Rosną mury budynku komunalnego po „Goplanie” przy kolskim Starym Rynku

Autor: kurier-kolski.pl | 22.11.2017

20171111_103639Trwa budowa komunalnego budynku mieszkalnego z 32 lokalami przy kolskim Starym Rynku 30/31, na placu po tak zwanej „Goplanie”. Mury szybko pną się do góry i niedługo wejdą już w fazę drugiego piętra. A wszystko dzięki zabiegom burmistrza Stanisława Maciaszka, który wystarał się o dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie w kwocie aż 1.116.804,13 zł oraz dzięki kolskim radnym miejskim, którzy przeznaczyli na ten cel z budżetu Koła łącznie prawie 2,5 mln. zł. Łączny koszt inwestycji ma wynieść ponad 3,5 mln. zł.

 

Przypomnijmy, że elewacja nowego budynku komunalnego wizualnie będzie składała się jakby z trzech odrębnych części, zgodnie z sugestiami konserwatora zabytków, nawiązując do dawnego podziału działek. Dom będzie miał stylizowaną elewację nawiązującą do istniejącej zabytkowej zabudowy kolskiej Starówki. Znajdą się w nim 32 mieszkania o powierzchni od 42,11 m kw. do 46,19 m kw. Na tyłach zostanie wybudowany parking dla 24 samochodów.  Zgodnie z założeniami i wymogami Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie, skąd nasze miasto pozyskało dofinansowanie z funduszu rządowego, w budynku mogą być jedynie lokale mieszkalne. Nie będzie tam żadnych sklepów ani punktów usługowych na parterze.

Całkowity koszt inwestycji ma wynieść 3.548.740,13 zł. Z tego nasi radni przeznaczyli w roku 2016 z budżetu miasta kwotę 98.500 zł na sporządzenie dokumentacji budowlanej. W roku 2017 ich decyzją kolejne 1.309.363,75 zł zostało dołożone do budowy tego budynku komunalnego jako wkład własny miasta, a w przyszłym roku dojdzie do tego kolejna poważna kwota z budżetu miasta, bo aż 1.024.072,25 zł. Tak zadecydowano mając na uwadze trudną sytuację mieszkaniową wielu kolskich rodzin, które od lat oczekują na przyznanie mieszkania komunalnego. W dużej mierze przyczyni się to do poprawienia sytuacji mieszkaniowej w Kole.

Łącznie kolscy radni przeznaczyli na budowę budynku komunalnego przy Starym Rynku aż 2.431.936 zł, a dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego dla naszego miasta  wyniesie 1.116.804,13 zł.

Szkoda jedynie, że tak duży plac u zbiegu ulic Stary Rynek i Pułaskiego, gdzie z powodzeniem zmieściłyby się dwa, a nawet trzy tak duże budynki komunalne, zabudowuje się tylko częściowo, a całą resztę lekką ręką przeznacza się na parking dla samochodów. Nie jest to ani logiczne, ani uzasadnione historycznie w tej zabytkowej części miasta, tym bardziej, że wcześniej cały ten teren od strony ul. Pułaskiej oraz Kajki był zabudowany kamienicami (patrz pod spodem na zdjęcie archiwalne – wyraźnie w tyle widać dachy tych domów). W dobie, gdy Koło „dusi się” i mamy tak mało wolnych powierzchni do zabudowy, dziwi i przeraża takie marnotrawstwo terenu w ścisłym centrum Koła. Należy więc mieć nadzieję, że w przyszłości zapadnie decyzja o budowie drugiego budynku na tej działce, choćby tylko od ul. Kajki. Tymczasem cieszyć należy się z faktu, że stojący kilka lat pusty plac przed Ratuszem zatętni znów życiem, a nasz kolski Rynek upiększy nowa, estetyczna zabudowa.

goplana

U góry – dawna zabudowa tego fragmentu Rynku, a pod spodem – projekt elewacji nowego, obecnie stawianego budynku komunalnego.

GOPLANA-768x450

ZOBACZ POSTĘPY PRAC BUDOWLANYCH:

20171107_133045 20171107_133158 20171107_133449 20171109_10 20171114_114505

Tekst i foto: MARIUSZ KOZAJDA

Subskrybuj
Powiadom o
guest
30 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
http://lovooeinloggen.com/

lovoo blockieren erfahrung lovoo http://lovooeinloggen.com/

M
M
6 lat temu

„Mieszkaniec Kola” ja tobie tez nie wierze bo bzdury piszesz !

Mieszkaniec Koła
Mieszkaniec Koła
6 lat temu

Ja panu Stanisławowi nie zarzucam transparentności, ja mu nie wierzyłem od samego początku.

Obserwator
Obserwator
6 lat temu

Proszę nie zarzucać transparentnosci Panu burmistrzowi…

Moja i Twoja Osoba
Moja i Twoja Osoba
6 lat temu

Chciałbym na wstępie zaznaczyć, że bardzo się cieszę, że CBA działa. Jest to instytucja powołana do tego, by tropić oszustwa, próby wyłudzenia pieniędzy, a także dbac o interes obywateli. Te działania już pomału przynoszą efekt. Np. ludzie dowiadują się jak to wszystko wygląda od kuchni. Jak wydawane są publiczne pieniądze. Nie ma na to mojej zgody, bo podatki chce się płacić tylko wtedy, gdy jest pewność, że są środki, które są zebrane, będą wydatkowane w sposób transparentny.

Gość
Gość
6 lat temu

Tak wielu,którzy naprawdę zrobili dużo dla tego miasta….obrzucił błotem i wyrzucił!!!Nie ma więc zgody na zamiecenie tego, co napaskudził burmistrz
,pod dywan!
Trzeba oczyścić to miasto z brudu i smrodu,jaki zostawił
.Jeszcze teraz,wielu,jak szczury w podziemiu ,tuczą się jego resztkami! Trzeba to wytruć, wyciągnąć na wierzch,odkazić tę zarazę!

Moja Osoba
Moja Osoba
6 lat temu

ABC jeszcze będzie działać:-)

lok
lok
6 lat temu

ten burmustrz nic dla kola nie zrobil pozostal wstyd ze taki wlodarz rzadzil kolem lepiej to przemilczcie

kolkaa
kolkaa
6 lat temu

Panie redaktorze, bardzo prosimy o opisanie jakie są warunki tej umowy. Jak zwykle bywało tak i w tym przypadku , podobnie jak z odwiertem geotermalnym umowa opiewa inne warunki finansowania niż to co przedstawiała władza.One są dużo mniej korzystne niż przedstawiano w osławionych wieściach z ratusza przed referendum i na sesjach rady miasta. Więcej dociekliwości

Sympatyk PiSu
Sympatyk PiSu
6 lat temu

Niech pan redaktor opiszę sprawę jak Pan burmistrz negocjowal tzn dogadal się i za ile za kupno kamienicy z 1920 z prywatnych rąk po Warcie? Bardzo interesująca sprawa. Co do dotacji myślę że dzięki wielkim staraniom burmistrza Maciaszka będzie ona oddana bo miasto nie spełni warunków umowy…

Bolec
Bolec
6 lat temu

Zapomniał pan redaktor napisać jaki kwiatek jest w tej umowie na budynek komunalny . Miasto musi zabezpieczyć tyle samo mieszkań socjalnych jeśli nie to dotacje trzeba będzie oddać !!!!!!! I to jest numer dziękujemy panu

Misiek
Misiek
6 lat temu

Pasmo sukcesów ….Może szanowny Pan redaktor napisze kiedyś artykuł,który zsumuje ile wynosi kwota wszystkich odszkodowań.Może warto by było, żeby mieszkańcy Koła o tym wiedzieli…Zawarte „ugody ” adwokaci i koszty sądowe ..Cóż ile można było za to zrobić ..

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
6 lat temu
Moja Osoba
Moja Osoba
6 lat temu

Moja Osoba pyta co się stało z Jego Osobą? Dlaczego niektórzy wpisują jakieś skróty CBA? Co macie na myśli?

"złośliwy człowieczek"
"złośliwy człowieczek"
6 lat temu

„Rosną mury…” jako żywo kojarzy mi się z najlepszymi czasami dla propagandy..
Robotnik w pocie czoła wykuwa sukces Jego Osoby i realizuje słuszna optykę partii – tylko tego mi brakuje…

czytelnikkk
czytelnikkk
6 lat temu

Podoba mi się reakcja pana redaktora na komentarze mleczarza i sympatyka (celowo z małej). Myślą, że kim są? Wydawało im się, że skoro wypowiadają się pod prawie każdym artykułem to kurier zrobił się ich folwarkiem? Artykuły mają być dopasowane pod nich? Litości! Albo, że jak odejdą to zabiorą ze sobą czytelników? Hahahaha, co za pycha!

kokosz
kokosz
6 lat temu

„Rosną mury budynku komunalnego”…… prawie rok budowy i dopiero parter…słabo rosną… „Czyżby Wszystko przez te slużby z CBA na czele!”

Gucio i Cezar
Gucio i Cezar
6 lat temu

@~Ja.

Niestety, pozostaly tylko domy pomocy spolecznej.

Ja.
Ja.
6 lat temu

Myślę, że miastu należy się odszkodowanie za utracone korzyści z tytułu pozyskanych pieniędzy z Warszawy. Ten exodus trzeba przecież zatrzymać! Miasto Koło nie może tyle czasu czekać za tak pięknym rozwojem.
Dynamizm doznał exodusu, wolumen się zwinął, marża niedługo zamarznie, dynamika wolumenu osiągnęła dno, kosztem wzrostu wolumenu exodusu, szanowni Państwo! ALARM!!!
Wolumen się kurczy, ekonomika słabnie, co dalej z nami? Biednymi sierotami, exodus…

Gucio i Cezar
Gucio i Cezar
6 lat temu

@~Ja.

Wszystko przez te sluzby z CBA na czele!
Przez swe -byc moze nieodpowiedzialne- dzialanie kompletnie zablokowaly szczesliwy rozkwit naszego pieknego miasta.

Ja.
Ja.
6 lat temu

Gdyby nie CBA pewnie udałoby się wybudować jeszcze 88 budynków ściągnąć 33 inwestorów wybudować zakład karny 4 galerie handlowe 100km asfaltu zalać krainę mlekiem i miodem a na koniec zbudować zamek większy niż Wawel Ksiaz i Malbork razem wzięte. A tak? Exodus.

MEN
MEN
6 lat temu

Panie Mariuszu klika nienawiści zawsze będzie nie zadowolona.
Oni chcą by nasze miasto się nie rozwijało. By było jak dawniej. Burmistrz starał się coś zrobić mimo zadłużenia naszego miasta, to zrobili wszystko by mu nie wyszło. JESZCZE NIC NIE WIADOMO WYROK ŻANEN NIE ZAPADŁ…

Sympatyk PiSu
Sympatyk PiSu
6 lat temu

Propaganda sukcesu którego nie ma. Niech redaktor zainteresuje się problemami miasta urzędu i pracowników… Maciaszka już nie będzie więc tyle w tym temacie. Sympatyk kończy odwiedziny kuriera i komentowania. Żal…

Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
6 lat temu

Nie wiem po co ten artykuł? Dzieki „zabiegom”????????
Moja noga wiecej tu nie postanie !!!
Żegnam

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526