Koło i i najbliższe okolice najbardziej suchym obszarem naszego kraju! [video]

Autor: kurier-kolski.pl | 28.04.2017

suszaW dniu  24 kwietnia br. w Zespole Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stanisława Staszica w Kościelcu odbyła się ważna konferencja pn. „Możliwości zmniejszenia skutków suszy w rolnictwie w powiecie kolskim”, której głównym organizatorem był Starosta Kolski Wieńczysław Oblizajek, a współorganizatorem Wielkopolska Izba Rolnicza Rada Powiatowa w Kole z Przewodniczącym Michałem Wróblewskim. Współorganizatorem i zarazem gospodarzem konferencji, w której wzięło udział około 150 osób, był dyrektor Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stanisława Staszica w Kościelcu Maciej Nuszkiewicz. Z referatów zaproszonych gości, ekspertów w tej dziedzinie, mogliśmy dowiedzieć się przykrej prawdy – miasto Koło i jego okolice to najbardziej suchy obszar Polski! Zachęcamy do obejrzenia fragmentów konferencji na naszym nagraniu.

Konferencję rozpoczął Zenon Wasiak – Naczelnik Wydziału Promocji, Rozwoju i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Kole, który przywitał wszystkich zebranych oraz przedstawił program konferencji. Następnie głos zabrał Starosta Kolski Wieńczysław Oblizajek, który zwrócił uwagę na występujący od dłuższego czasu w powiecie kolskim problem suszy oraz dokonał oficjalnego otwarcia konferencji. Wśród przybyłych gości znaleźli się parlamentarzyści – posłowie na Sejm RP: Leszek Galemba, Paulina Hennig – Kloska oraz reprezentujący Panią Senator Margaretę Budner asystent społeczny Alfred Budner, przedstawiciele Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – Wielkopolski Oddział Regionalny w Poznaniu, Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Poznaniu oraz Rady Powiatowej w Kole, Wielkopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu, Oddział Rejonowy w Koninie, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Delegatura w Koninie, radni Rady Powiatu Kolskiego, burmistrzowie, wójtowie, przewodniczący rad miejskich i gminnych, radni, sołtysi, przedstawiciele spółek wodnych, przedstawiciele samorządów miast i gmin sąsiadujących z powiatem kolskim, kierownicy powiatowych służb, inspekcji, straży, naczelnicy i pracownicy Starostwa Powiatowego w Kole, kierownicy instytucji i stowarzyszeń działających na rzecz rolnictwa, przedstawiciele firm i przedsiębiorstw związanych z rolnictwem, przedstawiciele Kopalni Węgla Brunatnego w Koninie oraz rolnicy z terenu powiatu kolskiego.

OBEJRZYJ POD SPODEM FILMIK Z FRAGMENTEM KONFERENCJI:

Podczas konferencji poruszone zostały następujące tematy:

1) Susza – rodzaje, przyczyny, częstotliwość występowania, z uwzględnieniem obszaru powiatu kolskiego. Możliwości zapobiegania jej skutkom (dr Małgorzata Kępińska – Kasprzak specjalista w sekcji ds. prognoz specjalistycznych IMiGW w Poznaniu).

IMG_1695 IMG_1697 IMG_1700 IMG_1722 IMG_1725 IMG_1728 IMG_1732 IMG_1734

2) Skutki suszy w rolnictwie w powiecie kolskim w ostatnich latach (mgr Michał Wróblewski Przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Kole).

IMG_1746

3) Wpływ przemysłu wydobywczego na gospodarkę wodną (mgr inż. Radosław Gawlik, były Wiceminister Środowiska).

IMG_1750

4) Możliwości powiększenia i wykorzystania zasobów wodnych na obszarze powiatu kolskiego (mgr Michał Misiewicz – kierownik Wydziału ds. konsultacji społecznych RZGW w Poznaniu).

5) Możliwości wykorzystania wody ze zbiornika Jeziorsko oraz bezpośrednio z rzeki Warty do nawodnień rolniczych w świetle obowiązującego pozwolenia wodno – prawnego (dr inż. Michał Wierzbicki – kierownik Centrum Operacyjnego RZGW w Poznaniu).

6) Wykorzystanie urządzeń wodnych w ograniczaniu skutków suszy. Propozycje przebudowy, rozbudowy lub budowy (mgr inż. Jan Bartczak – kierownik Inspektoratu w Kole WZMiUW w Poznaniu Rejonowy Oddział w Koninie).

Podczas konferencji padło wiele ważnych pytań dotyczących problemu suszy w powiecie kolskim. Obecni na sali eksperci udzielali odpowiedzi na wszystkie zadane pytania.

IMG_1661 IMG_1662 IMG_1663 IMG_1666 IMG_1667 IMG_1668 IMG_1669 IMG_1673 IMG_1679 IMG_1683 IMG_1685 IMG_1691 IMG_1692 IMG_1694 IMG_1700 IMG_1701 IMG_1704 IMG_1705 IMG_1707 IMG_1708 IMG_1710 IMG_1713 IMG_1719

Źródło: Starostwo Kolskie
Foto i wideo: Mariusz Kozajda

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526