W środę sesja RM: czy radni poprą propozycję burmistrza Maciaszka by wziąć 3,8 mln.zł. kredytu bankowego?

Autor: kurier-kolski.pl | 27.03.2017

_DSC0906W najbliższą środę odbędzie się marcowa sesja Rady Miejskiej w Kole. Porządek obrad jest bardzo obszerny, bo ma aż 45 punktów, dlatego obrady mają zacząć się wcześniej niż zwykle – o 12:00. Wśród wielu uchwał zapewne najwięcej emocji wzbudzi zaproponowany przez burmistrza Stanisława Maciaszka „projekt uchwały w sprawie zaciągnięcia długoterminowego kredytu bankowego” na pokrycie deficytu budżetowego. Burmistrz, choć sam wielokrotnie publicznie krytykował swojego poprzednika za zaciąganie kredytów i zadłużanie miasta, niedawno kilka razy próbował namówić radnych do emisji obligacji miejskich (też będących formą kredytu), a teraz chce, by Rada zaciągnęła kredyt bankowy na kwotę ponad 3,8 mln.zł., który dodatkowo obciąży nasze zadłużone miasto. Zabezpieczeniem kredytu miałby być weksel in blanco, a jego spłata przewidziana jest na lata 2018-2024.

 

W przedstawionym przez burmistrza Stanisława Maciaszka projekcie uchwały proponuje on, by radni zaciągnęli długoterminowy kredyt bankowy w wysokości ogółem 3.805.000,00 zł. na sfinansowanie planowanego deficytu budżetu na realizację następujących zadań inwestycyjnych:

a) „Przebudowa ul. Staffa w Kole (z rondem w ul. Konopnickiej)” – w kwocie 1.150.000,00 zł.
b) „Przebudowa ul. Cegielnianej w Kole” – w kwocie 1.500.000,00 zł.
c) „Przebudowa ul. Wierzbowej w Kole” – w kwocie 335.000,00 zł.
d) „Monitoring miejski” – w kwocie 120.000,00 zł.
e) „Sięgacz na ul. Zawadzkiego” – w kwocie 150.000,00 zł.
f) „Budowa parkingu na ul. Wojciechowskiego” – w kwocie 150.000,00 zł.
g) „Przebudowa ul. Przemysłowej w Kole” – w kwocie 400.000,00 zł (w ramach pomocy finansowej dla Powiatu).

Zabezpieczenie tego kredytu bankowego miałby stanowić weksel in blanco.

A co na to nasi Czytelnicy? Czy zadłużone z poprzednich kadencji miasto powinno nadal zaciągać kolejne kredyty bankowe nim spłaci poprzednie czy raczej wydawać tyle na ile jest stać budżet Koła? Prosimy o Wasze opinie.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Subskrybuj
Powiadom o
guest
30 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
6 lat temu

@~Galant
Nie wiem, gdzie jest ten ciekawy przedruk na lm niemniej jednak czuje sie w obowiazku poinformowac. ze ktos wybierany w wyborach bezposrednich na wojta, burmistrza, prezydenta (nawet panstwa) nie musi miec wyzszego wyksztalcenia.
Wyzsze wyksztalcenie musi miec jednak powolywany zastepca (czy zastepcy).

R.P.
R.P.
6 lat temu

A może wziąć kredyt i przeznaczyć go na inwestycje ale takie, które zaczną w końcu przynosić dochód dla miasta? Oddawanie terenów pod markety to długo terminowy strzał w kolano… no ale jest wytłumaczenie – jest tanio… Tylko ta kasa nie u nas zostaje.

Gosc
Gosc
6 lat temu

To z czego chcecie żeby drogi były itd. Każdy bierze kredyt i poprzedni też chyba brali? Ze swojej kasy wszystko robili? Jesteście żałośni. Wszystko chcecie a niby skąd na brać.? Przyjdzie następny i co swoją kasę włoży? Myślicie choć trochę?

eee125
eee125
6 lat temu

Miasto miało się nie zadłużać !

Galant
6 lat temu

Wyżej jest przedruk z portalu LM Chodzi w nim o wykształcenie naszego Pana Burmistrza.
to też ciekawy temat

Galant
6 lat temu

Uważam,ze nie powinno być żadnych spekulacji na forach internetowych.
Radni powinni zadać to pytanie burmistrzowi wprost i skończyłyby się
niedomówienia .
Każdy z wyborców ma do tego prawo a nie owiane jest to tajemnicą?
Chora sytuacja.
Niech raz napiszą konkretnie.
kolanka 24

Ten temat też powinien być wyjaśniony a nie ciągłe spekulacje

Jarek
6 lat temu

Czy to prawda ,ze burmistrz urabiał kilku radnych aby poparli wszystko co zaproponuje?
Na tzw tajnych kompletach ?

XX2
XX2
6 lat temu

Ten kredyt burmistrz chętnie weźmie bo wie ,ze nie będzie go spłacać.
Jego juz dawno nie będzie i kolejny burmistrz będzie sie mierzył z tym podrzuconym jajem.
Dlaczego Jego Osoba nie chce spłacać kredytu za basen????
Jeszcze jedno kasa będzie potrzebna na odszkodowania i to już teraz.
Skoro nawarzył piwa to nie sam je teraz wypije.
Nikt z radnych nie kazał mu zwalniać ludzi.
Zawsze na sesji mówił,że sprawy kadrowe to Jego kompetencje.
Nie kazał sie wtrącać to teraz niech sam ze swojej pensji wypłaca odszkodowania.
Należy obniżyć Jego wynagrodzenie.
Zresztą sam honorowo powinien sobie ująć kasy skoro przegrywa w Sądach.
Za błędy burmistrza nie mam ochoty płacić.

zzz
zzz
6 lat temu

No, ale jak chcesz realizować takie inwestycje – z Twoich podatków?

zzz
zzz
6 lat temu

Autor artykułu naucz się stawiać znaki interpunkcyjne, bo niepokój to budzi Twoja znajomość posługiwania się językiem polskim.

koks
koks
6 lat temu

wygnac dziada z kola

julian
julian
6 lat temu

Bardzo dobrze skomentował MEN .Reasumując wolę spłacać kredyt niż kolejne 50 lat brnąć w błocie .

kolanin
kolanin
6 lat temu

Zapytajcie Włodarz Dąbia jak to robi młody chłopak spłaca kredyty nie bierze nowych i bardzo dużo dla gminy zrobił to się nazywa gospodarz może nie wszystko jest tam kolorowo ale nam bardzo dużo brakuje

MEN
MEN
6 lat temu

Nie wiem czy lepiej jest brać kredyt i zrobić coś dobrego dla miasta, czy nie brać i nic nie robić? W poprzednich latach kredyty się brało i przejadało na diety, bankiety i.t.p. Trudno jest wyprowadzić miasto zadłużone na =prostą= Mieszkańcy czekają na remonty ulic. Tylko z czego ? Znamy sytuację budżetową naszego miasta. Nie wzięła się za tej kadencji. Przyjdzie inny gospodarz i też weźmie kredyt by coś zrobić. Trzeba przemyśleć bez złośliwości co lepiej? robić coś dla miasta czy je zaorać?

Adam
Adam
6 lat temu

Do bezstronnie
Jak czytam twoje wypociny to widzę naszego wodza obaj macie to samo wykształcenia czyli………….. ale też ten sam poziom reprezentujesz , on też mówi nie wie co a ty piszesz nie wiadomo co .
Proponuje powrót do szkoły najlepiej podstawowej na naukę poprawnej pisowni .
Elektory jego OSOBY to ciemniaki czy co ?
A jego Osoba sama niech spłaca kredyty , jeden zawieszony a teraz następny , każdy idiota tak potrafi a on podobno ekonom…………

xyz
xyz
6 lat temu

do bezstronnie
Analfabeta to pisał czy co? Widać ,że nie tylko problemy z klawiaturą , ale i z logicznym myśleniem. Żal cię człowieku!

kolo000
kolo000
6 lat temu

a co to jest: Sięgacz na ul. Zawadzkiego

bezstronnie
bezstronnie
6 lat temu

Powiedzcie tym mieszkańcom z ulic Przemysłowej, Ceramicznej, że nie ma pieniedzy na ich ulice. I nie będzie. Jestem też przeciwko kredytom. Każdy jest ale połowa bierze i tak.Jak basen z kredytów wielkich budowano mało kto krzyzcał ale spąłcać go trzeba. Jakoś nikt nie chciał wtedy ani sponsórów na basen szukać ani zbierać pieniedzy. Wzięli kredyt i umyli ręce. Kto wtedy w radzie z obecnych radnych był? Mogli veto postawić? Mogli poszukać sponsorów?Mogli! Szukali?

bezstronnie
bezstronnie
6 lat temu

NO cóż wcześniejszy burmistrz też brał kredyty na remonty ulic. Br ztego ani rusz. Pozostawił po sobie wielkei długi na które nie ma kasy. Ale część ulic zrobił. Tamta rada podniosłą sobie mocno diety. Też o tym zapomniano. Ten obecny też tak chce ale kasy też nie ma tyle na ile ludzie c hcą remontów. Moze powinein powiedzieć: tak ta kadencja będzie sławna z powodu z era remontów ale spłacania kredytów. Coby wtedy ludzie powiedzieli? I oczywiście wspaniałe cele KOlan ,z akup sprzętu bez możliwości ustawienia bo nei mają placu ani zemi.Teraz buristrz” będze musiał” dac miejsc ena moze 15 chłopaków. Restz amiasta będzie musiaął się zgodizć jaks ię zgodozno na sciankę .Wspaniała ścianak wspinaczkowa ale czy wszyscy weidza,ze to pzreszkadza wurzadzaniuw sali MOSiRu nnych sportowych zabaw? Jak moznaurządzić zawody kiedy dzieci się wspinaja?To niebezpieczne i MOSIR musi sie na to zgadzać. Nie am wyjścia.To tak ma być?Te rurki miedzy Kolejowymi osiedlami. Może teraz jak zaczeli ludzie pisać to chłopaki będa ćwiczyć ale ludzie widzą jak jest, z okien. Całe miasto zbierało na to A ich nie ma. Może raz na dwa tygodnie ktoś przyszedł. Może teraz jak będzie ciepło codziennie przyjdą na chociaż godzinę. Ale wątpliwe. Teraz o plac wołają chłopaki z rowerami i deskami.No proszę Państwa! Po pierwsze nie mają kasków ani żadnych ochraniaczy. To nie są dzieci, niektórzy z nich mają skończone 20lat i wiedza,że muszą kaski na głowie mieć a niemają. Kogo w razie co o odszkodowanie będą ciskac jak się co złego stanie? Przecież wypadki chodzą po ludziach. Odpukać! Jeździć bez kasku? No jak można jeździć bez kasku? Kupić sprzęt a potem płakać, że nie ma gdzie go postawić. Najpierw załatwia się miejsce a potem kupuje sprzęt. My kupiliśmy a w niedobrzy nie dacie dzieciom? To nie są zreszta już dzieci. Dorośli młodzi ludzie. Wszyscy szukaja sponsorów i darczyńców. Niech oni też się postarają i o sponsorów i przyjaciół i darczyńców. Moze plac im kupią. Z zaznaczeniem, że bez kasków i ochraniaczy nie wolno na ten plac wejść. Wolę na chore dzieci dać. Bo im należy pomagać a nie rurki kupować dla małej garstki. Kabłowka pokazywała, nie mieli kasków to taki przykład młodszym dają? Są dorośli. W większości. To nie dzieci z podstawówki i gimnazjum.

A ile wynosi suma odszkodowań?
A ile wynosi suma odszkodowań?
6 lat temu

Zliczmy wszystkie odszkodowania, które trzeba zapłacić niesłusznie i bezprawnie zwalnianym i wtedy dowiemy się na które z tych wyżej zadań inwestycyjnych można by było zrobić, gdyby nie bezsensowe zwolnienia. Nie ma mojej zgody jako mieszkańcy i wyborcy na zadłużanie mojego miasta.

Kolanin
Kolanin
6 lat temu

Państwo Radni..Tylko nie kolejne kredyty?A pan panie Burmistrzu pana Głupich decyzji już więcej popierać nie będziemy..Wdtyd mi że taki burmistrz rządzi naszym miastem.

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

Brak osiągnięć na chwałę pana, kadencja się kończy trzeba coś robić, ale czemu za kolejne kredyty, które jak pamiętam obiecał spłacać a nie zaciągać (czyżby kłamał ?) by później przed wyborami wychwalać się czego to on nie zrobił. Niech głosują na niego Ci jego fachowcy ze Zgierza, Konina, Kalisza itd.

realista
realista
6 lat temu

Co sie bedzie robic Anonim? Za kredyty to kazdy glupi potrafi! Bez kredytów madrze rzadzić sie tym co sie ma to jest dopiero wielka sztuka.

Tom Bombadil
Tom Bombadil
6 lat temu

Cała nadzieja w Radzie! Zatrzymajcie to szaleństwo!

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

wreszcie coś się będzie robić w tym naszym mieście.

eee125
eee125
6 lat temu

.Zmniejszyć zatrudnienie i pensje w wysokości 8.250 zł którą otrzymał jeden z dyrektorów powołanych przez Burmistrza .

Miro
Miro
6 lat temu

Nie w obecnych czasach. Jak burmistrz chce kredyt to niech sam się zadłuży a nie miasto bo jego dni są policzone do końca „pełnionej” funkcji.

Monika
Monika
6 lat temu

Przecież miasto i tak jest już zadłużone, uważam, że radni nie powinni się na to zgodzić

Anonimowo
Anonimowo
6 lat temu

paranoja

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526