Kolejna starsza mieszkanka Koła padła ofiarą oszustwa „na wnuczka”. Straciła kilkanaście tysięcy i biżuterię!

Autor: kurier-kolski.pl | 14.11.2017

wefrfW ostatnich dniach kolejna starsza, 82-letnia mieszkanka Koła padła ofiarą oszustów. Wyłudzono od niej w podstępny sposób bardzo znaczną kwotę pieniędzy w gotówce oraz biżuterię. W związku z ponownie nasilającymi się w ostatnim czasie w powiecie kolskim oszustwami poprzez nawiązywanie telefonicznych kontaktów z osobami starszymi przez osoby podające się za przedstawicieli różnych instytucji państwowych i próbami wyłudzenia pieniędzy metodą na tzw. „wnuczka”, kolska Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności. O każdym przypadku nawiązania kontaktu telefonicznego przez osobę chcącą od nas gotówki należy niezwłoczne powiadomić najbliższą jednostkę Policji.

 

W ostatnich dniach kolejna starsza mieszkanka Koła padła ofiarą takich właśnie oszustów. Wyłudzono od niej w podstępny sposób bardzo znaczną kwotę pieniędzy w gotówce oraz biżuterię. I mimo, że wszędzie i wielokrotnie są ostrzeżenia o tego typu oszustwach, w momencie, gdy ktoś odbierze telefon i zacznie rozmawiać, często niestety zapomina o tym i traci czujność. Pamiętajmy, że oszuści są bardzo cwani i znają techniki manipulacyjne.

-Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku zgłaszania się osób podających się za członków rodziny, bądź rzekomo dzwoniących w ich imieniu z prośbą o pilne przekazanie pieniędzy niezbędnych tytułem np. nagłego zdarzenia losowego – mówi oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Kole st. sierż. Weronika Czyżewska.

Mechanizm działania sprawców wygląda zazwyczaj następująco. Oszust dzwoni do ofiary i mówi, że jest przyjacielem kogoś z jej rodziny lub też podaje się za krewnego, przedstawiając się jego imieniem. Informuje ofiarę, iż zdarzył się wypadek losowy i bardzo pilnie potrzebuje dużej kwoty pieniędzy, by na przykład sfinansować zabieg ratujący życie, opłacić kaucje za opuszczenie aresztu itp. Sprawca tak przedstawia zdarzenie, że brzmi ono dramatycznie. By wpłynąć na emocje osoby oszukiwanej stosuje przeróżne techniki np. szlocha, płacze, krzyczy, tak by upewnić ofiarę, że znajduje się w bardzo trudnej sytuacji. Tym wywołuje potrzebę udzielenia pomocy. Zazwyczaj oszust jest ogólnie zorientowany w sytuacji materialnej i rodzinnej ofiary, dzięki czemu brzmi wiarygodnie. Następnie informuje ofiarę, że do jej domu przyjdzie osoba po odbiór gotówki, bądź innych drogocennych przedmiotów. Opisuje wygląd tej osoby. Osoba taka rzeczywiście puka do drzwi ofiary (często jest to kobieta), odbiera pieniądze i ślad się po niej urywa.

 

Dlatego policjanci raz jeszcze apelują:

– jeżeli skontaktuje się z Tobą ktokolwiek kto oświadczy, że potrzebuje pomocy, ZAKOŃCZ ROZMOWĘ i zadzwoń do osoby, która rzekomo ma kłopoty. W ten sposób upewnisz się czy to prawda.

– NIGDY NIE WYDAWAJ NIKOMU OBCEMU ŻADNYCH KWOT CZY DROGICH PRZEDMIOTÓW

– NIE INFORMUJ NIKOGO ILE MASZ PIENIĘDZY

-NATYCHMIAST POWIADOM POLICJĘ, DZWONIĄC POD NUMER 997 JEŚLI ZADZWONI DO CIEBIE KTOŚ Z  PROŚBĄ O PILNĄ POMOC FINANSOWĄ

 

Ofiarami takich przestępstw niemal zawsze padają ludzie starsi. Oszuści żerują na ich empatii, dobroduszności oraz chęci niesienia pomocy. Dlatego też jeśli ktoś z Twoich bliskich jest osobą starszą zadbaj o jego bezpieczeństwo i zwróć jego uwagę na opisane zagrożenie. Przeczytaj swojemu bliskiemu wyżej wymienione punkty apelu. Co pewien czas przypominaj o tym. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tej tematyce zwróć się do swojego dzielnicowego, który udzieli Ci wszelkich niezbędnych profilaktycznych porad.

Źródło: KPP w Kole

oszusci

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526