Mieszkańcy na Kolejowej nr 6 podzieleni w kwestii wycinki drzew z tyłu ich bloku?

Autor: kurier-kolski.pl | 30.01.2018

Do naszej Redakcji dotarły głosy oburzonych mieszkańców bloku na os. Kolejowej nr 6, którzy odczytali powieszoną na swoich klatkach schodowych przez administrację Spółdzielni Mieszkaniowej informację o zamiarze wycinki kilku wysokich topoli rosnących z tyłu bloku, od strony drogi – ulicy Kolejowej. To kolejne drzewa, które mogą zniknąć z krajobrazu naszego miasta, a których w ostatnich latach wycina się coraz więcej. Skontaktowaliśmy się więc z administracją Spółdzielni by poznać powód wycinki. Kto i dlaczego chce eksterminacji drzew? Komu przeszkadzają? Interwencję w tej sprawie na sesji Rady Miejskiej obiecała również miejscowa radna.

 

Szanowna Redakcjo

Jestem mieszkańcem ul. Kolejowej 6 i przed kilkoma dniami na klatkach naszego bloku pojawiło się ogłoszenie. Sprawa dotyczy wycinki przepięknych, dorosłych topoli, które mają być w najbliższych dniach wycięte. Fakt ten bulwersuje i oburza ponieważ drzewa są piękne, zdrowe i dorosłe. Jak wszyscy wiemy w Kole mamy deficyt miejsc zielonych więc tym trudniej zrozumieć powody do wycinki pięknych drzew. Od dłuższego czasu można odnieść wrażenie, że osoby odpowiadające za wygląd przestrzeni publicznej w naszym mieście (czy to w spółdzielniach mieszkaniowych, czy w Urzędzie Miejskim) są zwykłymi ignorantami, które świadomie bądź nie, robią wszystko, by zohydzić i oszpecić wygląd naszego miasta. Bardzo proszę Szanowną Redakcję o zajęcie się tą sprawą.

Pozdrawiam
Mieszkaniec bloku ul. Kolejowa 6

Taki pierwszy e-mail trafił do naszej Redakcji.

Potem był kolejny list, skierowany do SM, a do wiadomości Redakcji KK:

Chciałbym prosić o wyjaśnienie dlaczego planowana jest przez Państwa wycinka 3 zdrowych i dorosłych topoli rosnących przy ul Kolejowej 6? W piśmie (uaktualnionym), które wywiesili Państwo na klatkach schodowych widnieje informacja, iż to na wniosek mieszkańców. Na wniosek jakich mieszkańców Szanowna Spółdzielnio? Bo o ile mi wiadomo większość mieszkańców jest przeciwko temu absurdalnemu pomysłowi. Kto zezwala na wycinkę zdrowych, pięknych drzew?? Czy aby jednym z zadań Spółdzielni nie jest dbanie o estetykę i ładny wygląd osiedli oraz otaczającego ich środowiska? Proszę o wyjaśnienie czym kieruje się Spółdzielnia i ilu mieszkańców popiera ten wniosek. Dlaczego nikt ze Spółdzielni nie zapytał wszystkich mieszkańców o zdanie tylko na podstawie jak podejrzewam małego grona osób podejmuje się taką decyzję.

Potem rozdzwonił się nasz redakcyjny telefon i jeszcze kilka osób prosiło o zajęcie się tematem, dlatego skontaktowałem się z administracją SM w Kole. Czego się dowiedziałem? Jeden z pracowników powiedział mi tak:

-Proszę pana, my jako Spółdzielnia nie chcemy wycinać i nie jesteśmy za wycinkami drzew na osiedlach. Tym bardziej, że to dla nas są dodatkowe koszty i dodatkowa praca. Ale skoro mieszkańcy wnioskują o taką wycinkę, to my jesteśmy po to, by takie wnioski uwzględniać. Przecież wszyscy wiedzą, że topole są niebezpieczne i mają krótkie korzenie, więc przy większych wiatrach grożą przewróceniem się. Są też mieszkańcy, którym przeszkadzają drzewa przy blokach. I tak jest, że jedni czegoś chcą, inni nie i protestują. Jedni chcą wycinki, a inni nie. Mieszkańcy powinni dogadać się między sobą.

Telefonicznie skontaktowałem się również z radną miejską z tego rejonu miasta Alicją Wapińską. Radna powiedziała, że temat jest jest dobrze znany i także nie rozumie czemu te drzewa mają być wycięte, tym bardziej, że są przy drodze, a nie przy elewacji bloku. Powiedziała, że rozmawiała z niektórymi mieszkańcami, i że wszyscy, z którymi się do tej pory spotkała są przeciwko wycince. – Będę na jutrzejszej sesji Rady poruszać ten problem w imieniu mieszkańców – obiecała radna.

Tekst i foto: MARIUSZ KOZAJDA

Subskrybuj
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Prawo
Prawo
6 lat temu

A co radna sądzi o wyroku Wojewódzkiego Sądu administracyjnego w Poznaniu z dn. 11 stycznia 2018 o sygnaturze IV SA/Po 1112/17 – w przedmiocie wygaśnięcia mandatu?

kolo000
kolo000
6 lat temu

do czyt – skoro tak myslimy jak Ty to trzeba wszystkie drzewa w kraju wyciac bo 'jak sie przewroci to na kogo bedzie..” myslcie troche ludzie albo na pustynie sie przeprowadz. wtedy nic Ci sie nie przewroci..

czyt
czyt
6 lat temu

A jak się taka topola przewróci to na kogo będzie?

Luiza
Luiza
6 lat temu

Powinniśmy bronić przyrody w naszym otoczeniu. Drzewo rośnie wiele lat,a ścina się je w godzinę. Zmieńmy nasze chore myślenie,bo inaczej zostawimy w spadku naszym dzieciom asfalfową pustynie.

kolo000
kolo000
6 lat temu

Panie Redaktorze, bardzo dziekuje za zajecie sie tym tematem. Jestem mieszkancem bloku nr 6 i jestem, jak i wiekszosc mieszkancow, przeciwko wycince. Raz jeszcze dziekuje za opublikowanie listu i zajecie sie tematem!

PATRIOTA
PATRIOTA
6 lat temu

NIE KŁAM AS.NIE ZOSTAŁA WYKLUCZONA I NADAL JEST RADNA.

as
as
6 lat temu

Radna Wapińska została wykluczona ze składu Rady Miasta, to czego ona jeszcze chce? Dlaczego mieszkańcy nie zgłosili swojego sprzeciwu do SM.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526