Profilaktyka raka piersi w MOPS w Kole

Autor: kurier-kolski.pl | 22.05.2017

DSCN0811Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przy współpracy z Państwową Inspekcją Sanitarną w Kole zorganizował szkolenie z zakresu profilaktyki raka piersi. Szkolenie odbyło się w siedzibie Środowiskowego Domu Samopomocy w Kole i skierowane było dla dwóch grup odbiorców.

 

Uczestnikami szkolenia były kobiety –  uczestnicy ŚDS w Dąbiu, ŚDS w Dębnie Królewskim, ŚDS w Kole oraz pracownicy MOPS w Kole.

Spotkanie miało charakter edukacyjny, pozwoliło na przyswojenie i poszerzenie własnej wiedzy na temat raka piersi, jego objawów, czynników ryzyka zachorowalności itp.  Ponadto przedstawione zostały informacje dotyczące samobadania piersi i jego etapów. Każda z osób uczestniczących w szkoleniu miała możliwość praktycznej nauki wykonywania badania piersi korzystając z fantoma piersi oraz przy instruktażu słownym, pokazowym osób szkolących. „(…) Każda kobieta może zachorować na raka piersi. Dlatego bardzo ważne jest, aby kobiety nauczyły się obserwować i badać swoje piersi. Każda z nich powinna poznać zmiany stale zachodzące w jej piersiach. Zmiany te zależą od wieku i cyklu miesięcznego. Należy więc najpierw badać swoje piersi w różnych dniach cyklu i starać się zapamiętać ich wygląd, konsystencję ewentualny obrzęk przed miesiączką, bolesność itp. Następnie należy badać piersi przynajmniej l raz w miesiącu, zawsze w tym samym dniu cyklu miesięcznego. Najlepiej w pierwszych dniach po miesiączce. Kobiety, u których ustały już miesiączki, powinny badać swoje piersi również, co miesiąc, zawsze w tym samym dniu miesiąca (…)”. Dostarczone zostały także szczegółowe informacje dotyczące badań mammograficznych, ultrasonograficznych, aspiracyjnych oraz metod leczenia.

DSCN0809

Szkolenie przeprowadzone przez pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno –Epidemiologiczną w Kole: Beatę Biskupską oraz Annę Plazurę wzbudziło duże zainteresowanie, szczególnie wśród uczestniczek śds –ów. Wszystkie osoby miały możliwość zadawania nurtujących pytań, na które otrzymały wyczerpujące odpowiedzi.

Źródło: MOPS w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526