Konkurs Wiedzy Historycznej MTC

Autor: kurier-kolski.pl | 21.12.2017

W Szkole Podstawowej nr 3 im. Marii Konopnickiej w Kole odbył się Konkurs Wiedzy Historycznej zorganizowany przez Muzeum Technik Ceramicznych. Wzięli w nim udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów  z terenu naszego miasta oraz uczeń Ośrodka Szkolno – Wychowawczego Bartłomiej Gębka. W związku przypadającą w tym roku 655. rocznicą nadania Kołu praw miejskich oraz obchodzonymi – Rokiem Tadeusza Kościuszki i Rokiem Marszałka Józefa Piłsudskiego pytania konkursowe opracowane przez dyrektora Muzeum Tomasza Nuszkiewicza obejmowały tę tematykę. Uczestnicy musieli np. wiedzieć na ustroju jakiego miasta miało się wzorować Koło zgodnie z przywilejem lokacyjnym wydanym przez króla Kazimierza Wielkiego, jaką nazwę noszą fortyfikacje zbudowane przez Tadeusza Kościuszkę w Stanach Zjednoczonych, w których mieści się obecnie słynna amerykańska uczelnia wojskowa, czy z kim polemizował Józef Piłsudski w pracy „Rok 1920”.

W kategorii szkół podstawowych pierwsze miejsce zajął Aleksander Działak ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Marii Konopnickiej, drugie Adam Rzeźnik ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu, a trzecie Konrad Zawiślak ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Arkadego Fiedlera.

W kategorii gimnazjów najlepszy był Szymon Olejnicki z Gimnazjum nr 2 im. Polskich Olimpijczyków przed swoimi koleżankami z tej samej szkoły: Łucją Andrzejczak i Agnieszką Ziółkowską, które zajęły równorzędnie drugie miejsca.

Zespołowo zwyciężyły Szkoła Podstawowa nr 4 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu i Gimnazjum nr 2 im. Polskich Olimpijczyków. Szkoły te zostały nagrodzone pucharami Burmistrza Miasta Koła oraz książkami do szkolnej biblioteki. Wszyscy uczestnicy otrzymali specjalne pamiątkowe dyplomy i – wraz z nauczycielami przygotowującymi ich do konkursu – najnowszą publikację kolskiego Muzeum poświęconą odbiorowi postaci Józefa Piłsudskiego w świadomości mieszkańców Ziemi Kolskiej.

Konkurs corocznie organizowany przez Muzeum jest jednym z podejmowanych przez nie działań kształtujących w młodym pokoleniu zainteresowanie historią i promujących postawy patriotyczne. Organizatorzy serdecznie dziękują uczestnikom i ich opiekunom za udział w konkursie, a Jolancie Wąsowicz – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 im. Marii Konopnickiej w Kole za gościnne przyjęcie.

Źródło: MTC w Kole   

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526