Ruszyły dokuczliwe modernizacje na autostradzie A2 i magistrali kolejowej

Autor: kurier-kolski.pl | 14.06.2017

bus-ic-1Wraz z wakacjami ruszyły roboty drogowe i kolejowe, które bardzo utrudnią nam życie. Od kilku tygodni trwają prace remontowe na autostradzie A2. Od zjazdu Dąbie do zjazdu Koło (w Daniszewie, gm. Kościelec), a także w stronę Konina, układany jest nowy dywanik asfaltowy na jednym z pasów ruchu, ale wkrótce podobna operacja rozpocznie się na drugim pasie. W związku z tym całkowicie zamknięto zjazd w Daniszewie. Jeszcze większe remonty rozpoczęło niedawno PKP, więc problemy mają osoby dojeżdżające koleją. Kilka dni temu, 11 czerwca br, wszedł w życie nowy rozkład jazdy pociągów, a z nim ogromne zmiany – na naszej stacji nie zatrzymują się pociągi PKP Intercity. Firma w zamian uruchomiła autobusową komunikację zastępczą. Niestety, dopiero początek wielkich zmian i remontów na kolei, więc przyjdzie nam dłużej pocierpieć, ale cierpienia się opłacą, bo w końcu ma też dojść do remontów peronów stacji w Kole oraz likwidacji sławnej „szubienicy”, a więc niebezpiecznego przejścia nad torami. W zamian ma być wybudowany tunel podziemny.

 

Problematyką rozpoczynających się modernizacji na kolei zainteresował się szczególnie jeden z naszych Czytelników, który wiele lat korzystał z dojazdu do pracy pociągami. Poruszył on już jakiś czas temu tych większych i mniejszych odpowiedzialnych za rozkłady, korespondował z poszczególnymi spółkami PKP, a nawet z Ministerstwem Infrastruktury.

dworzec-PKP-w-Kole

Z przesłanej do naszej Redakcji przez Czytelnika informacji mogliśmy się dowiedzieć, że od czerwca 2017 do sierpnia 2018 ma trwać remont odcinka kolejowego Konin – Podstolice (za Wrześnią). Jest to fragment większej inwestycji na trasie Poznań-Warszawa, o której PKP informuje na stronie www.poznan-warszawa.pl . 11 czerwca 2017 roku wszedł w życie nowy rozkład jazdy, który uwzględnia okres wakacyjny oraz wspomnianą inwestycję.

Już na początku czerwca br. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa oraz PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. poinformowały naszego Czytelnika w bezpośredniej korespondencji z nim, iż w nowym rozkładzie jazdy na trasie Konin – Kutno (przez Koło) oraz Kutno – Konin, będzie przez przewoźnika „PKP Intercity” S.A. uruchomiona dodatkowa komunikacja zastępcza autobusowa.

11 czerwca na stacji w Kole pojawiły się nowe plakaty z rozkładami jazdy, zawierające informacje o komunikacji zastępczej „PKP Intercity” S.A.

O komunikacji zastępczej informuje również „PKP Intercity” S.A. na stronie: https://www.intercity.pl/pl/site/dla-pasazera/informacje/bilet/zmiany-w-dostepnosci-pociagow/zka/poznan-i-lublin-objazdy-na-trasach-pociagow-od-11-czerwca-2017-r.html

Zmiany uwzględniające komunikację zastępczą są już dostępne w aplikacjach komórkowych: Rozkład Kolejowy PLK, Bilkom i IC Mobile Nawigator.

Pasażerowie udający się do Warszawy mogą dojechać zastępczą komunikacja autobusową (odjeżdżającą spod kolskiego dworca PKP) do Kutna, a tam przesiąść się na „normalne” pociągi. Niewiele lepiej wygląda podróż w kierunku Poznania, gdzie po dojechaniu do Konina należy przesiąść się do autobusów.

W Łowiczu, w czasie przesiadania się pasażerów z Warszawy w stronę Poznania, słychać zapowiedzi głosowe, że nowy rozkład jazdy jest na plakatach oraz w Internecie na stronach Polskich Linii Kolejowych (w sekcji dla pasażera: https://portalpasazera.pl). Zauważyłem – pisze nasz Czytelnik – że pod niektórymi przeglądarkami strona czasami nie działa poprawnie – warto więc sprawdzić ją w innej, np. MS Edge.

Pasażerowie którzy pragną dojechać do Krakowa mogą rozważyć bezpośrednią podróż jednym pociągiem ze stacji Pleszew lub Kalisz.

Jednocześnie nasz Czytelnik przesłał nam ciekawą informację, że „Koleje Mazowieckie – KM” sp. z o. o. mogą być potencjalnie zainteresowane wydłużeniem trasy kolejowej pociągów do Koła i Konina, jednak najpierw w tej sprawie musiałoby dojść do podpisania porozumienia pomiędzy Samorządem Województwa Mazowieckiego a samorządem terytorialnym, po wcześniejszym wyrażeniu zgody przez Urząd Transportu Kolejowego.

dworzec PKP w Kole

Swój tekst do Redakcji nasz Czytelnik kończy optymistycznym podsumowaniem, z którego wynika, że mimo utrudnień, warto cierpliwie poczekać: pomimo iż większość z nas posiada samochód, to jest wiele zalet z korzystania z przewoźników kolejowych. Wiele składów kolejowych ma obecnie wyższy standard, niż jeszcze kilka lat temu, choć przykre przygody nadal czasami się zdarzają np.: jak palarnie, czy bałagan w toaletach – jednak jest to wina samych podróżnych.

Korzystając z okazji apeluję do lokalnych władz, szczególnie tych powiatowych, odpowiedzialnych za transport w całym powiecie, o działania, które będą miały na celu dobro mieszkańców podróżujących koleją. Przypomnę, że mieszkańcy Koła i okolic pracują i uczą się nie tylko w Kole, ale również w innych miastach jak: Konin, Poznań, Warszawa, Kraków, Toruń, Łódź, Wrocław. Poza samochodami do transportu, korzystają z autobusów i z kolei.

Nasuwa się pytanie, czy taka komunikacja może coś przynieść miastu i powiatowi? W moim odczuciu, tak… gdyż to te osoby, które pracują poza Kołem przywożą do tego miasta dodatkowe fundusze, tu je zostawiają w sklepach i punktach usługowych. Są to nie tylko mieszkańcy miasta, ale również i okolic.

Dlaczego nie samochód:
– bo mniej ekonomicznie, gdy kierowca jest bez pasażerów,
– bo za kierownicą trzeba „pracować”, a w pociągu można odpocząć,
– bo koleją jest bardziej ekologicznie i bezpieczniej,
– bo jadąc pociągiem nie trzeba szukać w dużym mieście parkingu (dodatkowo często płacąc za niego).

Poza wyżej wymienionymi jest to też dojazd uczniów i studentów na zajęcia szkolne oraz wyjazdy rekreacyjno-edukacyjne np. do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
słoik z Koła
słoik z Koła
6 lat temu

Ciekawy artykuł!

Niestety nici z atrakcji wakacyjnych w Warszawie. Pobyt w Stolicy trzeba kończyć tak być wydostać się z niej o 19:29 PKP, lub nocować w hotelu. Jeszcze do niedawna było doskonałem połączenie po przed pólnocą.

PS. Doży radji jest w tym artukule „słoiki” przecież przygotowuje się z towarów zakupionych w Kole za pieniądze przywiezione z „Warszafki”.

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
6 lat temu

@~paolo

Moze jako „odizolowane miasto” powinnismy sobie wlasnie zafundowac zaklad karny?
W odizolowanym miescie powstalby odizolowany zaklad z odizolowanymi pensjonariuszami.
Super!

paolo
paolo
6 lat temu

Coraz gorzej z połączeniami w Kole. PKS Konin nie dość, że drogi to połączeń jak na lekarstwo, szczególnie po południami i w weekendy. PKS Turek ogłosił upadłość więc np jedyny autobus z Koła do Bydgoszczy już nie chodzi (i inne połączenia za które był odpowiedzialny PKS Turek), tak na dobrą sprawę, żeby się z Koła wydostać w jakimkolwiek kierunku potrzebny jest samochód. Stajemy się odizolowanym miastem jak na ironię bo przecież niby na skrzyżowaniu wielu tras komunikacyjnych.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526