9. kolskich Policjantów otrzymało w Poznaniu „Kryształowe Gwiazdy”

Autor: kurier-kolski.pl | 07.12.2017

317-195101W Poznaniu zostały wręczone „Kryształowe Gwiazdy”. To forma uhonorowania funkcjonariuszy Policji, którzy uratowali ludzkie życie, wykazując się szczególną odwagą i determinacją w niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi. Wyróżnienia otrzymało łącznie 124 wielkopolskich policjantek i policjantów. Wśród laureatów znalazło się aż 9 kolskich funkcjonariuszy.

 

Kryształowa Gwiazda” to prestiżowa nagroda wręczana już od dwunastu lat policjantkom i policjantom z terenu Wielkopolski. Jest wyrazem uznania dla tych funkcjonariuszy, którzy pełniąc codzienną służbę narazili swoje życie lub zdrowie, przyczynili się do uratowania ludzkiego życia. Wyróżnieni „Kryształową Gwiazdą” funkcjonariusze swoją postawą w służbie udowodnili czym dla każdego policjanta są słowa roty ślubowania.

317-195099

Uroczystość wręczenia „Kryształowych Gwiazd” na stałe wpisała się w kalendarz doniosłych wydarzeń dla wielkopolskich stróżów prawa. Od dnia, w którym to szczególne wyróżnienie wręczono po raz pierwszy minęło już 12 lat. Laureatów przybywa, a każdy z nich zasługuje na słowa uznania za swą odwagę i determinację w niesieniu pomocy.

Tegoroczna uroczysta gala wręczenia „Kryształowych Gwiazd” odbyła się 27 listopada w Poznaniu. Słowa wdzięczności i uznania dla policjantów płynęły od zaproszonych gości, którzy wręczyli policjantom te niezwykłe wyróżnienia: Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Piotra Mąki oraz Przewodniczącego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego podinsp. Andrzeja Szarego.

317-195097

W gronie uhonorowanych kolskich policjantów odznaczeni zostali:

„KRYSZTAŁOWĄ GWIAZDĄ  ZE WSTĘGĄ”

– sierż. szt. Piotr SOŁOHUB i st. post. Andrzej BRUD, którzy 27 lutego 2017 roku udali się na interwencje domową na ul. Żeromskiego w Kole. Na miejscu zauważyli wydobywające się z jednego mieszkania kłęby dymu. Słysząc kaszel przebywających w środku osób podjęli decyzję o wejściu przez okno. Z zadymionego mieszkania policjanci wyprowadzili mężczyznę, następnie upewnili się czy w mieszkaniu nikt więcej nie przebywa. Przybyli na miejsce strażacy zlikwidowali źródło zadymienia. Dzięki szybkiej i zdecydowanej akcji policjantów, udało się uratować życie mężczyzny.

– sierż. sztab. Grzegorz KOKOCIŃSKI i mł. asp. Krzysztof SZCZESIAK, którzy 15 marca 2017 roku udaremnili próbę samobójczą 16-letniej dziewczynki. Policjanci zauważyli jak nastolatka wbiega na torowisko przed zbliżającym się pociągiem i zmierzała w jego kierunku. Mundurowi pobiegli za nią i w ostatnim momencie siłą ściągnęli ją z torów kolejowych. Dzięki szybkiej i zdecydowanej interwencji, nie doszło do tragedii.

317-195102

„KRYSZTAŁOWĄ GWIAZDĘ” – EDYCJA  2017 otrzymali:

– sierż. szt. Piotr SOŁOHUB i st. post. Andrzej BRUD –  27 lutego 2017 roku funkcjonariusze udali się na interwencje domową na ul. Żeromskiego w Kole. Na miejscu zauważyli wydobywające się z jednego mieszkania kłęby dymu. Słysząc kaszel przebywających w środku osób podjęli decyzję o wejściu przez okno. Z zadymionego mieszkania policjanci wyprowadzili mężczyznę, następnie upewnili się czy w mieszkaniu nikt więcej nie przebywa. Przybyli na miejsce strażacy zlikwidowali źródło zadymienia. Dzięki szybkiej i zdecydowanej akcji policjantów, udało się uratować życie mężczyzny.

– sierż. Mariusz OSTROWSKI i st. post. Adam BRZEZIŃSKI – 30 listopada 2016 roku funkcjonariusze wspólnie pełnili służbę na terenie Gminy Koło. Oficer Dyżurny wysłał wspomniany patrol na interwencje domową. Na miejscu policjanci zauważyli za balustradą zewnętrznej kondygnacji pierwszego piętra budynku mieszkalnego osobę wiszącą na lince. Bez chwili zawahania policjanci wbiegli na balkon, odcięli mężczyznę i udzielili pierwszej pomocy przedmedycznej. W wyniku podjętych działań udało się przywrócić czynności życiowe. Następnie mężczyznę do szpitala zabrała karetka pogotowia.

– sierż. sztab. Grzegorz KOKOCIŃSKI i mł. asp. Krzysztof SZCZESIAK – 15 marca 2017 roku funkcjonariusze udaremnili próbę samobójczą 16-letniej dziewczynki. Policjanci zauważyli jak nastolatka wbiega na torowisko przed zbliżającym się pociągiem i zmierzała w jego kierunku. Mundurowi pobiegli za nią i w ostatnim momencie siłą ściągnęli ją z torów kolejowych. Dzięki szybkiej i zdecydowanej interwencji nie doszło do tragedii.

– st. post. Dorota SZCZYŻAŃSKA i sierż. Mariusz OSTROWSKI – 24 marca 2017 roku funkcjonariusze udali się na interwencję zleconą przez Dyżurnego KPP w Kole, na wiadukt nad autostradą A2. Na miejscu policjanci zastali stojącego za balustradą, młodego mężczyznę. Mundurowi podjęli próbę nawiązania z nim kontaktu, wtedy oświadczył, że chce popełnić samobójstwo. Podjęta rozmowa z tym mężczyzną przyniosła pozytywne rezultaty. Interweniujący policjanci przybliżyli się do desperata, chwycili go za ręce i przeprowadzili na drugą stronę balustrady.

– kom. Michał BRYL – 19 listopada 2016 roku funkcjonariusz będąc Dowódcą Nieetatowego Zespołu ds. Negocjacji Policyjnych, podjął czynności wobec desperata. 37-letni mężczyzna stał na gzymsie budynku mieszkalnego na wysokości ok. 5 metrów nad ziemią i założył sobie na szyje pętle linki, który drugiej koniec przymocował do konstrukcji dachu budynku. W wyniku podjętych negocjacji sprowadzono z gzymsu osobę a następnie przekazano załodze karetki pogotowia. Dzięki szybkiej i profesjonalnej reakcji, uratowano życie mężczyzny.

317-195100

Źródło: KPP w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Prawo
Prawo
6 lat temu

Jaka. Gwiazdę. dostaną. kolscy policjanci. za pomoc. okazaną. Ryszardzie. Lukaszewskiej?????Może. złota ????? Szczególnie. PAN Komendant. Ścisły!!!!!!!!

hmmm
hmmm
6 lat temu

„uratowano życie” w jakim sensie? większość z tych przypadków to niedoszli samobójcy, ciekawe jak ich życie wygląda dalej

Gryzli
Gryzli
6 lat temu

@ Janek. Pewno dostanie taką samą nagrode jak ci wyzej. Nie rozumiem co cie tak szokuje.

Janek
Janek
6 lat temu

Szok. Jak oni za takie czyny za które im płacą dostają odznaczenia to co dostanie policjant który uratuje tonącego….

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526