Brakło pieniędzy na diety radnych? Sesja Budżetowa Rady Miejskiej – cz. 1 [wideo]

Autor: kurier-kolski.pl | 29.12.2017

Początek czwartkowej sesji kolskiej Rady był zaskakujący, gdy na sali nie pojawiła się Zastępca Burmistrza Elżbieta Modrzejewska, a zapytana o to Skarbnik Mariola Makowska wyraźnie zmieszała się i nie wiedziała co odpowiedzieć. Przyznała tylko, że burmistrzowa była jeszcze rano, a teraz nie wie gdzie jest. Trzy puste krzesła obok niej ziały pustką. Przewodniczący Rady Artur Szafrański nie wiedział czy rozpoczynać obrady, czy jeszcze czekać. Czyżby nikt nie miał numeru komórki do „matki” miasta? – Szkoda, że nie ma tu dziś pani burmistrz, bo usłyszała by wiele gorzkich słów – mówiła radna Elżbieta Tamborska – ale myślę, że dlatego tu się nie pojawiła. Potem rozgorzała dyskusja o rzekomym braku pieniędzy na diety dla radnych, na wynagrodzenia dla pracowników UM, a także o opłacaniu przez Urząd czterech kancelarii prawnych. Zachęcamy do obejrzenia części I retransmisji z sesji budżetowej Rady Miejskiej.

 

-Wiedzieliśmy już, że nie będzie burmistrza Maciaszka. Pozostała nam pani wiceburmistrz Modrzejewska – mówiła między innymi radna Elżbieta TamborskaRadni deklarowali szeroką współpracę i liczyliśmy na taką współpracę. Mnie osobiście, ale z tego co słyszałam innych również, zmroziła wypowiedź pani burmistrz, która obiecała, że będzie tak pracowała, żeby pan burmistrz Maciaszek był dumny z niej. Jak widać z tych działań, które dokonuje pani wiceburmistrz przez ten czas, raptem są to 3 miesiące, faktycznie tak pracuje żeby pan burmistrz był z niej dumny, ponieważ nic się nie zmieniło (…) Pani burmistrz podsumowała 15 grudnia radnych, którzy nie przyszli na sesję, zarzucając im brak troski o miasto. A jak wygląda to dzisiaj? Pani burmistrz nie było ani wczoraj na komisjach, ani dzisiaj. Może jej nie być, ale powinno być jakieś usprawiedliwienie, powinno być jakieś wyjaśnienie nieobecności przekazane panu przewodniczącemu. Tymczasem pani burmistrz nie ma, bo nie ma. Zawał? Karetka zabrała ją czy po prostu zlekceważyła dzisiejszą sesję budżetową.

 

W międzyczasie rozwinęła się duża dyskusja o kancelariach prawnych obsługujących Urząd Miejski w Kole. Jednym z dłużej wypowiadających się radnych był radny Michał Piasecki, który powiedział m.in.:

-Za poprzedniej kadencji UM obsługiwała jedna pani, pani mec. Beata Olejnik, i dwie kancelarie dodatkowo. Kwotę, jaką płaciliśmy za obsługę prawną, to było około 40.000 zł rocznie, a teraz taką kwotę płacimy miesięcznie. Więc trzeba się zdrowo puknąć w głowę po co my te pieniądze w ogóle wydajemy? Co tu się dzieje w tym mieście, że teraz są nam potrzebne 4 kancelarie? To powinno być wszystko dopracowane, że żadna uchwała nie powinna być uchylona, a tu mamy wiecznie problemy jak nie w sądzie pracy, to z uchwałami, które są przez wojewodę uchylane. Więc albo są złe kancelarie, albo ktoś tymi pieniędzmi publicznymi źle zarządza. Z resztą widzimy, że pieniądze publiczne są wydawane na prawo i na lewo, a później są problemy z tego tytułu.

W sprawach budżetu jak zwykle najwięcej miał do powiedzenia szef Komisji Budżetu i Finansów radny Tomasz Sobolewski, który podsumował, że najlepszą alternatywą dla Koła byłoby, gdyby pani burmistrz zrezygnowała, skoro problem sprawia jej dojazd z Poddębic do Koła. W zmianach w budżecie tegorocznym postawił też wniosek o zdjęcie z działu „administracja publiczna” kwoty 273.973 zł z przeznaczeniem na budowę dróg, co radni poparli (14 za, 4 wstrzym.).

Wiele dyskusji wywołała sprawa braku pieniędzy na wypłaty diet dla radnych w grudniu. Radni twierdzili, że jest to nieprawda, że we wcześniejszych latach podobnie za grudzień mieli wypłacane w styczniu, a wszystko służyć ma odwróceniu uwagi mieszkańców od problemu braku środków na wynagrodzenia pracowników w UM w Kole. Przewodniczący Tomasz Sobolewski zaprezentował przygotowane przez siebie zestawienie wynagrodzeń w UM za lata poprzednie, wraz z planem na 2018 rok przedstawionym przez burmistrza, z czego wynika, że znacznie wzrosło zatrudnienie w Urzędzie, a na pensje zaplanowano ponad 1,8 mln. złotych więcej niż w poprzednich latach. „To ma być ten tani Urząd” – pytał Sobolewski.

Zachęcam do obejrzenia na nagraniu całej ciekawej dyskusji, wszystkich wypowiedzi radnych oraz postawionych wniosków formalnych i wprowadzonych z budżecie zmian. Proszę o opinie i komentarze.

Tekst, foto i wideo: MARIUSZ KOZAJDA

Subskrybuj
Powiadom o
guest
18 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
tylko kompetentni do Rady
tylko kompetentni do Rady
6 lat temu

A Pan Radny już wie jaka jest różnica między przychodem a dochodem ???? Hmm…. to ciekawe czy policzył przychód czy dochód wynagrodzenia???
Aaaa brawwooo Janusz….

Były pracownik urzędu
Były pracownik urzędu
6 lat temu

Jeżeli było tylu zastępców kierowników to czyje to były kompetencje? Jest w tabelce pokazane jak wzrosły place od 2014 roku. A to że szeregowi pracownicy mają najniższą krajowa to nie do rady pretensje tylko do Maciaszka i wice. Patrząc na kadrę pływalni nie widzę kto pracuje tam od samego początku. Za to widzimy Panią która zawsze broniła burmistrza. Pani T. Poczekajmy na zestawienie odszkodowan

Pracownik Pływalni
Pracownik Pływalni
6 lat temu

Panie radny Sobolewski, jeśli tak precyzyjnie wyliczył Pan wydatki związane z wynagrodzeniami pracowników Pływalni, to niech Pan dalej będzie taki skrupulatny i porozmawia z szeregowymi pracownikami jakie mają wynagrodzenia i jakie mieli podwyżki podczas całego okresu funkcjonowania obiektu. To jest również do sprawdzenia w dokumentach Urzędu. Proszę też wziąć pod uwagę, ilu w tym czasie było kierowników, zastępców itd. Szeregowi pracownicy cały czas mają najniższą krajową.

Pracownik Pływalni

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

Panie Radny Sobolewski kultury Pan się nie nauczy to się ma albo nie Panu tej cechy zupełnie brak żenada.

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

Mleczarz półgłówku sruju nie wuju przestań lizać d….o tym
Radnym bez kultury.

Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
6 lat temu

Co prawda to prawda, ale tłumacz to Wuju półgłówkom..

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
6 lat temu

Pan Sobolewski jest jak na razie jedynym bezkompromisowym radnym, pozostającym przy swych poglądach od samego początku piastowania funkcji radnego -vide: sprawa głosowania najwyższego wynagrodzenia dla burmistrza po objęciu przez niego urzędu.

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

Nie sądzę

gosc
gosc
6 lat temu

Czyzby co niektorzy popierali samych siebie!

Janusz Kupczak
Janusz Kupczak
6 lat temu

Szanowny Panie Sobolewski my dobrej zmianie w MIEŚCIE KOLE już dziękujemy. Morderca swoich rodziców prosił wysoki sąd o łaskawy wyrok bo został sierotą i w tym przypadku wyszło tak samo.Dzisiaj każdy mówi to nie ja pytam! to kto

Anonim
Anonim
6 lat temu

Twój pan był największym. Spiskowcem klakierku

Jjjjj
Jjjjj
6 lat temu

Bardzo dobrze popieram radnych

Patriota
Patriota
6 lat temu

ukartowali

Patriota
Patriota
6 lat temu

Ale szepcą spiskowcy na tym zdjęciu.Widac dobrą komitywę. Wszystko uratowali !

G134
G134
6 lat temu

Jedna ulica w plecy _ 1.800 000 ?

Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
6 lat temu

Szacun Panie Tomaszu !!!

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526