Od dziś dodatkowe patrole Policji po incydencie na osiedlu Kolejowa [wideo]

Autor: kurier-kolski.pl | 20.08.2017

policja konferW czwartek na os. nowa Kolejowa doszło do wydarzenia z udziałem kolskich policjantów i trzech  młodych mężczyzn, który medialnie urósł do miary wielkiego incydentu, głównie za sprawą nagrania interwencji mundurowych telefonem komórkowym przez jednego z  mężczyzn. Dzień później w kolskiej Komendzie odbyła się konferencja prasowa, na której przedstawiciel Komendanta Wojewódzkiego Policji poinformował, że wszczęto wewnętrzne wyjaśnianie sprawy, a od niedzieli, czyli od dziś, na teren miasta zostaną skierowane dodatkowe patrole, by wzmocnić bezpieczeństwo w Kole. Młodzi mężczyźni, którzy brali udział w wydarzeniach i nie chcieli podporządkować się wylegitymowaniu przez patrol zostali już zatrzymani, a nagrany przez nich filmik ma być koronnym dowodem w Sądzie. W Kole aż huczy od komentarzy mieszkańców. Może to wydarzenie obnaży pewien problem, jaki od lat tu istnieje? Przy okazji warto zadać sobie pytanie, czy takie sytuacje są warte aż tak wielkiej uwagi nas wszystkich? Czy naprawdę nie ma u nas większych problemów, jak np. bezrobocie, bieda, tworzenie miejsc pracy, nowe inwestycje, brak mieszkań i remonty istniejących? Zachęcamy do obejrzenia nagrania z konferencji prasowej w Komendzie.

 

W międzyczasie na stronie internetowej kolskiej Komendy Powiatowej Policji w Kole ukazała się informacja wyjaśniająca całe sporne zajście z punktu widzenia naszej Policji:

W związku ze zgłoszeniem mieszkańców w dniu 17 sierpnia br. policjanci podjęli interwencję przy ul. Kolejowej w Kole wobec grupy mężczyzn, w której jeden z nich spożywał alkohol w miejscu objętym zakazem.

Podczas wykonywanych przez policjantów czynności, osoby nie podporządkowywały się poleceniom wydawanym na podstawie prawa, stawiały bierny opór oraz agresywnym zachowaniem usiłowały wpłynąć na postępowanie funkcjonariuszy, co miało na celu odstąpienie przez nich od czynności służbowych oraz oswobodzenie umieszczonej w pojeździe służbowym ujętej wcześniej osoby. W celu wyegzekwowania wymaganego prawem zachowania, policjanci użyli środków przymusu bezpośredniego w postaci siły fizycznej oraz ręcznego miotacza chemicznych środków obezwładniających. Przez policjantów została zatrzymana jedna osoba, w toku podjętych dalszych działań zatrzymano kolejne dwie.

Mężczyźni wobec, których podjęta była interwencja znani byli Policji. Mężczyźni ci byli notowani, a podejmujący interwencję funkcjonariusze wiedzieli czego mogą się po nich spodziewać. Odnosząc się do filmu zamieszczonego w internecie należy zauważyć, że m.in. nie przedstawia on początku interwencji, którą podjęto w związku ze zgłoszeniem mieszkańców. Na nagraniu nie widać samych chuliganów, ale można usłyszeć ich prowokujące zaczepki.

Realizując swoje obowiązki służbowe policjanci wykonywali czynności zgodnie z obowiązującymi przepisami. Należy podkreślić, iż każdy, kto poprzez niestosowanie się do wydawanych przez funkcjonariuszy poleceń utrudnia wykonywanie czynności służbowych, musi liczyć się z konsekwencjami. Policjanci jako funkcjonariusze stojący na straży porządku publicznego mają ustawowy obowiązek każdorazowego i zdecydowanego reagowania na wszelkie przejawy niezgodnych z prawem zachowań. Nie ma i nie będzie zgody na pobłażliwość wobec jakichkolwiek symptomów łamania praworządności, zwłaszcza w sytuacjach przejawianej wobec policjantów agresji, mającej na celu zmuszenie ich do odstępowania od wykonywanych przez nich zadań służbowych.

W związku z użyciem przez policjantów środków przymusu bezpośredniego, każdorazowo badane są okoliczności zasadności oraz prawidłowości ich użycia.

policjaRzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu – mł. insp. Andrzej Borowiak

***********************************************************************************

POD SPODEM NAGRANIE Z KONFERENCJI PRASOWEJ Z UDZIAŁEM PRZEDSTAWICIELA KOMENDY WOJEWÓDZKIEJ POLICJI W POZNANIU:

Źródło: KPP w Kole
Opracowanie: M. Kozajda

Subskrybuj
Powiadom o
guest
13 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Obserwator
Obserwator
6 lat temu

Sprite i pizza hit internetu. To chłopaki promują miasto w stolicy. Jakie wyszukane słownictwo. Najlepszy i tak jest ziomek od szczelaj

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

Brawo policja.

czytelnik
czytelnik
6 lat temu

„Czy naprawdę nie ma u nas większych problemów, jak np. bezrobocie, bieda, tworzenie miejsc pracy, nowe inwestycje, brak mieszkań i remonty istniejących?” – święta prawda!!!!
Popularność tego ..epizodu.. świadczy tylko o zaściankowości naszego miasta niestety…

kolo000
kolo000
6 lat temu

brawo Policja! łapac tych bandziorów bo wieczorami nie mozna spokojnie wyjsc z domu! to samo jest na Torunskiej i przy Orlenie> raz jeszcze brawa dla Policji! Macie uczciwych i spokojnych mieszkancow za soba!

lok
lok
6 lat temu

gnac tych lumpow do roboty albo do wiezienia

Mieszkanka Koła
Mieszkanka Koła
6 lat temu

Oczywiście! Tępić meneli, lumpów, kryminalistów!!! Brawo Policja! Niech się gnojki boją! Od tego jest Policja, żeby się ich BALI ci, którzy mają ku temu powody !!! Ma być spokój i kultura. I przestrzeganie prawa.
Mieszkanka.

Obserwator
Obserwator
6 lat temu

Dokładnie tak. Jeżeli nie mam nic do ukrycia to się niczego nie boję i nie obawiam kontroli ze strony policji. Wystarczy wejść na zdjęcia tych chłopaków żeby zobaczyć takie to biedne ofiary się stały przez policję. Jak policja mogła o dowód prosić… Takie kozaki a teraz płaczą i adwokatów biorą. Sam dostarczył dowód dla sądu. Oskar za nagranie. Brawo policja. Macie mieszkańców za sobą.

racja?
racja?
6 lat temu

Do zdziwionej: ja tam nigdy policji nie bałem sie i nie boje sie po ostatnich wydarzeniach.Uważam ,że wylegitymowanie przez policjantów kogos jets ich podstawowym prawem i każdy ma obowiazek poddac sie temu bez protestow.

zadziwiona
zadziwiona
6 lat temu

Mieszkam na ulicy Kolejowej/\. Nie byłam świadkiem zdarzenia i nic nie wiedziałam aż do rana następnego dnia. Kupując chleb dowiedziałam się \że: jakoś nikt nie czuł się wtedy zagrożony przez chłopaków. Natomiast interwencja policji sprawiła, że ludzie zaczęli się bać. Usłyszałam to od kilku zbulwersowanych mocno pań. Wyciągnięcie i przeładowanie broni wobec nieuzbrojonego człowieka…Nieuzbrojonego człowieka…Chwila i ludźmi to wstrząsnęło… Jeden policjant nie potrafił zatrzymać chłopaka to drugi zamiast mu pomóc to gazem po oczach? Ja mu nie życzę aby jemu ktoś po oczach tak gazem pieprzowym strzelił. Dlaczego nie wezwali pomocy? Może Jakiegoś wyższego stopniem policjanta, który by ocenił sytuację? Zadziwiające, że świadkowie zdarzenia cosik inaczej to opowiadają niż tu wpisujący ludzie. No ale oczywiście tak rozmawiają ludzie między sobą. Zwyczajni, spokojni ludzie zaczynają się bać policji a powinno być inaczej.

Gość
Gość
6 lat temu

Kochany Sympatyku PiSu jak zawsze masz racje.
Twoje wypowiedzi trafiają w samo sedno.

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

to teraz ci” bohaterzy”niedawni nie wyjdą z domów.A jak wyjdą to wpier… jak za komuny,odechce się cwaniactwa i straszenia spokojnych ludzi.

Sympatyk PiSU
Sympatyk PiSU
6 lat temu

Konkurencyjny portal chwali się że pierwszy przekazal informacje. Szkoda że jako pierwszy nie informuje o przegranych sprawach burmistrza w sądzie, nie porusza spraw ważnych społecznie tylko wrzuca gotowe materiały za pieniądze z urzędu miasta. Można byłoby wymieniać więcej jeżeli chodzi o rzemiosło i rzetelność portalu. Kolejny przykład wywiady z jaśnie Panem ustawione o kreujące rzeczywistość. Brawo kurier Kolski gdzie redakcja stara się temat dogłębnie przeanalizować opisać zgodnie z prawdą

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526