Pięć ulic w Kole będzie musiało wkrótce zmienić swoich patronów!

Autor: kurier-kolski.pl | 05.05.2017

sesjaW dniu 1 kwietnia 2016 r. Sejm RP przyjął ustawę o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Ustawa weszła w życie z dniem 2 września 2017 r. Przewiduje ona, że nazwy m.in. ulic, mostów i placów, nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego, nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować.W Kole zostało wytypowanych 5 ulic, których nazwy będą musiały się wkrótce zmienić: Janka Krasickiego, Aleksandra Zawadzkiego, Jana Oliskiewicza, Małgorzaty Fornalskiej i Mariana Buczka. Podczas ostatniej sesji Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał treść pisma, jakie w tej sprawie skierował do radnych burmistrz Maciaszek, by zmienić komunistycznych patronów tych 5 kolskich ulic. Zapewne ich mieszkańcy nie będą tym zachwyceni, bo zmiana wiąże się z wymianą części dokumentów, co wymaga czasu oraz cierpliwości. Nowe nazwy trzeba też będzie podać do kilku instytucji w celu aktualizacji danych.

 

Zgodnie z ustawą za propagujące komunizm uważa się także nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944-1989.

Ustawa zobowiązuje samorządy do zmiany obowiązujących nazw, które upamiętniają lub propagują komunizm lub inny ustrój totalitarny, w ciągu 12 miesięcy od wejścia w życie nowych regulacji. W przypadku niewykonania obowiązku, o którym mowa wyżej, wojewoda wyda zarządzenie zastępcze, w którym nada nazwę, która nie będzie upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować.

Aleksander_Zawadzki_01Także w naszym mieście jest kilka takich ulic. Wśród nich jedną z większych jest ul. Aleksandra Zawadzkiego. Dziś już mało kto wie kim był ten człowiek. Z pytanych przez nas mieszkańców tej ulicy nie wiedział tego nikt. Podamy więc za Wikipedią dla przykładu, by kolanie wiedzieli kim był Towarzysz Zawadzki: Aleksander Zawadzki, ps. Kazik, Wacek (ur. 16 grudnia 1899 w Będzinie-Ksawerze, zm. 7 sierpnia 1964 w Warszawie) – polski działacz partyjny i państwowy, kierownik Centralnego Wydziału Wojskowego KPP, przewodniczący Centralnego Biura Komunistów Polskich w ZSRR (1944), zastępca ds. polityczno-wychowawczych Naczelnego Dowódcy Wojska Polskiego (1944–1945), generał dywizji Wojska Polskiego, członek Sekretariatu KC PPR (1948), sekretarz Komitetu Centralnego PZPR (1948–1954), członek KC i Biura Politycznego KC PZPR (1948–1964), przewodniczący Centralnej Rady Związków Zawodowych (1949–1950), dwukrotny wicepremier RP (1949 i 1950–1952), przewodniczący Ogólnopolskiego Komitetu Frontu Narodowego, a następnie Frontu Jedności Narodu, Przewodniczący Rady Państwa PRL (1952–1964), poseł do Krajowej Rady Narodowej i na Sejm Ustawodawczy oraz na Sejm PRL I, II i III kadencji.”  (klikając w niebieskie hasła możemy przejść do ich opisu na Wikipedii).

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 13 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2016 r. poz. 23 z późn. zm.) do właściwości rady gminy należy podejmowanie uchwał w sprawach herbu gminy, nazw ulic i placów będących drogami publicznymi lub nazw dróg wewnętrznych w rozumieniu ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych, a także wznoszenia pomników.

20150603_155226Nazwa ulicy Aleksandra Zawadzkiego w Kole wkrótce będzie zmieniona na inną. W blokach mieszka tu wiele osób, które będą musiały wymienić niektóre swoje dokumenty oraz zgłosić w instytucjach i bankach nową nazwę ulicy.

Stare nazwy ulic muszą być, zgodnie z ustawą, zlikwidowane do dnia 2 września br, a w ich miejsce mają znaleźć się nowe nazwy. Jakie? No i tu jest problem. Kolscy radni podczas ostatnich posiedzeń Komisji Rady ustalili, że czekają na propozycje nowych nazw od mieszkańców miasta, a szczególnie od tych, którzy mieszkają przy owych pięciu ulicach.

Jozef_Pilsudski1Propozycja od naszej Redakcji jest taka, by nazwę ulicy Zawadzkiego zamienić na godnego patrona, który do tej pory nie doczekał się w naszym mieście własnej ulicy – marszałka Józefa Piłsudskiego.

Szanowni Czytelnicy, uprzejmie prosimy pisać w komentarzach swoje propozycje. Deklarujemy, że przekażemy je naszym radnym, którzy wybiorą spośród nich 5 nowych nazw kolskich ulic.

Źródło: UM w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
30 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
NIE!!
NIE!!
6 lat temu

’Ruski’ cmentarz też zostanie zrównany z ziemią a na jego miejscu zbudują inny pomnik??

Mira
Mira
6 lat temu

A ja bym proponowała po tych wpisach zmienić nazwę miasta na KOŁO IDIOTÓW !!!!

Jarek
Jarek
6 lat temu

Aleksandra Zawadzkiego na Tadeusza Zawadzkiego pseudonim „Zośka „to w dowodach nie trzeba będzie zmieniać albo na tego botanika też Aleksandra . Ale urzędnicy lubią utrudniać nam życie i pewnie będzie bieganie po urzędach i strata pieniędzy .

bibliofil
bibliofil
6 lat temu

Proponuję, rzeczywiście, tak, jak przedmówca sugerował: ulicę Zawadzkiego zmienić na Marszałka Józefa Piłsudskiego lub Tadeusza Kościuszki,-choć Parkowa,czy Nadwarciańska też są adekwatne-ze względu na jej wielkość i brak upamiętnienia nazwą ulicy tych wielkich postaci historii Polski -w naszym mieście,poza tym pomyślałbym o akcentach lokalnych – EDWARD Wilczyński – przedwojenny starosta kolski,Henryk Leon FIAŁKOWSKI-przedwojenny inicjator budowy i lekarz naczelny: Szpitala Powiatowego w Kole, zmarły kilka lat temu – lekarz, chirurg – Marek Leciejewski, czy dr Józef Mujta.

ok?
ok?
6 lat temu

Galant a ja ogromnie wiele złego słyszałem o tobie. W Ruszkowie od ludzi co tam mieszkają dlatego nie chce zebys wypowiadal sie publicznie w tematach o ktorych nie masz pojecia.

Galant
6 lat temu

A ja o Sępie słyszałem wiele złego i nie chcę aby moja ulica nosiła jego nazwisko.
To ,że ma nowy grób to niech tam ale to co o nim wiem z opowieści ludzi mieszkających aktualnie w Dąbiu to nie wyrażam zgody .
To burmistrza sprawa ,ze ufundował pomnik.

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
6 lat temu

@~mirka

Juz po Insurekcji „Car Paweł I Romanow 26 listopada 1796 r. wypuścił Kościuszkę po złożeniu przysięgi wiernopoddańczej, co było ceną za uwolnienie z rosyjskich więzień i łagrów 20 000 Polaków. Kościuszko musiał także przyrzec, że nie wróci do Polski.”

Zgadzam sie z Toba co do patrona.
Uwazam jednak, ze w naszym (walnietym?) spoleczenstwie, cos takiego -nawet sprzed 221 lat- moze zostac Kosciuszce wypomniane.
Jednak „lojalka”, jednak „wobec cara Rosji” a do tego bohater urodzony na wschodzie!
Czy nie wzieloby to gory nad jego patriotyzmem wobec Polski i zaslugami wobec Stanow Zjednoczonych?
Wszystko zalezy u nas -niestety- od politycznych warunkow.
Interpretacje okolicznosci rowniez!

mirka
mirka
6 lat temu

Nie kojarze w Kole ulicy Tadeusza Kościuszki a mamy rocznice 200-lecia wiec jest okazja uczcic tego wielkiego Polaka.

Patriota
Patriota
6 lat temu

Należy nazwać ulicę nazwiskiem naszego por. Zygmunta Wawrzyniaka ps. „Sęp”.

ted
ted
6 lat temu

Czy serio w tym kraju nie ma wazniejszych spraw?

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
6 lat temu

Cos mi sie wydaje, że wkrótce można bedzie główne ulice miasta przemianowac na „Aleje Zadłużonych”!

Gość
6 lat temu

Moim zdaniem to jest głupia ustawa.Kosztowna i uciażliwa dla mieszkańców tych ulic.Zresztą to jest nasza historia i niech tak zostanie.
Przyjdzie inna władza i znów bedziemy mieszkać.
Ktoś tu wyzej miał rację to wykształcenie ,dyplomy tez należałoby uniewaznic bo wówczas innej historii byliśmy uczeni.
Bezsensowne koszty z tym zwiazane.

jojo
Aleksandra Zawadzkiego można zamienić na Aleksandra Zawadzkiego-botanika z Uniwersytetu Lwowskiego. Tak zrobiono w Warce. I problem z głowy, mniej zamieszania.

To też dobry pomysł i bezkosztowy.

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

Maczu Pikczu nie chodziło o Zduny, ale o Ceramiczną, żeby przedłużyć Ceramiczną dalej na starą Zawadzkiego. Zduny to była osada w tym miejscu dawno, dawno temu.

ja
ja
6 lat temu

Zmieniając nazwę ulicy Zawadzkiego należy również uporządkować numerację, bo blok nr 8 znajduje się po stronie nieparzystej między nr13 a nr 21. Popieram zmianę nazwy na Nadwarcianską wtedy nie będzie związana z żadnym nazwiskiem.

as
as
6 lat temu

Oczekiwania mieszkańców ul. Zawadzkiego zaspokoi nazwa ul. Idioty miejskiego. Prawdziwe, okrutne i śmieszne zarazem.

maczu Pikczu
maczu Pikczu
6 lat temu

Tylko nie Kolejarz i nie Zduny! Brzmi brzydko. Może Nadwarciańska? Albo Parkowa, bo jest obok parku. Żadnych Kaczyńskich czy Maciaszków! Nie chcemy zmieniać dokumentów co 4 lata:)

jojo
jojo
6 lat temu

Aleksandra Zawadzkiego można zamienić na Aleksandra Zawadzkiego-botanika z Uniwersytetu Lwowskiego. Tak zrobiono w Warce. I problem z głowy, mniej zamieszania.

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

Powiekszyc Ceramiczną na Zawadzkiego. Tak bedzie najłatwiej i najmadrzej. To wszystko bylo dawno temu była osada Zduny i nazwa nawiazywała by do historii.

opppppp
opppppp
6 lat temu

Ulica Katastrofy Smoleńskiej

olek
olek
6 lat temu

Warto dodać, że Aleksander Zawadzki walczył także jako młody człowiek w wojnie z bolszewikami w 1920 r., co później nie przeszkodziło mu zostać komunistą. Międzywojenna Polska nie dla wszystkich była rajem, o czym świadczy chociażby literatura z tego okresu – „Przedwiośnie” Żeromskiego, „Wspólny pokój” Uniłowskiego czy powieści Dołęgi-Mostowicza i nawet Kadena-Bandrowskiego. Co oczywiście nie usprawiedliwia Zawadzkiego z jego politycznej drogi. Należałoby zmienić nazwę nie zmieniając jej czyli na Tadeusza Zawadzkiego – harcerza „Szarych Szeregów”, jednego z bohaterów „Kamieni na szaniec”. Byłoby to najmniej kłopotliwe dla mieszkańców.

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

Niech ustawodawcy zrzeką się wykształcenia i oddadzą dyplomy które zdobi przed 1989 rokiem.

Mariusz Kozajda
Mariusz Kozajda
6 lat temu

Nie moge akurat teraz zalogować się jako Admin, więc piszę w ten sposób.
Moi Drodzy, żarty żartami, ale liczę też na poważne propozycje nazw lub patronów.
Bardzo proszę, piszcie.

koks
koks
6 lat temu

za zawadzkiego zmienic na ulice kolejarza

Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
6 lat temu

To oczywiście wpis humorystyczny Panie Redaktorze

Mleczarz Probst
Mleczarz Probst
6 lat temu

Gdzie w Kole będą Aleje odszkodowań ?

Sympatyk PISU
Sympatyk PISU
6 lat temu

Ulice Zawadzkiego proponuje zmienić na ulicę Stanisława Maciaszka. Dzielnica już w potocznym jezyku nosi nazwę „maciaszkowo” – o czym na jednej z sesji wspomniała Pani radna Tamborska.

koziołek_matołek
koziołek_matołek
6 lat temu

Ryszard Kaczorowski – ostatni prezydent RP na uchodźstwie

koziołek_matołek
koziołek_matołek
6 lat temu

Prof. Lecha Kaczyńskiego

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526