Orszak Trzech Króli 2018 – największe uliczne jasełka na świecie odbędą także w Kole, Kłodawie i Przedczu!

Autor: kurier-kolski.pl | 27.12.2017

6 stycznia 2018 roku, pod hasłem „Bóg jest dla wszystkich”, Orszak Trzech Króli już po raz 10-ty przejdzie ulicami 644 miejscowości w Polsce i 16 poza jej granicami. Te jasełka będą jedną z największych imprez w roku świętowania 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, dlatego orszakowy śpiewnik ma być wyjątkowy. Orszak Trzech Króli przejdzie także ulicami miast powiatu kolskiego: Koła oraz Kłodawy i Przedcza. „Orszak to uliczne jasełka i pielęgnowanie tradycji opartej na staropolskich obyczajach. Chcemy z Dobrą Nowiną dotrzeć do wszystkich ludzi i zaprosić ich do wspólnego świętowania. Jest to propozycja na przekazywanie świadectwa, jak radosne jest chrześcijaństwo.” – napisano na stronie kolskie Fary.

 

Orszak w Kole rozpocznie się Mszą św. o godz. 10.30 w każdej z kolskich parafii. Następnie Trzej Królowie z kościołów: Farnego, MB Częstochowskiej i św. Bogumiła ze swoimi orszakami przejdą ulicami naszego miasta na parking przed Starostwem w poszukiwaniu Świętej Rodziny, aby złożyć pokłon narodzonemu w Betlejem Jezusowi. Każdego, kto chce wziąć udział w tym Orszaku, obowiązuje przebranie. Chłopcy przebierają się za rycerzy, a dziewczynki za panie dworu. O godz. 12.00 wszyscy przemaszerują do kościoła św. Bogumiła, gdzie odbędą się jasełka.

Do Orszaku Trzech Króli na 6 stycznia 2018 r. zgłosiło się aż 647 Orszaków w Polsce, czyli o ponad 130 więcej niż w 2017 roku. Orszak rokrocznie gromadzi około 1 miliona osób na ulicach polskich miast i wsi. Jest to oddolna, radosna i apolityczna impreza kulturalna, która rozwija się w szybkim tempie. W 2018 roku, do dotychczasowych 9 krajów organizujących Orszak, dołączyły nowe: Austria, Kongo oraz Kazachstan. W tych miejscach Orszaki odbywają się głównie dzięki aktywności Polaków.

Najbliższy Orszak będzie także jedną z największych imprez w roku świętowania 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę, dlatego orszakowy śpiewnik ma być wyjątkowy. Będzie zawierał opisy historii kolęd, które powstały w wyjątkowych dla naszej Ojczyzny czasach. Prezydent RP Pan Andrzej Duda napisał list do orszakowego śpiewnika, kierując do organizatorów oraz uczestników ciepłe słowa uznania.

6 stycznia 2018 roku Orszak będzie świętował 10. rocznicę powstania, a zatem w przeciągu tak krótkiego czasu, w Polsce zrodziła się nowa tradycja, która trafia do najdalszych zakątków naszej Ojczyzny, a także do wielu krajów świata, gdzie mieszkają nasi rodacy.

To wydarzenie będą relacjonować na żywo Media Narodowe.

Foto: Archiwum

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526