Wybrano projekt współczesnego kolskiego banknotu lokalnego

Autor: kurier-kolski.pl | 08.04.2017

39103_dsc02140Dla uczczenia jubileuszu stulecia emisji kolskich banknotów SKO działające w Szkole Podstawowej nr 3 im. Marii Konopnickiej w Kole wraz z Muzeum Technik Ceramicznych w Kole oraz kolskim oddziałem PKO BP zorganizowali ogólnopolski konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych na projekt współczesnego banknotu lokalnego.

 

Podczas I Wojny Światowej, z powodu braku drobnych pieniędzy, wiele miast emitowało tzw. pieniądz zastępczy. Tak też uczynił Magistrat Miasta Koła emitując serię banknotów lokalnych o nominale 10, 20 i 40 groszy, zdobionych ryciną królewskiego zamku kolskiego. Właśnie nominał określony w groszach odróżniał kolskie drobne od innych emisji miejskich, które – w zależności od zaboru – określały nominał w kopiejkach lub fenigach. Ta kolska emisja groszowa była znakiem nadziei na nadejście niepodległości, której symbolem były przecież narodowe nominały walutowe. W 1918 r., już w Polsce Niepodległej kolskie bony zostały uznane za jedne z najatrakcyjniejszych wojennych walorów numizmatycznych. W bardzo cenionym przez kolekcjonerów albumie „Pamiątki Wojenne” (Warszawa 1918) o emisji tej napisano: „Magistrat miasta Koła, idąc za ogólnym prądem walki z brakiem drobnych, wypuścił dwie edycje znaków pieniężnych. Pochlebna dbałość miasta o wygląd dokumentów, zaopatrzonych jego pieczęcią, w tym wypadku, służyć może za wzór. Po projekt zwrócono się do jednego z artystów malarzy, który wykonaniem powierzonego obie zadania przysłużył się miastu dając piękną i godną pamiątkę chwili”. Nazwisko projektanta bonów nie jest znane (choć po inicjałach umieszczonych na nich można się domyślać, że był nim E. Trojanowski – twórca związany z fabryką fajansu Czesława Freudenreicha), a i samych bonów kolskiej emisji zachowało się bardzo niewiele. Na rynku numizmatycznym są one wyjątkową rzadkością.

39101_dsc02136

Poprzez konkurs, na który napłynęło 86 prac nawiązano do faktu, iż to właśnie Koło jako pierwsze wyemitowało polskie znaki pieniężne.  Wyboru laureatów konkursu dokonała komisja konkursowa w składzie: Grzegorz Kozłowski i Andżelika Gutowska z Oddziału I PKO BP w Kole, Grażyna Trocińska z SKO Szkoły Podstawowej nr 3 im. Marii Konopnickiej w Kole oraz Tomasz Nuszkiewicz z Muzeum Technik Ceramicznych w Kole. Za najlepszą uznano pracę Dawida Tomczyka ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Kole. Drugie miejsce zajęła Wiktoria Wdowik z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Chotkowie, a trzecie Wiktoria Rymar ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Dąbiu. Komisja uznała ponadto, że na wyróżnienie zasługują prace: Karoliny Chłosty z SOSW w Kole, Natalii Zielińskiej z Zespołu Szkół w Kościelcu, Amelii Biernat ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Marii Konopnickiej w Kole, Amelii Karbowskiej i Wiktorii Rossa również z kolskiej „trójki” oraz Julii Lalik z Zespołu Szkół w Kościelcu i Julii Urbańskiej z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Chotkowie.

Po świętach wielkanocnych wszystkie projekty współczesnych banknotów lokalnych stworzone przez uczestników konkursu będzie można zobaczyć na specjalnej wystawie w kolskim ratuszu.

Źródło: MTC w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526