W niedzielę kolejny wielki finał WOŚP. Jak ustrzec się przed problemami?

Autor: kurier-kolski.pl | 12.01.2018

Już w najbliższą niedzielę wolontariusze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będą kwestować w wielu miejscowościach na terenie całego powiatu kolskiego. Policjanci zaś będą dbać o to, aby zbierający datki byli bezpieczni. W tygodniu poprzedzającym XXVI Finał WOŚP funkcjonariusze z kolskiej komendy uczestniczyli w spotkaniach organizacyjnych dla wolontariuszy. Policjanci przybliżali zasady dotyczące bezpiecznego kwestowania. Podkreślali, że w każdej niebezpiecznej sytuacji można liczyć na pomoc Policji.

 

We wtorek i środę kolscy policjanci wzięli udział w spotkaniach organizacyjnych Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, które odbyły się w Babiaku, Dębach Szlacheckich, Kole, Grzegorzewie, Kłodawie oraz Dąbiu. W trakcie zebrań policjanci Wydziału Prewencji przybliżali wolontariuszom zasady bezpiecznego zbierania datków. Podkreślali jak ważne jest bezpieczeństwo osób kwestujących. Omówili jak wolontariusze powinni postąpić w sytuacji, gdy ktoś będzie zachowywał się wobec nich agresywnie. Przestrzegali przed kwestowaniem w miejscach odosobnionych, zaciemnionych itp. czyli tam, gdzie ryzyko wystąpienia zagrożenia jest większe. Wolontariusze zobowiązani zostali do niezwłocznego informowania Policji o wszelkich zauważonych symptomach zagrożeń.

W niedzielę 14 stycznia, podczas XXVI Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, na terenie naszego powiatu pojawi się większa liczba policyjnych patroli. Funkcjonariusze w sposób szczególny będą czuwać nad spokojem i bezpieczeństwem przebiegu imprezy. Już teraz policjanci apelują, by w przypadku zaobserwowania sytuacji wymagającej interwencji organów porządkowych, bezzwłocznie dzwonić pod bezpłatne alarmowe numery telefonów 997, 112.

Oto kilka porad, które pozwolą uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.

Porady dla darczyńców Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy:

* Każdy z wolontariuszy będzie wyposażony w identyfikator ze zdjęciem, numerem ankiety, adresem wolontariusza. Identyfikator musi być wypisany czytelnie. Zdjęcie musi być wyraźne, a wizerunek osoby na zdjęciu powinien odpowiadać wyglądowi wolontariusza;
* Dodatkowo identyfikator musi mieć „serduszkowe” logo Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy;
* Każdy wolontariusz musi nosić swój identyfikator na widocznym miejscu;
* Skarbonka wolontariusza musi być oklejona banderolami Fundacji WOŚP. Na górze przy otworze do wrzucania pieniędzy powinien znajdować się wyraźnie napisany ten sam numer kwestującego, który widnieje na identyfikatorze.
* Nieodzownym atrybutem wolontariuszy są wszystkim doskonale znane „serduszkowe” naklejki. Jeśli będą mieli Państwo podejrzenie, że ktoś podszywa się pod wolontariusza WOŚP i posługuje się podrobionym identyfikatorem lub podejrzanie wyglądającą puszką, prosimy mieszkańców o kontakt z Policją (numer telefonu alarmowego 997 lub 112) lub strażą miejską/gminną (numer telefonu alarmowego 986).

Prosimy również o wszelkie informacje dotyczące podejrzanych zachowań napotkanych osób, które zagrażają bezpieczeństwu wolontariuszy i osób uczestniczących w imprezach organizowanych w tym dniu.

Porady dla wolontariuszy:

Prowadźcie zbiórkę pieniędzy w bezpiecznych miejscach:
* centrach handlowych, w których zatrudnieni są pracownicy ochrony;
* głównych ciągach komunikacyjnych;
* miejscach dobrze oświetlonych;
* miejscach, w których występuje duże natężenie ruchu pieszych;
* miejscach objętych monitoringiem kamer, itp.

Nie prowadźcie zbiórek w miejscach mało uczęszczanych, na źle oświetlonych ulicach, miejscach, które na Waszym osiedlu uznawane są za niebezpieczne.

Unikajcie prowadzenia zbiórek pieniędzy samodzielnie. W grupie jest zawsze bezpieczniej!!! Starajcie się zapewnić sobie towarzystwo innych wolontariuszy, a jeżeli to możliwe opiekę osób dorosłych.

Szczególnie ważne jest, abyście wracając do Waszego sztabu, po zakończeniu zbiórki pieniędzy, poruszali się w grupie, korzystajcie z pomocy Waszych znajomych, bliskich.

Jeżeli będziecie tego potrzebowali zwracajcie się o pomoc do Policji (numer telefonu alarmowego 997 lub 112). Możecie bezpośrednio zgłaszać swoje uwagi na temat Waszego bezpieczeństwa podczas prowadzenia zbiórki pieniędzy. Czasami możecie zostać zapytani przez policjantów o to, jak przebiega Wasza kwesta. Nie obawiajcie się ich, oni są Waszymi sprzymierzeńcami.

Przypominamy, że wszyscy wolontariusze:

  • mają obowiązek posiadać w widocznych miejscach identyfikator zgodny z wzorem zamieszczonym poniżej,
  • zbierają pieniądze jedynie do puszek, niedopuszczalne jest przekazywanie datków „do ręki” lub „do kieszeni”,
  • nie mogą kwestować chodząc „po domach”. Zbiórka następuje tylko w miejscach publicznych lub za zgodą właściciela albo użytkownika w obiektach handlowych.
  • nie mogą kwestować na jezdni, skrzyżowaniach lub ciągach komunikacyjnych zatrzymując pojazdy i stwarzać przez to zagrożenie w ruchu drogowym.

Wszystkim wolontariuszom życzymy pełnych puszek, życzliwości przechodniów i bezpiecznego powrotu do swoich sztabów WOŚP!

Źródło: KPP w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Prawoo
Prawoo
6 lat temu

W każdej. trudnej niebezpiecznej sytuacji można liczyć na pomoc kolskiej policji!!!!Farsa do wystawienia na licytację!!! Napewno zostanie kupiona przez dzieci za najwyższą cenę!!!!!

Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
6 lat temu

SIEMA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 🙂

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526