Ruszyła budowa budynku komunalnego po „Goplanie” na kolskim Starym Rynku!

Autor: kurier-kolski.pl | 25.05.2017

GOPLANAPo wielu latach bezczynności, w końcu ruszyły prace przy budowie budynku komunalnego na kolskiej Starówce, na rogu Starego Rynku i ul. Pułaskiego, po tak zwanej „Goplanie”. Plac został już ogrodzony i wykonawca rozpoczyna roboty budowlane. Od ponad 5 lat pusty teren ponownie będzie tętnił życiem! Powstaną tam 32 mieszkania komunalne. A wszystko dzięki naszym radnym miejskim, którzy przeznaczyli na ten cel z budżetu Koła łącznie prawie 2,5 mln. zł , oraz dzięki burmistrzowi, który zdobył dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego w kwocie 1.116.804,13 zł. Łączny koszt inwestycji ma wynieść ponad 3,5 mln. zł.

 

Kilkanaście lat temu trzy domy komunalne wraz z oficyną na rogu Starego Rynku i ul. Pułaskiego zostały opróżnione i przeznaczone do rozbiórki. Wyprowadzono stamtąd lokatorów. Dwukrotnie, w roku 2010 oraz 2011, doszło do pożaru największej z kamienic, tak zwanej po „Goplanie”, a także jej oficyny. Ogień strawił dach i część stropów, a budynek zaczął stanowić coraz większe zagrożenie dla ludzi.

goplana

IMG_18431

IMG_3776

IMG_3775

IMG_5251

IMG_5360

 

W końcu październiku 2011 r. rozebrano zrujnowane domy i przez ponad 5 lat plac stał całkowicie pusty.

OBEJRZYJ FILMIK Z POŻARU „GOPLANY” W KWIETNIU 2011 ROKU:

OBEJRZYJ POD SPODEM FILMIK Z WYBURZANIA „GOPLANY” W PAŹDZIERNIKU 2011 R.:

Elewacja nowego budynku komunalnego wizualnie będzie składała się jakby z trzech odrębnych części, zgodnie z sugestiami konserwatora zabytków, nawiązując do dawnego podziału działek. Dom będzie miał stylizowaną elewację nawiązującą do istniejącej zabytkowej zabudowy kolskiej Starówki. Znajdą się w nim 32 mieszkania o powierzchni od 42,11 m kw. do 46,19 m kw. Na tyłach zostanie wybudowany parking dla 24 samochodów.  Zgodnie z założeniami i wymogami Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie, skąd nasze miasto pozyskało dofinansowanie z funduszu rządowego, w budynku mogą być jedynie lokale mieszkalne. Nie będzie tam żadnych sklepów ani punktów usługowych na parterze.

Całkowity koszt inwestycji ma wynieść 3.548.740,13 zł.

Z tego nasi radni przeznaczyli w roku 2016 z budżetu miasta kwotę 98.500 zł na sporządzenie dokumentacji budowlanej. W roku 2017 decyzją radnych kolejne 1.309.363,75 zł zostało dołożone do budowy tego budynku komunalnego jako wkład własny miasta, a w przyszłym roku dojdzie do tego kolejna poważna kwota z budżetu miasta, bo aż 1.024.072,25 zł. Tak zadecydowali radni, mając na uwadze trudną sytuację mieszkaniową wielu kolskich rodzin, które od lat oczekują na przyznanie mieszkania komunalnego. W dużej mierze przyczyni się to do poprawienia sytuacji mieszkaniowej w Kole. Tymczasem nasi przedstawiciele we władzach myślą już o budowie kolejnych mieszkań komunalnych w ramach rządowego programu „Mieszkanie Plus”.

Łącznie kolscy radni przeznaczyli na budowę budynku komunalnego przy Starym Rynku aż 2.431.936 zł. Dofinansowanie z BGK wyniesie 1.116.804,13 zł.

20170524_151611

Fot. rysunek elewacji budynku – UM w Kole

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Subskrybuj
Powiadom o
guest
40 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Javiereralm
3 lat temu

how to use tinder , what is tinder
http://tinderentrar.com/

Javiereralm
3 lat temu

tinder dating app , tinder app
tinder login

Javiereralm
3 lat temu

tinder online , tinder app
how to use tinder

Myronevita
3 lat temu

best online dating sites
free online dating

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

Brawo,a patrzenie na kwik przeciwników p.Burmistrza ,coś wspaniałego… W drugiej kadencji proponuje powołać miejską komisje reprywatyzacyjną i sprawdzić uwłaszczenie i kto wzbogacił się na przejęciach działek,zakladow ,np. przez zasiedzenie niektórych lekarzy z Toruńskiej (Ola sik),będzie się działo. Powolutku.

Latarnik
Latarnik
6 lat temu

Że co?

Wl
Wl
6 lat temu

Brawo Panie Burmistrzu !

JAdwiga
JAdwiga
6 lat temu

Ciekawe kto będzie mógł zamieszkać w tych 32 mieszkaniach i jaki będzie czynsz ?
Kogo będzie np z Wyspy na to stać.
Czy burmistrz robił wstępną kalkulację?
Zarabiam niewiele ponad 1000 zł na m-c.Do ręki otrzymuję 1100 zł.

Atia
Atia
6 lat temu

Anonim tego nie widzi, chłopak ma klapki na oczach:(

Polak
Polak
6 lat temu

Za poprzednich kadencji miasto tez budowało bloki komunalne i KTBSowskie na os. Kolejowa kilka, na ul.Opałki, na Grodzkiej,kard.Wyszynskiego przy farze,na Toruńskiej naprzeciwko WBK i ostatnio za kadencji Drożdżewskiego na Asnyka. Dużo tego było!!!!!

Atia
Atia
6 lat temu

No było, np. Asnyka a treaz (póki co) NIE MA, chyba że jestem ślepa

kolo
kolo
6 lat temu

Budownictwo komunalne jest oczywiście obowiązkiem gminy i co jakie było ?

Atia
Atia
6 lat temu

Budownictwo komunalne TO OBOWIĄZEK GMINY! KAŻDEJ GMINY! Nie ma znaczenia czyja to inicjatywa.

Eliza
Eliza
6 lat temu

Na plakatach, ktore burmistz kazał wywiesić na słupach bylo,że tam mają być elementy neogotyckie.

opppppp
opppppp
6 lat temu

Do popieram Burmistrza: Maciaszek zarabia co miesiac kilkanascie tysięcy złotych z naszych podatków więc łaski nie robi że cokolwiek nawet inspiruje. Jak na razie minęły prawie 3 lata i jakoś szału niema i d… nie urywa.

popieram Burmistrza
popieram Burmistrza
6 lat temu

Czy budowa budynku była inspirowana przez radnych nie przypisujcie im zaszczytów .To była tylko zasługa Burmistrza. Radni na pewno nie poparliby Burmistrza w tej sprawie gdyby nie strach przed wyborcami . Drodzy forumowicze byli klakierzy teraz przeciwnicy musicie przyznać że wyczerpują się wam argumenty. Burmistrz choć kontrowersyjny to jako jedyny może odmienić nasze miasto.

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

a widziałeś neogotyk na Goplanie? Tam był tylko kicz .

olimp
olimp
6 lat temu

Czemu ta srodkowa czesc elewacji jest taka goła? Na plakatach pisało źe sa tam elementy neogotyckie.Nie jestem historykim sztuki,ale nic tam nie ma.Widzi ktos z was tam jakis neogotyk,bo ja nie.Chyba musze zmienic okulistę.

Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
6 lat temu

Zabawny jak moja babcia, w końcu Anonim..

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

za komuny tez tupali, to przegrali…

Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
6 lat temu

Trzeba chyba tupnąć nogą

sex pistols
sex pistols
6 lat temu

Jeżeli nie znajdzie się jeden silny kontrkandydat to niestety Maciaszek ma drugą kadencję w kieszeni. A wtedy będzie się działo.

rozpiór
rozpiór
6 lat temu

Nigdy ruro nie byłem komunistą a wręcz przeciwnie , a post komuniści u Maciaszka tzn ich dzieci stanowiska w UM otrzymali i co ty na to ??

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

bo to będzie was bój ostatni …postkomuna wreszcie z Koła wyleci.

rozpiór
rozpiór
6 lat temu

Jakieś przykłady Kolanin podaj bo poza pieśniami chwalebnymi nic nie potrafisz wykazać , zapomniałeś o inwestycjach Stępińskiego + radni i Drożdżewskiego + radni , co takiego zdziałał Maciaszek przez trzy lata oprócz przechwalania się na słupach i walki z wyimaginowanym wrogiem ???
Gdzie jest spalarnia ??
Gdzie jest fabryka maszyn rolniczych ??
Gdzie jest geotermia ( choćby odwiert} ??
Gdzie jest osiedle na cegielnianej ??
mam ci pokazać więcej linków do e Maciaszek i jego pomysłów ????
Zdajesz sobie sprawę ilu ludziom nie powiązanych z żadną partyjką zrobił krzywdę z szyderczym uśmiechem na ustach ???
Dla mnie ten człowiek nie istnieje choćby lotnisko tu pobudował .
Na zbyt wielu frontach rozpoczął wojnę która wcale się jeszcze nie zakończyła .

Kolanin
Kolanin
6 lat temu

Bronie ludzi tych co dla Koła coś robią. Porównuje w działaniach dawnego i obecnego burmistrza, to p.Maciaszek bije wszystkich na głowę.(Na pochwale zasługuje jeszcze p,Przybylski).Mariusz odrzuć urazy i staraj opisywać rzeczywistość obiektywnie.Nie mieliśmy lepszego burmistrza dotychczas…(Przepisów prawa nie muszę dokładnie znać ,bo nie jestem prawnikiem ,niech lemingi wykorzystują kruczki prawne…)

Tom Bombadil
Tom Bombadil
6 lat temu

No cóż, wypadałoby przytoczyć słowa znanej piosenki Genesis:

Pomylony świat

Musiałem śnić tysiąc snów
Być prześladowanym przez milion krzyków
Lecz słyszę maszerujące stopy
Przemieszczające się w stronę ulicy

Otóż, czy czytałeś dzisiaj wiadomości?
Mówią, że niebezpieczeństwo odeszło
Ale widzę, że ogień wciąż się tli
Płonąc w nocy

Jest zbyt wielu ludzi, zbyt wiele osób
Sprawiających zbyt wiele problemów
I niewiele miłości do rozdzielenia
Czy nie widzisz, że jest to kraina zamętu?

To jest świat, w którym żyjemy
I to są ręce nam dane
Użyjmy ich i zacznijmy próbować
Uczynić go miejscem, w którym warto żyć

Och, Supermenie, gdzie teraz jesteś?
Kiedy jakoś wszystko poszło źle?
Ludzie ze stali, ci ludzie władzy
Tracą kontrolę z godziny na godzinę

To jest ten czas, to jest to miejsce
Więc szukamy przyszłości
Ale nie ma wiele miłości do rozdania
Powiedz mi, dlaczego to jest kraina zamętu?

To jest świat, w którym żyjemy
I to są ręce nam dane
Użyjmy ich i zacznijmy próbować
Uczynić go miejscem, w którym warto żyć

Pamiętam dawno temu
Kiedy świeciło słońce
I wszystkie gwiazdy były jasne przez całą noc
I dźwięk twojego śmiechu, gdy mocno cię trzymałem
Tak dawno temu…

Nie wrócę do domu dzisiejszej nocy
Moje pokolenie to naprawi
Nie składamy tylko obietnic
Których wiemy, że nigdy nie dotrzymamy

Jest zbyt wielu ludzi, zbyt wiele osób
Sprawiających zbyt wiele problemów
I niewiele miłości do rozdzielenia
Czy nie widzisz, że jest to kraina zamętu?

Teraz to jest świat, w którym żyjemy
I to są ręce nam dane
Użyjmy ich i zacznijmy próbować
Uczynić go miejscem, za które warto walczyć

To jest świat, w którym żyjemy
I to są imiona nam dane
Powstańmy i zacznijmy pokazywać
Dokąd zmierza nasze życie

Dobranoc

Kolanin
Kolanin
6 lat temu

Mylisz sie Mariusz ,jesteśmy na ty i bardzo dobrze się znamy. Niedlugo się przyznam do swoich opinii 😉 Pozdrawiam

Blue Sea of Ibrox
Blue Sea of Ibrox
6 lat temu

Swoją drogą jakoś cichutko, cichuteńko się zrobiło…

Bizon
Bizon
6 lat temu

Mieszkańcy teraz wiedzą kto i co.

Kolanin
Kolanin
6 lat temu

radni dali…Mariusz nie rob jaj.

Yogi
Yogi
6 lat temu

Pan Maciaszek zamiescił na słupach 9głoszeniowych tylko kwotę dotacji rządowej a o roli i udziale radnych i budzetu miasta cos zapomniał.
Dobrze że mamy Kurier Kolski.

Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
6 lat temu

Brawo Radni! Dziękujemy !!!

KOl. od ur.
KOl. od ur.
6 lat temu

I to się chwali!

Gosc
Gosc
6 lat temu

Kto?

gość
gość
6 lat temu

Brawo radni!

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526