39-latek chciał rozbroić torowisko PKP – sam o mało nie zginął przez to pod kołami pędzącego pociągu!

Autor: kurier-kolski.pl | 05.01.2018

O wielkim szczęściu może mówić 39-letni mężczyzna, który usiłował dokonać kradzieży elementów wyposażenia szlaku kolejowego. Bardzo niewiele brakowało do zaistnienia tragedii. Mężczyzna, mieszkaniec powiatu konińskiego, został zaobserwowany przez maszynistę pociągu, który z trudem zdołał zatrzymać skład, przez co nie doszło do potrącenia znajdującego się na torach szabrownika.

 

Wczoraj, 4 stycznia br. kolska jednostka Policji została powiadomiona przez maszynistę pociągu jadącego od strony Kutna w kierunku Konina o fakcie przymusowego zatrzymania składu z powodu znajdującego się na torowisku człowieka. Jak się okazało 39-letni mężczyzna usiłował dokonać kradzieży elementów wchodzących w skład urządzeń systemu Samoczynnego Hamowania Pociągu. Pokaźnych rozmiarów elektromagnes tego systemu jest solidnie przytwierdzony do konstrukcji torowiska, przez co jego oddzielenie od podłoża nie jest rzeczą łatwą. Mężczyzna mocował się z zabezpieczeniami, zupełnie nie zwracając uwagi na otaczającą go rzeczywistość – w tym na zbliżający się do niego skład pociągu! Maszynista lokomotywy w porę dostrzegł tego człowieka i rozpoczął manewr gwałtownego hamowania.

Pociąg udało się zatrzymać, przez co nie doszło do tragedii. Szybko się okazało jaki był cel pobytu 39-latka na torach, gdyż już obsłudze pociągu przyznał, że chciał ukraść wyposażenie torowiska. Przybyli na miejsce policjanci zatrzymali amatora cudzej własności. Jak wielką nieodpowiedzialnością wykazał się 39-latek może świadczyć fakt, że nie tylko narażał swoje życie, ale mógł spowodować poważne konsekwencje w bezpieczeństwie ruchu kolejowego.

System Samoczynnego Hamowania Pociągu to zespół urządzeń, które dla zachowania bezpieczeństwa powodują automatyczne zatrzymanie jadącego składu w przypadku, gdy maszynista nie reaguje na podawane mu sygnały. Unieruchomienie tego systemu może mieć zatem bardzo poważne skutki, o czym zapewne sprawca zdarzenia zupełnie nie myślał, gdyż jak ustalono jego jedynym celem było spieniężenie zabranych z torowiska metalowych przedmiotów w punkcie skupu złomu. Teraz za czyn, którego się dopuścił grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

Źródło: KPP w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

Głupota…ale i bieda to najbardziej wybuchowa mieszanka.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526