Radni zdjęli projekt uchwały w sprawie Dziennego Domu Opieki „Senior +”. Dlaczego? [wideo]

Autor: kurier-kolski.pl | 30.12.2017

Niemal od początku tej kadencji samorządu kilka kolskich pań radnych (Teresa Brzoska, Elżbieta Tamborska, Urszula Polewska, Ewa Lewicka i Wioleta Skrzypczak) zwracało się wielokrotnie z apelami do burmistrza Stanisława Maciaszka o uruchomienie w Kole Domu Dziennego Pobytu dla seniorów. Prosiły o to w interpelacjach na sesjach Rady i na obradach Komisji. Prośby zostały wysłuchane i w marcu 2017 r. ruszyły działania w tej sprawie oraz został złożony do Ministerstwa wniosek o dofinansowanie  utworzenia Dziennego Domu Opieki „Senior +”, który został rozpatrzony pozytywnie. Okazuje się, że w ramach rządowego Programu Senior+ można pozyskać duże środki finansowe na organizację i funkcjonowanie takiej placówki oraz na Kluby Seniora! Całkowity koszt przedsięwzięcia to blisko 350.000 zł. Remont siedziby Domu przy ul. Powstańców Wlkp. 4 jest na ukończeniu i wszystko ma ruszyć od 1 stycznia. Czy ruszy? Zachęcamy do obejrzenia retransmisji tego fragmentu sesji Rady Miejskiej.

 

Podczas dyskusji w czasie sesji Rady Miejskiej okazało się, że choć jest projekt uchwały w sprawie utworzenia takiego Dziennego Domu Seniora i przyjęcia jego statutu, to w nowym budżecie miasta nie zaplanowano na jego działalność żadnej kwoty, a placówka jako jednostka organizacyjna miasta miała ruszyć już od 1 stycznia. Skarbnik Miasta Mariola Makowska przyznała, że o wszystkim dowiedziała się 2o grudnia, a do 15 listopada musiał być przedstawiony radnym projekt Budżetu Miasta.

Radni, mimo deklaracji, że wiedzą jak ten obiekt jest ważny dla kolskich seniorów, nie przyjęli do wiadomości żadnych wyjaśnień urzędników odpowiedzialnych za ten projekt, a więc naczelnika Wydziału Rozwoju Miasta Roberta Siwińskiego i naczelnik Edyty Fabisiak z Wydziału Spraw Społecznych, stwierdzając, że nie wywiązali się oni ze swojego zadania.

„Z uwagi na tyle niejasności i wątpliwości oraz brak zabezpieczonych środków finansowych na działalność placówki” poparli wniosek formalny Przewodniczącego Komisji Budżetu i Finansów Tomasz Sobolewskiego o zdjęcie tego projektu uchwały z porządku obrad Rady.

Jak wynika z dyskusji, taka decyzja radnych (poparło ją 15 z nich, a 4 wstrzymało się ) nie zagrozi dotacji z Ministerstwa na utworzenie placówki, a jedynie da czas na dopracowanie formy prawnej funkcjonowania Domu i pozwoli na ustalenie kosztów funkcjonowania oraz przyznanie stosownych środków finansowych na jego działalność. Dom od 1 stycznia może normalnie funkcjonować pod Wydziałem Spraw Społecznych, ale nie jako jednostka organizacyjna z osobnym dyrektorem i księgowym, co rodziłoby dodatkowe koszty, jak to proponował zdjęty przez radnych projekt uchwały.

Zachęcamy do przeczytania pod spodem wcześniejszego artykułu na ten temat na naszym portalu z marca 2017 roku:

Radne zainicjowały utworzenie w Kole Dziennego Domu Seniora oraz Klubu w ramach rządowego Programu SENIOR+!

Tekst, foto i wideo: MARIUSZ KOZAJDA

Subskrybuj
Powiadom o
guest
15 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
lovooeinloggen.com
2 lat temu

lovoo help leute suchen lovoo http://lovooeinloggen.com/

Javiereralm
2 lat temu

tinder website , browse tinder for free
http://tinderentrar.com/

Javiereralm
2 lat temu

tinder online , tinder dating app
how to use tinder

Javiereralm
2 lat temu

tinder app , tider
tinder login

Myronevita
3 lat temu
cheap flights
3 lat temu

I have read so many posts regarding the blogger lovers except this piece of writing is
genuinely a pleasant piece of writing, keep it up.

g
g
3 lat temu

If you desire to get a great deal from this piece
of writing then you have to apply these techniques to your
won website.

day g
3 lat temu

I’m gone to inform my little brother, that he should
also pay a visit this webpage on regular basis to get updated
from hottest gossip.

ghy
ghy
6 lat temu

Gdzie byli ci wielcy radni przez ostatnie 3 lata? Czy widzac te nieprawidłowosci co teraz je tak rozgłaszają publicznie zgłaszali je do prokuratury czy tylko gadali i gadali podpisując się przed mieszkańcami?

Kolanin
Kolanin
6 lat temu

Co sie dziwisz ojczulku,nie sztuka jest coś zrobić z pieniędzmi,ale własnie bez pieniędzy z budżetu,to jużradnym- lemingom w głowach sie nie miesci. No jak,znowu wam nie pasuje radni nieporadni?

Ojciec Mateusz
Ojciec Mateusz
6 lat temu

Co to oglądam to się w głowie nie mieści… Jak można tak postępować. Jak można tworzyć jednostkę bez pieniędzy. Drodzy naczelnicy jak macie trochę honoru to zrezygnujcie z pracy to w wasze nazwiska zawsze będą kojarzyły się z niekompetencja

Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
6 lat temu

Żenada, dobrze że mamy Radnych

adela
adela
6 lat temu

a dla mnie to zero teraz wychodzi jakie to kompetentne osoby przyjal nasz mistrz.normalnie zreszta sam jest mistrz nad mistrzami jak nam rozslawil kolo.nie kazdy tak potrafi.

Sympatyk PiSu
Sympatyk PiSu
6 lat temu

Przygotowanie Pani Fabisiak w skali szkolnych ocen to 1.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526