XV-lecie Klubu LOK „Kolska Starówka”

Autor: kurier-kolski.pl | 06.10.2017

42132_dsc_007823 września 2017 r., w Sali Sesyjnej Ratusza Miejskiego w Kole, odbyło się uroczyste spotkanie kolskich LOK-owców, wspólnie z zaproszonymi gośćmi. Okazją były obchody 15. rocznicy powstania Powiatowego Klubu Młodzieżowego LOK „Kolska Starówka” w Kole.

 

W uroczystym spotkaniu – obchodach  XV-lecia Klubu uczestniczyli m.in.: z-ca Burmistrza Miasta Koła Elżbieta Modrzejewska, v-ce Przewodniczący Rady Miejskiej Mariusz Hanefeld, dyrektor  BWZW LOK w Poznaniu ppłk Bogdan Mrowiec, z-ca komendanta WKU w Koninie mjr Sylwin Donart, radny Radny Miejskiej Janusz Miłowski, dyrektor kolskiego Muzeum Technik Ceramicznych Tomasz Nuszkiewicz , delegacja LOK z Łęczycy i ze Świnic Warckich, przedstawiciel posła na Sejm RP Leszka Galemby, szefowie kolskich firm i instytucji, a także Prezes ZP LOK w Kole Andrzej Kowalewski oraz wielu innych znamienitych osób. Otrzymali oni od kierownika klubu stosowne podziękowania za współpracę  oraz za wspieranie działalności klubu w tych minionych latach.  W trakcie uroczystości odśpiewano hymn LOK, chwilą ciszy uczczono pamięć zmarłego w tym roku przyjaciela klubu gen. bryg. Zdzisława Głuszczyka, szefa LOK w Poznaniu, wysłuchano krótkiej informacji o pracy klubu i o jego historii.

42129_dsc_0066 42130_dsc_0068 42138_dsc_0152

Najbardziej zasłużeni jego członkowie wyróżnieni zostali medalami Ligi Obrony Kraju. Srebrnym medalem „Za Zasługi dla LOK” uhonorowano Romana Borysiewicza, brązowymi zaś Annę Grzebieluchę, Alinę Szadkowską, Irenę Tyburek i Monikę Strzelińską. Odznakę „Zasłużony działacz LOK” otrzymała Anna Woźnicka. Kierownik klubu wręczył w podziękowaniu za pracę społeczną na rzecz klubu upominki Małgorzacie Stężewskiej, Andrzejowi Kowalskiemu oraz osobom uhonorowanym medalami.

42125_dsc_0044 42126_dsc_0048 42127_dsc_0057

Zaproszeni goście przekazali na ręce kierownika klubu wiele listów gratulacyjnych wraz z życzeniami kolejnych owocnych lat w pracy społecznej, były też upominki i kwiaty.

Powiatowy Klub Młodzieżowy LOK „Kolska Starówka” w Kole powstał 28 maja 2002 roku. W tamtym okresie potrzeba była zorganizowania podobnego klubu/świetlicy dla dzieci i młodzieży z Koła, głównie z wyspowej części miasta Koła. Wówczas, decyzją władz miasta, jego organizację powierzono Ryszardowi Borysiewiczowi, znanemu z aktywnego angażowania się w pracy społecznej na rzecz dzieci i młodzieży. Z wielu propozycji lokalowych wybrano, w porozumieniu z władzami LOK w Poznaniu, wymagające remontu pomieszczenia w LOK w Kole. Przychylność ówczesnych szefów LOK w Poznaniu była natychmiastowa. Grupa społeczników, których skupił wokół siebie kierownik Borysiewicz, przystosowała do spotkań klubowych, najpierw salkę o powierzchni 24 m2, a już rok później, również po remoncie we własnym zakresie, doszło kolejne 60 m2. Była to w tamtych latach jedyna świetlica/klub na terenie miasta, gdzie nie tylko młodzież wprawiała się w posługiwaniu bronią, głównie pneumatykiem, w strzelaniu do tarczy i w rzutach rozbrojonym granatem F-1 do celu, ale uczestniczyła w wielu wyprawach turystyczno-edukacyjnych na terenie Polski, czy też, poznawała tajniki obsługi komputera i w wielu innych zajęciach, miała gdzie spotykać się po swoich zajęciach szkolnych.

42128_dsc_0064 42139_dsc_0164

Klub w 2003 roku za swoją humanitarną działalność na rzecz lokalnego społeczeństwa wyróżniony został ogólnopolską nagrodą OPTIMUS HOMINUM. Klubem zainteresowały się wtedy takie znane osoby jak m.in. aktorka Anna Dymna, redaktor Zygmunt Chajzer, były prezes PZPN Michał Listkiewicz, a ostatnio w 2016 r., legenda polskiej piłki nożnej Zbigniew Boniek. W różnych okresach przyjęli oni zaproponowane im honorowe członkostwo klubu. 23 października 2010 roku Klub „LOK Kolska Starówka” przeniósł się do nowego pomieszczenia po wyremontowanym magazynie i warsztacie w OSK LOK w Kole. Powstały wyśmienite warunki do pracy społecznej z dziećmi i młodzieżą. Klub ma obecnie czym się poszczycić. 19 obozów wypoczynkowych nad morzem w Dźwirzynie. Dwukrotnie, letnie wypoczynki  w Borach Tucholskich, lokalne półkolonie, wyprawy rowerowe, wycieczki autokarowe a także kontakty zagraniczne, głównie z Polonią na Litwie. Z flagą klubową LOK jego członkowie objechali niemal pół Europy, promując nie tylko stowarzyszenie, ale również miasto Koło oraz naszą ojczyznę. „Pomóż dzieciom przetrwać zimę” to jedna ze sztandarowych akcji  ogólnopolskich Radia LUBLIN w jaką włączył się klub w latach 2003 – 2006 za namową redaktor Ewy Dados.

Tekst: Rada Klubu
Foto: Janusz Miłowski

Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

A co tam porabia pan stanislaw m………….. szok

Złodziej
Złodziej
6 lat temu

Zryty to ipn opublikował informcję o panu borysiewiczu nie ja niech ich skarży jeśni to jest kłamstwo . Przepraszam jeśli uraziłem.

Bohun
Bohun
6 lat temu

@Złodziej
Ale ty masz zryty beret ..tylko współczuć .
Brawo tak dalej i nie przejmujcie się, za wszystkie fajne chwile wielkie dzięki.Brawo Wy !!!

Złodziej
Złodziej
6 lat temu

Sto lat ORMO

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526