Radni zdjęli z porządku 14 punktów dotyczących sprzedaży lokali [wideo]

Autor: kurier-kolski.pl | 03.06.2017

Rada MiejskaOstatnia, 40. sesja Rady Miejskiej w Kole zapowiadała się jako najdłuższa w tej kadencji samorządu, a może nawet w historii naszego miasta, bo proponowany porządek obrad zawierał aż 46 tematów. Jednak tak się nie stało. Większością głosów radni, na wniosek Komisji Gospodarki Komunalnej, zdjęli na początku obrad aż 14 z nich, które dotyczyły wyrażenia zgody na sprzedaż mieszkalnych lokali komunalnych. Czemu tak się stało? W stanowisku Komisji odczytanym przez jej Przewodniczącego radnego Mariusza Budnego znalazło się wyjaśnienie. Burmistrz już kilkakrotnie dawał pod obrady sesji podobne projekty uchwał, mimo iż nie powinien, bo trwają konsultacje na temat nowych kryteriów sprzedaży mieszkań komunalnych. Jak twierdzą radni, Stanisław Maciaszek zobowiązał się do stworzenia uchwały z kryteriami i przedstawienia jej Radzie już wiele miesięcy temu, ale do dziś tego nie uczynił. Zachęcamy do obejrzenia relacji wideo z początku sesji: otwarcia obrad, ustalenia porządku obrad, informacji z działalności burmistrza oraz interpelacji i zapytań. Wkrótce pozostałe tematy sesyjne.

 

Sprawa ustalenia kryteriów sprzedaży mieszkań komunalnych w Kole ze zniżkami budziła od początku kadencji wiele emocji, a nawet kontrowersji. Zapewne większość z nas pamięta deklaracje Stanisława Maciaszka, w których obiecywał on mieszkańcom mieszkania komunalne za przysłowiową „złotówkę”. Przy tym na spotkaniach z mieszkańcami i innych wielokrotnie podkreślał, że takie rozwiązanie będzie bardzo korzystne dla miasta i jego budżetu, bo gmina pozbędzie się balastu w postaci obciążenia, szczególnie jeśli chodzi o stare mieszkania, na remont których miasta nie stać. Problem jednak polega na tym, że mieszkania są w różnym wieku i w różnym stanie i trudno byłoby zrozumieć decyzje o równym potraktowaniu lokali przedwojennych i tych, które zostały wybudowane przez miasto np. w latach 70-tych, 80-tych, 90-tych i późniejszych, bo wartość tych przedwojennych jest niewielka, a tych najnowszych relatywnie bardzo duża.

Dzięki sprzedaży lokali mieszkalnych komunalnych w ostatnich latach powstało na terenie naszego miasta aż 70 wspólnot mieszkaniowych. Kiedy powstaje taka wspólnota? Np. wtedy, gdy w kamienicy, gdzie znajduje się 14 mieszkań komunalnych tylko jedna rodzina wykupi zajmowane przez siebie mieszkanie i już powstaje wspólnota mieszkaniowa tej jednej rodziny oraz Gminy Miejskiej Koło. Tak, tak, wystarczy jedno wykupione mieszkanie, a już powstaje wspólnota, gdzie każdy remont dachu, elewacji, rynny, okna i innych składników budynku musi być uzgodniony, gdzie muszą się odbywać spotkania i konsultacje. I niestety, nie zawsze takie sprzedaże są korzystne dla tych budynków, bo dzięki dużym zniżkom na wykup mieszkań często decydują się lokatorzy, których potem nie stać na ich remonty. Stać ich na zapłacenie za mieszkanie ze zniżką np. 600 zł, a co potem? Różnie to bywa.

Radni, szczególnie ci z Komisji Gospodarki Komunalnej, wielokrotnie zajmowali się tematem ustalenia nowych, bardziej sprawiedliwych kryteriów sprzedaży mieszkań komunalnych w naszym mieście. Jak mówi szef Komisji radny Mariusz Budny, kilka miesięcy temu doszło do sytuacji, w której burmistrz Stanisław Maciaszek zadeklarował się publicznie, że przygotuje stosowny projekt uchwały na kolejną sesję. Niestety, mimo że miesiące mijały, projektu nie było.

Tymczasem sprawa wymaga już pilnego załatwienia, bo na o kupno swoich mieszkań zwraca się coraz więcej osób. Podczas niedawnego spotkania Komisji, a także podczas specjalnego spotkania radnych w tej sprawie, do którego doszło około 2 tygodnie temu z inicjatywy Przewodniczącego Budnego z udziałem urzędników, zapadła decyzja, że nowe kryteria powstaną w wyniku uzgodnień radnych z burmistrzem i projekt uchwały w tej sprawie zostanie przedstawiony na czerwcowej sesji Rady Miejskiej, a także, by jeszcze przed wakacjami ustalić, które ze złożonych już wcześniej wniosków mieszkańców zostaną rozpatrzone na starych zasadach (prawdopodobnie będzie mieć na to wpływ data ich wpłynięcia do UM), a które już na nowych.

Zachęcamy do obejrzenia wyżej fragmentu sesji Rady, gdzie szef Komisji wyjaśnia czemu radni zdjęli z porządku obrad 14 punktów w sprawie sprzedaży mieszkań komunalnych.

Tekst, foto i wideo: MARIUSZ KOZAJDA

Subskrybuj
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Kolanka
Kolanka
6 lat temu

Nie rozumie radnych ,robią wielki problem w sprawie sprzedaży mieszkań komunalnych za przysłowiowy 1% wartości.(NIE WSZYSTKIE)
Spółdzielnia Mieszkaniowa już dawno pozbyła się mieszkań za 1% wartości i jakoś nikt tak nie protestował w tej sprawie jak to robią
radni.

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
6 lat temu

Cos mi sie wydaje, ze burmistrz bedzie mial okazje przekazac otrzymana niegdys skarbonke z powrotem Radzie Miasta Kola!

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
6 lat temu

W zwiazku z tymi 14 zdjetymi punktami moze byc wkrotce 14 nowych pozwow.

Koło
Koło
6 lat temu

Dlaczego Radni w sprawie Pani z ul. Toruńskiej nic nie zrobili znają sprawę czy to nie dziwne.

gość
gość
6 lat temu

Brawo radni, tak trzymać, szczególnie radny Michał Piasecki pokazał klasę nie zgadzając się na uchwałę nie rozwiązującą jego skargi

Michał
Michał
6 lat temu

Tak się kupuję naiwnych wyborców populizm jak w całym kraju. To co robi. MACIASZEK w mieście od 25lat nikt nie widział tyle odszkodowań tyle zwolnień wszyscy prezesi i członkowie rad nadzorczych z i Tuku Jarocina Gniezna Konina Łodzi Masakraaaaaa.

terry
terry
6 lat temu

Brawo Radni!

Obserwator
Obserwator
6 lat temu

Niech burmistrz ze swoich dopłaca jak chciał prawie za darmo oddać mieszkania

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526