Czy z mapy Koła zniknie ul. 20 Stycznia? Tak postanowił Wojewoda Wielkopolski!

Autor: kurier-kolski.pl | 15.01.2018

Jak poinformował nas dziś w swojej informacji przesłanej do mediów Przewodniczący Rady Miejskiej Artur Szafrański, prawdopodobnie po kilkudziesięciu latach z mapy miasta Koła zniknie nazwa ulicy „20 Stycznia”, która miała przypominać mieszkańcom naszego miasta o tym dniu w 1945 roku, w którym Armia Czerwona po ciężkich walkach wyparła z Koła okupantów niemieckich. Ten dzień „wyzwolenia” już od dawna był kością niezgody pomiędzy pewnymi grupami kolan mających odmienne zdania. Jedni z nich twierdzili, że było to wyzwolenie, a drudzy – że kolejne zniewolenie, i nie ma czego przypominać. Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann jest zdania, że nazwa ulicy jest sprzeczna z uchwałą ws. dekomunizacji ulic, dlatego wydał 5 stycznia br. Zarządzenie Zastępcze, wg. którego nazwa ulicy ma być zmieniona na Ignacego Paderewskiego. Jedni się cieszą, a inni mieszkańcy oburzają, a szef Rady zapowiada zaskarżenie tej decyzji przez radnych do Sądu. Kto wygra tę batalię?

 

Skarga może być złożona przez Radę Miejską (o ile radni podejmą taką decyzję większością głosów) do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu. Taka jest propozycja. Czemu radni chcą skarżyć Zarządzenie Wojewody? Ponieważ twierdzą, że są masowo zasypywani przez mieszkańców ul. 20 Stycznia i nie tylko oraz od osób prowadzących tam działalność gospodarczą telefonami i mailami. Jak mówi Przewodniczący Rady Miejskiej w Kole, mieszkańcy bardzo skarżą się i nie godzą się na taką zmianę, jaka – ich zdaniem – jest niesprawiedliwa, bo przecież nazwa ulicy symbolizuje jedynie dzień wyswobodzenia spod okupacji niemieckiej, a nie jest to nazwa poświęcona np. jakiemuś działaczowi komunistycznemu typu Waryński, Nowotko czy Bierut. Ta nazwa kojarzy się ludziom z oswobodzeniem Koła z jarzma niemieckiego, a niekoniecznie już z Armią Czerwoną, która za tym stała. Mieszkańcy nie rozumieją idei zmiany nazwy ich ulicy na inną, nawet na taką wybitną osobę jak Ignacy Paderewski. Warto przy okazji przypomnieć, że w Kole nie ma również ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego, a kiedyś jego imię nosił kolski Stary Rynek. Czy może to oznaczać, że także tam nastąpi taka zmiana???

Na konferencji prasowej, która odbyła się w Poznaniu, Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann podsumował dotychczasowe działania w sprawie ustawy dekomunizacyjnej. Zaprezentował 51 nowych nazw ulic w Wielkopolsce zmienionych jego Zarządzeniem Zastępczym na podstawie Ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.

– Fundamentalną kwestią, która nam przyświecała, to przywracanie pamięci i budowanie tożsamości o wydarzeniach i bohaterach z dziejów naszego kraju i Wielkopolski – rozpoczął konferencję prasową Wojewoda Zbigniew Hoffmann. Zaprezentował najważniejsze informacje dotyczące prac nad zmianami nazw ulic. – Zweryfikowaliśmy prawie 30 tys. wszystkich nazw ulic w województwie, z czego do 140 mieliśmy wątpliwości. Obecnie sukcesywnie otrzymujemy opinie z Instytutu Pamięci Narodowej, na podstawie których dokonujemy zmian. Do 13 grudnia zarządzeniem zastępczym zostało zmienionych 51 nazw – tłumaczył. Dodał także, że wziął pod uwagę propozycje składane w ramach konsultacji z samorządami, stowarzyszeniami czy osobami prywatnymi.

Źródło: UW w Poznaniu

Jak wynika ze słów Wojewody Wielkopolskiego, Koło nie jest jedynym miastem, gdzie Zarządzeniem Zastępczym narzuca on zmianę nazwy z „niewłaściwej” na „właściwą”. Taki los spotkał aż 51 nazw ulic w całej Wielkopolsce. Wiele z nich nosiło właśnie nazwę daty wyparcia Niemców z danych rejonów. Wojewoda twierdzi, że posiada opinię IPN, że nazwy te są sprzeczne z ustawą ds. dekomunizacji nazw ulic. Na przykład w naszym Przedczu podobną ulicę 20 Stycznia Wojewoda zamienił na ul. gen. Elżbiety Zawackiej, a w Kłodawie ul. Leona Kruczkowskiego na Zbigniewa Herberta.

Na stronie Urzędu Wojewódzkiego jeszcze nie opublikowano stosownej informacji w sprawie zmiany ulicy w Kole, ale podobnie została potraktowana nazwa ulicy 23 Stycznia w centrum Poznania, mająca przypominać o wyswobodzeniu stolicy województwa od okupacji hitlerowskiej. Pod spodem przedstawiamy fragment opinii Instytutu Pamięci Narodowej w tej sprawie, która jest identyczna z naszą, kolską. Czy w świetle tak miażdżącej opinii IPN nasi radni mają szansę wywalczyć zmianę decyzji Wojewody Wielkopolskiego? Sami przeczytajcie i osądźcie:

Wyciąg z opinii IPN:

OPINIA

Działając w imieniu Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu – w odpowiedzi na pismo z dnia 18 września 2017 r. (znak: KN-I.4102.9.2017.21) – na podstawie art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki (Dz. U. z 2016 r., poz. 744, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą”, wyrażam opinię, iż:

nazwa ulicy 23 lutego w miejscowości Poznań – jest niezgodna z art. 1 ust. 1 ustawy.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 18 września 2017 r. (znak: KN-I.4102.9.2017.21) Wojewoda Wielkopolski zwrócił się do Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu o wydanie opinii czy nazwa ulicy 23 Lutego jest zgodna z art. 1 ust. 1 ustawy. Jak wynika z wniosku Wojewody nazwa ta obowiązywała w dniu 2 września 2017 r., a co za tym idzie organ nadzoru powziął wątpliwości co do jej zgodności z ustawą.

W ocenie Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu wskazana nazwa symbolizuje komunizm w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy.

Na poparcie powyższego wskazuję, co następuje:

Dnia 23 lutego 1945 r. Armia Czerwona, przy współudziale przymusowo wykorzystanych w ataku obywateli polskich, zajęła Cytadelę – ostatni punkt niemieckiego oporu na terenie Poznania. Zgodnie z informacjami zawartymi w piśmie wojewody wielkopolskiego z dnia 18 września 2017 r. (znak: KN-I.4102.9.2017.21) nazwa ta jest interpretowana jako „nazwa ulicy nadana w I rocznicę oswobodzenia miasta”. W propagandowej praktyce władz komunistycznych, wydarzenie to było celebrowane – niezgodnie z faktami historycznymi – jako „dzień wyzwolenia” Poznania oraz powód do wyrażania wdzięczności społeczeństwa wobec Armii Czerwonej. Cywilni obywatele zmuszeni do udziału w ataku na Cytadelę zasługują na różne formy upamiętnienia, w sposób jednoznaczny uwzględniające rzeczywisty przebieg wydarzeń i sposób przeprowadzenia szturmu. Funkcję utrwalania pamięci wykorzystanych do szturmu Polaków spełnia m.in. nazwa alei Cytadelowców. Trudno za taką uznawać nazwę ulicy 23 Lutego, która jednoznacznie łączy się z gloryfikacją Armii Czerwonej. Zajęcie Poznania przez Armię Czerwoną i utworzenie tam władz komunistycznych było jedynie fragmentem dziejowego doświadczenia Polski.

Po roku 1944 zajmowanie ziem polskich przez Armię Czerwoną rozpoczęło nowy okres zniewolenia Polski. Wbrew nadziejom wielu Polaków oczekujących odbudowy wolnego kraju po likwidacji okupacji niemieckiej, Armia Czerwona stała się siłą, która zapewniła ochronę dla realizacji przez ZSRR polityki agresji wobec Rzeczypospolitej Polskiej. W jej wyniku nastąpiła ponowna aneksja niemal połowy terytorium RP do ZSRR, zniewolenie całej reszty kraju i budowa w nim systemu komunistycznego w pełni zależnego od władz w Moskwie.

Obecność Armii Czerwonej w Polsce po roku 1944 uniemożliwiła odbudowę niepodległego Państwa Polskiego. Zajęcie ziem polskich przez Armię Czerwoną zapoczątkowało zarazem nowy okres martyrologii narodu polskiego, zaznaczony setkami tysięcy pomordowanych, więzionych i wysyłanych do obozów koncentracyjnych na terenie Polski i ZSRR.

Według art. 1 ust. 1 ustawy nazwy […] urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów, nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować. Nadto zgodnie z wykładnią językową „symbolizować” oznacza przedstawiać coś pod postacią symbolu; być symbolem czegoś. Z kolei „propagować” to szerzyć, upowszechniać idee, hasła, myśli (zob. Słownik Języka Polskiego, oprac. E. Sobol, Warszawa 2005, s. 761, 979).   

W świetle powyższego – nazwa ulicy 23 Lutego (1945 r.) jest niezgodna z art. 1 ust. 1 ustawy.

Mając przytoczoną argumentację na uwadze, wydano opinię jak na wstępie. 

 

A co na to wszystko nasi Czytelnicy? Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Proszę o opinie i komentarze pod artykułem. Przypominam, że nie potrzeba wypełniać tam rubryk i wpisywać adresu e-mail oraz witryny. Wystarczy wypełnić pole komentarza oraz nazwę piszącego (nick, pseudonim lub – jeśli ktoś woli – imię i nazwisko).

Tekst i foto: MARIUSZ KOZAJDA

Subskrybuj
Powiadom o
guest
32 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
lovoo tutorial
3 lat temu

lovoo verifizieren dauer lovoo spinnt http://lovooeinloggen.com/

best web hosting sites

Good information. Lucky me I discovered your blog
by accident (stumbleupon). I’ve book-marked it for later!

web hosting service
3 lat temu

I have been surfing online more than 4 hours today, yet I never found
any interesting article like yours. It’s pretty worth
enough for me. In my view, if all webmasters and bloggers made good content as you
did, the net will be a lot more useful than ever before.

Andrzej
Andrzej
6 lat temu

Wojewoda to niech się w swoją pustą glowę puknie

C.
C.
6 lat temu

W kalendarzu jest 365 dni lub 366 , więc jeden z dni ma swoją ulicę.

Michał Ch.
Michał Ch.
6 lat temu

W lutym 1945 roku miałem 7 lat. Pamiętam jak mój ojciec 20 stycznia 1945 roku palił w piecu i płakał. Ja się pytam, czemu tata płaczesz? Odpowiedział mi: że Niemców już nie ma. Bo gorszy od nich mógłby być tylko diabeł.
O tym, że będziemy podlegali Moskwie dowiedzieliśmy dopiero się po kilku latach.

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

A co by było, jakby Stasiu nadał imię „bohatera wszechczasów” ,któremu pomnik ufundował?….

Gość
Gość
6 lat temu

Moja propozycja jest prosta
jak jeden zwój mózgowy GŁÓWNEGO DEKOMUNISTY
…!!! W Kole wystarczy jedna !!!,tylko jedna ulica…i powinna ona nosić nazwę Lecha Kaczyńskiego…wystarczy tylko wyznaczyć … początek i koniec…i tyle!!!
Właściwie,to wszystkie miasta w Polsce mogłyby mieć tylko tą jedną ulicę…!
Później można by…pociągnąć…ewentualnie jeszcze Jarosława!

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
6 lat temu

Ulica Paderewskiego jest na tyle uniwersalna, że w przyszłości wystarczy wykreślić z nazwiska patrona dwie litery („re”) i będzie jak znalazł.
Ulica będzie wówczas na tyle katolicka, że nikt się już nigdy nie przyczepi!

KOLANKA
KOLANKA
6 lat temu

PRZED NAZWĄ WYZWOLENIA KOŁA TO TA ULICA NAZYWAŁA SIĘ POLNA ,A DOPIERO PO WOJNIE NAZWANO JA 20 STYCZNIA BO W TYM DNIU KOŁO ZOSTAŁO WYZWOLONE .
A,CO PADEREWSKI ZROBIŁ DLA KOŁA ,ŻE CHCĄ JEGO NAZWY ULICY NIECH WOJEWODA DA JAKIS PRZYKŁAD JEGO DLA KOŁA DZIALALNOŚCI NIE ROZUMIEM CO TO ZNACZY MAMY SWOICH RADNYCH KOLAN I NIECH NIE WYRAŻĄ ZGODY NA TĘ ZMIANĘ

Janusz Kupczak
Janusz Kupczak
6 lat temu

Tak wygląda samorządność pisowska,obłuda i chamstwo .

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

Jestem mieszkancem kola, uwazam ze Radni pokaza Panu Wojewodzie gdzie jego miejsce jest … Poznan to nie Kolo w kole mieszkancy i Radni decyduja o naszym miescie, dosc tego zeby ktos decydowal o nazwie ulic.Uwazam ze Radni dadza rade z Panem Wojewoda.i nie pozwola na zamieszanie zmiany ulicy …

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
6 lat temu

@~Tom Bombadil

Jeśli przyjrzeć się rozwojowi miasta w ostatnich trzech latach, to może właściwą nazwą ulicy byłaby data 1 listopada.
Dzień Umarłych Nadziei Mieszkańców.
Może być również data ostatnich wyborów!

Tom Bombadil
Tom Bombadil
6 lat temu

Można by bylo zmienić na 21 stycznia- dzień babci 🙂
Albo 19 stycznia- imieniny Pana Redaktora 🙂
Do wyboru do koloru. No…może być też 20 września. Ta data też się kojarzy i to też jest historia 🙂

Gosc
Gosc
6 lat temu

Argument, iż taką mieliśmy historię jest słaby. Równie dobrze może sie upierać ktoś ur. w 1943 przy Hitlerplatz, że taka była historia i jemu się to kojarzy z dzieciństwem, a nie z jakimś tam przywódcą, który już dawno nie żyje a tak w ogóle to on chciał zapewnić pokój na 1000 lat. Jeżeli natomiast, prawdą jest, że chodziło o zupełnie inne 20 stycznia, to pozostańmy przy tej dacie.

xxx
xxx
6 lat temu

4 czerwca 1989 roku w dzienniku tv Joanna Szczepkowska oznajmiła nam że w Polsce skończył się komunizm…. po 29 latach oblakani z nienawiści politycy nadal walczą z komunizmem, nie wiem czy się śmiać czy płakać…
A co do naszej ulicy 20 stycznia to już jest skandal, gdzie tu oni widzą propagowanie komunizmu? To jest data końca okupacji hitlerowskich Niemiec która Armia Radziecka czy się to komuś podoba czy nie. A pretensje do tego co było potem proponuję kierować do wielkiej trójki- Churchil., Roosevelt, Stalin.

Prawoo
Prawoo
6 lat temu

Niektóre decyzje Partii Rządzącej noszą znamiona chorobowe Szkoda ze PAN Wojewoda w czasie kiedy źle funkcjonowała waladza samorządowa mimo posiadanych informacji nie podjol żadnych działań!!!Można by było uniknąć wielu parowych sytuacji w sprawac mieszkańców i Miasta Jako Wojewoda jest Osoba bardzo zachowawcza. Jako Przedstawiciel Rządu na danym terenie proszę się zająć istotnymi sprawami mieszkańców i miasta!Mieszać to w swoim garnku!!!!!

mieszkaniec
mieszkaniec
6 lat temu

cóż uważam, że nie powinno się zmieniać na siłę, rozkazem,dekretem, ustawą, zarządzeniem, rozporządzeniem, czy uchwałą tej nazwy – tak, jak nie można zmienić historii Polski, która była bardzo złożona i choć szanuję wolę radnych – obawiam sie, że w tym przypadku zaskarżenie decyzji na niewiele się zda, choć też jestem przeciwny zmienianiu nazwy ulicy 20 stycznia na inną- choćby miała się nazywać Jana Ignacego Paderewskiego, który zdaje się w Kole nie był, a żołnierze, którzy walczyli z okupantem niemieckim byli 20 stycznia 1945r. i to nie tylko Rosjanie walczyli z hitlerowcami, ale przypominam, że walczyła tam Armia Polska i wielu z nich poległo w tej walce, a nagrobki żołnierzy rosyjskich znajdują się na cmentarzu przy Al. Jana Pawła II…Niestety politycy maja tendencję do interpretowania historii w sposób im tylko służący…przykre to

lok
lok
6 lat temu

w pierwszej kolejnosci kaczor powinien temu urzedasowi sprawdzic nazwisko bo wanieje z daleka

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

Kolanin a… głupi …………

Kolanin
Kolanin
6 lat temu

Ta wyzwolenie ,z jednej okupacji na drugą,Pacholki ZSRR.

kolanin
kolanin
6 lat temu

Pan wojewoda to moze pomieszac sobie we wlasnej kieszeni a nie w Kole . Po to jest samorzad aby stanowic na swoim terenie!

kokosz
kokosz
6 lat temu

Do powyższego:::
s. 467 Jędrzej Moraczewski – Starożytności Polskie – Ku wygodzie czytelnika porządkiem abecadłowym zebrane Tom I wydane w 1842 r w Poznaniu

Naszą historię mamy pod własnym nosem i czas poskładać to wszystko w jedną całość.
=========
http://kronikihistoryczne.blogspot.com/2017/09/20-stycznia-1319-akt-jednosci-panstwa.html

kokosz
kokosz
6 lat temu

A ja pamiętam, że jak zmieniano nazwę ul. z „Polna” na „20 Stycznia”, to argumentowano tak:::
„Rozerwaną Polskę zjednoczył Władysław Łokietek i jako tłumacz woli narodowej ogłosił 20 stycznia 1319 roku akt jedności państwa od tak dawnego czasu podzielonego i w tymże dniu włożył koronę Bolesława jako godło jedności narodowej na głowę , a chcąc uniknąć wszelkich protestacyi zyskał papieża zezwolenie. Ta ceremonia odbyła się w Krakowie i odtąd korona zachowała się w tej stolicy , którą następnie przeznaczono, aby służyła solennej uroczystości namaszczania królów „””
20 stycznia 1319 – Akt Jedności Państwa, czyli prawidłowa data jaka powinna być obchodzona w miejsce obecnego dnia niepodległości.

Yeti
Yeti
6 lat temu

Za 5 dni rocznica wyzwolenia Koła,a tu taki „prezent ” od Pana Wojewody.Nie wiadomo czy śmiać się czy plakac.

Irena
Irena
6 lat temu

Dla mnie jest to oburzające że jakis tam polityk z dalekiego Poznania narzuca nam swoja wole i chce decydowac o historii Koła.Brawo radni ani kroku do tylłu bo mieszkańcy sa za nie robieniem zmian.

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
6 lat temu

@~Gość

HOFFMANN Nazwisko proste równe niemieckiemu apelatywowi Hoffmann: 1. ’dworzanin‘, 2. ’poddany, dzierżawca‘, 3. ’parobek‘, zob. J.K. Brechenmacher, Etymologisches Wörterbuch der Deutschen Familiennamen, II Auflage, t. I, Limburg a.d. Lahn 1957 s. 629.

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
6 lat temu

Proponuję datę 20 stycznia usunąć z kalendarza.
Od razu po 19 powinien być 21 stycznia!
Wojewoda już dawno powinien o tym pomyśleć.
W końcu ma dość dużą głowę!

Gość
Gość
6 lat temu

Prawdopodobnie Wojewoda wygra tę batalię o zmianę nazwy ulicy.
Bo nie moze być inaczej.Jego nazwisko tez mi sie źle kojarzy to nie znaczy ,ze ,ma je zmieniać.
Urodziłem sie 20 stycznia 1969 r. i zawsze dobre miałem skojarzenia z tą datą.
Teraz mam zmieniać swoje dokumenty bo mieszkam na tej ulicy i co datę urodzenia też mam zmienić?
Śmiechu warte czym my sie zajmujemy.
Skoro Wojewodzie narzucono taki program do realizacji Dekomunizacja ulic to teraz nam z góry narzuca swoja wolę.
Paranoja.
Taka była historia Koła,Polski .Tego nie da sie wyrzucić z pamięci.
Zresztą ta ulica dawniej miała inną swą nazwę to wróciłbym do poprzedniej a nie przyjmował narzucanie nazw przez osoby nie związane z Kołem.
Trzymam kciuki za radnych.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526