śmierdzi tu foch tam foch a kasa na konto wpływa. Wstydu nie ma.

Ojciec Mateusz
Ojciec Mateusz
6 lat temu

@anonim.
Ile ci płacą za klakierze za wpisy?

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

Mateusz bucu stary baranie zaczynając od inwektyw sam sobie wystawiasz świadectwo baranie jeden !!

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

Proszę się nie poddawać Pani Burmistrz ,całe to towarzystwo wzajemnej adoracji 2018+mają fałszywe pojęcie o naszym poparciu kopali od początku ….

Ojciec Mateusz
Ojciec Mateusz
6 lat temu

@anonim
Mózg sobie wymień klakierze stary sb ku

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

Rada Miasta do wymiany !!!

Tom Bombadil
Tom Bombadil
6 lat temu

Nie do pomyślenia, szok!

Ojciec Mateusz
Ojciec Mateusz
6 lat temu

@ kolo
Jakie dotacje oddali bo nie pamiętam?

Kolanka
Kolanka
6 lat temu

Do IRENA. Z tego co mi wiadomo to Pani Vice Burmistrz nie było na Komisji Budżetu przed Sesją i była nieobecna na Sesji.Uważam, że jest to najlepsze miejsce na takie rozmowy. Muszą mieć dobrą wolę obie strony.

Kolo
Kolo
6 lat temu

Zmienmi Rade Miasta pamietajmy ze odali wszystkie dotacje z UE I to oni nie chcieli geotermi w kole

Prawo
Prawo
6 lat temu

Kolska sytuacje. w każdym aspekcie może uzdrowić tylko CBA Ostro szybko. i skutecznie!!!!

Gghy
Gghy
6 lat temu

Raz sierpem raz młotem czerwoną hołote.Tak trzymać za morde i ani kroku do tyłu !!

PATRIOTA
PATRIOTA
6 lat temu

MA PANI NASZE POPARCIE PANI BURMISTRZ

Uuuu
Uuuu
6 lat temu

Wina czy wino którym oni wszyscy się upijają i potem tak się zachowują?

PATRIOTA
PATRIOTA
6 lat temu

CI RADNI TO JAK NAWIEDZENI PAN BURMISTRZ MACIASZEK BYŁ DLA NICH ZŁY I PANI BURMISTRZ TEŻ IM SOLĄ W OKU JEST.NIE MA OSOBY ODPOEIEDNIEJ CO BY ICH ZADOWOLILA NAJLEPIEJ OD RAZU KORONOWAC NA WLODARZA P.SOBOLEWSKIGO CZY P.PIASECKIEGO ZENADA

Ojciec Mateusz
Ojciec Mateusz
6 lat temu

Wina pochodzi z Poddębic. Tu cały problem.

Hulio
Hulio
6 lat temu

do roboty babole!

Irena
Irena
6 lat temu

Ci Panstwo powinni usiaśc przy okragłym stole i dla dobra miatsa dojść do porozumienia a topór wojenny zakopać.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526