Dzień Rzucania Palenia – wspólne działania Policji, Sanepidu i MOPIPR-u

Autor: kurier-kolski.pl | 26.11.2017

317-193704W naszym mieście odbyła się akcja związana z podniesieniem świadomości dotyczącej negatywnych skutków palenia tytoniu. Działania zostały zorganizowane wspólnie przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologczną w Kole, Miejski Ośrodek Profilaktyki i Pomocy Rodzinie oraz tutejszą jednostkę Policji, a włączyło się w nią również Przedszkole Miejskie nr 1. Udział przedszkolaków był istotnym elementem działań, gdyż akcja w dużej mierze dotyczyła szkodliwości tzw. „palenia biernego”, czego niejednokrotnie doświadczają dzieci.

 

W każdy trzeci czwartek listopada na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. Tego dnia zachęcamy wszystkich palących, aby podjęli próbę powstrzymania się od palenia, choćby na jeden dzień. Problem palenia tytoniu w Polsce jest ciągle aktualny. Papierosy pali w naszym kraju co trzeci mężczyzna i co piąta kobieta.

317-193705 317-193706

W tym roku Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kole wraz z Miejskim Ośrodkiem Profilaktyki i Pomocy Rodzinie w Kole i Komendą Powiatową Policji zorganizowali akcję mającą zwrócić uwagę na problematykę palenia tytoniu. Do akcji przyłączyły się również przedszkolaki z Przedszkola Nr 1 w Kole, ponieważ szczególny nacisk położony został na skutki palenia w pomieszczeniach zamkniętych, zwłaszcza w samochodzie. Paląc tytoń w aucie, konsekwencje tego są odczuwane nie tylko przez czynnego palacza, lecz również przez przebywające z nim osoby, które wdychając dym tytoniowy „palą biernie” – niejako wbrew swojej woli. Szczególnie narażone na bierne palenie są dzieci przebywające w towarzystwie palącego.

317-193707 317-193708

Przeprowadzona akcja polegała na zaprojektowaniu i wykonaniu przez podopiecznych z trzech świetlic Miejskiego Ośrodka Profilaktyki i Pomocy Rodzinie w Kole znaczka „Zakaz palenia w samochodzie”. Następnie komisja, w której skład wchodzili przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Profilaktyki i Pomocy Rodzinie w Kole, Komendy Powiatowej Policji w Kole oraz Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kole, wyłoniła po jednej najlepszej pracy z każdej ze świetlic. Prace te zostały powielone i zalaminowane. Wszystkie dzieci uczestniczące w projekcje otrzymały drobne upominki.
W dniu 16 listopada br. w Kole przy ul. Piaski, funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego miejscowej Policji wraz z przedstawicielem kolskiej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, wręczali znaczki „zakazu palenia w samochodzie” kierowcom. Do każdego znaczka dołączany był drobny upominek związany ze Światowym Dniem Rzucania Palenia.

317-193709

Organizatorzy akcji liczą, że swymi działaniami podniosą świadomość w zakresie szkodliwości palenia tytoniu i spowodują zaprzestanie oddawania się temu nałogowi.

Źródło: KPP w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526