W naszym powiecie wybuchła epidemia! Co zrobią odpowiedzialne służby???

Autor: kurier-kolski.pl | 27.11.2017

317-194618W powiecie kolskim pojawiły się ogniska ptasiej grypy. Wybuchła epidemia! Co zrobić? Czy trzeba będzie wybijać całe stada ptaków i likwidować kurniki? Co z innymi ptakami i zwierzętami? Jak stłumić chorobę i zapobiec jej dalszemu rozprzestrzenianiu się? To może skończyć się naprawdę źle! Taki właśnie scenariusz rozegrał się w Grabinie Wielkiej (Gm. Dąbie). Całe szczęście były to jedynie ćwiczenia symulacyjne mające na celu sprawdzenie współdziałanie służb w przypadku wystąpienia ptasiej grypy.

 

W piątek 24 listopada br. zrealizowane zostały ćwiczenia symulacyjne. Ich celem było sprawdzenie zdolności współdziałania poszczególnych służb w przypadku wystąpienia epidemii ptasiej grypy. Uczestniczyli w nich pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Powiatowego Sztabu Zarządzania Kryzysowego przy staroście kolskim, kolscy policjanci i strażacy. Działania rozpoczęły się od bloku teoretycznego. O procedurach działania w przypadku wystąpienia epidemii opowiedzieli Robert Jokiel ze Starostwa Kolskiego oraz Powiatowy Lekarz Weterynarii Radosław Namyślak.

317-194615

Następnie przemieszczono się w rejon lokalnej fermy drobiu i tam przeprowadzono ćwiczenia praktyczne, w które zaangażowane były wszystkie służby. Założono, że ognisko ptasiej grypy w jednej z ferm drobiu jest już zlokalizowane i należy odpowiednio je zabezpieczyć i pobrać próbki z miejsca w którym wykryto chorobę. Celem było powstrzymanie wirusa przed rozprzestrzenianiem. Zadaniem funkcjonariuszy kolskiej drogówki było zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym na pobliskich drogach dojazdowych do ogniska ptasiej grypy.

Ćwiczenia były również doskonałą okazją do pogłębienia wiedzy praktycznej i teoretycznej kolskich policjantów na temat zagrożeń związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków. Bez wątpienia wpłynie to na sprawność  i gotowość działania wszystkich służb, a tym samym na poprawę szeroko rozumianego bezpieczeństwa mieszkańców powiatu kolskiego.

317-194614 317-194617 317-194620IMG_0009 IMG_0010 IMG_0013 IMG_0022 IMG_0027 IMG_0084IMG_0028 IMG_0030 IMG_0034 IMG_0037 IMG_0046 IMG_0047 IMG_0052 IMG_0081 IMG_0082

Źródło: KPP w Kole i Starostwo Powiatowe w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
ehhhhhhh
ehhhhhhh
6 lat temu

Pewnie, bo tytuł wiele mówiący a pamiętam sesję, na której to jeden z radnych mówił coś o bakteriach e-coli…i niejasne tłumaczenie, przynajmniej dla mnie, pani dyrektor Sanepidu, mam wyobraźnię, zaraz sobie to wyobraziłam, zwłaszcza, że kilka znanych mi osób miało tzw sensację żołądkowe niedawno….czytam tytuł a ktoś do mnie woła: błagam węgiel mi daj i znajoma dzwoni: masz może węgiel? albo co innego? Człowiek sobie zaraz wyobraża Bóg wie co…ehhhh 🙂

ehhhhhhh
ehhhhhhh
6 lat temu

tytuł wiele mówiący i mylący bardzo..zdenerwowałam się niepotrzebnie bardzo mocno i wzięłam tabletki ..

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526