Na ul. Toruńskiej powstanie nowe rondo. Są też zamiary modernizacji samej ulicy

Autor: kurier-kolski.pl | 18.12.2017

Podczas listopadowej sesji Rady Miejskiej w Kole kolscy radni zajmowali się m.in. sprawą zmiany planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ul. Toruńskiej – Towarowej – Piaski. To właśnie w tym miejscu, przy zbiegu tych ulic, władze Powiatu Kolskiego chcą wybudować rondo, które przyczyniłoby się do lepszego udrożnienia tej ruchliwej trasy. Ale to nie koniec nowości, bo istnieją też zamiary modernizacji nadwątlonej czasem ulicy Toruńskiej od Kolejowej do końca Zakładów Mięsnych. W jakim zakresie do tego dojdzie i kiedy – o tym zadecyduje Zarząd i Rada Powiatu. Sprawa ronda na Toruńskiej rodziła się długo i w bólach. Czemu? Przeczytaj dalej!

 

Jak dowiedzieliśmy się od Przewodniczącego Komisji Gospodarki Komunalnej Rady Miejskiej w Kole Mariusz Budnego, który jednocześnie jest radnym z rejonu ul. Toruńskiej, budowa ronda pierwotnie wzbudziła wiele kontrowersji wśród mieszkańców, ponieważ pierwszy wariant ronda nie przewidywał możliwości zjazdów z ich posesji na nie. W związku z tym do Urzędu Miejskiego w Kole wpłynęło ponad 20 protestów od mieszkańców w tej sprawie, przy wyłożeniu zmiany planu zagospodarowania. Zapewne doprowadziłyby one w końcu do zablokowania budowy ronda w tym miejscu, więc usilnie szukano wyjścia z tej sytuacji. Trwały rozmowy pomiędzy Urzędem Miejskim a Starostwem i Powiatowym Zarządem Dróg. W końcu w ten proces włączyła się Komisja Rozwoju Gospodarczego i Zagospodarowania Przestrzennego prowadzona przez radnego Floriana Olejniczaka oraz właśnie  Mariusz Budny, jako radny tego okręgu. Doszło do spotkania wszystkich zainteresowanych mieszkańców wraz z ich radnym na posiedzeniu Komisji, gdzie doszło do uzgodnienia, że Komisja będzie gwarantem, iż ostatni wariant ronda zakładający zjazdy do posesji, podpisany 24 sierpnia br. przez Starostę Wieńczysława Oblizajka i Burmistrza Miasta Koła Stanisława Maciaszka, będzie realizowany i nikt się z tego nie wycofa. Projekt finalny ronda ma wyglądać tak jak zakłada uzgodniona i podpisana koncepcja. Stało się tak dlatego, że przyjęta zmiana planu zagospodarowania nie rozstrzygała dokładnie  kwestii rozwiązań komunikacyjnych dla mieszkańców, dlatego wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom miejscowy radny i Komisja Zagospodarowania Przestrzennego stali się gwarantem, że ta najnowsza wersja budowy ronda wejdzie w życie i będzie miała odzwierciedlenie w rzeczywistości. – Nie mogło być tak, że mieszkańcy zostaliby pozbawieni dostępu do drogi publicznej, jak zakładał wcześniejszy wariant budowy ronda – stwierdził w rozmowie z naszą redakcją radny Mariusz Budny.

Egzemplarz koncepcji budowy ronda po uzgodnieniach z podpisami Starosty i Burmistrza oraz datą 24.08.2017 r. Kolorem niebieskim oznaczono planowane wjazdy/zjazdy z posesji mieszkańców.

Na sesję poszła uchwała o zmianie planu zagospodarowania przestrzennego, która zakłada budowę ronda w ul. Toruńskiej, oraz były rozpatrywane przez radnych protesty mieszkańców. Ponieważ Komisja czuwa nad tym, by mieli on zjazdy do swoich posesji, radni protesty odrzucili jako już w tym momencie niezasadne.

Władze naszego powiatu mają w swoich zamierzeniach nie tylko budowę ronda na skrzyżowaniu ul. Toruńskiej z nową ul. Piaski, co znacznie usprawni ruch kołowy w tym rejonie, ale również myślą o modernizacji nawierzchni tej głównej arterii naszego miasta. Cała inwestycja miałaby być podzielona na 3 etapy i rozłożona w czasie. Modernizacja byłaby prowadzona na odcinku od skrzyżowania z ul. Kolejową do ul. Ślusarskiej za Zakładami Mięsnymi i zakładać by miała wymianę zniszczonej nawierzchni asfaltowej, wymianę krawężników, wymianę chodników na ciągi pieszo-rowerowe oraz budowę wspomnianego ronda. Już wkrótce przekonamy się, czy radni powiatowi zaakceptują te założenia i przychylą się do tej inwestycji.

Tekst i foto: Mariusz Kozajda

Subskrybuj
Powiadom o
guest
13 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Mieszkaniec Koła
Mieszkaniec Koła
6 lat temu

Dziś dopiero miałem czas na zrozumienie tego projektu. W myśl tego co podawano w programie na TVN-Turbo i o ile dobrze zrozumiałem nie są zgodne z prawem wjazdy na posesje bezpośrednio z ronda. Takie rozwiązanie stanowi wielkie zagrożenie, szczególnie, gdy posesje są małe.

Jak wiemy, na rondzie nie wolno poruszać się do tyłu. Z tego co widzę to na jednej posesji, a być może nawet i na dwóch gdy właściciel posesji wjedzie na nią przodem, to nie będzie mógł na niej zawrócić by wyjechać z niej przodem. A może się mylę? Całe szczęście to nie jest mój problem. Szcześliwego Nowego Roku!

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

trzeba było wykorzystać fakt, że teraz są modernizowane tory i wybudować wiadukt na włocławskiej.

Roman
Roman
6 lat temu

Przed modernizacja nawierzchni niech wodociągi zaplanuj kanalizację od skrzyżowania Toruńska-Kolejowa do końca Ślusarskiej by później mieszkańcom po czasie się nie przypomnialo żeby chcieli do kanalizacji miejskiej się podłączyć. Dziś odbiorcy szamb płacą firmą prywatnym bo wodociągi nie odbietapach szamba. Wiec budowa kanakwizycji sanitarnej w tych ulicach powinna być w ich interesie bo zyskają nowych odbiorców. Przy okazji można by sprawdzić stan techniczny deszczowej bo być może będzie trzeba zrobić jej renowacje.

Michał
Michał
6 lat temu

Proszę nie atakować pana Mariusza jak przygotuje to zamieści . To nie e kolo które bierzę kasę z miasta i o sprawach sądowych i wyrokach nic nie piszę Pozsrawuam panie Mariuszu .

Yeti
Yeti
6 lat temu

Trzeba obiektywnie przyznać że powiat dba o Koło i dużo tu robi.Więcej niż samo miasto.

Nowy
Nowy
6 lat temu

Straciłem dom na Piaskach przez to rondo, ale widzę że jest potrzebne ze względów bezpieczeństwa ruchu.

discharge
discharge
6 lat temu

Rondo pilnie to jest potrzebne ale na JP II – Powstańców Wielkopolskich .
Na Toruńskiej to przy netto małe rondunio i korki by się skończyły a miejsca jest od groma

Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
6 lat temu

A był Pan w ogóle na tej sprawie Panie Redaktorze?

Mieszkaniec
Mieszkaniec
6 lat temu

Kiedy pojawi się artykuł o przegranej sprawie Maciaszka dotyczącego mobbingu? Tyle czasu czekamy i cisza a inne już są

Ojciec Mateusz
Ojciec Mateusz
6 lat temu

Czy powstanie to nic pewnego bo muszą to samorządy uchwalić. Promocja radnego budnego trwa…

Sympatyk PiSu
Sympatyk PiSu
6 lat temu

Jaki koszt inwestycji o po ile dają miasto i powiat? Tego już nie wiemy z artykułu

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526