Koniec kolejnej sprawy w Sądzie przeciw burmistrzowi: do zapłaty około 32.000 zł

Autor: kurier-kolski.pl | 19.05.2017

sąd rejonowyDo kolejnej ugody doszło przed Sądem Rejonowym w Koninie – Wydziałem Pracy pomiędzy burmistrzem Stanisławem Maciaszkiem a zwolnioną przez niego pracownicą Urzędu Miejskiego w Kole. Mimo, że nazywa się to „ugoda”, to tak naprawdę była pracownica kolskiego magistratu dostała wszystko co chciała w swoim pozwie, a więc: odszkodowanie za niesłuszne zwolnienie, odprawę emerytalną, której burmistrz nie chciał jej wypłacić, a także zwrot kosztów zastępstwa procesowego. Wszystko razem daje kwotę blisko 32.000 zł. Jak więc widać „ugoda” to tylko ładna nazwa, bo konsekwencje są dokładnie takie jak przegranej, czyli druzgocące dla budżetu miasta Koła.

 

Kobieta to wieloletnia, bardzo doświadczona pracownica USC w Kole. Była inspektorem ds. dowodów osobistych. Blisko przejścia na zasłużoną emeryturę dopadła ją choroba. Tak to bywa w pewnym wieku. I to właśnie wtedy, podczas zwolnienia chorobowego, burmistrz Stanisław Maciaszek postanowił wypowiedzieć jej umowę o pracę. Nie dość tego – gdy kilka miesięcy później uzyskała uprawnienia emerytalne i chciała, by Urząd Miejski wypłacił jej odprawę emerytalną – spotkała się z odmową.

– Byłam wtedy zrozpaczona i dosłownie załamałam się. Nie miałam sił walczyć. Z jednej strony choroba, a z drugiej spotkała mnie taka niesprawiedliwość. Nigdy bym się nie spodziewała takiego potraktowania mnie – powiedziała przed wejściem na salę rozpraw – Jednak wszyscy dookoła wspierali mnie i usilnie namawiali, żebym walczyła, że nie można tak odpuścić tego, co mi się należy. Dlatego złożyłam pozew do Sądu przeciwko burmistrzowi.

Była pracownica po rozprawie wyszła z sali już uśmiechnięta, choć ciągle blada na twarzy. Stres i lęk odbił na niej swoje wyraźne piętno. Jak przyznała, po raz pierwszy w życiu była w sądzie… Było to dla niej ogromne, traumatyczne przeżycie. Ale zwyciężyła! Wszystkie jej żądania zostały uwzględnione. Przybyły na rozprawę burmistrz Stanisław Maciaszek wyszedł z propozycją ugody i zgodził się na to wszystko, o czym wcześniej nawet nie chciał słyszeć.

Co zawierała ugoda? Z tytułu niezgodnego z prawem (z Kodeksem Pracy) zwolnienia powódki Sąd nakazał burmistrzowi wypłacenie kobiecie 9.922,50 zł tytułem odszkodowania. Ponadto burmistrz ma wypłacić jej odprawę emerytalną w wysokości 19.845 zł oraz zapłacić 2.200 zł kosztów zastępstwa procesowego. Łącznie daje to aż 31.967,50 zł. Oczywiście faktycznie to nie burmistrz zapłaci ze swojej kieszeni, mimo że on podejmował tę decyzję, ale budżet naszego miasta, my wszyscy, podatnicy, mieszkańcy Koła.

A co na to nasi Czytelnicy? Proszę o Wasze komentarze i opinie pod artykułem.

Tekst i foto: MARIUSZ KOZAJDA

Zapisz

Subskrybuj
Powiadom o
guest
12 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Blue Sea of Ibrox
Blue Sea of Ibrox
6 lat temu

Szkoda słów

Eyes
Eyes
6 lat temu

Ma nowiutkie służbowe ktorym ciagle jezdzi. Swoje oszczedza

Gosc
Gosc
6 lat temu

Majątek? Dobre . Stare autko? Ha,Ha.

Kolanin
Kolanin
6 lat temu

Tylko kolejne referendum i zabrać Maciaszkowi cały majątek jaki posiada..Tak zapłaci za swoje głupie decyzje

Michał Piasecki
Michał Piasecki
6 lat temu

Gratulacje dla Pani i wielki szacunek nie wolno pozbawić się godności

Lucky Luke
Lucky Luke
6 lat temu

Teraz super widac kto swinia a kto nie.

bydło
bydło
6 lat temu

A czy to nie te świnie oderwane od koryta ?

Mieszkaniec Koła
Mieszkaniec Koła
6 lat temu

Małym plusem jest to że te odszkodowania otrzymują mieszkańcy Koła. A jak przyjdzie nam „wyzwolić” miasto od działaczy partyjnych „dobrej zmiany” i przywrócić mieszkańcom Koła? odsyłanie „fachowców” do ich rodzinnych miejscowości tanie może nie być.

Mieszkaniec.
Mieszkaniec.
6 lat temu

Pan oswiecony jak widać nie zna się na niczym, ale poniżać to potrafi najlepiej. Kobietę chorą tak potraktować to trzeba faktycznie już nisko upaść i sięgnąć dna ? Wstyd, wstyd, wstyd i hańba. Każde odszkodowanie powinien płacić z własnych pieniędzy, nie z naszych podatków !!! Może referendum ??? Teraz ludzie pójdą i w moment zniknie, mamy okazję powtórzyć a sami zobaczycie efekty . Radni przebudźcie się, bo to już woła o pomstę do nieba .

Koziolek_Matolek
Koziolek_Matolek
6 lat temu

2200zł tytułem kosztów zastępstwa to już dodatkowe koszty. Resztę i tak trzeba byłoby wypłacić, z tą różnicą,że bez wstydu. A po sprawie jakiś wstyd zostaje.

gość
6 lat temu

Radni powinni obniżyć pensję to chociaż w jakiej części pokryłoby to straty idiotycznych decyzji.
Ci radni którzy ,nie zechcą za tym podnieść ręki sami honorowo powinni sie zrzec
swoich diet,za przyzwolenie na taką działalność burmistrza.
Czekam na sesję ,zastanawiam sie czy wszyscy nabiorą wody w usta i
cisz

eh
eh
6 lat temu

Czyz wolniona czy gdyby poszła na emeryturę odprawę by dostałą i tak. Szkoda tylko, że musiała o nią zawalczyc.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526