Czy Burmistrz Koła powróci do Ratusza?

Autor: kurier-kolski.pl | 20.11.2017

RatuszJuż w najbliższy wtorek, 21 listopada br., w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieście odbędzie się rozprawa, podczas której będzie rozpatrywane zażalenie Burmistrza Miasta Koła w sprawie jego zawieszenia w pełnieniu tej funkcji zaistniałe decyzją Prokuratury Regionalnej w Łodzi. Tymczasem od wielu tygodni zwolennicy Burmistrza zbierają na terenie Koła podpisy pod petycją w jego obronie, a od polityków PiS bezwzględnie żądają przywrócenia go jako członka tej partii. Czy pomoże to włodarzowi?

 

20 września br. doszło do zatrzymania Burmistrza Miasta Koła przez służby specjalne. Jak napisała w swoim oświadczeniu CBA: „Ustalenia CBA i Prokuratury Regionalnej w Łodzi wskazują, że Burmistrz Koła przekroczył swoje uprawnienia i działał na szkodę interesu publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w związku z podejmowaniem bezprawnych działań mających na celu wyeliminowanie potencjalnych, innych oferentów związanych z tymi zamówieniami publicznymi. Zatrzymany Burmistrz Kola usłyszy w prokuraturze zarzuty.”

mg_0423

O co dokładniej chodziło? O przetarg na śmieciarkę dla spółki miejskiej, który CBA i Prokuratura uznały za „ustawiony”, bo Burmistrz miał rzekomo wydać polecenie jego przeprowadzenia i dodatkowo zażądać od firmy, która go wygrała wybudowania siłowni zewnętrznej na pl. Nowy Rynek (Starówka). Burmistrz nie przyznał się do winy i nie zgodził się z zarzutami, że „działał na szkodę interesu publicznego”, ale wprost przeciwnie – twierdził, że zrobił to dla dobra miasta i mieszkańców, bo nie wziął żadnych pieniędzy do swojej kieszeni.

siłka

Powstała nieformalna grupa zwolenników Burmistrza, która od wielu tygodni bardzo aktywne działa na terenie Koła, próbując na różne sposoby pomóc mu w tej trudnej sytuacji. Między innymi zbierane są podpisy osób, które wierzą w jego niewinność i dobrą wolę w podejmowanych działaniach przy budowie siłowni zewnętrznej i we wszelkich innych sprawach. Czy taka pomoc i wsparcie mogą zrobić wrażenie na sędziach w Łodzi i wpłynąć w jakiś sposób na ich werdykt?

-Jest nas bardzo dużo ludzi popierających burmistrza – powiedziała nam jedna z osób zaangażowanych w pomoc włodarzowi Koła, pragnąca zachować anonimowość – Naprawdę w imieniu społeczeństwa mogę powiedzieć, że bardzo wielu mieszkańców broni burmistrza. Naprawdę chmara ludzi podpisała się pod petycją, którzy nie godzą się z tym i wręcz podejrzewają nawet o brzydkie rzeczy. Ci ludzie, którzy znają burmistrza dobrze wierzą gorąco w jego niewinność i uczciwość. Jest im trudno uwierzyć w takie rzeczy jakie się mu zarzuca. I nie odeszli od niego tylko trwają przy nim i bronią go, cały czas są o nim dobrego zdania. Znamy go jako dobrego, uczciwego i prawego człowieka. Wszystko co robił to z myślą o mieszkańcach, o każdym jednym człowieku – o tym najbiedniejszym, i o bogatym, o tym najgorszym i najlepszym.  Jest nas bardzo dużo ludzi, którzy burmistrza wspierają poprzez modlitwę, poprzez chwalenie, wierzenie mu, i mam nadzieję, że to zaowocuje.

Tymczasem rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Łodzi prok. Krzysztof Bukowiecki twierdzi, że reprezentowana przez niego instytucja Wymiaru Sprawiedliwości nadal podtrzymuje postawiony wcześniej zarzut włodarzowi m. Koła.

-To wszystko nie jest wina naszego burmistrza – mówi inna starsza mieszkanka Koła, także zaangażowana w pomaganie mu – To wszystko przez tych co byli przed nim. On nie jest temu winny, bo to uczciwy i porządny człowiek.

O dalszych losach tej sprawy będziemy informować.

Opr.: M. Kozajda

Subskrybuj
Powiadom o
guest
50 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
M
M
6 lat temu

Panie Kozajda wspanialy artykul bardzo dobrze napisany !
Ludzie uczciwi czekaja na powrot p.Burmistrza i chcialabym wiedziec gdzie mozna
podpisac petycje . Nalezy przyjrzec sie radnym i na pewno znajdziemy tam duza grupe
oszustow i cwaniakow

Tak mi się coś wydaje...
Tak mi się coś wydaje...
6 lat temu

Może i „wszystko było” uwagi od wojewody dotyczące uchwał i od RIO naprawdę też, aż radni ostro się w***wiali, OK gwiazdki wstawiam tutaj też już od razu 😉 Tylko, żeby była jasność, to nie zarzucam jakiejś nieobiektywności, zwłaszcza jeśli chodzi o szerokie ujęcie. Zgoda, jak już zauważyłem, inne tak zwane kolskie media mają naprawdę dużo mniej na temat. Chodzi mi tu jedynie o to, że ktoś niby jest zwolennikiem, ale anonimowym, niby mówi, że idol praktycznie muchy by nie mógł skrzywdzić, ale z drugiej strony ludzie też wiedzą, że muchy może nie, ale człowieka już tak. My wszyscy zapłacimy za te błędy w zarządzaniu i będzie to wliczone w te czy inne opłaty, nawet jakoś mocniej nie trzeba być ze spółkami związanym, ale praktycznie wszyscy jesteśmy klientami, konsumentami. Zastanawiam się zatem, co ma na celu przytaczanie takich czyichś niewiele wnoszących słów, artykuł ma ukazać jak klakierzy Stanisława M. są od rzeczywistości oderwani? Też chyba to nie wszyscy zrozumieją. Niektórzy wezmą serio słowa tych zaangażowanych zbieraczy. „Zaangażowanych” bo to chyba jest rzeczywiście wstyd teraz być nieanonimowo za kimś takim. Ten człowiek miał całkiem duży kredyt zaufania, a teraz , jak to mu by wytłumaczył imiennik Wyspiański: „ostał ci się ino sznur”.

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
6 lat temu

@~Tak mi się coś wydaje.

Radze skorzystac z sugestii:
„To proszę cofnąć się w tył i poczytać sobie….”

Tylko prosze „nie cofnac sie w przód”!

Tak mi się coś wydaje...
Tak mi się coś wydaje...
6 lat temu

„Laurka” odnosiło się do przytoczonej opinii, dla równowagi można chyba bez trudu znaleźć wielu ludzi w Kole mających znacząco inne zdanie. Skrzywdzonych wprost przez Stanisława M. też.

Tak mi się coś wydaje...
Tak mi się coś wydaje...
6 lat temu

Instytucje? Tak, jasne, chodzi mi głównie o sądy pracy, ale też CBA i służby wojewody.

Tak mi się coś wydaje...
Tak mi się coś wydaje...
6 lat temu

…że co do cytowanej osoby, to może być jakiś kolejny ktoś mocno związany ze Stanisławem M. (pracownik UM, może naczelnik, może ktoś z jakiejś miejskiej spółki, albo rodzic na przykład) i może dlatego anonimowy? OK, my komentujący też, ale różnica tkwi w tym, że tamta opinia jest częścią składową artykułu jednak bądź co bądź jakoś opiniotwórczego Kuriera, bo w innych kolskich mediach to już jakoś tak w ogóle bardzo oszczędnie na te tematy się mówi.

Tak mi się coś wydaje...
Tak mi się coś wydaje...
6 lat temu

…że artykuł mógłby jednak być napisany nieco bardziej neutralnie, bo chyba zbyt dużo tutaj mowy o samej tej grupie. Jeśli już, to faktycznie lepiej jest wprost z nazwisk wymienić jej członków, a nie umieszczać obszerną anonimową opinię „laurkę”. Tak samo, czy tylko chodzi o to, że firma zbudowała coś dla mieszkańców? Chyba nie tylko, za to CBA raczej nie zatrzymuje i już wcześniej zatrzymano inne osoby. Myślę również, że ludzi oceniających działania Stanisława M. krytycznie jest jeszcze więcej niż zwolenników. Wynik ubiegłorocznego referendum przecież jest znany, prawda. Może dla równowagi należało znaleźć też kogoś, kto ma jednak choćby tylko nieco inne zdanie? Moje chociażby jest takie, że instytucje strzegące praworządności stosunkowo często kwestionowały działania i decyzje włodarza.

Misiek
Misiek
6 lat temu

W ostatnim czasie jakaś „starsza „pani chodziła w Kole po ulicy Toruńskiej.Zaczepiała ludzi by podisywali się pod jakąś „petycją ” odnośnie przywrócenia Maciaszka,gdy powiedziałem że się nie podpiszę była bardzo niemiła.To się zaczyna już robić „chore „.

Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
6 lat temu

Ja bym sie bujnął… do Manufaktury 🙂

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

Czy Pan redaktor też na wycieczce

kolkaa
kolkaa
6 lat temu

Mam pytanie do Pana Redaktora w związku ze stwierdzeniem „od polityków PiS bezwzględnie żądają przywrócenia go jako członka tej partii”. Kto dokładnie z imienia i nazwiska żąda i od jakich polityków PIS?
Może Pan również rozwinąc jakim prawem żąda.

Czytelnik
Czytelnik
6 lat temu

Żadnej potwierdzonej informacji?

Aaa
Aaa
6 lat temu

Sad odrzucił zażalenie .

Myju myju
Myju myju
6 lat temu

nie myjesz kaki i ci smród idzie – proponuję mydełko FA

lok
lok
6 lat temu

wielki smrod pozostawil ten czlowiek w kole .Nigdy kolo nie przezywalo takich problemow jak teraz

Sympatyk PiSu do Men
Sympatyk PiSu do Men
6 lat temu

A jak Maciaszek wydał wyroki przed rozprawa odnośnie innych zwolnionych osób np klukaczynski

Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
6 lat temu

Powyżej jest naprawdę napisane to co czytam?

MEN
MEN
6 lat temu

Czytając te wpisy nienawiści i osądzając człowieka jeszcze przed rozprawą ,to świadczy o tym jak wąska grupa ludzi robi wszystko by w Kole było jak dawniej, a miasto się nie rozwijało .
Panie Mariuszu reportaż jest napisany obiektywni, tylko cymbały czytają inaczej.

Laura
Laura
6 lat temu

Sami sponiewierali się i zaczęli nadawać na tych samych falach

Tom Bombadil
Tom Bombadil
6 lat temu

Panie Redaktorze, czy bedzie Pan brał udział w posiedzeniu Sądu czy jest ono przy drzwiach zamkniętych?

Janek
Janek
6 lat temu

Przecież podpisy poparcia zbierają ci którzy mieli , mają lub będą mieć z tego korzyść …

kolkaa
kolkaa
6 lat temu

„Wszystko co robił, to z myślą o mieszkańcach, o każdym jednym człowieku” – to jakieś absurdy, zwłaszcza o tych sponiewieranych , oczernianych, zwolnionych niesłusznie przywróconych po długim czasie przez sądy do pracy. Myślał o ich rodzinach bez środków do życia i o wielkich stresach, o poczuciu wielkiej niesprawiedliwości przez ich rodziny. Teraz pewno będą zakładane sprawy z powództwa cywilnego o zniesławienie. Jest „wielka chmara” zwolenników, ale żaden nie wypowiedział się imiennie, czyżby nie chciał bo …..? Czyżby wielu zwolenników nie było niestety bezinteresownych?

Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
6 lat temu

W każdym razie ja chmarę myśli mam przed snem

Czytelnik
Czytelnik
6 lat temu

Cóż, jutro się dowiemy:-) w końcu jakiś finał będzie tego etapu postępowania. Co dalej, trudno powiedzieć. Jedno jest pewne: jutrzejsze postanowienie sądu, jakiekolwiek by nie było, o niczym nie przesądza.
Prokurator ma swoje argumenty, obrona swoje. Sąd postanowi, a my się dowiemy.

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

Jeśli przetarg był ustawiony to powinien siedzieć i tyle w temacie. Takiego smrodu w tym mieście chyba nigdy nie było i mam nadzieje, ze już nie będzie. Wszyscy dobrze wiemy, ze burmistrz święty nie jest.

rozpiór
rozpiór
6 lat temu

starsza pani, starszy pan, chmara ludzi anonimowych , zmuszanych ,szantażowanych..???, buhahaha czyżby zaczęło się odrywanie od koryta ???? Ale się boicie…. nikt nie będzie zwalniał tak jak -jego osoba- drugiej takiej postaci w Kole nie ma .
JA na jego miejscu dał bym sobie siana – jak wróci radni go nosem wciągną i zostanie cały rok stagnacji – to nie jest dobre dla naszego miasta .

Sympatyk PiSu
Sympatyk PiSu
6 lat temu

Jak wszyscy czekają za powrotem Pana… Na białym koniu

Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
6 lat temu

Robi sie ciekawie 🙂

oskarżony
oskarżony
6 lat temu

Wysoki sądzie. Jestem niesłusznie oskarżony i odsunięty od rządzenia miastem. W tym co robiłem byłem doskonały: poniewierałem ludźmi, bezkompromisowo niszczyłem każdego , kto miał inne zdanie niż ja. Doskonale szła mi walka z radnymi przez nepotyzm, różne obietnice, szantaż i sianie strachu. Z pracowników zrobiłem bezmyślną, posłuszną ciemną masę. To wszystko dla wspólnego dobra „szanownego państwa”- mieszkańców. Mam też ukończone wyimaginowane studia na UW w różnych kierunkach i specjalnościach. Mam też przy sobie dokument ze szpitala psychiatrycznego , że jestem pierdalnięty w głowę.

Ada!
Ada!
6 lat temu

Ada…
Mam nadzieję,że nie wróci na stanowisko !

Gośćkołomyja
Gośćkołomyja
6 lat temu

Do Radny Miejski…Pan M. jak zawsze…na dwoje babka wróżyła.W konkretnej sytuacji…,jaką było referendum…wiemy jak kto zareagował! I tyle …Nowoczesna,PO,SLD…Wszyscy wygłodniali…czekają na tego silnego, który się pojawi….,żeby mu d lizać.

Karol
Karol
6 lat temu

Przypomnijmy, kto obiecywał siłownię zewnętrzną na Nowym Rynku:
http://www.kolo.pl/pl/aktualnosci/3769/spotkanie-burmistrza-z-mieszkancami

JOHN
JOHN
6 lat temu

zbieracie podpisy za burmistrzem a wstydzicie się podpisać? a ktoś kto tym bardziej wypowiada się w imieniu społeczeństwa niech się ujawni chyba że się wstydzi tego co robi.

Radny Miejski
Radny Miejski
6 lat temu

Panie Mariuszu piękny tekst. Gratulacje . Nie wiadomo gdzie stanąć po której stronie prawda ? Żenada

rozpiór
rozpiór
6 lat temu

Jeśli jest prowadzone postępowanie względem osoby w i postawione zarzuty a zarzuty dotyczą stricte wykonywania podjętych decyzji przez Pana Maciaszka -który notabene podejmował je na stanowisku burmistrza miasta to niestety ten pan dostał najniższy środek zapobiegawczy jaki mógł dostać … i żaden sąd się nie podłoży żeby złagodzić w tym przypadku środek zapobiegawczy bo był by to absurd .
Ale wcale nie znaczy ze jest winien tylko że o tym będzie stanowił Sąd podczas postępowania .

Gość
Gość
6 lat temu

Niestety nie powróci do pełnienia obowiązków burmistrza.
Zarzuty są i wykroczenia również.
Przykro nam to mówić ale RIO też miało wiele uwag do burmistrza.
Takie incydenty dotychczas się nie zdarzyły w Kole.
Dla wielu to szok ale i fakt.

Ada...
Ada...
6 lat temu

Mam nadzieję że wróci na stanowisko..

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

Niech w końcu usuną ten smr.d z miasta

Jubileusz
Jubileusz
6 lat temu

Dziś mija 2 miesiąc jak odsunięty od funkcji Burmistrza został Stanisław M. Jakże to są piękne 2 miesiące.

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

Czemu nie

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

Czas

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu
anna
anna
6 lat temu

Wszystkiemu jak zawsze winien Tusk, pisiory bez winy.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526