Geotermia „TAK”, kredyt na nią „NIE” – tak zadecydowali radni, ale nie będzie PSZOK-u i rewitalizacji parków [WIDEO]

Autor: kurier-kolski.pl | 28.10.2017

20171025_180535Dwie i pół godziny trwała dyskusja radnych podczas ostatnich ich obrad w sprawie zmian w budżecie Miasta Koła oraz związanej z tym Wieloletniej Prognozy Finansowej. Sprawą, która wywołała największe emocje i troskę samorządowców była oczywiście budowa Geotermii, a raczej na razie wywiercenia otworu badawczego, który jest pierwszym krokiem do jej powstania. Geotermia była od początku tej kadencji największą i najpoważniejszą inwestycją o jaką zabiegał burmistrz Maciaszek, ale koncepcje jej realizacji zmieniały się wraz z upływem czasu. Radni od początku byli w tym temacie niezwykle ostrożni. Tak samo było w środę podczas sesji, gdy większość z nich, na czele z Tomaszem Sobolewskim, w gorzkich słowach mówiła, że czuje się niedoinformowana, pomijana, a nawet oszukana przez burmistrza i jego urzędników w tym i w innych szczegółach inwestycji miejskich, a w takiej sytuacji trudno o zaufanie. I gdy wszystko już wskazywało na to, że kilkuletnie starania o Geotermię pójdą w niwecz, nastąpił przełom, a radni znaleźli sposób, by rozpocząć wiercenia bez zaciągania kilkumilionowego kredytu bankowego, który mógłby zachwiać – jak potwierdziła Skarbnik – płynnością finansową miasta. Jednak coś za coś! W zamian zrezygnowano z kilku planowanych inwestycji, w tym z budowy PSZOK-u i rewitalizacji parków. Radni doszli do wniosku, że nie da się zrobić tak wiele naraz, bo nasz budżet mógłby tego nie udźwignąć. Ostatecznie w głosowaniu niemal jednogłośnie  radni poparli inicjatywę rozpoczęcia budowy geotermii. To historyczna chwila i historyczny krok dla przyszłości naszego miasta! Zachęcamy do obejrzenia pod spodem nagrania tego fragmentu sesji.

 

W sprawie budowy w Kole Geotermii przez ostatnie 3 lata odbyło się w kolskim Ratuszu i poza nim bardzo wiele spotkań i dyskusji. Przypomnijmy, że tym, który odświeżył ten temat i potem cały czas zabiegał o jego realizację był burmistrz Stanisław Maciaszek, dla którego właśnie ta inwestycja stanowi niejako fundament przyszłości i rozwoju Koła.

Czemu odświeżył? Sprawa nie jest nowa, bo w naszym mieście o budowie Geotermii mówił się od 25 lat i był już moment, że prawie podpisano umowę umożliwiającą jej powstanie, ale jednak tak się nie stało… Szkoda, bo pewno wówczas to nie my byśmy zazdrościli rozwoju małemu miasteczku Uniejów, które w krótkim czasie stało się sławnym i zamożnym uzdrowiskiem geotermalnym, ale Uniejów zazdrościłby nam. Ale cóż, historii nie da się cofnąć ani poprawić.

Kolscy radni z dużą troską podeszli do tego tematu i choć wydawało się, że krytyka, która przy tej okazji przelewała się na sesjach doprowadzi do jego zaprzepaszczenia, to jednak nic takiego się nie stało. Dziesiątki spotkań i setki godzin spędzonych przez nich nad sprawą Geotermii, wertowanie dokumentów, sprawdzanie wszystkiego, dociekanie, zadawanie pytań, itd. podyktowane było obawą, by wszystko było w jak najlepszym porządku i by budżet miasta wytrzymał takie obciążenia, tym bardziej, że miasto Koło nadal jest zadłużone na 15 mln. zł, które trzeba spłacać. Do tego dochodzą zadłużenia i kredyty spółek miejskich.

Warto w tym miejscu zatrzymać się chwilę i odnotować fakt, na który słusznie zwróciła podczas dyskusji uwagę radna Halina Musiałek, że słowo i termin „geotermia” kojarzy się nam, mieszkańcom Koła, z Uniejowem, z termami, basenami, solankami, a przecież do tego jeszcze przed nami bardzo, bardzo daleka droga. To o czym obecnie trwa dyskusja oraz na co miasto będzie podpisywać wkrótce umowę w Warszawie, to dopiero pierwszy odwiert badawczy na działce należącej do Gminy Miejskiej w miejscowości Chojny. Gdy okaże się, że parametry wody, do której się dowiercimy, będą odpowiednie, wdrożone zostaną kolejne etapy inwestycji.

Na razie mamy obiecaną z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w Warszawie dotację w wysokości ponad 22 milionów złotych na wykonanie odwiertu. Jednak zgodnie z kalkulacjami jego wywiercenie może (choć nie musi) kosztować więcej, bo prawie 25 mln. zł. Brakujące ponad 2,7 mln. zł stało się kością niezgody i dyskusji. Wpierw zastanawiano się nad zaciągnięciem kredytu bankowego na ten cel, który wraz z odsetkami byłby obciążeniem dla budżetu na pewno ponad 3 mln. zł. Potem okazało się, że mogą dojść jeszcze inne koszty związane z rozliczeniami VAT-u. Radni długo debatowali co zrobić by nie narazić miasta na kolejne koszty i kredyty, aż w końcu znaleziono consensus. Zrezygnowano z kilku zaplanowanych na 2018 i 2019 rok inwestycji, a kwota zaoszczędzona w ten sposób to ponad 3,3 mln. zł. Pozwoli ona zabezpieczyć planowany odwiert geotermalny i przystąpić do podpisania przez nasze miasto umowy z NFOŚ na otrzymanie dotacji i przystąpienie do prac. Zrezygnowano z budowy Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), z planowanych termomodernizacji obiektów komunalnych, w tym budynku biurowego UM przy ul. Dąbskiej, oraz rewitalizacji parków miejskich, na co radni już od dawna nie chcieli się zgodzić w związku ze znacznym wzrostem niezbędnego finansowego wkładu własnego miasta.

Na sesji obecna była autorka planów odwiertu geotermalnego, inż. Magdalena Banak z Krakowa, która również składała nasz wniosek do NFOŚ o dotację. Pani inżynier fachowo odpowiadała na bardzo wiele pytań i wątpliwości wysuwanych przez radnych. W sprawie budowy geotermii zabierał też głos obecny prezes MZEC-u Dariusz Rosiak.

Gdy kolscy radni podnieśli rękę w ostatecznym głosowaniu i okazało się, że jedynie jedna osoba z ich grona wstrzymała się od głosu, ta niemal pełna jednomyślność radnych została nagrodzona wielkimi brawami z sali. Większość osób nie kryło radości, a Wiceburmistrz Elżbieta Modrzejewska aż promieniała i nie kryła zadowolenia z takiej decyzji, za co bardzo naszym samorządowcom dziękowała.

Na pewno jest to niezwykle ważna decyzja i historyczny krok dla rozwoju naszego miasta. Czy słuszny? O tym przekonamy się za kilka lat. A co na to nasi Czytelnicy?

ZACHĘCAMY DO OBEJRZENIA POD SPODEM NAGRANIA TEJ CZĘŚCI SESJI:

Tekst, foto (poglądowe) i wideo:
Mariusz Kozajda

Subskrybuj
Powiadom o
guest
21 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Czytelnik
Czytelnik
6 lat temu

Treść jest bardzo ważna, ale sposób w jaki się ją podaje odbiorcy, nie jest ważna wcale mniej. Podobnie jak z obiadem: co z tego, że smaczny, jeśli mało estetycznie podany. I nic po tym, że się gdzieś kogoś odsyła:-)

Mieszkaniec Koła
Mieszkaniec Koła
6 lat temu

@Kolanin
Idąc twoim tokiem rozumowania, to nasze miasto powinno być pozbawione środki unijnych, którego dystrybutorem jest Urząd Marszałkowski, ponieważ tam rządzić koalicja PO-PSL.
Zrozum Kolaninie w samorządach nie powinno uprawiać się polityki a pracować merytorycznie i kompetentnie. Wydarzenia jakie mają miejsce ze kadencja Stanisława M chluby miastu nie przynoszą.

Jurand ze Spychowa
Jurand ze Spychowa
6 lat temu

Nie każdy!
Ja głosuję na Sobolewskiego!

Kolanin
Kolanin
6 lat temu

@Wujek Chłodek-Gdyby tak np. -jakims cudem- Ojciec Dyrektor przeniosl …Jasne ,zgadzam sie i powiem więcej,że nawet gdyby p.Maciaszek kandydował powtórnie i wygrał wybory,to jednak nie będzie miał już takiego poparcia ,jak miał ,będąc członkiem PIS.Też może już nic nie zrobić dla geotermii. To jest smutne,bo każdy następny burmistrz będzie tylko obrazem stagnacji naszego Kola.A jeszcze nie skreslam P.Maciaszka i nic sie nie skończyło …ta walka pomiedzy nim a posłem Galembą,dopiero sie zacznie…Ciekawe po co ktoś napościł CBA?

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
6 lat temu

@~Kolanin

„Zapamietajcie sobie wyliniałe lemingi,że gdyby nie burmistrz Maciaszek z PIS i rząd z PIS-u….”

Teraz zas wspomnij laskawie, jak sie to skonczylo dla burmistrza i jego partyjnego czlonkostwa!
To najprawdopodobniej jeszcze nie koniec.
Nikomu nigdy nie zyczylem zle, ale rzeczywistosc jest nieublagana.
Dodam wiecej.
Gdyby tak np. -jakims cudem- Ojciec Dyrektor przeniosl czesc swojego biznesu do naszego pieknego miasta, to bez naszego burmistrza mielibysmy cos lepszego geotermalnie niz Uniejow!

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
6 lat temu

@~Cytelnik

Widocznie myslales zle!
Nadal -wydaje mi sie- tak myslisz, jesli z calosci solidnie opracowanego i dosc obszernego tekstu artykulu zauwazyles tylko to, o czym juz dwukrotnie wspominasz.
Czy naprawde nic wiecej Cie nie interesuje?

Obserwator
Obserwator
6 lat temu

@kolanin
To że dzięki Maciaszkowi hehe… Inne gminy do dostały więcej i tam nie miały swojego Maciaszka. Zobaczymy w grudniu jak klakiery będzie w grudniu kiedy będzie trzeba oddać smieciarke niby nową a z 2013 roku. Nikt nie widzi że miasto zostało oszukane?

Kolanin
Kolanin
6 lat temu

Zapamietajcie sobie wyliniałe lemingi,że gdyby nie burmistrz Maciaszek z PIS i rząd z PIS-u,to Koło nie dostałoby żadnego dofinansowania do geotermi. Teraz oczywiście sprawa sie skomplikowała ,bo nie wiemy ,z jakiej opcji będzie następny burmistrz. Jeśli nie będzie po lini rządowej ,to nic z tej geotermo nie będzie. Radni nie maja tu dużo do gadania.Wasz Sobolewski jako następny burmistrz,nic nie wskóra,kasy nie bedzie…

Czytelnik
Czytelnik
6 lat temu

Myślałem, że zasady pisowni języka polskiego obowiązują jednak wszystkich.

Mieszkaniec Koła
Mieszkaniec Koła
6 lat temu

To co mówił Stanisław M to jedno, a to co jest w rzeczywistości to drugie, dlatego ja osobiście nie traktowałem poważnie słów pana burmistrza w żadnym aspekcie. A gdzie jest ta słynna inwestycja, spalarnia i elektrociepłownia na Sosnowej się pytam?

Obserwator
Obserwator
6 lat temu

Teraz prawie 3 mln a co będzie w nowym roku? Kolejne 5 mln na VAT

Kol.
Kol.
6 lat temu

Anonim. Powiedz z czym Burmistrz miał racje. Przecież wszędzie i zawsze Burmistrz podkreślał, że do pierwszego odwiertu nie dopłacimy złotówki i co wyszło, radni musieli zabezpieczyć prawie 3 miliony.

Sympatyk PiSu
Sympatyk PiSu
6 lat temu

@anomim
Anonim to ormowiec zaplecze intelektualne burmistrza. Typowy klakier z siwym lub łysym łbem który zaraz będzie się witał z św Piotrem a udaje takiego znawce

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
6 lat temu

@~Czytelnik

Prawdopodobnie tylko ze wzgledu na wage przedsiewziecia, ktore od cwiercwiecza nie moze dojsc do skutku!

Staś
Staś
6 lat temu

Dokładnie niewinnych pisowców pisowskie służby zamykają barany . To jest to zaplecze intelektualne Maciaszka. Napewno Maciaszka wybiorą na następną kadencję i pis go poprze

Robercik
Robercik
6 lat temu

Anonim, ty sobie pojedź do CBA i opowiedz im swoje mądrości.

Czytelnik
Czytelnik
6 lat temu

A dlaczego „geotermia” jest pisana z wielkiej litery? To nie jest przecież nazwa własna, ani żaden tytuł projektu.

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

I co wychodzi że burmistrz Maciaszek miał rację A plują niektórzy na niego człowiek jest niewinny bo chciał dobrze ale lemingi nie chcą tego widzieć.

Luiza
Luiza
6 lat temu

I tak trzymać.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526