Radni obawiają się, że latem może braknąć wody w kolskich kranach! Ważne spotkanie połączonych Komisji [video]

Autor: kurier-kolski.pl | 16.03.2017

komisjaPrzedwczoraj dwie połączone Komisje kolskiej Rady Miejskiej spotkały się z przedstawicielami firmy Hydro-Marko w sprawie modernizacji i rozbudowy Stacji Uzdatniania Wody przy ul. Zawadzkiego. Przedstawiciele firmy złożyli radnym obszerną informację o wykonanej przez nich inwestycji. Już wcześniej informowaliśmy na łamach naszego portalu, że wokół Stacji narosło wiele problemów w związku z prowadzoną tam modernizacją oraz zmianą technologii uzdatniania wody. Inwestycja nie jest ukończona, więc radni mają obawy, czy latem nie zabraknie wody w naszych kranach. Wykonawca inwestycji chce porozumieć się z Wodociągami by ją dokończyć, ale – jak twierdzi – trafia na ciągłe problemy. Jakie? Zachęcamy do obejrzenia retransmisji na stronie Telewizji Kablowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Kole: http://www.tv.kolo.pl/

Radni z dwóch Komisji: Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska (przewodniczący Mariusz Budny) oraz Rozwoju Gospodarczego i Zagospodarowania Przestrzennego (przewodniczący Florian Olejniczak) spotkali się w sali obrad kolskiego Ratusza z przedstawicielami firmy, która była wykonawcą inwestycji na Stacji Uzdatniania Wody w Kole.

Zaproszeni goście przedstawili radnym obszerną informację na ten temat. Twierdzili, że pomimo kilkukrotnych prób z ich strony porozumienia się z Zarządem spółki miejskiej Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji oraz pomimo kilku przygotowanych propozycji rozwiązania problemu, ciągle nie może dojść do porozumienia, które rozwiązałoby problemy i zapewniło mieszkańcom naszego miasta ciągłość dostaw wody odpowiedniej jakości, szczególnie w okresie letnim, kiedy mogą wystąpić upały. Firma Hydro-Marko, w związku z kolejnym fiaskiem prowadzonych rozmów i negocjacji z MZWiK w Kole, gotowa jest wystąpić przeciwko kolskiej spółce miejskiej na drogę sądową.

Jeszcze raz zachęcamy do obejrzenia transmisji na stronie TV Kablowej SM w Kole (materiał oznaczony czerwonym kolorem z napisem „transmisja”):

http://www.tv.kolo.pl/

IMG_0402

Subskrybuj
Powiadom o
guest
41 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Anonimowo
Anonimowo
7 lat temu

jak się nazywa „były p.o. Dyrektor MZWiK”?

Pablo
Pablo
7 lat temu

No nareszcie ktoś no nie ktoś tylko były dyrektor napisał i wyjaśnił gdzie tkwi sedno sprawy dziękuję bo czytając poprzednie komentarze niewiele mogłem zrozumieć no Panie Radny Piasecki zapraszam do lektury…..bo zdaje się jest Pan w temacie.

Bohun
Bohun
7 lat temu

Taką opinie osoby wiarygodnej miło czytać .

Kolanin
Kolanin
7 lat temu

Nareszcie merytoryczne stanowisko osoby kompetentnej prawda Panie Radny Piasecki ?

Gucio i Cezar
Gucio i Cezar
7 lat temu

Dlaczego nasza woda jest tak twarda, ze mydlo nie chce sie mydlic?
Kiedys tak nie bylo!

Anonimowo
Anonimowo
7 lat temu

No tak ,”były” też niewinny,albo się nie poczuwa.No to kto jest winny złej jakości wody i dlaczego za to płacimy? Dlaczego jeszcze nikt nie siedzi za to?

były p.o. Dyrektor MZWiK
były p.o. Dyrektor MZWiK
7 lat temu

Krótko O modernizacji ujęcia wody w Kole
Obejrzałem relację tv ze spotkania Radnych z Wykonawcą modernizacji Stacji Uzdatniania Wody w Kole. Z jednej strony dobrze, że takie spotkanie zostało przez Pana Przewodniczacego zorganizowane, z drugiej, odniosłem wrażenie, że dla Radnych był to ciężki orzech do zgryzienia. Nic dziwnego – ciężko jest wypowiadać się na tak trudny temat osobom bez przygotowania kierunkowego. Sam nie odważyłbym się wypowiadać na temat mi obcy. Długo nie wypowiadałem się, ale sytuacja jednak jest poważna i dotyka całą społeczność miasta Koła. Ponieważ dysponuję wiedzą i długoletnią praktyką w tej dziedzinie czuję się w obowiązku, nie urażając żadnej ze stron, zająć stanowisko w tej sprawie.
Więc wspomagając radnych pytam:
1- Dlaczego w projekcie modernizacji nie uwzględniono wyników prób badań uzdatnianej wody ze stacji pilotowej Dyna Sand pracującej z miernym skutkiem przez ok. 1,5 roku ?
2- Dlaczego Inwestor – były Prezes MZWiK oraz były Burmistrz m. Koła przed podjęciem decyzji o zastosowaniu tej technologii nie uwzględnili skierowanych do nich ostrzeżeń doświadczonej Projektantki Pani B.G. z Poznania znającej świetnie kolskie wodociągi ? Wątpliwości dotyczyły proponowanej wówczas technologii Dyna-Sand w odniesieniu do m.in. chemicznego składu wody surowej w Kole.
3- Dlaczego w rozwiązaniu projektowym nie uwzględniono danych o składzie chem. wody surowej gromadzonych w MZWiK przez dziesięciolecia? Prawdą jest, że wahania składu chem. wody surowej występują okresowo dwukrotnie w roku w okresie wiosny i jesieni. Jeżeli takie pojawiaja się nagle świadczyć to może o uszkodzeniu orurowania studni głębinowej i wymaga pilnej naprawy. Takie rozszczelnienie miało już w przeszłości miejsce i zostało usunięte. Jest to konieczne ponieważ, albo uzdataniamy wodę powierzchniową albo głębinową to są różne technologie.
4- Dlaczego Inwestor przyjął w rozwiązaniu wykonanie drugiego zbiornika wody czystej, i nie uwzględnił rozwiązania opisanego we wcześniej opracowanej w MZWiK „KONCEPCJI ROZBUDOWY STACJI UZDATNIANIA WODY” w Kole”? Koncepcja ta zakładała budowę zbiornika wody czystej z jednoczesnym wykorzystaniem istniejącego już zbiornika wody czystej jako bufora na gromadzenie wody surowej ???
TO NAJPOWAŻNIESZY BŁĄD MODERNIZACJI !!!
W konsekwencji zrealizowany układ stał się technologicznie nieelastyczny. Równocześnie utracono możliwość usuwania związków chemicznych z wody surowej przed zasadniczym procesem jej uzdatniania, są to m.in. związki amoniaku, siarkowodóru, i dwutlenek węgla. Po drugie ze zbiornika tego można było wówczas podawać wodę na filtry Dyna-Sand zawsze z jednakową ustaloną prędkością co gwarantuje uzyskanie efektu właściwej jakości wody zgodnej z rozporządzeniem Ministra Zdrowia. Wówczas niedopuszczalne wahania przepływów, o których mówił Wykonawca nie miały by miejsca.
5- Dlaczego przed uruchomieniem nowych niesprawdzonych w działaniu filtrów Dyna Sand wyburzono 10 filtrów pospiesznych efektywnie i skutecznie przez lata filtrujących wodę bez obecnie stosowanej chemii ? to także błąd ! W konsekwencji Wykonawca dostawił kilka „takich samych” filtrów jako II stopień uzdatniania, za co niestety należy zapłacić.
6- Czy Państwo Radni obecnie widzą niecelowość zmiany wieloletniego planu rozbudowy i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych w latach 2012 -2013 z zamianą kolejności „modernizacji ujęcia wody” przed absolutnie konieczną modernizacją oczyszczalni ścieków?
Podsumowując
Jeszcze raz stwierdzam, że to modenizacja obiektu oczyszczalni ścieków była w roku 2013 priorytetem inwestycji dla MZWiK, na którą w owym czasie była pewność pozyskania dotacji a nie modernizacja efektywnie wówczas działającej Stacji Uzdatniania Wody. Jak się można było z audycji tv zorientować przeprowadzona modernizacja z zastosowaniem Filtrów Dyna-Sand nie sprawdzila się w praktyce. Pełne uzdatnianie wody uzyskuje się dopiero po zastosowaniu dodatkowych filtrów pospiesznych II stopnia, co jest rozwiazaniem wykraczającym poza zakres rzeczowy projektu modernizacji ujęcia wody. Jednak z uwagi na poniesione już duże koszty inwetycji i stan zaawansowania prac należałoby rozważyć kierowane do Inwestora przez Wykonawcę propozycje zakończenia inwestycji.
Zawsze byłem optymistą, odchodząc po 34 latach pracy z zakładu – woda w Kole była uzdatniana przynajmniej 2 razy lepiej niż wymogi normy, a jej cena była jedną z najniższych w Polsce, a Wprowadzony wysoki standard świadczonych usług zabezpieczał interes mieszkańców a ja żyłem w przekonaniu, że niczego nie da się popsuć – chyba jednak przesadziłem z moim optymizmem.
Z poważaniem
były p.o. Dyrektor MZWiK

Anonimowo
Anonimowo
7 lat temu

…aby kogoś pouczać tez należy się przedstawić.Z takimi manierami ,to nawet z list PO nie masz szans…

PO
PO
7 lat temu

Szanowna pani żeby mówić o dobrym wychowaniu trzeba się najpierw przedstawić . Proponuje wystartować w kolejnych wyborach z listy pis napewno pani wygra z taką wiedzą

ola
ola
7 lat temu

Z zaproszenia nie skorzystam bo i tak jestem bardzo częstym gościem Biblioteki Miejskiej mam wrażenie że w przeciwieństwie do Pana, jeśli nie dostrzega Pan sarkazmu w swoim zaproszeniu to odsyłam do szkoły dobrego wychowania .

kolkaa
kolkaa
7 lat temu

Do „Anna” Poprzedni prezes ma wykształcenie: magister inżynier rolnik oraz studia podyplomowe ” zarządzanie środowiskiem” na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.Czyżby licencjat z administracji w nieistniejące kuźnie talentów : w Jarocinie lub szkoła bankowa w Łodzi były odpowiedniejsze ? Radni nie reprezentują interesów miasta starając się , aby inwestycja została zakończona ? Dziwna teza, ja to rozumiem zupełnie odwrotnie

ola
ola
7 lat temu

Zleceń na wpis do artykułu nie przyjmuję natomiast Pan z pewnością tak. To Pan podczas sesji mówił właśnie dostałem SMS itd…. to kto tutaj mija się z prawdą ? Pan ma mieć własne zdanie na określony temat i służyć jako radny nam mieszkańcom a momentami Pańskie pytania brzmią tak jakby reprezentował Pan wykonawcę a nie Miasto.Pozdrawiam Ola.

Kolanin
Kolanin
7 lat temu

Panie Piasecki wyjaśnienia to ja mogę przyjąć od osoby kompetentnej a Pan zdaje się mówił że pracował na oczyszczalni a nie na ujęciu wody , a tak z ciekawości zarządzał Pan oczyszczalnią ? czy może to Pan brał udział w projektowaniu inwestycji na ujęciu wody ? jest Pan inżynierem ? i kogo Pan reprezentuje ? Miasto czy wykonawcę ? Jest Pan fachowcem w tej branży ? nie wydaje mi się że te pytania stawia Pan sam a tak nawiasem co to za pytania sugerujące odpowiedź ….z wyrazami szacunku Mieszkaniec nieco zorientowany w temacie…..

Michał Piasecki
Michał Piasecki
7 lat temu

Pani Olu możemy się spotkać to pani wyjaśnię i zadam pani pytanie jaki interes ma miasto żeby brakło wody . Kieruję panią do biblioteki.,a nie do wpisów na zlecenie

Lucyna
Lucyna
7 lat temu

Czy to znaczy że pijemy złą wodę Pani z Sanepidu ? proszę opublikować badania wody !!! Pani jako radna a jednocześnie szef Sanepidu ma Pani obowiązek w pierwszej kolejności powiadomić nas mieszkańców jaką wodę pijemy …..

Anna
Anna
7 lat temu

Oj Radni coś tu nie gra z waszą rolą wy reprezentujecie Miasto Koło a nie wykonawcę Panie Piasecki ????

Anna
Anna
7 lat temu

Poprzedni Prezes to Rolnik z wykształcenia ? czy się mylę ?

Bury
Bury
7 lat temu

Czy Pan dyrektor tej firmy nie wiedział jakie parametry wody są w zamówieniu ? mamy coś za miliony złotych i to nie działa dobrze ? coś tu jest nie tak już na etapie planowania inwestycji nie mówiąc o wykonaniu sprawa tajemnicza ????

Bury
Bury
7 lat temu

Co znaczy dokończyć ? to nie jest skończona ? jeśli nie działa to trzeba naliczać kary czyż nie tak Panowie i Panie Radne ? przypominam wam jesteście Radnymi Miasta Koła a nie przedstawicielami wykonawcy prawda Panie Radny Piasecki ?

jula
jula
7 lat temu

Zaczynaliście inwestycję i znaliście parametry które należy osiągnąć i tyle zdaję się że wybór tej metody był błędem .

ola
ola
7 lat temu

Jakie ma wykształcenie Pan radny Piasecki czy Panu nie pomyliło się którą stronę Pan reprezentuje jest Pan radnym Miasta Koła a nie wykonawcy , wydaje mi się że te pytania nie są pańskimi tylko od kogoś je Pan dostaje czyż nie ?

ola
ola
7 lat temu

Radni są i reprezentują nasze interesy czy wykonawcy ?? bardzo zastanawiające wypowiedzi niektórych radnych Panie Szafrański .

lila
lila
7 lat temu

A co było nie tak ze starym ujęciem wody Panie Szafrański ??

lila
lila
7 lat temu

A na pewno wybór tej metody uzdatniania wody był trafnym wyborem ? trzeba nam mieszkańcom powiedzieć dlaczego stare ujęcie wody było tak złe ? coś tu nie gra Panie Szafrański ??……..

Przerażające to wszystko jest
Przerażające to wszystko jest
7 lat temu

Przedstawiciele tej firmy, chyba szefowa Hydro-Marko, przyznała że pan prezes Sobczak nie jest branżowcem, tzn. że co Misiewicz?
Pan Dyrektor firmy inwestycyjnej powiedział że w wodociągach nie ma z kim rozmawiać. Dalszy komentarz zbędny.

Ela
Ela
7 lat temu

Co zepsuto w tych latach będzie nie do odrobienia .

Anonimowo
Anonimowo
7 lat temu

Ja bym się bardziej martwił jakością wody,bo okazuje się ,ze pijemy „wody podskórne”. Ładnie nas wrobiły i oszukiwały poprzedni zarządcy.A tacy to byli fachowcy…Za co my płacimy tyle kasy? Nie można znaleźć w okolicy nowych ujęć?

Anonim
Anonim
7 lat temu

Z materiały który obejrzałam wynika że teraz czekają nas niebotyczne odszkodowania dla tej firmy .Miasto to wytrzyma ?

Bizon
Bizon
7 lat temu

To co robi pan Sobczak to przekracza wszelką logikę ole co się dziwić mieszka w Turku .

hanibal
hanibal
7 lat temu

” Wydaje nam się,że staliśmy się jakimś przedmiotem rozgrywek i tak chyba jest, bo w normalnych warunkach powinno to wszystko byc dawno zakończone” – mówi Pani prezes HYDRO- MARKO.
Tak, odmroźcie sobie na złośc uszy!!
A może trzymacie haka na konkurenta w przyszłych wyborach, narażając byt mieszkańców?

Anonimowo
Anonimowo
7 lat temu

…jak skończy się kadencja radnych i p. Burmistrz zacznie pracować z nową radą

DEC
DEC
7 lat temu

JUŻ WKRÓTCE… JESZCZE TROCHE CIERPLIWOŚCI

Anonim
Anonim
7 lat temu

Kiedy skończy się ten nie spokojny i dziwny czas w Kole?

JUDEX
7 lat temu

Chcieli utopić Klukaczyńskiego a utopili się sami

Pytajacy
Pytajacy
7 lat temu

A co z Kierownikiem Ujęcia Wody? złożył wypowiedzenie? Podobno to był bardzo dobry, merytoryczny pracownik. W tej sytuacji to ciężko będzie kogoś znaleźć. Warto się sprawą zainteresować.

Rada Nadzorcza
Rada Nadzorcza
7 lat temu

@~Ola
Na spotkaniu wyjasniono dlaczego.
Warto sluchac transmisji dokladnie i w calosci.

Polak
Polak
7 lat temu

Niektóre wypowiedzi radnych można podciągnąć pod lobbing wykonawców.Jak można zakończyć inwestycje nie mając gwarancji dobrej jakości wody.No chyba to nie ich rola.Chyba,że…

Monika
Monika
7 lat temu

Możee ajpierw należałaby zakonczyc jedną inwestycję, a nie rozpoczynać zaraz drugą, z tego co słychać problem jest poważny

Ola
Ola
7 lat temu

Jedną inwestycja nieskończona a chcą robić drugą .

Ola
Ola
7 lat temu

Dlaczego na tym spotkaniu nie ma burmistrza i prezesa czy byli powiadomieni ,jeśli tak to jest skandal brak ich obecności .

ewffdfffrerr
ewffdfffrerr
7 lat temu

warto obejrzec
polecam
prawda powoli wychodzi na jaw

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526