Burmistrz Maciaszek bez absolutorium, czyli noc podsumowań w Ratuszu [wideo]

Autor: kurier-kolski.pl | 29.06.2017

rada 123Dzisiejsze głosowanie radnych w kolskim Ratuszu o 1:00 w nocy nad absolutorium dla Stanisława Maciaszka odbyło się w niezwykłej scenerii grozy, wśród gromów (zwanych nieraz piorunami) i błyskawic. Radni po raz pierwszy spędzili północ, godzinę duchów, na sali obrad. Czy to znak? Miejmy nadzieję, że ta noc grozy, ciemne chmury, potężna burza i lecący ogień z nieba, ta niezwykła noc podsumowań i refleksji w prastarych gotyckich wnętrzach Ratusza, będzie przełomem dla naszego miasta. Burmistrz nie otrzymał od radnych absolutorium za 2016 rok. Czemu? Zachęcamy do obejrzenia skrótowego materiału wideo z tego punktu obrad i komentowania pod artykułem. Głos zabierało wielu radnych, dyskusja trwała godzinę, ale warto to zobaczyć!

 

Nie sposób wymienić wszystkich radnych, którzy zabrali głos w tej dyskusji i nie jest możliwe napisać co mówili. To trzeba zobaczyć…

Pokrótce i wybiórczo jedynie wspomnę kilka uwag, które przed głosowaniem nad absolutorium wyraziły Komisje, a potem już poszczególni radni.

Komisja Rewizyjna, której opinia była tu najważniejsza, jedynie 2 głosami „za” przyjęła pozytywną opinię na temat udzielenia absolutorium. Prawie wszystkie pozostałe komisje Rady Miejskiej nie wypracowały opinii na ten temat, za to miały wiele różnych uwag do burmistrza i tego, co robi, w tym kwestii budżetu, zarządzania nim i zarządzania zasobami ludzkimi.

Między innymi Komisja Przestrzegania Prawa miała zastrzeżenia, że monitoring miejski, na który radni już dawno przeznaczyli 200.000 zł, nadal nie funkcjonuje, a mieszkańcy nie czują się bezpiecznie. Miała również uwagi do funkcjonowania Straży Miejskiej, która w obecnie okrojonym maksymalnie kształcie nie ma efektów działania (np. 1 mandat na kwotę 50 zł).

Komisja Oświaty, Kultury i Sportu wyrażała swoje niezadowolenie m.in. w takich kwestiach jak: wprowadzenie języka niemieckiego do szkół i sposób rozliczania z tego, wprowadzenie do szkół kateringu, co miało przynieść wielkie oszczędności i zmianę na lepsze, a przyniosło – jak podkreśliła przewodnicząca Komisji – chaos, problemy oraz redukcję etatów w szkołach, co „jest nieetyczne i niemoralne”. Komisja miała też duże zastrzeżenia do stanu kolskiego Zamku i pseudo-remontu, który nie wiadomo do dziś oficjalnie kto zlecił. A przecież obiekt jest miejski!

Komisja Rozwoju Gospodarczego wskazywała na rozbieżności między planowanymi dochodami i rozchodami a ich wykonaniem, a także wyrażała niezadowolenie z powodu dużej ilości przegranych procesów sądowych w Sądzie Pracy lub takich, gdzie zawarto ugody, w wyniku czego sąd zasądził na rzecz miasta wysokie odszkodowania. Komisja miała też zastrzeżenia do wzrostu płac w Urzędzie Miejskim aż o około 430.000 zł w stosunku do roku wcześniejszego.

Komisja Budżetu i Finansów m.in. zwracała uwagę, że aż 29 razy były dokonywane zmiany w budżecie, a poza tym niskie było wykonanie planu wydatków budżetowych majątkowych.

Długo mówił radny-senior Florian Olejniczak – Przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego i Zagospodarowania Przestrzennego. Mocno mówił o nieuzasadnionych zmianach personalnych, o niezgodnych z przepisami zwolnieniach pracowników UM i podległych mu jednostek, co skutkuje potem wyrokami i odszkodowaniami. Radny twierdził, że widać beztroskę w opiece nad majątkiem miasta. „To wyraźne działanie na szkodę budżetu i miasta!” – grzmiał. Zarzucił burmistrzowi, że ten nie dochował należytej staranności w procesie z prywatną firmą budowlaną z Koła, a także miał uwagi i zastrzeżenia do zarządzania spółkami komunalnymi. Oczywiście burmistrz Maciaszek tradycyjnie nie zgadzał się z żadnym z zarzutów Olejniczaka.

– Muszę podsumować, że nie ma dobrej współpracy między nami a panem burmistrzem – stwierdziła na koniec swojej długiej mowy radna Halina Musiałek – Jest mi przykro z tego powodu jako radnej PiS.

Inna radna z ramienia PiS Elżbieta Tamborska także mówiła bardzo długo. – To, że ten budżet się dopiął to zasługa ciężkiej pracy byłej pani Skarbnik oraz Przewodniczącego Komisji Budżetu i Finansów Tomasza Sobolewskiego, który trzymał budżet w szachu – powiedziała, a w ślad za nią także inni, kolejno zabierający głos radni w większości chwalili Sobolewskiego i dziękowali mu oraz pracownikom Urzędu, szczególnie byłej już Skarbnik Beacie Wawrzyniak, która sama odeszła z UM.

Radna Tamborska mówiła również o powstających w budżecie „niezasadnych kosztach” w związku z decyzjami burmistrza o zwolnieniach doświadczonych urzędników. – Wszyscy poszli do sądu, a te sprawy finalizują się teraz, w 2017 roku – dodała – Widzę jak jest zarządzane miasto i mam duże wątpliwości co do sposobu realizowania budżetu.

Radna Ewa Lewicka – Przewodnicząca Komisji Przestrzegania Prawa i Porządku, powiedziała znaczące zdanie: – Panie burmistrzu, ważny jest człowiek jako podmiot. Czasem warto jest poczekać 4 miesiące i dać komuś kwiatka niż płacić odszkodowania.

Radny Sebastian Kuty powiedział, że przyszła noc podsumowań, i że zgadza się we wszystkim ze swoimi przedmówcami.

Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów, radny Tomasz Sobolewski, stwierdził, że „radni uchwalają budżet, a burmistrz go wykonuje. To dzięki radnym budżet nie jest chaotyczny”. Dodał także, że ubolewa nad tym, że „ludzie mający pojęcie o inwestycjach zostali zastąpieni „dobrą zmianą”…

Burmistrz Maciaszek prawie się nie odzywał. Za to za niego bardzo chętnie głos zabierała i – jak zwykle – po stokroć wszystkich przepraszała jego zastępca burmistrza Elżbieta Modrzejewska, która miłym uśmiechem i żartem próbowała ratować sytuację i ocieplić wizerunek swego szefa. Przekonywała radnych, że budżet jest dobrze zrealizowany, a nawet słodziła im, że to ogromna przyjemność współpracować z nimi. Mimo to radni pozostali nieugięci. Głosowanie pokazało, że wniosek o udzielenie absolutorium nie uzyskał ich bezwzględnego poparcia.

Poproszony przez radnych tuż przed głosowaniem o zabranie głosu Stanisław Maciaszek, o ustosunkowanie się do tego wszystkiego, o powiedzenie czy jest zadowolony z tego budżetu i ze współpracy z radnymi, odmówił …

Tekst, foto i wideo: MARIUSZ KOZAJDA

Zapisz

Subskrybuj
Powiadom o
guest
54 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Tom Bombadil
Tom Bombadil
6 lat temu

Anonim to tchórz!!!!! W dodatku ma pomylone poglądy, niskie poczucie własnej wartości i inne wrażenie rzeczywistości.

mieszek
mieszek
6 lat temu

Anonim przedstaw się klakierze boisz się swoich poglãdòw to kij ci w …….. frendzlu

Jerzy
Jerzy
6 lat temu

Widać ,że kolanina …ośmielił PiS…i pisze…głupoty,totalne głupoty,chyba na polecenie wodza!

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

Widać ,że kolanina …ośmielił PiS…i pisze…głupoty,totalne głupoty,chyba na polecenie wodza!

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

Widać kolanina …ośmielił PiS…i pisze…głupoty,totalne głupoty,chyba na polecenie wodza!

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

W podległych U M jednostkach,spółkach!
Tam dopiero wyjdą kwiatki ,większe niż w MDK!

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

Właśnie widać tego ,który totalnie
pogrąża miasto przy pomocy …przy pomocy,jak to określiła celnie prof.Staniszkis,,PiS ośmielił lumpiarstwo”
I oto efekty…MDK,
Radni ,potrzebne kontrolę w podległych im spółkach,szkołach!!!

Kolanin
Kolanin
6 lat temu

Jakiś Koniu chce ratować Koło,no jaja!!!Przed takimi jak ty lemingu i odciągnięty od koryta ,zgorzkniały człowieku, to trzeba chronić nasze miasto. Tu w Kole potrzeba Młodzieży Wszechpolskiej lub innych narodowców.Poustawialiby tych o czerwonym podniebieniu i innych dziwnych nacjach.MŁODZIEŻY RATUJCIE KOŁO!!!!

Koniu
Koniu
6 lat temu

R……dala miasto i jest z tego dumny porażka niszczy ludzi pozbawia ich środków do życia zwolnienia, zwolnienia…… ale cóż trzeba pozbyć się ludzi aby nie patrzyli na ręce.Ciągłe obietnice że za chwilę będą środki pozyskane z różnych instytucji KPINA!!! Spółki w super kondycji hehehe coś na zasadzie MDK albo jeszcze gorzej za chwilę zostaną sprzedane za grosze bo nie będą mogły funkcjonować.A zatrudnienie super fachowców Prezesów spółek (Szanowni radni może czas w spółkach powęszyć wyjdą większe kwiatki niż w MDK) Nie pozwólcie dłużej rządzić temu człowiekowi za nim będzie za późno. Kwiatki niech sobie koło bloku posadzi a nie na chodnikach Szanowni radni ratujcie to miasto w Was tylko nadzieja Panie Tomaszu szacun dla Pana

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
6 lat temu

„ABSOLUTORIUM jest to akceptowanie działań Burmistrza w poprzednim roku działania gminy w zakresie realizacji zadań finansowych. „

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

Stanisław jest w ogóle tragicznie kiepski! Jak można było wygrać takiego człowieka na burmistrza!!!???
Chyba tylko głosami starych,zakompleksionych bab, które cały czas gdzieś się wokół niego kręcą
Obietnice,samochwalenie się i obietnice!!!
Każdy,kto jest trochę od niego mądrzejszy,lepiej wykształcony,samodzielnie i odpowiedzialnie myślący został przez niego wyrzucony z pracy!!!
Radnych zaszachował!!!… I tyle …!

gość
6 lat temu

Stanisław na sesji zawsze kiepsko wypada.
Nie potrafi sensownie odpowiedzieć na najprostsze pytania radnych.
Odpowiedzi dostaniecie Szanowni Państwo w formie pisemnej.
Póżniej się okazuje ,że odpowiedź nie ma sensu,jest nie na temat albo co gorsza udzielana jest po kilku miesiącach.Kto pisze burmistrzowi te odpowiedzi ? A ten Naczelnik co siedzi obok burmistrza ,to jest dopiero nadęty pieniacz,zarozumialec. Radzę się go pozbyć bo pogarsza jeszcze bardzie wizerunek pracowników UM w Kole.

Atia
Atia
6 lat temu

Dokładnie, nikt przy zdrowych zmysłach nie pisał by takich tekstów jak anonim czy bohun

Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
6 lat temu

I o to chyba właśnie tu chodzi

mieszkaniec
mieszkaniec
6 lat temu

Być może anonim dokonuje tych wpisów na czyjeś polecenie?

gość
6 lat temu

Anonim, czy ty masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem, jakie znowu koryta, ja nigdy nie byłem u żadnego koryta, jak ty to nazywasz, jestem z dala od samorządu, polityki, itp, mam pracę w innym mieście niż Koło, a co do pozytywów, o których ty piszesz , ja widzę więcej negatywów, które te wszystkie małe pozytywy przykrywają, suma sumarum ogólny bilans tego burmistrzowania moim zdaniem wychodzi ujemnie, nie podoba mi się styl zarządzania miastem, zwolnienia i konsekwencje tych zwolnień, tj. odszkodowania, ciągłe trąbienie o pozyskiwanych środkach, wizytach w warszawie, ok niech te środki pozyskuje, w końcu to jego obowiązek, niech się spotyka w tej W-wie z kim tam chce, ale najpierw niech coś zrealizuje i potem dopiero o tym mówi

Janusz Kupczak
6 lat temu

Panie Bohun jak Pan taki mądry to czemu pisze pod ksywą anie swoim nazwiskiem. Co pewno się wstydzi swojego nazwiska .

Bohun
Bohun
6 lat temu

Zgadzam się z anonimem ja sam wielokrotnie apelowałem o konkretną debatę przed referendum na nic były moje prośby potraficie tylko pisać co wam ślina na język przyniesie i to same negatywy o rzeczach dobrych nawet się nie zająkniecie,macie ściśle określony cel i w perfidny sposób go realizujecie ,nareszcie w Kole coś się dzieje ….myślę że wasze straszenie ludzi jest bezcelowe ponieważ przynajmniej ja dostrzegam zmiany o których za poprzedników mogłem tylko pomarzyć i nie są to stołki panów prezesów tylko zwykłe małe sprawy .

Anonim
Anonim
6 lat temu

Mleczarz Probst i gośc widzę że znakomicie się uzupełniacie wasze opinie są bardzo zbieżne nie do przyjęcia jest dla was to że ktoś inaczej myśli niż wy wasze korytka przestały być pełne ? czy naprawdę nie widzicie żadnego pozytywu ? jesteście zbyt tchórzliwi aby otwarcie debatować więc wylewacie swój jad na forum ,na pohybel waszym poglądom.

Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
6 lat temu

Anonim ma jakieś problemy ze sobą, może był w jednym miejscu o którym już pisano

gość
6 lat temu

Anonimie, przez twoje wpisy przemawia język nienawiści, propagandy i bezwzględnego posłuszeństwa , nie będę pisał żebyś zaczął mysleć samodzielnie, bo widzę że w twoim przypadku to już jest niemożliwe, ale być może na ciebie też przyjdzie czas i poznasz prawdziwe oblicze obiektu twego uwielbienia…

Anonim
Anonim
6 lat temu

Do Mieczysława co cię tak boli ? korytko zabrane ? przywileje skasowane ? oj boli boli ……

Anonim
Anonim
6 lat temu

Do gość – piszę specjalnie z małej litery bo na dużą nie zasługujesz baranie, ja jestem prywatną firmą i wara tobie i innym leserom od moich poglądów,miasto nigdy nie było tak czyste i zadbane jak dziś i tylko ślepy tego nie widzi, czepiacie się pierdół a nie masz zielonego pojęcia jak trudno pozyskać kogoś kto zainwestuje swoje pieniądze w coś co na 100% nie wiadomo czy wypali,stanowicie beton i tak zostanie niech nikt się nie łudzi że się zmienicie wasze koryta po prostu wam odsunięto .

Sympatyk PISU
Sympatyk PISU
6 lat temu

Dlaczego Stanisław na sesji nie potrafi odpowiedzieć na pytania a zgrywa takie dobrego i wszystko wiedzącego przed kamerami e kolo? Dlaczego? Bo nikt nie powie sprawdzam i nie zapyta o szczegóły…. Mocarz przez redaktorkiem… Chciałbym takie rozmownego zobaczyć na sesji

Zenobiusz
Zenobiusz
6 lat temu

Czyli tak się wyprowadza miejską kasę…przykład domu kultury…,umowa z kawiarnią na 50 lat ? Na czyje polecenie i dlaczego na tak długo ? Dlaczego tak niekorzystną dla miasta i MDK?.
My mieszkańcy finansujemy to…,płacimy burmistrzowi pensję,dyrektorowi domu kultury ogromną pensję,na majątku domu kultury tuczą się też ,,swoi”
Tam miało wyglądać to zarządzanie miastem?
Tak to realizuje się nową wizję MDK?

Gość
Gość
6 lat temu

Kupił ,,przychylność” w następnych wyborach? To ,,cenny” idiota ,szczególnie dla prywatnych firm, które chcą się szybko i na długo dorobić?

nie dobra zmiana
nie dobra zmiana
6 lat temu

A przepraszam.. Czy Ktoś wie, jakie przesłanki kierowały Burmistrzem, że realizując wyrok sądowy wypłacił pewnej firmie budowlanej, zasądzoną należność w formie gotówki? ? Niby nie jest to niedozwolone….ale?

Anonim
Anonim
6 lat temu

Do gość ,Blue Sea of Ibrox , Wujek Chłodek i kto tutaj komu właźi w d…e ????

Romek
Romek
6 lat temu

…a zostało coś jeszcze w korycie…Warty?

Mieczysława
Mieczysława
6 lat temu

Zwolennicy ….a na grilla i piwo nie idziecie???
Nie idziecie świętować ???
Klakierzy…na piwo i pizzę…???
Wódz stawia!!!
Radosław…i wódz zapraszają na kulturalną imprezę.

lok
lok
6 lat temu

anonim w kole juz niema wazeliny jest jeszcze w turku i koninie

gość
6 lat temu

Anonim, napisz mi proszę konkrety, kiedy radny Sobolewski obraził burmistrza i jakiej treści była to obraza? proszę o konkrety , a nadto nie nazywaj każdego kto nie jest zwolennikiem obecnego burmistrza lemingiem, komunistą i złodziejem, ja do zwolenników nie należę, ale nie uważam sie za leminga (nie wiem co to jest), komuniste (jestem na to stanowczo za młody), złodzieja (nie zostałem skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestepstwo kradzieży), wobec tego anonimie – człowieczku najpierw pomyśl co wypisujesz

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

Nie jest zagrożeniem,tylko śmiesznym facetem,obrażającym p.burmistrza. Nie podniecajcie się lemingi,komuniści i złodzieje.

Blue Sea of Ibrox
Blue Sea of Ibrox
6 lat temu

Trafna uwaga. Klakierzy atakują bo faktycznie widzą w Sobolewskim zagrożenie

Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
6 lat temu

Racja Wujku, jest jeszcze jeden temat- na sesji pan Sobolewski zapytał burmistrza a raczej poprosił by ten wystaeił sobie ocenę- wówczas burmistrz nie chciał odpowiadać a następnie kilkanaście godzin po…udzielił wywiadu, ehhhh..

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
6 lat temu

Niech nam zyje zawsze przygotowany Pan Radny Tomasz Sobolewski!
Hurrrrraaaaaaa!!!!!!!

Yogi
Yogi
6 lat temu

Ale co czepiacie się Sobolewskiego skoro przecież na sesji wyraźnie padło że radni już w ubiegłym roku dali pieniądze na te ulice. Dali! To chyba wiec wina Urzędu Miasta że nie są jeszcze zrobione.

gość
6 lat temu

Klakierki po prostu boją się Sobolewskiego, stąd ten atak. Ciekaw tylko jestem na czyje zlecenie te wpisy?

Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
6 lat temu

Klakierki jak Sobolewskiego atakują, ciekawe dlaczego

Anonim
Anonim
6 lat temu

Właśnie gdzie te ulice szanowna Rado???

Anonim
Anonim
6 lat temu

Jesteśmy z Panem a radny sobolewski ….bez komentarza lans to jego drugie imię zresztą dla mnie głupawy lans bez szans..

Rafał
Rafał
6 lat temu

O kogo o królika ?

Rafał
Rafał
6 lat temu

Klakier to lepsze określenie od sługusa…….

mieszkaniec
mieszkaniec
6 lat temu

Widać, że zazdrość zżera klakierków o radnego Sobolewski, brawo panie Tomaszu

gość
6 lat temu

Widzę, że klakierkom nerwy puszczają, panie Sobolewski tak trzymać, widać, że Pan działa, mysli, a klakiery nie mogą już tego wytrzymać

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

Rozliczymy tego Sobolewskiego za jego obraźliwe słowa dla p burmistrza. Powinien się jeszcze dużo uczyć…Może od pucybuta zacznie.

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

SOBOLEWSKI-tak trzymać

Rafał
Rafał
6 lat temu

Czego się tak podniecacie brak absolutorium to gest czysto polityczny

lila
lila
6 lat temu

Panie Burmistrzu jesteśmy z Panem !!!

zuza
zuza
6 lat temu

Panie Bombadil żenada nie brawo dość lanserki .

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526