Podziękowali królowi Kazimierzowi Wielkiemu za założenie miasta Koła!

Autor: kurier-kolski.pl | 20.07.2017

IMG_894618 lipca 1362 roku  król Kazimierz III Wielki zadecydował o nadaniu praw miejskich naszemu miastu Kołu. W 655. rocznicę tego znaczącego dla miasta wydarzenia Powiatowy Klub Młodzieżowy LOK „Kolska Starówka” w Kole,  wspólnie  z Muzeum Technik Ceramicznych, postanowili symbolicznie podziękować za ten wspaniały gest ostatniemu władcy z rodu Piastów wycieczką w dniu 18 lipca br. Grupa Kolan pod kierownictwem dyrektora MTC Tomasza Nuszkiewicza udała się do miasta Kowal w powiecie włocławskim, do miejsca urodzin naszego władcy (30.04.1310), gdzie została przyjęta przez Burmistrza Miasta Kowal Eugeniusza Gołembiewskiego – prezesa Stowarzyszenia im. Króla Kazimierza Wielkiego.  

 

Pod pomnikiem upamiętniającym w Kowalu postać króla Kazimierza Wielkiego, dzieci z Klubu LOK  zapewniły naszego władcę słowami: „…Królu Kazimierzu Wielki, dzisiaj  18 lipca 2017 r., w miejscu Twoich urodzin w miasteczku Kowal na Ziemi Kujawskiej, my, młodzi mieszkańcy miasta Koła nad Wartą przyrzekamy Tobie w imieniu całej kolskiej młodzieży, że z całych naszych sił będziemy pracować nad jego rozwojem i starać się miasto Koło pozytywnie promować tak, ażebyś był z nas bardzo dumny… Jesteśmy Tobie niezmiernie wdzięczni za nasze wspaniałe miasto i dzisiaj cieszymy się,  że byłeś Wielkim Władcą nie tylko z nazwy, ale i władcą o wspaniałym majestacie…”.

IMG_8939 IMG_8941 IMG_8944 IMG_8950

Władze miasta, jak i mieszkańców Koła, w tym szczególnym dniu  655. rocznicy nadania praw miejskich Kołu reprezentowali  na wycieczce w Kowalu radni Rady Miejskiej w Kole: Teresa Brzoska i Ryszard Borysiewicz. Z tej to okazji pod królewskim pomnikiem złożyli wiązankę kwiatów.

Burmistrz miasta Kowala oprowadził Kolan po urokliwych uliczkach swojego miasteczka, pokazał dumę Kowala – mini park pełen kwiatów i z wodnymi fontannami. Na koniec pobytu w Kowalu grupa zwiedziła Gostyńsko-Włocławski Park Krajobrazowy pełen przyrodniczych oraz technicznych ciekawostek . Z zaciekawieniem obejrzano również trójwymiarowy film o ochronie przyrody.

IMG_8937 IMG_8956 IMG_8957 IMG_8959 IMG_8962W drodze powrotnej do Koła zatrzymano się  w Wietrzychosławicach – skansenie archeologicznym z grobowymi piramidami sprzed 5,5 tysiąca lat. Tu dyrektor kolskiego Muzeum dał upust swojej ogromnej wiedzy o tym miejscu opowiadając ciekawie o czasach wieków minionych. Grupa trafiła w skansenie na archeologów z łódzkiego uniwersytetu prowadzących badania poszukiwawcze i od nich wysłuchano ciekawej opowieści o dawnych mieszkańcach  Wietrzychosławic oraz o odkryciach archeologicznych – przedmiotach ich codziennego użytku sprzed wielu tysięcy lat, jak krzemienne groty strzał czy też fragmenty glinianych naczyń , które uczestnicy wycieczki mieli okazję zobaczyć.

IMG_8981 IMG_8987 IMG_8990 IMG_8996

W Brdowie jeszcze przystanek przy domu, w którym przebywała słynna polska aktorka Pola Negri, a na miejscowym cmentarzu z zaciekawieniem zatrzymano się przy płycie nagrobnej Jakuba Krzyżanowskiego dziadka Fryderyka Chopina.

IMG_9007 IMG_9009 IMG_9010

Była to wspaniała i ciekawa wakacyjna lekcja z historii przyznali wszyscy wycieczkowicze. Na pamiątkę pobytu w Kowalu każdy uczestnik otrzymał z rąk burmistrza  Eugeniusza Gołembiewskiego pamiątkowy dokument mówiący o pobycie 18 lipca  w mieście rodzinnym króla Kazimierza Wielkiego w 655. rocznicę nadania praw miejskich miastu Koło.

IMG_9013

Tekst i foto:  Ryszard  Borysiewicz     

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Obserwator
Obserwator
6 lat temu

Żeby Pan rysiu był tak aktywny na sesjach… Tego bym mu życzył

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
6 lat temu

„Podziękowali królowi Kazimierzowi Wielkiemu za założenie miasta Koła!”

Podziekowania za zalozenie miasta owszem ale gdzie podziekowania za obecny jego rozkwit?

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526