Zwolnieni pracownicy wygrali apelacje w II instancji. Wyroki są ostateczne!!!

Autor: kurier-kolski.pl | 30.05.2017

sąd 3W ostatnich dniach doszło do utrzymania przez sąd apelacyjny wyższej instancji wyroków Sądu Pracy dotyczących zwolnienia pracowników związanych z Urzędem Miejskim w Kole oraz podległą mu instytucją kulturalną. Najpierw Sąd Okręgowy w Koninie, jako sąd II instancji, odrzucił apelację złożoną przez adwokatów Burmistrza Miasta Koła Stanisława Maciaszka w sprawie wyroku Sądu Pracy dotyczącego zwolnionego pracownika UM, a teraz ten sam Sąd odrzucił kolejną apelację – dyrektora MDK w Kole, bo sprawa dotyczyła odwołanej przez burmistrza na początku kadencji poprzedniej Dyrektor Domu Kultury. Oboje zwolnieni wyszli z tej batalii obronną ręką i zachowali pieniądze przyznane wyrokiem Sądu Pracy, a miasto nic nie zwojowało – jedynie musi zapłacić kolejne koszty. Łączna kwota wszystkich kosztów dla naszego miasta w tylko tych dwóch przypadkach sięga ponad 36.000 zł !

 

W pierwszym przypadku chodziło o zwolnionego dyscyplinarnie przez burmistrza Stanisława Maciaszka  jednego ze strażników miejskich, któremu zarzucono samowolne opuszczenie miejsca pracy. Sąd Pracy ustalił jednak, że nie było to prawdą i nakazał cofnięcie dyscyplinarki, wystawienie właściwego świadectwa pracy bez paragrafu 52 oraz wypłacenie poszkodowanemu pracownikowi Urzędu Miejskiego zaległych kwot pieniędzy takich, jakie by otrzymał przy zwolnieniu w zwyczajnym trybie, a także wypłatę nagrody jubileuszowej, której przy zwolnieniu dyscyplinarnym burmistrz nie chciał mu wypłacić. Łącznie było to ponad 15.300 zł oraz 2.200 zł kosztów w I instancji i 1.300 zł kosztów w II instancji.

Dyrektorka Miejskiego Domu Kultury w Kole została odwołana ze stanowiska pół roku przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Postawiono jej zarzut niewykonania zakładanego planu pracy instytucji, co w toku postępowania sądowego zostało obalone. Łącznie za niesłuszne zwolnienie Sąd Pracy przyznał byłej szefowej MDK odszkodowanie w wysokości 17.400 zł. Kuriozalnym jest tu fakt prawny, że odwołania jej dokonywał burmistrz Stanisław Maciaszek, a – zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem – zwolniona mogła skarżyć jedynie instytucję, w której pracowała, a więc MDK, a nie burmistrza, który był sprawcą jej odwołania.

Tekst i foto: MARIUSZ KOZAJDA

Zapisz

Zapisz

Subskrybuj
Powiadom o
guest
20 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
terry
terry
7 lat temu

Dziękuję i pozdrawiam serdecznie

terry
terry
7 lat temu

Panie Mariuszu, czy będzie relacja z sesji?

gość
7 lat temu

Szef komisji rewizyjnej jest ciapą ,nic nie wykryje ,ponadto co mu inni wskażą a chciał być burmistrzem ,zero elokwencji.

Obserwator
Obserwator
7 lat temu

Czekam na wyniki kontroli komisji rewizyjnej…. Wtedy będzie się działo

Iga
Iga
7 lat temu

Może czas na zmiany w tej instytucji .

Gość
Gość
7 lat temu

Prawda!!!przepiepszył…przeszło 70 tysięcy wypracowanie przez poprzednią Panią Dyrektor Grabowską!

Gość
Gość
7 lat temu

Przepisał przeszło 70 tysięcy w pierwszym roku pracy…Balowało się…,finansowało kampanię referendalną burmistrza,brało bezwstydnie ogromną pensję!,dawało się ogromne pensje nowo zatrudnionym kumplom,dawało zarobić kumpelfirmie za bezsensowne,nie zgodne z prawem projekty na ogromne kwoty,wynajmowało za darmo prywatnym podmiotom lokale MDK …Na 20 lat! A co ? ….I jeździło na gościnne występy po Polsce!
I co? Nawet nie wykorzystano ,żeby zarobić…Kina cyfrowego !
I co?
I nic się nie dzieje!
Gdzie te pozyskane środki pozabudżetowe,gdzie te szumnie zapowiadane projekty,gdzie ta rada kultury , gdzie te imprezy na światowym poziomie????
Narazie widać…Kasa leci,wciąż nowe gadzety! Zabawa trwa,spacery z psem w godzinach pracy nad rzeką….Radni…Dajcie mu jeszcze więcej,niech się bawi,z kumplami!

Sympatyk PISU
Sympatyk PISU
7 lat temu

Ups…. Nie dostali pieniążków… Co to będzie co to będzie… Z czego się zapłaci odszkodowania?

UGB
UGB
7 lat temu

Brawo radni , tak trzymać !

Anonimowo
Anonimowo
7 lat temu

ja na twoim miejscu założyła bym taka sprawę, przecież wygraną masz w kieszeni, tylko działaj.

Błyskawica
Błyskawica
7 lat temu

Ja bym założyła jeszcze sprawę z powództwa cywilnego o wyrównanie utraconych zarobków i utratę zdrowia . W takim wypadku koszty adwokata i ewentualne kwoty odszkodowania pokryje ze swoich poborów Piorun , nawiasem mówiąc przy pensji 8.250 nie powinno to stanowić problemu .

terry
terry
7 lat temu

Elka przecież to nie były samodzielne decyzje pana Pioruna przecież, Dom Kultury, tak jak inne jednsotki ma SWOJEGO SZEFA

kolanin
kolanin
7 lat temu

Tylko się cieszyć ,że Grabowska zmodernizowała kino na cyfrowe ma dom kultury fundusze na pensje dla dobrej zmiany .

Elka
Elka
7 lat temu

Pozwoliłam sobie policzyć koszty decyzji Pioruna , na ta chwilę :
1. koszty odszkodowań ok 30.000 zł
2.koszty sadowe ok 3.000 zł
3. koszty pensji dla utworzonego dodatkowego stanowiska ok 3.500 zł
4.różnica w poborach dyrektora ok 3.000 miesięcznie w porównaniu z poprzedniczką
5. koszty wypłaconych świadczeń po zwolnieniu pracownika ok15.000zł .

Tom Bombadil
Tom Bombadil
7 lat temu

Gratulacje !!!

Gość
Gość
7 lat temu

Czy ktoś w końcu zatrzyma tego …szaleńca?
Radni- bezradni obudźcie się !!!
Mieszkańcy… Szanowni państwo…Alfonsi i złodzieje…Ile jeszcze ???

Koziolek_Matolek
Koziolek_Matolek
7 lat temu

Gratulacje dla pracowników:-) Ludzi trzeba zawsze szanować. Zwłaszcza podwładnych-za nich odbiera się laury, dostaje po tyłku, ale przede wszystkim za nich się odpowiada.

gość
7 lat temu

Gratuluję pracownikom wygranej!

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526