Kolorowy Orszak Trzech Króli przeszedł dziś ulicami miasta Koła

Autor: kurier-kolski.pl | 06.01.2018

Dziś, w sobotę (6 stycznia), obchodziliśmy liturgiczną uroczystość Objawienia Pańskiego, którą w tradycji polskiej nazywamy świętem Trzech Króli. W tym dniu w świątyniach święcona jest kreda, którą na drzwiach mieszkań kreślimy pierwsze litery imion Mędrców ze Wschodu. W kolskiej farze centralna Msza św. celebrowana była o 10.30, a przewodniczył jej proboszcz ks. kanonik Józef Wronkiewicz. Podobnie Msze św. były odprawione w pozostałych kolskich świątyniach, a po ich zakończeniu rozpoczęły się barwne jasełka.

 

Po zakończeniu nabożeństw już po raz piąty mieszkańcy Koła wyruszyli w barwnym korowodzie na ulice naszego miasta – w ten sposób włączając się w hucznie obchodzony w całym kraju Orszak Trzech Króli. Na czele „zielonego” orszaku farnego szedł anioł z Gwiazdą Betlejemską, a zanim kroczył król ze swoją świtą, w której było kilkuset naszych duszpasterzy i parafian. Przemierzając ulice kolskiej Starówki, Most Warszawski i ul. Sienkiewicza wspólnie śpiewano kolędy i pastorałki.

  

Po dojściu przed budynek Starostwa Powiatowego „zielona” grupa z fary spotkała się z pozostałymi kolskimi orszakami – „niebieskim” z parafii Matki Bożej Częstochowskiej oraz „czerwonym” z parafii św. Bogumiła. Tam wszyscy wysłuchali dialogu Heroda i żydowskiego arcykapłana, a następnie trzy grupy połączyły się w jeden wielki kolski orszak i wspólnie wyruszyli w dalszą drogę ulicami Koła w poszukiwaniu Świętej Rodziny.

 

Gwiazda doprowadziła rozśpiewaną grupę do Betlejem, które w tym roku ulokowano w kościele św. Bogumiła na osiedlu Płaszczyzna. Tam trzej królowie pokłonili się Jezusowi, Maryi i św. Józefowi oraz złożyli dary – mirrę, kadzidło i złoto. Następnie wszyscy uczestnicy orszaku obejrzeli przedstawienie jasełkowe przygotowane przez dzieci z Przedszkola nr 3, a przed świątynią była możliwość posilenia się ciepłą zupą.

Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do przeprowadzenia tego wydarzenia słowa wdzięczności przekazał wikariusz naszej parafii ks. Janusz Kęsicki, który jest głównym koordynatorem Orszaku Trzech Króli w Kole.

Tegoroczny Orszak Trzech Króli odbywał się pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i wpisał się w narodowe obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jego hasłem były słowa „Bóg jest dla wszystkich”.

Organizatorami piątego kolskiego Orszaku Trzech Króli byli: Urząd Miejski w Kole, Starostwo Powiatowe w Kole, Parafia farna Podwyższenia Krzyża Świętego, Parafia Matki Bożej Częstochowskiej, Parafia św. Bogumiła, Miejski Dom Kultury w Kole, Stowarzyszenie „Kolanie” oraz firma R&P Ewa i Piotr Jabłońscy.

Tekst i fot.: Marcin Nowacki

Źródło: fb Parafia p.w. Podwyższenia Krzyża Św. w Kole

      

Subskrybuj
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
6 lat temu

Jeśli nie było samego Shreka, to zapewne i Fiony.

Sympatyk PiSu
Sympatyk PiSu
6 lat temu

A czy była kolska królowa Fiona? Bo też ze zdjęć nie można się dowiedzieć.

Tom Bombadil
Tom Bombadil
6 lat temu

W razie braku internetu korzystam z pomocy Istarich 🙂

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
6 lat temu

A mnie cieszy, ze nie spełniły się Twoje wcześniejsze przewidywania co do braku możliwości kontaktu z nami. 🙂

Tom Bombadil
Tom Bombadil
6 lat temu

Cieszy mnie to że w taki dzień potraficie być razem. Normalnie jak w Shire 🙂

Hulio
Hulio
6 lat temu

@ Sympatyk PiSu: Król Stanisław I Burzyciel liczy na cud i oczyszczenie. Ale na cud mogą liczyć tylko dobrzy ludzie.

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
6 lat temu

Może lekarz zabronił się wzruszać uczestnictwem w takich uroczystościach?

Sympatyk PiSu
Sympatyk PiSu
6 lat temu

Nie widzę króla miasta Koła – Stanisława burzyciela? Czyżby był nieobecny w tak ważnym dniu?

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
6 lat temu

Czy to są ci Trzej Królowie, którzy OD W S C H O D U przybyli?
Ciekawe, co na to nasz minister obrony?

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526