Dziś do UM w Kole wkroczyli kontrolerzy z Regionalnej Izby Obrachunkowej!!!

Autor: kurier-kolski.pl | 24.04.2017

kontrola rioW dniu dzisiejszym w Urzędzie Miejskim w Kole rozpoczęła się kontrola finansowa Regionalnej Izby Obrachunkowej z Poznania (RIO). Dwoje kontrolerów bada prawidłowość finansów naszego miasta, a szczególnie jego budżet, za rok 2016. Jednak jest możliwość, by kontrolowane były okresy przed i po zaplanowanym roku kontroli. Co przyniesie pierwsza tak kompleksowa kontrola w tej kadencji samorządu?

 

Jak podaje Wikipedia,Regionalna izba obrachunkowa (RIO) jest to państwowy, zewnętrzny i niezależny organ kontroli i nadzoru jednostek samorządu terytorialnego oraz innych podmiotów określonych w ustawie, w zakresie gospodarki finansowej (budżetu) i zamówień publicznych.

RIO działają na podstawie:

  • art. 171 ust. 2 Konstytucji RP,
  • ustawy z 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych,
  • rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 lipca 2004 r. w sprawie siedzib i zasięgu terytorialnego regionalnych izb obrachunkowych oraz szczegółowej organizacji izb, liczby członków kolegium i trybu postępowania.

Organem izby jest kolegium izby, w którego skład wchodzą: prezes izby, jego zastępca oraz pozostali członkowie kolegium, art. 14 ustawy o RIO. Członków kolegium izby powołuje Prezes Rady Ministrów. Prezesa izby powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów. Powołanie prezesa oraz członków kolegium następuje po przeprowadzeniu konkursu.

Nadzór nad działalnością regionalnych izb obrachunkowych sprawuje minister właściwy do spraw administracji publicznej (Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji) na podstawie kryterium zgodności z prawem.

W zakresie nadzoru: regionalne izby obrachunkowe mogą nadzorować uchwały i zarządzenia podejmowane przez organy jednostek samorządu terytorialnego, jeśli dotyczą:

  • procedury uchwalania budżetu,
  • budżetu i jego zmian,
  • zaciągania zobowiązań przez jednostki samorządu terytorialnego i udzielania pożyczek,
  • przyznawania dotacji z budżetu jednostek samorządu terytorialnego,
  • podatków i opłat lokalnych,
  • absolutorium,
  • wieloletniej prognozy finansowej i jej zmian.

W zakresie kontroli: regionalne izby obrachunkowe sprawują kontrolę gospodarki finansowej i zamówień publicznych innych podmiotów określonych w art. 1 ust. 2 ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych.”

Taka kompleksowa kontrola finansów gminnych przeprowadzana jest przynajmniej raz na 4 lata. Protokół pokontrolny będzie jawny i będzie musiał być udostępniony do publicznej wiadomości mieszkańców.

Kontrola w Kole ma potrwać minimum 1,5 miesiąca. Przeprowadzają ją 2 kontrolerzy RIO, ale wkrótce ma dołączyć do nich trzecia osoba.

A co na to nasi Czytelnicy? Czy w kolskim Ratuszu kryją się jakieś ciekawe rzeczy?

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Subskrybuj
Powiadom o
guest
50 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
7 lat temu

@~Anonim

O tzw. skrotach myslowych tez zapewne nie slyszales?

związek frazeologiczny
” (1.1) książk. uproszczenie wypowiedzi poprzez przedstawienie jej w postaci niekompletnej lub zastąpienie jej innym, krótszym określeniem (czasem prowadzące do nieporozumień).”

Anonimowo
Anonimowo
7 lat temu

A ja chciałem zapytać Pana redaktora odnośnie odpowiedzi na mój post: co to są logiczni mieszkańcy? Logiczna to może być dedukcja. Osobiście nie słyszałem o logicznych ludziach, ale słyszałem o ludziach posiadających zdolność logicznego myślenia. Warto dbać o poprawność mowy ojczystej, ponieważ takie wpisy tylko świadczą o umiejętnościach redaktora oraz jego kompetencjach.

MEN
MEN
7 lat temu

PO CO TE NERWY ? Nie dajcie sobą manipulować. Kontrole były, są i będą. Jak znam życie to jeszcze nikt w poprzednich latach nie odpowiadał- a było za co…
Wyraźnie widać formowanie komentarzy przez redaktora by was podpuszczać. Radzę pomyśleć a potem pisać komentarze.

ON
ON
7 lat temu

Zgadzam się z redaktorem, wszyscy wiemy, kto jest odpowiedzialny za atmosferę zła i podejrzliwości w tym mieście

Rodowita Kolanka
Rodowita Kolanka
7 lat temu

Ile Redaktor zrobił dobrego dla Koła przez swoje życie wiedzą tylko rodowici Kolanie,a nie smarkate przybłędy,którym glównie zależy by napchać sobie kieszenie.
Tym bardziej nie powinni zabierać w takich tematach głosu sprowadzeni do Koła „spadochroniarze” z Łodzi, Zgierza, Konina, Turku, Kalisza i innych obcych miast,bo jakie oni mają pojecie o czymkolwiek w naszym miescie.

Anonimowo
Anonimowo
7 lat temu

wiedzą ,wiedzą ,redaktor kuriera-kolskiego sieje…

Anonimowo
Anonimowo
7 lat temu

Jeżeli ktoś się tak ekscytuje rutynową kontrolą, to znaczy, że jego frustracja sięgnęła apogeum. Przykre to i żałosne zarazem. To jest właśnie poziom kolskiego dziennikarstwa. W końcu Koło nienawiścią się kręci.

Latarnik
Latarnik
7 lat temu

Racja !!!

ON
ON
7 lat temu

No i dobrze, że jest ten artykuł, nawet jeżeli takie kontrole są obowiązkowe, to każdy ma prawo o tym wiedzieć

hark
hark
7 lat temu

czy takie kontrole nie są obligatoryjne co kilka lat? skąd ten tytuł z wykrzyknikiem? To jest obiektywizm.Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia,a siedzenie się zmieniło.

racja?
racja?
7 lat temu

To nie jest zaden temat „podany na tacy” bo jakos inne media jeszcze nie zdazyly lub nie chcialy o tym napisac a co do kierowcow to skoro godza sie na taki proceder to ich problem i ich wina. Niech sami ida z tym sobie do Panstwowej Inspekcji Pracy a skoro nie ida to do kogo pretensje.
Ofert na kierowcow tirow jest wiele i az sie prosza byle ktos chcial przyjsc. Mam znajomego co go szef chcisl tak uszczesliwic pod stołem ale czlowiek postawil mu sie i gosc ustapil i płaci mu normalnie calosc.Nikogo nie uszczesliwia sie na sile.

Anonimowo
Anonimowo
7 lat temu

A może by tak przeprowadzić dziennikarskie śledztwo i napisać jak firmy transportowe (zresztą nie tylko w Kole) wypłacają kierowcą pensję 3 tys. na rękę czy tam 5 tys. na rękę ale umowa jest najniższa. Chyba to powinno być większym problem, który należy rozwiązać a nie czy jest kontrola w UM czy jej nie ma. Tylko, że trzeba byłoby trochę popracować i ruszyć główką , zapytać to tu to tam i pewnie narazić się. Tylko po co jak lepiej wypisywać tematy , które ma się podane na tacy.

Latarnik
Latarnik
7 lat temu

Grzechu, jest to lament klakierowiczów 🙂

Jack
Jack
7 lat temu

Pamiętam jak burmistrz powiedział : jak się świnie od koryta odrywa to kwiczą

koks
koks
7 lat temu

sprawdzic tego nieudacznika

Grzechu
Grzechu
7 lat temu

Jak się rozżarzone żelazko do dupy zbliża to powstaje krzyk i lament

sympatyk PISU
sympatyk PISU
7 lat temu

Klakiero patrzy ślepo

terry
terry
7 lat temu

BRAWO PANIE REDAKTORZE !!!

ON
ON
7 lat temu

Brawo redaktorze, artykuł bardzo dobry, a te negatywne wpisy…cóż uderz w stół, a nożyce się odezwą, klakierstwo już nie wytrzymuje, że ukazuje pan prawdę

Atia
Atia
7 lat temu

Cos ci klakierzy dzisiaj naprawde sie uaktywnili

gość
gość
7 lat temu

Wkurzony, czy ty przypadkiem nie pomawiasz, pisząc że na portalu same kłamstwa są pisane?

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
7 lat temu

@~ Wkurzony
Same klamstwa?
A jak Ty to weryfikujesz w tak szybkim tempie?

Normalny
Normalny
7 lat temu

Kurier piszę, Przegląd piszę, ludzie na lm piszą, dyskutują w domach, w sklepach, na ulicach. Tego nie da się nie zauważyć, chyba że ktoś jest ślepy albo … klakier.

Wkurzony
Wkurzony
7 lat temu

Redaktor to tylko moze pokasowac wpisy ktore mu nie pasuja a nie zeby wypowiadal sie tu na forum spadam z tego portalu iz same klamstwa tu sa pisane

Poldek
Poldek
7 lat temu

Moze niech sam Redaktor sie wypowie on przeciez wie wszystko najlepeij

gość
gość
7 lat temu

A może tym czopkom coś obiecano?

Rodowita Kolanka
Rodowita Kolanka
7 lat temu

Coś mocno uaktywniły sie czopki. Czy ktos czegoś się obawia?????

Poldek
Poldek
7 lat temu

Obronczyni redaktora sie teraz odezwala tylko kurier pisze nikt wiecej haha widac ze nie czytasz innych mediow czy gazet tylko kurier widocznie masz powod

efekty_beda
efekty_beda
7 lat temu

Poczekamy i zobaczymy. Przeciez nic nie trwa wiecznie dlatego nieraz warto poczekać.
Starzy ludzie wiedzieli co mówili tworząc przysłowie „Pan Bóg nierychliwy,ale sprawiedliwy”. Wierzę w ich mądrość.
Jeszcze doczekamy sprawiedliwości,ale nie możemy biernie przyglądać się złu,bo staniemy się jego współsprawcami.

ONA
ONA
7 lat temu

A ja dziękuję panu redaktorowi za ten artykuł, jest to sprawa publiczna, o której każdy mieszkaniec ma prawo wiedzieć, gdyby nie ten artykuł nie wiedziałabym o tym

Gruby
Gruby
7 lat temu

Robicie tylko wojne miedzy soba pytam sie po co kazdy widzi jak jest i niech tak zostanie a nie bronicie jedni jednej strony drudzy drugiej uwazam ze prawda zawsze sama sie broni i przestancie byc obroncami prawa iz juz to nudne sie staje

gość
gość
7 lat temu

Klakierstwo ruszyło do ataku, ciekawe czy działają we własnym imieniu, czy na czyjeś zlecenie?

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
7 lat temu

@~EvA
Anonim jeszcze nigdzie nie siedzi.
On sie dopiero przygotowuje!

EvA
EvA
7 lat temu

@Anonim: ciekawe gdzie i na jakim stanowisku siedzisz i ile skapuje ci z tego co miesiac że tak zaciekle bronisz tego co sie dzieje teraz

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
7 lat temu

Nie denerwujcie sie.
Osobiscie przeczuwam, ze po zakonczeniu kontroli okaze sie ze w budzecie miasta sa niezauwazone wczesniej pieniadze w kwotach pozwalajacych na takie inwestycje, ze sie „w pale nie miesci”!
Niech zyje dobrobyt!
Niech zyja kontrole!
Niech zyje burmistrz!!!

Wkurzony
Wkurzony
7 lat temu

Jutro beda wykasowane te wpisy przez redakcje dlatego ze piszemy zle o redaktorze on zostawia tylko te wpisy ktore sa pozytywnie pisane i popierane jego wiadomosci

Popieram
Popieram
7 lat temu
Anonimowo
Anonimowo
7 lat temu

A ja mam pytanie? Dlaczego podczas pracy poprzedniego włodarza nie informowano o takich kontrolach? Panie redaktorze proszę skończyć z tą nagonką. Odnoszę wrażenie, że za poprzedniej władzy to w Kole było Eldorado. Wtedy wszyscy przyklaskiwali ewentualnie delikatnie napominali, teraz co niektórym to puściły hamulce i wylewają swe żale i nakręcają machinę pogardy i nienawiści. Radzę zając się sprawami w bardziej obiektywny sposób, nie podniecać się rutynowymi kontrolami czy występami „księcia” w Koninie, za którym nikt nie tęskni.

kolanin
7 lat temu

Zapomnieliscie jak pracowal on w UM to wtedy jakos pozytywnie pisal na temat wlodarza a jak przestal pracowac to jakos negatywnie ciekawe dlaczego ? moim zdanie redaktor powinien byc bezstronny a nie tylko w jedna strone pisac

Kazia
Kazia
7 lat temu

S…y muchy s…y bydzie lato

Monika
Monika
7 lat temu

Do kolanin
Nie wypowiadaj się człowieku za nas mieszkańców, bo nikt nie dał ci takiego upoważnienia, akurat ci mieszkańcy, których znam, z którymi rozmawiam (a jest ich sporo) bardzo chwalą sobie ten portal, jako jedyny (obok Kuriera Kolskiego) jest rzetelny, informuje mieszkańców tym, co NAPRAWDĘ dzieje się w tym mieście, a ty człowieku- autorze w/w wpisu chyba już nie wytrzymałeś, że prawda jest ujawniana, że mieszkańcy dowiadują się o sprawach, o których być może nie powinni się dowiedzieć, Paie redaktorze, tak trzymać i nie przejmuj się pan takimi klakierami jak ten ,,kolanin”

Tom Bombadil
Tom Bombadil
7 lat temu

kolanin uspokój się

Anonimowo
Anonimowo
7 lat temu

dobre 😉 kolanin w samo sedno.

kolanin
7 lat temu

Ty redaktorzyno od siedmiu bolesci robisz wszystko zeby tylko zatruwac zycie wlodarza a tym samym mas mieszkancow kola mam nadzieje ze kiedys ty bedziesz mial kontrole i cie upiernicza

Agata
Agata
7 lat temu

Co wiedzioł to powiedzioł

Beata
Beata
7 lat temu

Czy jest możliwa kontrola jednostek podległych , może na Słowackiego .

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526