Zaawansowana budowa nowej drogi odciąży zakorkowaną ulicę Toruńską

Autor: kurier-kolski.pl | 16.08.2017

20170808_121012Od wielu lat mówiło się w naszym mieście o problemach komunikacyjnych w rejonie ulicy Toruńskiej, szczególnie w godzinach szczytu, gdy z fabryk i zakładów zlokalizowanych w kolskiej dzielnicy przemysłowej wysypuje się długi sznur samochodów. Niestety, na rozmowach i planach zawsze się kończyło. Jednak w tym roku korkowy koszmar kierowców ma się zakończyć, bo trwa budowa 285-metrowego przebicia pomiędzy ulicami Blizną a Towarową, które pomoże rozwiązać utrudnienia w ruchu w tej dzielnicy Koła. Cała inwestycja pochłonie około 1,7 mln. zł, z czego kolscy radni miejscy dali z budżetu 1 mln. zł, a burmistrz złożył w uzgodnieniu z nimi wniosek o dofinansowanie z rządowego programu budowy dróg Ministerstwa Infrastruktury, dzięki czemu miasto pozyskało dodatkowe blisko 698 tys.zł. funduszy zewnętrznych.

 

W tej kadencji władz miasta uda rozwiązać się ten problem, który spędzał sen z powiek kolskich samorządowców przez wiele długich lat. Jeszcze w poprzedniej kadencji udało się zrobić pierwszą część ulicy Piaski, przy markecie Kaufland, a obecnie jest robiony drugi etap tej drogi, która połączy ulicę Blizna z ruchliwymi Towarową i Toruńską. Jest to odcinek od skrzyżowania  z drogą dojazdową do Przedszkola do skrzyżowania z ulicą Towarową w ciągu drogi powiatowej nr 3482P. Problemem, który długi czas opóźniał tę inwestycję, były również wykupy gruntów od osób prywatnych, jakich musiało dokonać na tym odcinku miasto nim przystąpiło do sporządzania planów, dokumentacji technicznej, a w końcu też do samych prac drogowych.Wykupy nie były sprawą łatwą, bo nie zawsze można było łatwo i szybko porozumieć się w właścicielami niezbędnych gruntów, uzgodnić ostateczną cenę i sfinalizować wszystko.

20170808_120724_LLS 20170808_121006 20170808_123004

Koszt całej inwestycji, budowy 285-metrowego odcinka drogi, to 1,7 mln. zł, z czego radni dali z budżetu Miasta Koła kwotę blisko 1 mln. zł, a w wyniku złożonego przez Urząd Miejski wniosku o dofinansowanie  uzyskano ok. 698 tys. zł z Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019. Wykonawcą drogi jest Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Mostowych z Koła.

20170808_122716

??????????????

Jak twierdzą eksperci w dziedzinie komunikacji i drogownictwa, to przebicie drogowe w miejscu dawnych nieużytków rejonu ul. Piaski i Targowicy Zwierzęcej umożliwi odciążenie zablokowanej samochodami Toruńskiej i znacznie upłynni ruch w dzielnicy przemysłowej naszego miasta. Czy mają rację, przekonamy się już wkrótce, gdy budowana obecnie droga zostanie oddana do użytku i przejadą nią pierwsze samochody.

Tekst i foto: M. Kozajda

 

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
13 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Ktosiek
Ktosiek
6 lat temu

Sama pamięć o złożeniu wniosku jest staraniem.

Nataln
Nataln
6 lat temu

…wysranie…bur…ka

Sympatyk PiSU
Sympatyk PiSU
6 lat temu

Jakie wystaranie jak prawie każda gmina która złożyła wniosek do wojewody dostała pieniądze. Każdy by dostał kto byłby burmistrzem. Więc jakie wystaranie….

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

Brawo nasz Pan Burmistrz za wystaranie sie o dotację 698 000 złotych!!!!!!!!

Hanka
Hanka
6 lat temu

,,zaciąg”Pytającego szybciej wyjedzie z Koła,nie tracąc w Kole niepotrzebnie czasu i …kasy!

Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
6 lat temu

Popieram Radnych! (oczywiście tych, którzy na szczęście są w większości)

kokosz
kokosz
6 lat temu

Radni „dali” bo się zgodzili… a nie musieli

kokosz
kokosz
6 lat temu

Jaki bolek taki lolek …jaki jacek taki placek…

Blue Sea of Ibrox
Blue Sea of Ibrox
6 lat temu

lolek nie filozuj

lolek
lolek
6 lat temu

„radni dali”- poziom sformułowania o czymś świadczy ,może co niektórzy czytający zrozumieją.

Atia
Atia
6 lat temu

Brawo Radni! Ps. Pytający bądź bardziej kreatywny.

Pytający
Pytający
6 lat temu

A co sądzi o tej inwestycji sprowadzany zaciąg do Koła z Turku, Konina, Zgierza, Gniezna, Poddębic, Kalisza, Kłodawy?

Tom Bombadil
Tom Bombadil
6 lat temu

Super Radni! Brawo!!

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526