Zdejmij nogę z gazu – przez najbliższe 3 dni wzmożone kontrole na drogach!!!

Autor: kurier-kolski.pl | 25.04.2017

policja1W ramach akcji „Prędkość – zero tolerancji” od dziś, tj. 26 kwietnia do piątku włącznie na drogach województwa wielkopolskiego policjanci ponownie będą prowadzili szczególnie wzmożone działania ukierunkowane na egzekwowanie przepisów dotyczących obowiązujących ograniczeń prędkości. Możemy więc spodziewać się na kolskich drogach więcej kontroli prędkości naszych pojazdów. Lepiej zdjąć nogę z gazu – przez te dwa dni i w każdym innym czasie.

 

Poprzednia tego typu akcja została przeprowadzona w dniach od 19 do 24 marca br. na terenie całego województwa. Głównym założeniem było przypomnienie kierowcom o obowiązujących przepisach. Stosowanie się do ograniczeń wynikających ze znaków drogowych, ma bezpośredni wpływ na ilość wypadków i kolizji.

Na naszych drogach nadal dochodzi do groźnych w skutkach zdarzeń drogowych, w których ludzie tracą zdrowie i życie. Policjanci podczas wzmożonych kontroli będą skrupulatnie egzekwować przestrzeganie obowiązujących przepisów.

Jak pokazują policyjne statystyki, w 2016 roku w Wielkopolsce 2.821 kierujących straciło prawo jazdy na okres 3 miesięcy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. W okresie od 1 stycznia do 28 lutego 2017 roku takich przypadków było 316.

w270-2

Od 18.05.2015 r. obowiązują zaostrzone przepisy dot. zatrzymania prawa jazdy. Wówczas w Ustawie o kierujących pojazdami dodano przesłanki do administracyjnego zatrzymania prawa jazdy w przypadku rażącego przekroczenia prędkości dopuszczalnej w obszarze zabudowanym (powyżej 50 km/h) oraz przewożenia nadmiernej liczby osób. W praktyce, ujawnienie takiego czynu skutkuje zatrzymaniem dokumentu prawa jazdy w trakcie prowadzonej kontroli drogowej i przesłaniem go do właściwego starosty, który – wydając decyzję administracyjną – formalnie zatrzyma ten dokument – za pierwszym razem na 3 miesiące. Starosta wyda powyższą decyzję niezależnie od tego, czy prawo jazdy zostało fizycznie zatrzymane przez policjanta. Zgodnie z zapisami Ustawy, podmioty uprawnione do kontroli ruchu drogowego informują właściwego starostę o każdym ujawnionym przypadku dopuszczenia się jednego z powyższych czynów. Na podstawie tej informacji starosta wydaje decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy, nadając jej rygor natychmiastowej wykonalności oraz zobowiązując kierowcę do zwrotu prawa jazdy, o ile dokument ten nie został wcześniej zatrzymany.
Istotne jest, iż 3-miesięczny okres, na jaki zatrzymywane będzie prawo jazdy, zacznie biec od daty jego faktycznego zatrzymania przez policjanta, a jeżeli czynność ta nie miała miejsca, dopiero od momentu jego zwrotu do właściwego organu – starosty.

Ujawnienie faktu ponownego kierowania pojazdem w tym 3 – miesięcznym okresie, będzie skutkowało jego wydłużenie do 6 miesięcy. Kierowanie pojazdem w tych okresach (decyzja starosty o zatrzymaniu prawa jady) jest wykroczeniem określonym w art. 94 kw.

Kolejna „wpadka” bez prawa jazdy, wiązać się będzie z cofnięcie uprawnienia do kierowania pojazdami. Jego przywrócenie zostało obwarowane koniecznością spełnienia wszystkich wymagań stawianych osobie, która po raz pierwszy ubiega się o uzyskanie uprawnienia do kierowania pojazdami (kurs i egzamin).
Kierowanie pojazdem w tym okresie (decyzja starosty o cofnięciu uprawnień) jest przestępstwem określonym w art. 180a kk., który stanowi:
„Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”

A tak wygląda taryfikator mandatów za przekroczenie prędkości:

predkosc

 

punkty

Źródło: KPP w Kole

Zapisz

Zapisz

Subskrybuj
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
lovooeinloggen.com
2 lat temu

lovoo alter ändern lovoo wie viele likes http://lovooeinloggen.com/

Rowerzysta
Rowerzysta
6 lat temu

Policja w Kole ma głęboko w poważaniu nasze bezpieczeństwo, przecież chodzi i o kasę i o wyniki na koniec miesiąca, przecież premie dostaną za poprawę bezpieczeństwa. Proponuję dla większego bezpieczeństwa sprzedać samochody i chodzić pieszo, ciekawe czy wtedy będą pilnować bezpieczeństwa na pasach 🙂 Biedna drogówka byłaby wtedy zlikwidowana … i kto w KOLE przyjmie bezrobotnego Policjanta, który potrafi tylko mandaty wypisywać.

MEN
MEN
6 lat temu

A może by zrobić akcję na rozmowy przez telefon w czasie jazdy?
W Kole dzieje się to nagminnie. Są kamery na ulicach i można wykorzystać monitoring jako dowód . Przynajmniej by się spłacał ten monitoring. Najlepiej łapać na radar mimo wątpliwości jego działań.
To dla policji najłatwiejsze robienie wyników,ale że mijają ich złomowe auta ,złe światła to nic?

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526